Προς το περιεχόμενο

Τα Macbooks με ARM επεξεργαστές δεν θα υποστηρίζουν Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MacRumors: Arm-Intel-PowerPC Universal Binaries are Possible.
https://www.macrumors.com/2020/07/11/arm-intel-powerpc-universal/

Κάτι που έλεγα και παλαιότερα, αλλά πολλοί αμφισβήτησαν. Η Apple είχε ανέκαθεν desktop OS για RISC επεξεργαστές και δεν αντέγραψε κανέναν. Οι universal εφαρμογές υπήρχαν κατά την διάρκεια της μετάβασης σε intel και ξανάρχονται στο προσκήνιο.

Αυτά για όσους επιμένουν ότι η Apple απλά αντιγράφει, την microsoft στον τρόπο μετάβασης στους arm κτλ.....Το transition ξανά στην risc αρχιτεκτονική μπορεί να γίνει με τον ίδιο τρόπο που έγινε η μετάβαση σε intel.

Επίσης πολλές από τις εφαρμογές που έτρεχαν και τότε universal στους power pc, που δεν είναι  απλώς εφαρμογές για facebook,browsing και άλλα τέτοια που γράφτηκαν από πολλούς απληροφορητους, θα ξανατρεξουν στους πολύ ανώτερους ARM, με μικρές αλλαγές.

Υπάρχει πιθανότητα μερικά power pc μηχανήματα να ξανά αποκτήσουν ζωή,  μετά από αυτό αν οι developers χρησιμοποιήσουν universal binaries.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/7/2020 στις 9:51 ΜΜ, atheatos είπε

Γιατί τώρα τα βλέπω βρώμικα?

Δεν φταίω εγώ αν αυτοχαρακτηρίζεσαι σε κάθε σου απάντηση....

Δεν έχω τίποτα μαζί σου και μάλιστα δικαιολογώ την αντίδραση σου.

Επειδη γράφω χρόνια στο insomnia ότι το μέλλον τον επεξεργαστών βρίσκεται στην RISC αρχιτεκτονική και έλεγα ότι θα έρθει ώρα που και οι arm θα πάρουν κεφάλι , έχω διαβάσει τα μυρια όσα, από αντιδράσεις και από απαντήσεις σε αυτό το θέμα. Το δικό σου , δεν μου κάνει εντύπωση και δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε .

Επι του θέματος , ούτε εγώ περίμενα ότι θα γίνει το transition τόσο γρήγορα και πίστευα ότι θα υπήρχε ένα μεταβατικό στάδιο όπου θα συνυπήρχαν arm + x86.

Προφανώς η Apple κάποιο άσο κρύβει στο μανίκι και έχει έτοιμο, πολύ δυνατο επεξεργαστή και όχι απαραίτητα arm ακριβώς. Αν υπολογίσουμε και την εξαγορά που είχε κάνει της https://en.wikipedia.org/wiki/P.A._Semi , μάλλον κάτι πολύ custom σαν επεξεργαστή θα δούμε με arm instruction set για περισσότερη συμβατότητα με τους υπόλοιπους.

Για τους αδαείς του φόρουμ και για αυτούς που τον ξέρουν ήδη να θυμίσουμε οτι ο Jim Keller:

In 2004 he moved to serve as the Vice President of Engineering at P.A. Semi,[4][12] a company specializing in low-power mobile processors.[5] In early 2008 Keller moved to Apple. P.A. Semi was acquired by Apple shortly afterwards, reuniting Keller with his prior team from P.A. Semi.[7][18] The new team worked to design the Apple A4 and A5 system-on-a-chip mobile processors. These processors were used in several Apple products, including iPhone 4, 4S, iPad and iPad 2.

Οπότε δεν είναι τίποτα τυχαίο για ότι γίνεται και είμαι σίγουρος ότι η Apple θα ξαναβάλει την RISC αρχιτεκτονική ξανά στο παιχνίδι , όπως προσπαθούσε τόσα χρόνια.

