Προς το περιεχόμενο

Τα Macbooks με ARM επεξεργαστές δεν θα υποστηρίζουν Windows


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με προβληματίζει και έχει πολλά ερωτηματικά η κίνηση της Apple , επίσης και μεγάλο ρίσκο , σε ένα διαζύγιο πάντοτε πληγώνονται και οι δύο , το βλέπεις και απο τα σχόλια εδώ αλλά και παγκοσμίως οτι πολύς κόσμος mac users  δεν θα ακολουθήσουν το νέο ipad κοκτέϊλ λειτουργικό , νομίζω οτι ο κύριος λόγος που το κάνει είναι να αυξήσει τα περιθώρια της κερδοφορίας της , δεν θα σκύβει πλέον το κεφάλι στην Intel έτσι δεν είναι ?

 αβεβαιότητα στην αγορά που θα κρατήσει δύο χρόνια και θα αυξήσει την ανασφάλεια και την έλλειψη εμπιστοσύνης των καταναλωτών απέναντι στην Apple και ίσως τους γυρίσει μπούμερανγκ  , 

και η πλάκα είναι οτι θα κυκλοφορήσουν και άλλη συσκευή με Intel ? και πόσο θα υποστηρίζονται τα λαπτοπ τους που είναι τώρα στην αγορά ? ψάξε βρές τώρα άκρη με την apple με την αστάθεια που τους κατατρέχει ποτέ δεν ξέρεις ,

 

 

 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Regulus είπε

Αυτό που αγοράζεις MAC και τρέχεις σε αυτό Windows με ξεπερνάει.!!

Γιατί όχι; Έχει αποδειχθεί ότι τα Windows αποδίδουν καλύτερα στο ίδιο hardware από ότι το macOS.

Επεξ/σία από liberostelios
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Γιατί όχι; Έχει αποδειχθεί ότι τα Windows αποδίδουν καλύτερα στο ίδιο hardware από ότι το macOS.

ναι αν βάλεις δίπλα δίπλα τα λειτουργικά όντως τα παιχνίδια τρέχουν ποιο γρήγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, petranthe είπε

Πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας με τάσεις αυτοκαταστροφής για να έχεις ένα MacBook Pro πχ και να θες να του βάλεις Windows, ειδικά αν μιλάμε για ARM...

Βασικα το κάνεις γιατι ειναι ανάγκη. Εκει που δουλευω εχουμε μονο Macs και τα περισσότερα πραγματα κ προγράμματα που χρησιμοποιούμε, τα τρεχουμε κανονικα εκει. ΟΜΩΣ υπάρχουν 2 προγραμματα που δεν τρεχουν πουθενα αλλου εκτος απο Windows κ ειναι προγραμματα που δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε με κάτι παρόμοιο. οποτε... dual boot ηταν η μονη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Regulus είπε

Αυτό που αγοράζεις MAC και τρέχεις σε αυτό Windows με ξεπερνάει.!!

Να ρωτήσω κάτι? Απ'τη μία μας τη λέτε ότι μας έχουν μαντρωμένους και δεν μας αφήνουν να κάνουμε ότι θέλουμε στο λειτουργικό, και απ'την άλλη επειδή το ίδιο το hardware μας δίνει τη δυνατότητα να τρέξουμε windows για να κάνουμε αυτά τα 2-3 πράγματα που εσείς οι ίδιοι μας κοροϊδεύετε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε έρχεσαι εσύ και πετάς την εξυπνάδα σου και τερματίζεις το σύστημα...

Give this guy a medal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Konstantinos1975 είπε

Φίλε μου, αυτή ακριβώς είναι η λογική της Apple...Δούλευε με το παλιό λειτουργικό ή αν θέλεις καινούργιο πάρε νέο....Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί για κάποια "νέα" features να μην μπορώ να εγκαταστήσω το νέο λειτουργικό, κάτι που δεν συμβαίνει με τη microsoft. Στο κάτω κάτω θα ήθελα να έχω για την αξία του μηχανήματος τη δυνατότητα να επιλέξω... Σε κάθε περίπτωση δεν σου τα λέω αυτά ως hater,  σου τα λέω σαν κάποιος που είχε επενδύσει στην εταιρεία και είδε την αγορά του να φθίνει δυσανάλογα του ποσού που είχα δώσει. Σκέψου όταν το 2017 που κάηκε ο σκληρός μου και τηλεφώνησα στον εξουσιοδοτημένο reseller που το είχα αγοράσει να μου τον αντικαταστήσει, μου απάντησε ότι είναι vintage και ότι δεν τον ανοίγει καν....Με παρέπεμψε σε μη εξουσιοδοτημένο, που φυσικά μου έβαλε έναν εξαιρετικό επώνυμο ssd, ο οποίος όμως δεν ήταν της εταιρείας, δεν διέθετε αισθητήρα θερμοκρασίας και πρέπει να τρέχω ειδικό software για να μην κάνουν οι ανεμιστήρες σαν ελικόπτερο....Ξέρω τι θα μου πείς είναι 10ετίας υπολογιστής, τι περίμενες και τα συναφή....Στην περίπτωσή μου φίλε μου η apple με έστρεψε στα pc (ξεκίνησα με linux στην αρχή και mac μετά.....). Φαντάσου τί θα γίνει όταν η Apple θα έχει τον απόλυτο έλεγχο του επεξεργαστή....Δεν ξέρω νιώθω να απομακρύνομαι όλο και πιο πολύ από μια εταιρεία που αγάπησα....(κάτοχος 2 imac, 1 macmini, 1 macbook air και συναφή παράλληλου εξοπλισμού- 3 iphones, 1 ipod, 2 ipad, 1 time capsule, 2 apple tv). Η απαρίθμηση του εξοπλισμού γίνεται για να επισημάνω ότι κάποτε αγαπούσα.....Από τον εξοπλισμό μου έχει διατηρηθεί το 40% της λειτουργικότητάς του. Μην με κατηγορείς λοιπόν που θα ήθελα να έχω και κάποια επιλογή ως προς το πρόσθετο λειτουργικό σύστημα που θα εγκαταστήσω....Γιατί τους υπολογιστές μου τους έχω για εργαλεία δουλειάς, όχι για να επιδεικνύω το μήλο.....

