Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/3/2023 στις 7:22 ΜΜ, jimmy1973 είπε

εμενα μεχρι πριν κανα 2μηνο,επαιζε αψογα.

απο κει και περα,το wifi σε ολες τις συσκευες και στις 2 μπαντες σερνεται.

αντε να βρεις τωρα τι γινεται.

Με κούρασε αρκετά, δεν ξέρω τι φταίει και άρχισε ξαφνικά αλλά βρήκα την λύση ανοίγοντας το SSID6 (5GHz) έβαλα άλλο όνομα και σύνδεσα το κινητό εκεί οπότε τώρα παίζει μια χαρά μόνο με 5Ghz. Οπότε ότι συσκευή έχεις και υποστηρίζει 5GHz κάνε το ίδιο γιατί μόλις πέσει η ποιότητα του ίντερνετ/σήματος ίσως το γυρίζει σε 2.4GHz προκαλώντας σκάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα και στις 2 συχνοτητες σερνοταν τον ιντερνετ,ενω την ιδια ακριβως στιγμη το επιγειο πεταγε..!!

με το zyxel που εβαλα εδω και 3-4 ημερες,τετοιο προβλημα δεν εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

εμενα και στις 2 συχνοτητες σερνοταν τον ιντερνετ,ενω την ιδια ακριβως στιγμη το επιγειο πεταγε..!!

με το zyxel που εβαλα εδω και 3-4 ημερες,τετοιο προβλημα δεν εχω.

Ναι είχε θέμα και εμένα το EON και το είχα βάλει με καλώδιο. Όταν το έχεις στο αυτόματο 2.5/5GHz μειώνει ταχύτητα μόνο του στην συσκευή μετά από λίγο χωρίς λόγο προκαλώντας θέματα. Τώρα που άνοιξα το SSID6 (5GHz) με άλλο όνομα και σύνδεσα εκεί τις συσκευές που υποστηρίζουν λύθηκε το θέμα.

Σου στείλανε καινούριο router άλλης μάρκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι-μου στειλανε ενα zyxel,πιο συγχρονο με αρκετα καλουδια.

δεν ξερω εαν ειναι καλυτερο σαν hardware απο το zte αλλα μεχρι τωρα παει καλα.

μου κανει κατι ασχετα βυθισματα το βραδακι,αλλα αυτες τις ημερες εχει προβλημα ολη η περιοχη και ισως εχουν να κανουν με αυτο.

ειχε κοπει απο χθες το βραδυ και επανηλθε σημερα το πρωι,αλλα γενικα τις τελευταιες ημερες ετρωγε αρκετα σκαλωματα.

ισως να ειναι και απο εκει το προβλημα και να λυθηκε.

περιμενω το Σαββατο τεχνικο για να δουμε τι γινεται.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eett.gr/deltia_tipou/dynatotita-epilogis-termatikoy-exoplismoy-apo-toys-katanalotes/?fbclid=IwAR0lSFdRXjJICPv6DepHBdhTO7fMjn5FKZn90RRRNe9jk3KHCQNTr7CUHCE

 

 

Υπομονή μέχρι την πρώτη Οκτώβρη μετά θα μπορούμε να βάλουμε ότι θέλουμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο σημαινει οτι η Νοβα θα μου δωσει τους κωδικους voip γιατι εγω πχ θελω να βαλω ενα tp link και οταν παθω βλαβη η τεχνικη υποστηριξη θα ξερει να μου παρεχει υποστηριξη για το καθε μοντελο που θα εχω ....
Αμφιβάλω παααααρα πολυ την στιγμη που δεν ξερουν ουτε για το ΖΤΕ (πχ usb port)
 

Το πιο πιθανο ειναι οτι κλασικα θα παρει παραταση η θα προτιμουν να πληρωνουν το προστιμο για καποιο διαστημα και θα αλλαξουν και παροχοι τακτικη πχ αν βαλεις δικο σου δεν υποστηριζω γιατι η ευθυνη μου σταματαει στο ταδε σημειο Πληρωσε τεχνικο να ερθει

Θετικη παρεμβαση παντως της ΕΕΤΤ

Επεξ/σία από stamka
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stamka είπε

αυτο σημαινει οτι η Νοβα θα μου δωσει τους κωδικους voip γιατι εγω πχ θελω να βαλω ενα tp link και οταν παθω βλαβη η τεχνικη υποστηριξη θα ξερει να μου παρεχει υποστηριξη για το καθε μοντελο που θα εχω ....
Αμφιβάλω παααααρα πολυ την στιγμη που δεν ξερουν ουτε για το ΖΤΕ (πχ usb port)
 

Το πιο πιθανο ειναι οτι κλασικα θα παρει παραταση η θα προτιμουν να πληρωνουν το προστιμο για καποιο διαστημα και θα αλλαξουν και παροχοι τακτικη πχ αν βαλεις δικο σου δεν υποστηριζω γιατι η ευθυνη μου σταματαει στο ταδε σημειο Πληρωσε τεχνικο να ερθει

Θετικη παρεμβαση παντως της ΕΕΤΤ

Συμφωνώ κάποιο παραθυράκι θα βρουν να ζητήσουν παράταση αλλά είναι μια καλή αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά που κάνω που δεν είμαι σε πάροχο! Ήταν που ήταν μανίκι να προσπαθείς να βάλεις PPPoE credentials με router άλλου παρόχου ή after market routers....άντε τώρα να πρέπει να βοηθάς τον καθένα να βάλει voip credentials σε εξοπλισμό που δεν τον ξέρει η μάνα του!
Αν και νομίζω ότι όσοι καλέσουν, θα ξέρουν 1-2 πράγματα από δίκτυα/voip/pbx και πάλι θα είναι δύσκολα για τα τεχνικά τμήματα και οι αναμονές θα μεγαλώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, νέος στο φόρουμ δεν ξέρω αν βρήκα κατάλληλο topic για να γράψω 😊

Είμαι πρώην εταιρικός πελάτης wind πλέον nova και έχω το H288A, χρησιμοποιώ μόνο το ένα από τα δύο phone port για το voip της σύνδεσης.

Παράλληλα έχω ένα cloud τηλεφωνικό κέντρο που παίζει κατά κύριο λόγο μέσω sip software και θέλω να κάνω register την μια γραμμή του κέντρου στο router ώστε να παίζει και από την phone 2 από σταθερή συσκευή. 

Από το interface με τα credentials που δίνει δεν υπάρχει η επιλογή για να παίξω με τα voip, αν κάποιος έχει τα root ή έχει κάποια άλλη λύση για το παραπάνω, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pkout είπε

Όταν το γυρίζουμε σε bridge mode πως μπαίνουμε στο ρούτερ; Γιατί με το 192.168.1.1 δεν μπαίνει.

Είτε αφήνεις ανοιχτό το wifi και μπαίνεις μέσω wifi είτε βάζεις καλώδιο ethernet στο pc σου και να πάει σε άλλη πόρτα του router είτε αν έχεις κάποιο pfsense που κάνεις το PPPoE κάνεις νέο gateway που να ανήκει στο 192.168.1.1
Τώρα σε άλλα routers δεν ξέρω πως θα μπορούσε να γίνει. Εγώ το έχω με το pfsense και παίζει μπόμπα, απλά θέλει να φτιάξεις μετά και το IPv4 gateway από auto στο να κοιτάει μόνο το PPPoE, γιατί εμένα μου έκανε θέματα αλλιώς
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...