Προς το περιεχόμενο

Τα Macbooks με ARM επεξεργαστές δεν θα υποστηρίζουν Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφιερωμένο: Εφη Θωδη - Μπηκαν τα γιδια στο μαντρι

23 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Τα σοβαρα applications μαλιστα παιζουν συνηθως πολυ καλυτερα στα MAC.

Για πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/6/2020 στις 4:22 ΜΜ, mistiri0 είπε

Φήμες λένε ότι στο τέλος δεν θα υποστηρίζουν και OS και ο φορτιστής θα πωλείται ξεχωριστά!

Κάτι άκουσα ότι την διανομή των νέων MAC θα την αναλάβει το IKEA και στη συσκευασία μέσα θα έχει δώρο ένα πολυεργαλείο και ένα σακουλάκι με  σπόρους από μηλιά , θέλουν να καταργήσουν και τα δωρεάν αυτοκόλλητα ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 4:28 ΜΜ, petranthe είπε

Πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας με τάσεις αυτοκαταστροφής για να έχεις ένα MacBook Pro πχ και να θες να του βάλεις Windows, ειδικά αν μιλάμε για ARM...

 

Αυτό που λες το πίστευα κι εγώ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ σταμάτησα να είμαι ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ και ανέλαβα Projects με τρελό Budget… Εκεί κατάλαβα οτι ενω το macOS είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά απο τα Windows μερικές φορές είσαι FORCED να τρέξεις windows λόγω ειδικών απαιτήσεων σε μεγάλα Project… Κι εκεί το BootCamp είναι μονόδρομος… Sometimes in life… it's that simple ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2020 στις 1:46 ΜΜ, dali13gr είπε

Έλεος, η πρώτη εταιρεία που αναφέρθηκε στη WWDC ότι έχει ήδη μεταφέρει εφαρμογή στο MacOS ARM είναι η Microsoft με το Office.

 

Στις 29/6/2020 στις 1:56 ΜΜ, Darthvader είπε

Τελικά σε όλα τα νέα μπαίνει ο καθένας και σχολιάζει, σύμφωνα με ότι τον συμφέρει αλλά και με τη δική του οπτική, δίχως να έχει διαβάσει ούτε το άρθρο, ούτε τι έχουν δηλώσει τα εμπλεκόμενα μέρη.

Όταν κάποιοι δεν κατανοούν τι διαβάζουν...

Είπα εγώ ότι δεν θα δώσει ; Είπα ότι θα μπορούσε να μην το δώσει για τους λόγους που ανέφερα .

"Πες ότι δεν δίνει " έγραψα . Έλεος με τις παρωπιδες . Μην σας θιξουμε την εταιρεία σας...

 

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, songless_bird said:

[...]

"Πες ότι δεν δίνει " έγραψα . Έλεος με τις παρωπιδες . Μην σας θιξουμε την εταιρεία σας...

«Πες ότι δεν δίνει» έγραψες - για κάτι που έχει δηλωθεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ ότι θα δοθεί.  

Τώρα ποιος πρέπει να ψάχνει για παρωπίδες; :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paredwse είπε

«Πες ότι δεν δίνει» έγραψες - για κάτι που έχει δηλωθεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ ότι θα δοθεί.  

Τώρα ποιος πρέπει να ψάχνει για παρωπίδες; :) 

Δηλαδή μπορεί να σταματήσει να δίνει στο μέλλον .. όχι ότι δεν δίνει τώρα . Τι δεν καταλαβαίνεις από την πρόταση; Δεν έγραψα "δεν θα δώσει " ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 10:51 ΜΜ, Konstantinos1975 είπε

Πράγματι φίλε μου, μαζί σου είμαι! Γιατί να θέλει κανείς περισσότερα από αυτά που του επιτρέπει να κάνει η Apple....Σαν πολλά έδωσε τα τελευταία χρόνια, να μας κόψει τις μισές δυνατότητες, αφού πάλι ευτυχισμένοι θα είμαστε....Γιατί ο κατασκευαστής του hardware είναι ο απόλυτος κυρίαρχος των αναγκών μας.....Και ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι είναι κάτι ανόητοι αναρχικοί που τολμούν να αγοράζουν μηχανήματα που τα διαστρέφουν με αιρετικά λειτουργικά...

