Προς το περιεχόμενο

Nokia 9 PureView TA-1082 6GB/128GB 230€ @eglobalcentral


Blackyy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Στο  network compatibility παντως την αναφερει.

Chios στα 230 μπορεις να προτεινεις καποιο καλυτερο;

Στα specifications το είδα. Λίγο μπερδεμένα μας τα λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω το σκεφτομαι καθαρά λόγω τιμής (σε καμια περιπτωση δεν το περιμένω να ειναι κάτι τρομερό σε καμερα).

Αλλα με προβληματίσατε λιγο με το κατάστημα. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Antretng είπε

Και γω το σκεφτομαι καθαρά λόγω τιμής (σε καμια περιπτωση δεν το περιμένω να ειναι κάτι τρομερό σε καμερα).

Αλλα με προβληματίσατε λιγο με το κατάστημα. 

Και μένα μόνο αυτό με προβληματίζει αλλά αν τελικά το πάρω θα πληρώσω με paypal και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Αν και έχω αρκετά κινητά, στα χρήματα αυτά το θέλω κυρίως για να δοκιμάσω την κάμερά του όπως προείπα και γενικά να δοκιμάσω την συσκευή που στην κανονική της τιμή δεν υπήρχε περίπτωση να την αγόραζα. Για κάποιους ίσως η καλύτερη raw κάμερα (μπορείτε να δείτε reviews), sd 845, 6gb ram, 128gb rom, oled οθόνη με πολύ υψηλό ppi (538ppi), ufs 2.1, wireless charging, ip67, android one (πρώτο σε ενημερώσεις από google) κλπ κλπ κλπ. Και όλα αυτά στα 230€ και το συζητάτε;;; Η έλλειψη 800αρας (αν όντως ισχύει) και πάλι δεν είναι deal breaker για τους περισσότερους. 
Sorry αλλά μερικοί σας "χαρίζουν" γάιδαρο και τον κοιτάτε στα δόντια. Τι άλλο είναι καλύτερο στα 230 από αυτό; Περιμένω ειλικρινά να μου πει κάποιος αν μπορεί. Σε καθαρά specs όχι σε προτίμηση. 

Κάτι xiaomi που διάβασα σε αυτά τα χρήματα, λυπάμαι αλλά μόνο γέλωτα μπορούν να μου προκαλέσουν. Άλλο τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι προτιμά και άλλο πιο είναι καλύτερο, τα έχετε λίγο μπερδεμένα. Όσο αφορά την μπαταρία στα 3300 mah δεν είναι μικρή. Είναι μια χαρά, τη μέρα την βγάζει. Θα προτιμούσα και εγώ να είναι 4000mah και παραπάνω αλλά όχι και deal breaker η μπαταρία για το συγκεκριμένο smartphone στα 230€. Απ την άλλη η γρήγορη φόρτιση και η ασύρματη φόρτιση που διαθέτει είναι πολύ σημαντικότερη για μεγάλη μερίδα αγοραστών. Χωρίς παρεξήγηση αλλά είστε υπερβολικοί μέχρι αηδίας ορισμένοι κάποιες φορές.  

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Έψαχνα να το βρω σε χαμηλή τιμή πριν 2 μήνες αλλά μάταια. Η τιμή του σκρουτζ δεν είναι αντιπροσωπευτική, θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον στα 350 και κάτω.
Απ' ότι είχα ψάξει πριν λίγο καιρό, το κινητό βγάζει τις καλύτερες raw φωτογραφίες στην αγορά, πιστεύω πως ισχύει ακόμα. Αν εξαιρέσεις σε αυτό τη μικρή μπαταρία του αλλά προσθέσεις την μεγάλης ανάλυσης οθόνη είναι τρελό vfm, ειδικά για όποιον ασχολείται με τη φωτογραφία.

Δε το έχω το τηλέφωνο, δεν εκφράζω προσωπική γνώμη. Αλλά εδώ λέει άλλα:

Achieving an overall DxOMark Mobile score of 85 points, the Nokia 9 PureView doesn’t deliver the results that many expected after the excitement surrounding its innovative multi-camera design. Its performance is similar to two-year-old models from other vendors, like the Apple iPhone 7 and LG V30. Its Photo score of 88 was made up of sub-scores that were fairly weak across all categories, except for Bokeh where the multiple cameras delivered an impressive score of 55 points.

