Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά
Έχω σύνδεση  50αρα στην nova και μου δωσαν το H288A επειδη το σπιτι ειναι μεγαλο θελω να καλυψω καποια νεκρα σημεια 
και εχω ενα TP-LINK TD-W8961N v3. Θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω σαν wifi repeater δηλαδη να πέρνει απο το 288 ασυρματα και να αναμεταδιδει ασυρματα η ενσυρματα ;; και αν ναι πως ;; 
Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, rooy είπε

Καλησπερα μετα απο μερικες μερες ταλαιπωριας καταφερα να βαλω το H288a σε bridge mode . απο κει και περα εχω ενα asus router το ax11000 για να κανει το management ολου του δικτυου. εχω 100mbps nova πιανω 110/11 ....

Λοιπον λοιπον . θελω να βαλω ενα καινουργιο Modem/router στην αρχη σαν πρωτο για να ανεβασω την γραμμη ταχυτητα,

δευτερο το ax11000 για να κανει manage και τριτο το H288a για να εχω το Voip τηλεφωνο μου . ειναι εφικτο κατι τετοιο?

επισης υπαρχει καποια ρυθμιση για να κατεβασω το ping μου ? σε speedtest εχω 22ping... σε online game πχ league of legends 70-80 me WTFast ενεργοποιημενο στο ax11000 και dns google 8.8.8.8

Η γραμμη μου εχει 17b profile (προφανος και Fastpath ? δεν το εχω τσεκαρει ) και επισης εχω κλεισει το Qos του h288a γιατι το κανει το ax11000.

και ενα ακομα θεματακι που εχω ειναι με τα ports . δεν μου τα εμφανιζει ανοιχτα στο canuseeme.org καμια ιδεα ?

Ευχαριστω!!

Καλημερα με αυτο το ping (22ms) δεν εισαι σε fast path , δες και αν το data path στο ρουτερ γραφει fast/fast , τωρα για το LOL εμενα με fast τελευταία που το ειδα ειναι περιπου στο 60ms .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkman είπε

Καλημερα με αυτο το ping (22ms) δεν εισαι σε fast path , δες και αν το data path στο ρουτερ γραφει fast/fast , τωρα για το LOL εμενα με fast τελευταία που το ειδα ειναι περιπου στο 60ms .

προσπαθω να loggarw sto h288a οπου το εχω σε bridge mode αλλα δεν (εβαλα καλωδιο απο το modem στο pc,

Eιχα ανοιχτο και το dhcp 192,168.2.1 αλλα τιποτα!)

3 ώρες πριν, darkman είπε

Καλημερα με αυτο το ping (22ms) δεν εισαι σε fast path , δες και αν το data path στο ρουτερ γραφει fast/fast , τωρα για το LOL εμενα με fast τελευταία που το ειδα ειναι περιπου στο 60ms .

οκ ειχα ξεχασει οτι ειχα static ip στο pc . το αλλαξα και μπηκα . προφανος δεν ειχα fast path . τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι το ενεργοποιησαν και θελει απο 1-3 μερες . γινεται να ενεργοποιηθει πιο γρηγορα ? εδω ειναι η γραμμη μου

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rooy είπε

προσπαθω να loggarw sto h288a οπου το εχω σε bridge mode αλλα δεν (εβαλα καλωδιο απο το modem στο pc,

Eιχα ανοιχτο και το dhcp 192,168.2.1 αλλα τιποτα!)