Αν έχεις 2500 ευρώ για λάπτοπ και θέλεις να τρέξεις windows υπάρχουν θηρία εκεί έξω. Γιατί να πάρεις MAC αυτό ρωτάω.

Στις 29/6/2020 στις 12:52 ΠΜ, polaki είπε

Να ρωτήσω κάτι? Απ'τη μία μας τη λέτε ότι μας έχουν μαντρωμένους και δεν μας αφήνουν να κάνουμε ότι θέλουμε στο λειτουργικό, και απ'την άλλη επειδή το ίδιο το hardware μας δίνει τη δυνατότητα να τρέξουμε windows για να κάνουμε αυτά τα 2-3 πράγματα που εσείς οι ίδιοι μας κοροϊδεύετε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε έρχεσαι εσύ και πετάς την εξυπνάδα σου και τερματίζεις το σύστημα...

Give this guy a medal.

Το έγραψα και στον άλλον. Γιατί αν έχεις 2500 ευρώ για ξόδεμα και θέλεις να τρέχεις windows αγοράζεις MAC. Δεν βρήκες τίποτε άλλο καλύτερο εκεί έξω σε αυτά τα λεφτά ή κάτι δεν καταλαβαίνω. Στην αντίδραση πρώτοι είστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Regulus είπε

Αν έχεις 2500 ευρώ για λάπτοπ και θέλεις να τρέξεις windows υπάρχουν θηρία εκεί έξω. Γιατί να πάρεις MAC αυτό ρωτάω.

Το έγραψα και στον άλλον. Γιατί αν έχεις 2500 ευρώ για ξόδεμα και θέλεις να τρέχεις windows αγοράζεις MAC. Δεν βρήκες τίποτε άλλο καλύτερο εκεί έξω σε αυτά τα λεφτά ή κάτι δεν καταλαβαίνω. Στην αντίδραση πρώτοι είστε.

Δεν θα πάρεις mac μόνο για να τρέχεις windows, εννοείται είναι ανωμαλία αυτό. Αναφερόμουν στη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ που έχεις, και την οποία και εγώ χρησιμοποιώ οπότε καταλαβαίνω τη χρησιμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν θα πάρεις mac μόνο για να τρέχεις windows, εννοείται είναι ανωμαλία αυτό. Αναφερόμουν στη ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ που έχεις, και την οποία και εγώ χρησιμοποιώ οπότε καταλαβαίνω τη χρησιμότητα. 

Δυστυχώς έχω πάει σε πελάτη ο οποίος είχε imac και χρησιμοποιούσε μόνο τα Windows. Το πήρε μόνο για το design. Μην περιμένουμε όμως από μια εταιρεία να σχεδιάζει το μέλλον των προϊόντων της και να σκέφτεται με γνώμονα το λειτουργικό ενός ανταγωνιστή. Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι χρήστης windows. ☮️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 7:11 ΜΜ, Regulus είπε

Αν έχεις 2500 ευρώ για λάπτοπ και θέλεις να τρέξεις windows υπάρχουν θηρία εκεί έξω. Γιατί να πάρεις MAC αυτό ρωτάω.

Το έγραψα και στον άλλον. Γιατί αν έχεις 2500 ευρώ για ξόδεμα και θέλεις να τρέχεις windows αγοράζεις MAC. Δεν βρήκες τίποτε άλλο καλύτερο εκεί έξω σε αυτά τα λεφτά ή κάτι δεν καταλαβαίνω. Στην αντίδραση πρώτοι είστε.

