Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ναι

Αν το ενεργοποιησω μεχρι να συνδεθει το voip και αμεσως το κλεισω, θα συνεχισει να παιζει το voip η οχι (για να προλαβω το ota update και να μην το κανει)

 

Τελικα υπρχει η δυνατοτηα backup του firmware ωστε να το γυριζω πισω . Ποιο πολυ  με ενδιαφερει το bridging παρα το τηλ χωρις αυοτ να σημαινει οτ ιδεν αποτελει κυριοτητα στο σπιτι για την οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Αν το ενεργοποιησω μεχρι να συνδεθει το voip και αμεσως το κλεισω, θα συνεχισει να παιζει το voip η οχι (για να προλαβω το ota update και να μην το κανει)

Δεν έχω voip για να το επιβεβαιώσω αλλά μάλλον θα παίζει αφού θα έχει πάρει τους κωδικούς. 

 

11 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Τελικα υπρχει η δυνατοτηα backup του firmware ωστε να το γυριζω πισω .

Φαντάζομαι πως το router δε θα επιτρέπει την εγκατάσταση πιο παλιάς έκδοσης λογισμικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Αν το ενεργοποιησω μεχρι να συνδεθει το voip και αμεσως το κλεισω, θα συνεχισει να παιζει το voip η οχι (για να προλαβω το ota update και να μην το κανει)

 

Τελικα υπρχει η δυνατοτηα backup του firmware ωστε να το γυριζω πισω . Ποιο πολυ  με ενδιαφερει το bridging παρα το τηλ χωρις αυοτ να σημαινει οτ ιδεν αποτελει κυριοτητα στο σπιτι για την οικογενεια.

Το backup δεν ειναι του firmware, αλλα των ρυθμισεων που εχεις κανει στο ρουτερ. Πιστευω πως αν παρει νεο firmware, κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεις να το επαναφερεις με το backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον για να δουμε ...... ποιο ενεργοποιω για το voip? To voice VDSL?

image.png.e9d62fba9d18e61daad48755d1f129be.png

...αν ναι χρειαζεται ρυθμισεις κατωθι γιατι βλεπω το TR069 ειναι απενεργοποιημενο απο default

image.png.acce418712d1549c5234e55ba2d4c611.png

.. παιζει να θελει και το  ΕΤΗ_Voice ενεργοποιηση η θελει μονο αυτο και οχι το To voice VDSL?

image.png.469fa403519bd4b1c13c43b1283221f7.png

 

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, euronmyous said:

Δεν θυμαμαι, αλλα το απογευμα που θα γυρισω θα σου πω . Λογικα για να συνεχιζω να μπαινω με παλιους κωδικους μαλλον οχι την τελευταια που απο οτι διαβασα αλλαξαν, Εχω κλεισει το TR69 οποτε δεν ξερω αν θα παιξει το voip γιατι δενε χει τροπο με zero touch.

 

δεν μου λες τοτε ποια services εχεις ανοικτα και τι configuration  εχεις βαλει? Η τα πηρε μονο του?

 

Νομιζω 836 και 835 το net.  θελει σεταρισμα η αυτοματα γινεται?

 

Τους ειπα εγω τηλεφωνικα σε ραντεβου που χα με τον τεχνικο για την γραμμη (και τελειως τυχαια μου δωσαν το κιν του - οχι δε το χω πλεον)  και του ειπα να χει μαζι του ενα H288A γιατι ηξερα απο πριν οτι θα παιξει σε bridge (ολα παιζουν λογικα αν δενε χεουν κλειδωμενο firmware και αν ξερεις root κωδικους). Επισης το πληρωσα (γιατι τετοια ειναι η Nova - δουλευα εκει και ξερω εκ των εσω τι brothel ειναι)

 

Δεν ξερω γιατι 7χρονια σερι που χα την 50αρα ημουν με το ZTE 168N παλι σε bridge και splitter τηλεφωνο. Δεν το δοκιμασα ποτε.

 

By the way υπαρχει τροπος πριν ενεργοποιησω το TR69 (νομιζω μεσω αυτου του service παιρνει OTA) να παρω backup το firmware που χω τωρα ωστε να χω την δυνατοτητα να κανω backflash η το κλειδωσαν και αυτο σαν δυνατοτητα με το καινουργιο firmware?

Αν κατάλαβα καλά ΔΕΝ έρχεσαι από wind (γι αυτό σε ρώτησα το fw).

Άρα δεν έχουμε και τις ίδιες ρυθμίσεις για να σου δώσω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Αν κατάλαβα καλά ΔΕΝ έρχεσαι από wind (γι αυτό σε ρώτησα το fw).

Άρα δεν έχουμε και τις ίδιες ρυθμίσεις για να σου δώσω....

 

οχι ξεκινησα απο αρχη με Nova. Υποτιθεται τις παιρνει μονο του τις ρυθμισεις αλλα δεν

Εσυ στα αντιστοιχα services που ρωτησατα εχεις ενεργοποιημενα η απενεργοποιημενα?

 

Το router 

Device Type H288A
Device Serial No. ..........................
Hardware Version V1.2.0
Software Version V1.2.0P1_GR5
Boot Version V1.0.2
 
δεν βλεπω αυτο το TR16 καΙ 17 που λεγαν καποιοι
Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Λοιπον για να δουμε ...... ποιο ενεργοποιω για το voip? To voice VDSL?

image.png.e9d62fba9d18e61daad48755d1f129be.png

...αν ναι χρειαζεται ρυθμισεις κατωθι γιατι βλεπω το TR069 ειναι απενεργοποιημενο απο default

image.png.acce418712d1549c5234e55ba2d4c611.png

.. παιζει να θελει και το  ΕΤΗ_Voice ενεργοποιηση η θελει μονο αυτο και οχι το To voice VDSL?

image.png.469fa403519bd4b1c13c43b1283221f7.png

 

Ενεργοποίησε το voice2 vdsl εφόσον παίρνεις από καμπίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ενεργοποίησε το voice2 vdsl εφόσον παίρνεις από καμπίνα. 

