Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα αναβαθμισμένος από 24mbps wind σε Nova 100.

Το προβλημά μου έχει ως εξης

ενώ τα speedtest μου είναι εξαιρετικά (99+) σε κατέβασμα τορρεντ παρατηρώ ότι η γραμμή δεν είναι σταθερή. Αναφέρω ως παράδειγμα ότι η 24αρα που είχα στο παρελθόν κατέβαζε σταθερά με 1.3-1.4 ενώ πλέον μπορεί να φτάσει και τα 8,5-9,5 αλλά θα είναι παροδικό και για μερικά δευτερόλεπτα..

Είτε με το καλώδιο είτε με wifi αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει καμία λύση?

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/1/2021 στις 4:09 ΜΜ, Panoutsakos είπε

 

Να συμπληρωσω σε οποιον ενδιαφερεται να κρατησει ανοιχτο τον DHCPv6 Server του για να εχει και ipv6 διευθυνση, πως μπορουμε στο πεδιο IPv6 να αλλαξουμε τους IPv6 dns servers οπως εχω κανει παρακατω. Μπορειτε να του βρειτε με μια απλη αναζητηση στο google. Εγω χρησιμοποιώ της google.

524280773_2021-01-2716_05_49-NVIDIAGeForceOverlay.png.1276f25e465be101662520d334522c41.png

Και να τους αλλαξεις δεν αλλαξεις δεν καταργεις τους προκαθορισμενους. Μονη λυση το κλεισιμο της IPv6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, NickSot είπε

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα αναβαθμισμένος από 24mbps wind σε Nova 100.

Το προβλημά μου έχει ως εξης

ενώ τα speedtest μου είναι εξαιρετικά (99+) σε κατέβασμα τορρεντ παρατηρώ ότι η γραμμή δεν είναι σταθερή. Αναφέρω ως παράδειγμα ότι η 24αρα που είχα στο παρελθόν κατέβαζε σταθερά με 1.3-1.4 ενώ πλέον μπορεί να φτάσει και τα 8,5-9,5 αλλά θα είναι παροδικό και για μερικά δευτερόλεπτα..

Είτε με το καλώδιο είτε με wifi αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει καμία λύση?

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Για μερικα δευτερολεπτα και μετα παει ποσο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NickSot είπε

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα αναβαθμισμένος από 24mbps wind σε Nova 100.

Το προβλημά μου έχει ως εξης

ενώ τα speedtest μου είναι εξαιρετικά (99+) σε κατέβασμα τορρεντ παρατηρώ ότι η γραμμή δεν είναι σταθερή. Αναφέρω ως παράδειγμα ότι η 24αρα που είχα στο παρελθόν κατέβαζε σταθερά με 1.3-1.4 ενώ πλέον μπορεί να φτάσει και τα 8,5-9,5 αλλά θα είναι παροδικό και για μερικά δευτερόλεπτα..

Είτε με το καλώδιο είτε με wifi αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει καμία λύση?

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Δωκίμασε αλλο torrent client. Μπορεί βεβαια να φταίνε και οι trackers ή και οι peers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, darkman είπε

Για μερικα δευτερολεπτα και μετα παει ποσο ? 

Μπορεί να κατέβει και kbps. Μπορεί να μείνει στα 50-80kbps για αρκετή ώρα...Πάντως ποτέ δεν είναι σταθερό πάνω από τα 6.0-8.0mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 11:35 ΜΜ, NickSot είπε

Μπορεί να κατέβει και kbps. Μπορεί να μείνει στα 50-80kbps για αρκετή ώρα...Πάντως ποτέ δεν είναι σταθερό πάνω από τα 6.0-8.0mbps

Nα υποθεσω οτι το δοκιμάζεις απο κανενα private τρακερ και οχι απο τιποτα τύπου pirate bay κτλ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα εχω το εξης θεμα αντικατεστησα το zxhn h267n της nova με το zxhn h288a της wind κ εχει κολισει στο κοκκινο λαμπακι του ιντερνετ τι γινεται σε αυτην την περιπτωση τι πρεπει αλλαξω απο τι καταλλαβα δεν εχει συνδεση στον ιστο εχει διαφορετικους διακοσμιτες ? 

πως αλλαζει αυτο?

Επεξ/σία από Giannismarianna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2021 στις 12:46 ΜΜ, yanyul είπε