οκ ειχα ξεχασει οτι ειχα static ip στο pc . το αλλαξα και μπηκα . προφανος δεν ειχα fast path . τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι το ενεργοποιησαν και θελει απο 1-3 μερες . γινεται να ενεργοποιηθει πιο γρηγορα ? εδω ειναι η γραμμη μου

image.png

Ναι δεν εχεις Fast path , σου ειπαν απο 1-3 μερες , οταν λες καποιο τροπο να γινει ποιο γρηγορά ?? πχ να εχουμε κονε τον διευθυντή του οτε και να του πουμε κανε κατι για το παλικάρι γιατι βιάζεται  :P  :P :P    

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, darkman είπε

Ναι δεν εχεις Fast path , σου ειπαν απο 1-3 μερες , οταν λες καποιο τροπο να γινει ποιο γρηγορά ?? πχ να εχουμε κονε τον διευθυντή του οτε και να του πουμε κανε κατι για το παλικάρι γιατι βιάζεται  :P  :P :P    

εξυπναδες 😄

απλα μηπως μπορουσα να κανω κατι μεσα απο το modem πχ ..

αν ηξερα δεν θα ρωτουσα 😊

Επεξ/σία από rooy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πείρα και εγώ το H288A, πριν ήμουν κάτοχος του H267N. Πρώτο πρόβλημα το 5Ghz WiFi δεν μου δουλεύει.

Ερώτηση σε αυτό το usb storage δουλεύει κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GetGankNow είπε

Μόλις πείρα και εγώ το H288A, πριν ήμουν κάτοχος του H267N. Πρώτο πρόβλημα το 5Ghz WiFi δεν μου δουλεύει.

Ερώτηση σε αυτό το usb storage δουλεύει κάπως;

Εισαι στην T14 εκδοση ?
Δοκιμασε αλλαξε τσανελ στο 5 ghz  λογικα θα στρωσει!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!!!🙂 Έχω βάλει την 100/10 ταχύτητα της Nova από 21-12-2020! Μου έστειλαν το 288Α ΖΤΕ! Είμαι σε καμπίνα wind και προφίλ 35Β! Γενικά όλα καλά! Έχω πάνω 14 συσκευές, κάμερες και γενικά το δουλεύω αρκετά! Η ταχύτητα τέλεια, η κάλυψη wifi μια χαρά, οι ρυθμίσεις του ρούτερ ικανοποιητικές και γενικά έχω μία καλή άποψη για το router με βάση την απόδοση του! Απλώς άλλες φορές ή 1 στις 5 ημέρες ή κάθε 2 ημέρες μου κάνει μία επανεκκίνηση!  Το έχω δοκιμάσει χωρίς τα φίλτρα, με τα φίλτρα, χωρίς το splitter, με το splitter, απευθείας στην μπρίζα το ρούτερ και πάλι τα ίδια έκανε μην πω και χειρότερα χωρίς τα φίλτρα! Δηλαδή σβήνει τελείως το λαμπάκι του ίντερνετ! Δεν έχω καθόλου ίντερνετ για 3-5 λεπτά! Αναβοσβήνει το broadband ψάχνοντας να βρει ίντερνετ και σε λίγο ξανααναβει το λαμπάκι του ίντερνετ και όλα καλά συνδέονται πάλι! Τι μπορεί να φταίει; Στη Nova που πήρα μου είπαν ότι είναι στα φυσιολογικά όρια τόσες αποσυνδέσεις και ότι δεν είναι τόσο συχνές οι αποσυνδέσεις που να υποδεικνύουν συγκεκριμένο σοβαρό πρόβλημα! Επίσης μου είχαν αναφέρει ότι έκαναν και κάτι αναβαθμίσεις στις καμπίνες wind! Σας παραθέτω και δύο φωτογραφίες από το router!

Screenshot_20210121-202559.png

Screenshot_20210113-154929.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tontorikos είπε

Εισαι στην T14 εκδοση ?
Δοκιμασε αλλαξε τσανελ στο 5 ghz  λογικα θα στρωσει!
 

Τίποτα, δοκίμασα όλα τα channel και Band Width

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, rooy είπε

εξυπναδες 😄

απλα μηπως μπορουσα να κανω κατι μεσα απο το modem πχ ..