Autofocus was also respectable, with a score of 90. One particularly disappointing score was the Nokia 9’s Zoom score of 27. Given the promise of super-high-resolution composites from the five cameras, it would seem to make sense that zeroing in on a portion of the image would still yield plenty of detail. However the Nokia 9’s Zoom score was substantially below even the single-camera Pixel 3a.

https://www.dxomark.com/nokia-9-pureview-camera-review/

Όσο για το κατάστημα, μου κάνει εντύπωση που αγνοούν εντελώς το trustpilot και δεν απαντούν στους δυσαρεστημένους χρήστες.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντως δεις δειγματα σε youtube, εγω προσωπικα εμεινα με ανοιχτο το στομα. Πλην νυχτερινων ληψεων χωρις φλας οπου ηταν τραγικες. Ισως διορθωθηκαν οι καμερε με καποιο update. Ισως εχω εγω χαμηλοτερα στανταρ, δε γνωριζω. Απλα θα προτεινα οποιος το θελει να δει δειγματα πρωτα και να μη μεινει σε ενα σκορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι φωτογραφίες που βγάζει ξανα λέω είναι raw, δηλαδή δεν τις κάνει edit όπως όλα τα υπόλοιπα κινητά γι αυτό λάμπουν μετά από photoshop κτλ. Επίσης δεν παίρνει sd επειδη είχα διαβάσει ότι δε μπορεί η sd να διαχειριστεί τις ταχύτητες που αποθηκεύει τις φωτογραφίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά γιατί το τηλέφωνο δεν το ξέρω. Αλλά το άρθρο δεν είναι ένα σκορ. Έχει ανάλυση για κάθε πτυχή φωτογραφίας και video, με δείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Αν ηταν apple του 2015 με το μηλαρακι πισω, τωρα το θεμα θα ειχε 200 σχολια του στυλ το πηρα, τελειο! :) 

Δεν προσφερει σε κατι το σχολιο αυτο.

Το μηλαρακι εχει απο πισω και ενα ολοκληρο οικοσυστημα και δικο του store,δεν ειναι μονο ''πηρα την χ συσκευη και τελος''.

Προφανως και σαν hardware το Nokia 9 προσφερει πραγματα που δεν βρισκεις στα χρηματα αυτα,ειτε μιλαμε για καμερες,ειτε για oled οθονη υψηλης αναλυσης και παει λεγοντας.

Γιατι και σε updates αν και stock android συσκευη,αργησε πχ να παρει Android 10 και το δακτυλικο του θυμαμαι ειχε αρκετα θεματα.

Και καμερο τηλεφωνο χωρις υποστηριξη MicroSD,μεγαλη πατατα απο την Nokia.

Εαν αυτη η τιμη αφορουσε Amazon ή καποιο εδω καταστημα,πιστευω θα ηταν και πιο ξεκαθαρες οι απαντησεις/ενδιαφερον.

Απλα οταν βρισκεις πλεον με 250+ευρω ενα Huawei 5t με 2χρονια εγγυηση απο Ελλαδα(και ας μην εχει oled οθονη),το σκεφτεσαι και μια φορα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά αυτά είναι χάρισμα για όποιον του αρέσει να παίζει με RAW φωτογραφίες. Επίσης με 845 και 6GB RAM θα τρέχει νεράκι τα πάντα. 
 

Για χρήστες που θέλουν τις καλύτερες φωτό στο auto μάλλον ΔΕΝ κάνει.

Αυτα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 128 gb είναι ok για να αποθηκεύεις τις φώτο και να τις μεταφέρεις σε αραιά διαστήματα στο pc σου

Δηλαδή όσοι έχουν κινητά με 64gb rom χωρίς επέκταση (πάρα πολλά βλέπε iphone για παράδειγμα από το 8plus μέχρι το 11 που έχω) τι πρέπει να κάνω όταν τραβώ φώτο υψηλής ανάλυσης ή ακόμα χειρότερα videos; Να πληρώνω cloud μήπως που γεμίζει για πλάκα; ή να τα μεταφέρω στους δίσκους μου; 

Θα ήταν βέλτιστο να έχει micro sd slot + 4000mah μπαταρία αλλά δεν είναι deal breaker τα 128gb storage και τα 3300mah μπαταρίας για το συγκεκριμένο κινητό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Αν παντως δεις δειγματα σε youtube, εγω προσωπικα εμεινα με ανοιχτο το στομα. Πλην νυχτερινων ληψεων χωρις φλας οπου ηταν τραγικες. Ισως διορθωθηκαν οι καμερε με καποιο update. Ισως εχω εγω χαμηλοτερα στανταρ, δε γνωριζω. Απλα θα προτεινα οποιος το θελει να δει δειγματα πρωτα και να μη μεινει σε ενα σκορ.

Αυτό έχω καταλάβει και γω. Δυνατές ημερήσιες μεν αλλα πονάει στις νυχτερινές. Κατά τα άλλα έχει σίγουρα ενδιαφέρον να παίξεις με το σύστημα φακών που έχει. Αλλα σε καμια περίπτωση δεν θα το έλεγα "dslr".

Για 230 ευρω όμως θέλω σίγουρα να το δοκιμάσω. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...