Αυτό που φοβάμαι φίλε μου είναι η υποστήριξη κατά το μεταβατικό στάδιο...Και εγώ κοιτώ με ενδιαφέρον (για light εργασίες επιπέδου tablet)την αρχιτεκτονική, δεν ξέρω αν σου είχα γράψει σεκάποια από τις απαντήσεις μου ότι το τόλμησα με Surface Pro X, όπου η συσκευή από design ήταν μακράν καλύτερη των συμβατικών Surface. Φοράει Windows 10 για Arm και τυπικά τρέχει, άλλες φορές με emulator, άλλες φορές nativeόλες τις 32bites εφαρμογές και από 64bites όσες είναι γραμμένες για Arm....Δυστυχώς όμως κάνοντας τη δουλειά σου διαπιστώνεις ένα σωρό στραβοπατήματα, όπως π.χ. το AbbYY Finereader 12 δεν τρέχει (έχω βολευτεί πολύ με αυτό, το είχα πληρώσει 100 euros και ήθελα να τοκρατήσω λίγο ακόμη...Πρέπει να άρω το 15άρι που τρέχεισίγουρα, άλλα 100euros). Το scanner μου ένα Epson Workforce, παρότι έχει 32 bit drivers, δεν το παίρνει, επομένως αμέσως μου ακυρώθηκε ένα πολύ σημαντικό μέρος της φορητότητας που ήθελα...Αυτά φοβάμαι φίλε μου, ότι θα πρέπει να αλλάξω όλο τον εξοπλισμό μου και από mac, δεν έχει καμία σχέση ούτε με οπαδισμούς ούτε με τρολάρισμα της εταιρείας....Όπως όταν επέλεξε με το Safari να μην τρέχει flash...Μπορεί να ήταν προε τη σωστή κατεύθυνση, αλλά κάναμε 2 χρόνια να δούμε σωστά κάποιες σελίδες....Όλα αυτά βέβαια είναι φόβοι μου και εικασίες, θα το δούμε στην εφαρμογή του...Και τότε φίλε μου θα συμφωνήσουμε ή θα διαφωνήσουμε με επιχειρήματα πλέον.....Ειλικρινά μακάρι να βρεθώ στην ευχάριστη θέση να σουπω ότι είχες δίκιο....Καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να συζητήσουμε λίγο πάνω στο γενικότερο προβληματισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Konstantinos1975 είπε

Αυτό που φοβάμαι φίλε μου είναι η υποστήριξη κατά το μεταβατικό στάδιο...Και εγώ κοιτώ με ενδιαφέρον (για light εργασίες επιπέδου tablet)την αρχιτεκτονική, δεν ξέρω αν σου είχα γράψει σεκάποια από τις απαντήσεις μου ότι το τόλμησα με Surface Pro X, όπου η συσκευή από design ήταν μακράν καλύτερη των συμβατικών Surface. Φοράει Windows 10 για Arm και τυπικά τρέχει, άλλες φορές με emulator, άλλες φορές nativeόλες τις 32bites εφαρμογές και από 64bites όσες είναι γραμμένες για Arm....Δυστυχώς όμως κάνοντας τη δουλειά σου διαπιστώνεις ένα σωρό στραβοπατήματα, όπως π.χ. το AbbYY Finereader 12 δεν τρέχει (έχω βολευτεί πολύ με αυτό, το είχα πληρώσει 100 euros και ήθελα να τοκρατήσω λίγο ακόμη...Πρέπει να άρω το 15άρι που τρέχεισίγουρα, άλλα 100euros). Το scanner μου ένα Epson Workforce, παρότι έχει 32 bit drivers, δεν το παίρνει, επομένως αμέσως μου ακυρώθηκε ένα πολύ σημαντικό μέρος της φορητότητας που ήθελα...Αυτά φοβάμαι φίλε μου, ότι θα πρέπει να αλλάξω όλο τον εξοπλισμό μου και από mac, δεν έχει καμία σχέση ούτε με οπαδισμούς ούτε με τρολάρισμα της εταιρείας....Όπως όταν επέλεξε με το Safari να μην τρέχει flash...Μπορεί να ήταν προε τη σωστή κατεύθυνση, αλλά κάναμε 2 χρόνια να δούμε σωστά κάποιες σελίδες....Όλα αυτά βέβαια είναι φόβοι μου και εικασίες, θα το δούμε στην εφαρμογή του...Και τότε φίλε μου θα συμφωνήσουμε ή θα διαφωνήσουμε με επιχειρήματα πλέον.....Ειλικρινά μακάρι να βρεθώ στην ευχάριστη θέση να σουπω ότι είχες δίκιο....Καλή συνέχεια και σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να συζητήσουμε λίγο πάνω στο γενικότερο προβληματισμό 

Θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου από την εφαρμογή AbbYY Finereader .

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έβγαινε για MAC OS και πριν την μετάβαση σε Intel, αλλά και κατά την μετάβαση από power PC σε intel και φυσικά για Intel.
Δεν νομίζω να έχουν θέμα να ξαναφτιάξουν την εφαρμογή να τρέχει και σε ARM αφού το έκαναν ήδη μια φορά. Όπως έγραψα και πριν, μπορούν να χρησιμοποιήσουν universal binaries και να τρέχει η ίδια εφαρμογή και σε Intel και σε ARM, όπως έκαναν σχεδόν όλες οι εφαρμογές κατά την μετάβαση σε Intel.
Μην μπερδεύεσαι λοιπόν με το τι κάνει η Microsoft γιατί εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι εντελώς καινούργιο και μη δοκιμασμένο. Η Apple έχει ήδη την software λύση , επιτυχώς δοκιμασμένη στο παρελθόν και απομένει τώρα να δούμε τo hardware.

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...