αν ηξερα δεν θα ρωτουσα 😊

Αν ηταν κατι απο το μοντεμ θα στο ειχα πει :) Κανε υπομονη 3 μερες ειναι ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια.Εκανα νεα συνδεση με την Νοβα απο 24 σε 50 vdsl και μου εδωσαν το εν λογω ρουτερ.Εχω ενα θεμα με ενα devolo extender το οποιο δεν βλεπει καθολου τα 5ghz,αλλα μονο τα 2,4.Να αναφερω οτι δεν εχω καποιο θεμα με το internet και γενικα με το extender,αλλα αφου δεν βλεπει καθολου τα 5Ghz,νομιζω πως κατι γινεται με το router.Παραθετω και τα στοιχεια μεσω ethernet,αν μπορειτε να δειτε κι εσεις αν ειναι ολα οκ.Ευχαριστω πολυ.

IMG_20210122_170805.jpg

IMG_20210122_171412.jpg

IMG_20210122_182556.jpg

Screenshot_2021-01-22-17-16-13-325_com.devolo.dlan2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος ενδιαφέρετε για αλλαγη dns κάνει τα παρακάτω. 

Μπαίνουμε με κωδικούς admin 

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Πηγαίνουμε local network και μετά Lan

Πηγαίνουμε DHCP server και βάζουμε τους dns της αρεσκείας μας. 

Πατάμε apply 

Μετά πάνω επιλέγουμε ipv6 

Μετά επιλέγουμε DHCPv6  server και το βάζουμε στο of

Τέλος πατάμε port control και τα κάνουμε αποεπιλογη όλα. Πατάμε apply και αυτό ήταν. Κλείστε και ανοίξτε το internet στις συσκευές σας και είσαστε έτοιμοι 

Screenshot_20210124-164351_Chrome.png

Επεξ/σία από marlborakis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marlborakis είπε

Όποιος ενδιαφέρετε για αλλαγη dns κάνει τα παρακάτω. 

Μπαίνουμε με κωδικούς admin 

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Πηγαίνουμε local network και μετά Lan

Πηγαίνουμε DHCP server και βάζουμε τους dns της αρεσκείας μας. 

Πατάμε apply 

Μετά πάνω επιλέγουμε ipv6 

Μετά επιλέγουμε DHCPv6  server και το βάζουμε στο of

Τέλος πατάμε port control και τα κάνουμε αποεπιλογη όλα. Πατάμε apply και αυτό ήταν. Κλείστε και ανοίξτε το internet στις συσκευές σας και είσαστε έτοιμοι 

Screenshot_20210124-164351_Chrome.png

Σημείωση, αν πειράξουμε στο τελευταίο βήμα το IPv6>Port Control χάνεται το IPv6

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marlborakis είπε

Όποιος ενδιαφέρετε για αλλαγη dns κάνει τα παρακάτω. 

Μπαίνουμε με κωδικούς admin 

username: forthnet 

password: F0rth@c$n3t#

Πηγαίνουμε local network και μετά Lan

Πηγαίνουμε DHCP server και βάζουμε τους dns της αρεσκείας μας. 

Πατάμε apply 

Μετά πάνω επιλέγουμε ipv6 

Μετά επιλέγουμε DHCPv6  server και το βάζουμε στο of

Τέλος πατάμε port control και τα κάνουμε αποεπιλογη όλα. Πατάμε apply και αυτό ήταν. Κλείστε και ανοίξτε το internet στις συσκευές σας και είσαστε έτοιμοι 

Screenshot_20210124-164351_Chrome.png

Καλησπέρα.Μου προτείνεις δηλαδή να βάλω τα στοιχεία που μου εδωσες?Επίσης δεν κατάλαβα τους dns της αρεσκείας μας ποιοι είναι.Ευχαριστω πολύ,απλά δεν ξέρω μερικά πράγματα,για αυτό ρωτάω.Την γραμμή μου πως την βλέπετε?

 

 

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...