Θελει και reboot  για να το πιασει? Επισης τπ ΕΤΗ_Voice χρειαζεται?

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, euronmyous said:

οχι ξεκινησα απο αρχη με Nova. Υποτιθεται τις παιρνει μονο του τις ρυθμισεις αλλα δεν

Εσυ στα αντιστοιχα services που ρωτησατα εχεις ενεργοποιημενα η απενεργοποιημενα?

 

Το router 

Device Type H288A
Device Serial No. ..........................
Hardware Version V1.2.0
Software Version V1.2.0P1_GR5
Boot Version V1.0.2
 
δεν βλεπω αυτο το TR16 καΙ 17 που λεγαν καποιοι

Αυτά που βλέπεις κάτω από το "ethernet" είναι για FTTH

έχεις άλλο HW (το v1.2 γι αυτό έχει και το GR5 στο τέλος)

όπως βλέπεις δεν έχω επιλογή για on/off:

image.png.05d88f46f4e159c81967dece64de49ca.png

 

Προσωπικά, τις δοκιμές θα τις έκανα χωρίς το pfsense (άρα χωρίς bridge), και μόλις δούλευαν όλα θα κούμπωνα και το pfsense.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, euronmyous είπε

Θελει και reboot  για να το πιασει? Επισης τπ ΕΤΗ_Voice χρειαζεται?

Επισης μολiς ενεργοποιησα το voice2 vdsl μετα απο reboot δεν εχω καν ιντερνετ παρολο που το broadband δειχνει συχρονισμενο. Μου πηρε κανα διωρο να καταφερω να χω προβαση και στο pfsense και στο zte. Ειχαν φριζαρει και τα 2.

 

New edit: Πλεον παιζει το bridge με voip. Για να γινει ολη η διαδικασια πρεπει πρωτα το ρουτερ να γινει reset  να παρει τα στοιχεια και μετα να γινει bridge. 

 

Ευχαριστω οσους βοηθησαν @thodoris1985 @dasnowy 

Επεξ/σία από euronmyous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 10:05 ΠΜ, thodoris1985 είπε

@Πέτρος τίποτα και μετά το reboot.

Για να δω μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Έχω το Η288Α σε bridge το οποίο πάει σε ένα pfsense (DHCP server).

Από το pfsense πάει σε switch για το δίκτυο εσωτερικά

*** Επίσης από το Pfsense πάει πάλι πίσω στο H288A το οποίο μου δίνει το ασύρματο στο σπίτι. ***

Τέλος, έχω έναν server ο οποίς είναι συνδεδεμένος με ethernet στο switch

Συνδέομαι από το κινητό στο SSID2 το οποίο έχει ενεργοποιημένο το SSID isolation όπως πολύ σωστά είπες. Όταν όμως βάζω την IP του server στον browser του κινητού, μου ανοίγει κανονικότατα από το κινητό (SSID2)

 

Μήπως αυτό στους αστερίσκους δημιουργεί κάποιο πρόβλημα;

 

 

...δεν ξερω αν το λυσες το θεμα, αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι θεμα ρυθμισης μεσα στο pfsense. Καπου στο wan εχει 2 κουτακια να τικαρεις η να τα ξε-τικαρεις αναλογα τι θες να πετυχεις με την ονομασια bogon networks. Αυτο ισως λυσει το προβηλμα σου (δεν θυμαμαι αν θελεει restart η οζι μετα την αλλαγη)

 

Επισης θα προτεινα να κανεις πιο advanced το setup σου, βγαζοντας το zte απο το ρολο του wifi (οκ ναι εχει 5Ghz band) και να βαλεις ενα εξωτερικο Access point οριζοντας μεσα στο pfsense και ξεχωριστο vlan αν θες για αυτο ωστε να αλλαξεις και το segment των διευθυνσεων που θα παιρνουν οι συσκευες. Απενεργοποιησε και το wifi απο το zte και αστο σαν κουτι Νου-Νου να κανει μονμο συχρονισμο και τιποτα αλλο η κα ιτηλεφωνια (αν εχεις voip)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, euronmyous said:

...δεν ξερω αν το λυσες το θεμα, αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι θεμα ρυθμισης μεσα στο pfsense. Καπου στο wan εχει 2 κουτακια να τικαρεις η να τα ξε-τικαρεις αναλογα τι θες να πετυχεις με την ονομασια bogon networks. Αυτο ισως λυσει το προβηλμα σου (δεν θυμαμαι αν θελεει restart η οζι μετα την αλλαγη)

 

Επισης θα προτεινα να κανεις πιο advanced το setup σου, βγαζοντας το zte απο το ρολο του wifi (οκ ναι εχει 5Ghz band) και να βαλεις ενα εξωτερικο Access point οριζοντας μεσα στο pfsense και ξεχωριστο vlan αν θες για αυτο ωστε να αλλαξεις και το segment των διευθυνσεων που θα παιρνουν οι συσκευες. Απενεργοποιησε και το wifi απο το zte και αστο σαν κουτι Νου-Νου να κανει μονμο συχρονισμο και τιποτα αλλο η κα ιτηλεφωνια (αν εχεις voip)

Διαχωρισμό δεν έχω κάνει, αλλά για να μη φύγουμε εκτός θέματος, θα σου στείλω πμ κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...