Προφανώς δεν θέλω να τρέχω αποκλειστικά Windows φίλε μου...Απλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να μου επιβάλει η εταιρεία να τρέξω αποκλειστικά mac. Εκτός αν πιστεύεις ότι αλλάζει αρχιτεκτονική επεξεργαστή επειδή υπάρχει κάτι καλύτερο για εμάς τους χρήστες ή πιο γρήγορο από τους επεξεργαστές της intel... Όλες οι μετά Τζομπς επιλογές της εταιρείας επικεντρώθηκαν στην αποκλειστικότητα. Γι' αυτό και η ένταση στην ειρωνία μου, γιατί πλέον μου θέτει εκβιαστικά την επιλογή να διαλέξω στρατόπεδο. Και είναι όπως τα λες, αν είναι να επιλέξω εννοείται ότι θα επιλέξω τελικά Windows αφήνοντας ό,τι έχω αγοράσει από Apple (2 imac, 1 macmini, 2 macbook και άλλα με ποσό υπερτριπλάσιο αυτού που αναφέρεις) να θεωρηθεί μια αποτυχημένη μου επιλογή.....Γιατί αν είχες επενδύσει ένα σημαντικό ποσό σε εξοπλισμό, που για να δουλέψει απαιτεί να είναι συνδεδεμένο στο μύθο του λεγόμενου "οικοσυστήματος" είσαι δεσμευμένος να αγοράζεις συσκευές της εταιρείας θα ένιωθες οργή και όχι ευτυχία σε κάθε τέτοια ανακοίνωση...

Anyway, κάποια θέματα που εσένα μπορεί να σε ξεπερνούν μπορεί για κάποιους στο πλαίσιο της δουλειάς τους να είναι καθημερινότητα....Κατά την άποψή μου όμως, κάθε τέτοια κίνηση που περιορίζει (τις ήδη ελάχιστες) δυνατότητές σου να χρησιμοποιείς με εναλλακτικά λειτουργικά το hardware που έχεις αγοράσει είναι δυσάρεστη εξέλιξη.... Για εμένα διότι θα αναγκαστώ να χάσω τη λειτουργικότητα που είχα με τα mac.....Δεν είναι όλα θέμα αντίδρασης, απλά όταν σχολιάζεις με απόλυτο τρόπο να είσαι έτοιμος για τον αντίλογο....Για παράδειγμα στο παραπάνω σχόλιό σου....ΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, συμβαίνει και αυτό μερικές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Konstantinos1975 είπε

Προφανώς δεν θέλω να τρέχω αποκλειστικά Windows φίλε μου...Απλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να μου επιβάλει η εταιρεία να τρέξω αποκλειστικά mac. Εκτός αν πιστεύεις ότι αλλάζει αρχιτεκτονική επεξεργαστή επειδή υπάρχει κάτι καλύτερο για εμάς τους χρήστες ή πιο γρήγορο από τους επεξεργαστές της intel... Όλες οι μετά Τζομπς επιλογές της εταιρείας επικεντρώθηκαν στην αποκλειστικότητα. Γι' αυτό και η ένταση στην ειρωνία μου, γιατί πλέον μου θέτει εκβιαστικά την επιλογή να διαλέξω στρατόπεδο. Και είναι όπως τα λες, αν είναι να επιλέξω εννοείται ότι θα επιλέξω τελικά Windows αφήνοντας ό,τι έχω αγοράσει από Apple (2 imac, 1 macmini, 2 macbook και άλλα με ποσό υπερτριπλάσιο αυτού που αναφέρεις) να θεωρηθεί μια αποτυχημένη μου επιλογή.....Γιατί αν είχες επενδύσει ένα σημαντικό ποσό σε εξοπλισμό, που για να δουλέψει απαιτεί να είναι συνδεδεμένο στο μύθο του λεγόμενου "οικοσυστήματος" είσαι δεσμευμένος να αγοράζεις συσκευές της εταιρείας θα ένιωθες οργή και όχι ευτυχία σε κάθε τέτοια ανακοίνωση...

Anyway, κάποια θέματα που εσένα μπορεί να σε ξεπερνούν μπορεί για κάποιους στο πλαίσιο της δουλειάς τους να είναι καθημερινότητα....Κατά την άποψή μου όμως, κάθε τέτοια κίνηση που περιορίζει (τις ήδη ελάχιστες) δυνατότητές σου να χρησιμοποιείς με εναλλακτικά λειτουργικά το hardware που έχεις αγοράσει είναι δυσάρεστη εξέλιξη.... Για εμένα διότι θα αναγκαστώ να χάσω τη λειτουργικότητα που είχα με τα mac.....Δεν είναι όλα θέμα αντίδρασης, απλά όταν σχολιάζεις με απόλυτο τρόπο να είσαι έτοιμος για τον αντίλογο....Για παράδειγμα στο παραπάνω σχόλιό σου....ΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, συμβαίνει και αυτό μερικές φορές