Καλησπέρα. Παιδιά σας έχω μία ερώτηση σχετικά με το ρούτερ. Έκανε αναβάθμιση γραμμής μία φίλη μου, και τους βάλανε το συγκεκριμένο ρούτερ. Σήμερα που με παρακάλεσε να της συνδέσω δεύτερο τηλέφωνο στο ρούτερ, παρατήρησα ότι, τα δύο τηλέφωνα λειτουργούν ανεξάρτητα ένα με το άλλο. Πράγμα πολύ καλό, γιατί όσο μιλάει κάποιος σε μία γραμμή, ο άλλος μπορεί να χρησιμοποιήσει την άλλη γραμμή, και να κάνει κλήσεις χωρίς να επηρεάζεται η κλήση της πρώτης γραμμής. Όμως παρατήρησα ότι, όταν δέχεται κλήση, χτυπάει μόνο ένα τηλέφωνο της γραμμής 1, Το άλλο τηλέφωνο και να το σηκώσεις, δεν απαντάει στην κλήση, απλώς ανοίγει γραμμή προς κλήση. Αυτό δεν είναι καθόλου βολικό, γιατί το σπίτι είναι διώροφο, και η μία συσκευή είναι κάνω και η άλλη στον πάνω όροφο.  Και όταν χτυπάει τηλέφωνο, χτυπάει μόνο κάτω, όχι πάνω. Και αν είσαι επάνω, για να απαντήσεις, θα πρέπει να κατέβεις κάτω. Δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήρηξη, γιατί ξέρω ότι θα χάσω αρκετή ώρα στην γραμμή, χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα λάβω την απάντησή μου. Είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα. Μήπως υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί το ρούτερ, στην εισερχόμενη κλήση, να χτυπάνε και τα δύο τηλέφωνα, και να μπορείς να απαντήσεις είτε στο Νο1 είτε στο Νο2

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Στο Voip>Voice Ports Mapping είναι τικαρισμένα στο Incoming όλα;
Για το Outgoing λογικά το account είναι στο sip1 οπότε και στις 2 fxs πρέπει να είναι επιλεγμένο αυτό..
Αν δεν είναι κρυφές οι επιλογές αυτές από το πάροχο..
Κανονικά η γραμμή είναι μια.. Αλλά μάλλον αφήνουν και τις 2 θύρες να παίζουν..

Ενας χρηστης στο ADSLgr μου το ειπε και πετυχε, χτυπανε και τα 2 ταυτοχρονα και αν καλεσεις το ενα ακους αναμονη και χτυπαει το αλλο.

Μόλις τικαρεις την fxs2 για incoming θα δες θα αναψει το phone 2 ledακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2021 στις 10:00 ΜΜ, NickSot είπε

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα αναβαθμισμένος από 24mbps wind σε Nova 100.

Το προβλημά μου έχει ως εξης

ενώ τα speedtest μου είναι εξαιρετικά (99+) σε κατέβασμα τορρεντ παρατηρώ ότι η γραμμή δεν είναι σταθερή. Αναφέρω ως παράδειγμα ότι η 24αρα που είχα στο παρελθόν κατέβαζε σταθερά με 1.3-1.4 ενώ πλέον μπορεί να φτάσει και τα 8,5-9,5 αλλά θα είναι παροδικό και για μερικά δευτερόλεπτα..

Είτε με το καλώδιο είτε με wifi αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Υπάρχει καμία λύση?

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Υπάρχει το λεγόμενο bandwidth throttling (Ο περιορισμός εύρους ζώνης είναι η σκόπιμη επιβράδυνση ή επιτάχυνση μιας υπηρεσίας Διαδικτύου από έναν πάροχο υπηρεσιών Διαδικτύου. Είναι ένα αντιδραστικό μέτρο που χρησιμοποιείται στα δίκτυα επικοινωνίας για τη ρύθμιση της κυκλοφορίας του δικτύου και την ελαχιστοποίηση της συμφόρησης του εύρους ζώνης.) που το κάνουν οι παροχοι γιατί δεν έχουν χωρητικότητα, οπότε από το να βάλουν μηχανήματα, γιατί εδώ είναι Ελλάδα και λεφτά δεν υπάρχουν και σου χαμηλώνουν την ταχύτητα. Το έπαθα και εγώ μόλις κατέβασα ταινίες έπεσα στα 70 από 98 αλλά τουλάχιστον σαν χρόνος κατέβηκαν γρηγορότερα σε σχέση με την παλιά 24αρα.

Επεξ/σία από fx125cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Αναβάθμιση απο 24 σε 100.Θέλω να μου εξηγησέτε με τα errors αν θα έχω κάποιο πρόβλημα.Επίσης πως βλέπεται την γραμμή.Ρούτερ Η288Α.

146646846_321565599273718_6603481850305875189_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vanheleon είπε

Καλησπέρα σας,

Αναβάθμιση απο 24 σε 100.Θέλω να μου εξηγησέτε με τα errors αν θα έχω κάποιο πρόβλημα.Επίσης πως βλέπεται την γραμμή.Ρούτερ Η288Α.

146646846_321565599273718_6603481850305875189_n.png

Αν δεν βλέπεις πρόβλημα στη χρήση σου, μην ασχοληθείς καν. Είναι ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρόσφατα αναβάθμισα από nova vdsl 50 σε 100 και αγόρασα το h288a από κατάστημα. Δυστυχώς στο speedtest έχω μέγιστο 77mbps με το 5ghz. Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και τι μπορώ να κανω; 

Screenshot_20210206-130331_Opera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Μήπως ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τα settings του ρούτερ μου zte h288a; Ξέρω το username & password του παρόχου μου (wind) αλλά δεν έχω πρόσβαση γιατί δεν γνωρίζω τις ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από michalis9484
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...