Γράφεις: «Όλες οι μετά Τζομπς επιλογές της εταιρείας επικεντρώθηκαν στην αποκλειστικότητα»

Νομίζω ότι έχεις μπερδεψει κάποια πράγματα ή είσαι λάθος πληροφορημένος. Ακόμα και όταν ήταν ο Jobs, τα mac είχαν την αποκλειστικότητα σε πολλά πράγματα. 
Η επιλογή της Intel έγινε γιατί ήταν ότι καλύτερο για την δεδομένη στιγμή. Αυτό τώρα πια δεν ισχύει μιας και η Intel δεν προσφέρει πια κάτι καινούργιο και η αρχιτεκτονική arm επιτέλους είναι σε ανοδική τροχιά.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς τις εξελίξεις και φυσικά θα κανείς αυτό που σε βολεύει. Μόνο που η Apple χρόνια τώρα δεν έκανε αυτό που βολεύει, αλλά αυτό που πίστευε ότι είναι καλύτερο , άσχετα αν θα έχανε σε πελάτες και θα ήταν στην απομόνωση.
Η ιστορία έδειξε ότι στο τέλος η Apple είχε δικαιωθεί , παρόλο που επέλεξε να χάσει μερικούς πελάτες , καλή ώρα σαν και εσένα. Όποτε αν εσυ είσαι δυσαρεστημένος δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τώρα.

Παντα υπάρχει αντίδραση σε κάθε τι καινούργιο. Αυτό είναι το τίμημα της προόδου και έχει αποδειχτεί ιστορικά ότι πολλοί άνθρωποι δεν ήταν έτοιμοι να ακολουθήσουν και συνήθως αντιδρούσαν αρνητικά , σε κάτι που δεν είχαν συνηθίσει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι από όλα αυτά που έγραψα θα με χαρακτήριζαν οπισθοδρομικό και προκατειλημμένο, πραγματικά δεν το περίμενα... Ίσως το μοντέλο η εταιρεία ξέρει τι είναι καλό ανεξάρτητα από αυτό που θέλεις ("άσε αυτήν να καθορίσειτις ανάγκες σου"), να έπιασε γιατί βρήκε το πειθήνιο κομμάτι της αγοράς... Ούτε άσχετος είμαι, ούτε μπερδεμμένος, αλλά ούτε και διαμορφώνω άποψη για την τεχνολογία παίζοντας με ένα κινητό.... Δεν είπα ότι στην εποχή του Τζομπς ήταν όλα ανοιχτά και τόνισα στο σχόλιό μου ότι οι επιλογές ήταν ούτως ή άλλως περιορισμένες, απλά πλέον τις ελαχιστοποιούν... Αλλά ότι δεν έχει η intel να προσφέρει κάτι καινούργιο και το Arm είναι καλύτερο....Ναι, αν θέλεις να τρέχεις social media και να βγάζεις selfies προφανώς δεν σου καίγεται καρφί....Το ποιον δικαιώνει η ιστορία τώρα, θα το δούμε...Αλλά ξέχασα, ότι πει η Apple είναι σωστό (η εταιρεία αυτή ποτέ δεν έχει κάνει λάθη, και κινητό χωρίς φορτιστή και ακουστικά να δώσει είναι πολύ καλό και μοντερνο, γιατίξέρει αυτή....) και αν κάποιος τολμήσει να πει κάτι αντίθετο είναι -δεν κάνει να το γράψω αυτό-....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Konstantinos1975 είπε

Ότι από όλα αυτά που έγραψα θα με χαρακτήριζαν οπισθοδρομικό και προκατειλημμένο, πραγματικά δεν το περίμενα... Ίσως το μοντέλο η εταιρεία ξέρει τι είναι καλό ανεξάρτητα από αυτό που θέλεις ("άσε αυτήν να καθορίσειτις ανάγκες σου"), να έπιασε γιατί βρήκε το πειθήνιο κομμάτι της αγοράς... Ούτε άσχετος είμαι, ούτε μπερδεμμένος, αλλά ούτε και διαμορφώνω άποψη για την τεχνολογία παίζοντας με ένα κινητό.... Δεν είπα ότι στην εποχή του Τζομπς ήταν όλα ανοιχτά και τόνισα στο σχόλιό μου ότι οι επιλογές ήταν ούτως ή άλλως περιορισμένες, απλά πλέον τις ελαχιστοποιούν... Αλλά ότι δεν έχει η intel να προσφέρει κάτι καινούργιο και το Arm είναι καλύτερο....Ναι, αν θέλεις να τρέχεις social media και να βγάζεις selfies προφανώς δεν σου καίγεται καρφί....Το ποιον δικαιώνει η ιστορία τώρα, θα το δούμε...Αλλά ξέχασα, ότι πει η Apple είναι σωστό (η εταιρεία αυτή ποτέ δεν έχει κάνει λάθη, και κινητό χωρίς φορτιστή και ακουστικά να δώσει είναι πολύ καλό και μοντερνο, γιατίξέρει αυτή....) και αν κάποιος τολμήσει να πει κάτι αντίθετο είναι -δεν κάνει να το γράψω αυτό-....

Μάλιστα δεν είσαι οπισθοδρομικος αλλά η Apple βρηκε πειθήνιο κομμάτι...

Χαίρομαι πάντως που επιβεβαιώνεις τα όσα έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μάλιστα δεν είσαι οπισθοδρομικος αλλά η Apple βρηκε πειθήνιο κομμάτι...

Χαίρομαι πάντως που επιβεβαιώνεις τα όσα έγραψα.

Αν πιστεύεις ότι σε επιβεβαιώνω ήμουν όντως ανόητος που κάθησα και απάντησα...Σε αυτό ναι, σε επιβεβαιώνω και σου εύχομαι κάποια στιγμή να μπορέσεις να δεις τα πράγματα πιο καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Konstantinos1975 είπε

Αν πιστεύεις ότι σε επιβεβαιώνω ήμουν όντως ανόητος που κάθησα και απάντησα...Σε αυτό ναι, σε επιβεβαιώνω και σου εύχομαι κάποια στιγμή να μπορέσεις να δεις τα πράγματα πιο καθαρά

Γιατί τώρα τα βλέπω βρώμικα?

Δεν φταίω εγώ αν αυτοχαρακτηρίζεσαι σε κάθε σου απάντηση....

Δεν έχω τίποτα μαζί σου και μάλιστα δικαιολογώ την αντίδραση σου.

Επειδη γράφω χρόνια στο insomnia ότι το μέλλον τον επεξεργαστών βρίσκεται στην RISC αρχιτεκτονική και έλεγα ότι θα έρθει ώρα που και οι arm θα πάρουν κεφάλι , έχω διαβάσει τα μυρια όσα, από αντιδράσεις και από απαντήσεις σε αυτό το θέμα. Το δικό σου , δεν μου κάνει εντύπωση και δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε .

Επι του θέματος , ούτε εγώ περίμενα ότι θα γίνει το transition τόσο γρήγορα και πίστευα ότι θα υπήρχε ένα μεταβατικό στάδιο όπου θα συνυπήρχαν arm + x86.

Προφανώς η Apple κάποιο άσο κρύβει στο μανίκι και έχει έτοιμο, πολύ δυνατο επεξεργαστή και όχι απαραίτητα arm ακριβώς. Αν υπολογίσουμε και την εξαγορά που είχε κάνει της https://en.wikipedia.org/wiki/P.A._Semi , μάλλον κάτι πολύ custom σαν επεξεργαστή θα δούμε με arm instruction set για περισσότερη συμβατότητα με τους υπόλοιπους.

Για τους αδαείς του φόρουμ και για αυτούς που τον ξέρουν ήδη να θυμίσουμε οτι ο Jim Keller:

In 2004 he moved to serve as the Vice President of Engineering at P.A. Semi,[4][12] a company specializing in low-power mobile processors.[5] In early 2008 Keller moved to Apple. P.A. Semi was acquired by Apple shortly afterwards, reuniting Keller with his prior team from P.A. Semi.[7][18] The new team worked to design the Apple A4 and A5 system-on-a-chip mobile processors. These processors were used in several Apple products, including iPhone 4, 4S, iPad and iPad 2.

Οπότε δεν είναι τίποτα τυχαίο για ότι γίνεται και είμαι σίγουρος ότι η Apple θα ξαναβάλει την RISC αρχιτεκτονική ξανά στο παιχνίδι , όπως προσπαθούσε τόσα χρόνια.

 

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...