Φιλε, σε καταλαβαίνω και δε σε κατηγορώ για κάτι, απλά επισήμανα πως άλλο 5 κι άλλο 10 χρόνια χρήσιμης λειτουργίας ενός μηχανήματος. Επίσης λες έχει διατηρηθεί το 40% της λειτουργικότητας τους. Δηλαδή από τα 10 πράγματα που έκανες με αυτούς τους υπολογιστές δεν μπορείς να κάνεις τα 6 πλέον; Αναρωτιέμαι γιατί...

Κακή εμπειρία με το σέρβις όπως την περιγράφεις, εγώ έτσι κι αλλιώς μετά τη λήξη της εγγύησης δεν θα το πήγαινα στο επίσημο σέρβις γιατί θα ζητούσαν πάρα πολλά για οποιαδήποτε δουλειά,  υπάρχουν όμως λύσεις για το πρόβλημα που λες (temp. sensor), αλλά δεν είσαι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να ξέρεις κάθε τέτοια παράμετρο και με το δίκιο σου ξενερώνεις. Έχω κι εγώ ένα iMac 2011 που χρησιμοποιείται ακόμα καθημερινά, με High Sierra, και δεν υστερεί κάπου ιδιαιτέρως από υποστήριξη software αλλά οκ, δεν έχει dark mode. Είναι όμως user serviceable! Ξέρεις ποιο είναι το κυρίως θέμα του; Είναι ζεστό, και τώρα που θα περάσει το 10ο καλοκαίρι του, το βλέπω να ζορίζεται.

Γνώμη μου πάντως, πως για εργαλείο δουλειάς όπως λες, ένας υπολογιστής των 2000€ να κρατάει 8-10 χρόνια δεν είναι κακή επένδυση. Αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μηχάνημα των 1000€, τότε γίνεται θέμα επιλογών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StavrosD είπε

Η Microsoft υποστηρίζει Arm επεξεργαστές στα Windows εδώ και πολλά χρόνια.

Ακόμα και αν δεν τα υποστηρίζει η Apple, όλο και κάποιος hacker μπορεί να κάνει μια καλή πατέντα.

Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο δισεκατομμύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G3orge_ είπε

Μπορει καποιος υπεύθυνα να εξηγησει με λιγα λογια γιατι στρεφεται η αππλε σε αρμ; κ τι σημαινει αυτο για την πλειοψηφια των καζουαλ χρηστων; ευχαριστω!

Tην ίδια απορία είχα και και το έψαξα πριν 2-3 μέρες.

Αρχικά καλύτερο performance για την αρχιτεκτονική του OS σε σχέση με τους επεξεργαστές της intel, με ταυτόχρονη λιγότερη θερμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ νομίζω πάντως πως σαν ζεστά ψωμάκια θα πουλήσουν τα "τελευταία" Intel Macs, θα αγοραστούν από όσους θέλουν να έχουν τη συμβατότητα και με το x86 software και με τα windows και δεν τους νοιάζει το performance/watt. Και με το νέο Mac Pro να είναι μόλις 6-7 μήνες στην αγορά, το macOS για Intel δεν πάει πουθενά για την επόμενη 5ετία τουλάχιστον 🤞

Τα πρώτα Apple Silicon Macs θα είναι πιστεύω χαρακτηριστικά underpowered, όπως κάθε τι ολοκαίνουριο που βγάζει αυτή η εταιρία, και δεν θα τα πρότεινα σε κανέναν ως αγορά που θα θέλει να κρατήσει καιρό. Το λογικό θα ήταν οι τιμές των Mac να πέσουν κάπως, αλλά δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν μείνουν ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, G3orge_ είπε

Μπορει καποιος υπεύθυνα να εξηγησει με λιγα λογια γιατι στρεφεται η αππλε σε αρμ; κ τι σημαινει αυτο για την πλειοψηφια των καζουαλ χρηστων; ευχαριστω!

Απεξάρτηση από Ιντελ (δεν παρουσιάζει τα τελευταία χρόνια πρόοδο , βάλε και Spectre , meltdown)

Τέλος στο Hackintosh 

Πιο εύκολη δημιουργία εφαρμογών για το οικοσύστημα της .

Οι απλοί χρήστες θα έχουν μεγαλύτερη αυτονομία , πιο ήσυχο ,πιο λεπτό , ίσως χωρίς ανεμιστήρα λαπτοπ με universal εφαρμογές . Ίσως φέρει και υποστήριξη touch screen .

Από επιδόσεις θα παίξει μεγάλο ρόλο η ψύξη ,μιας και τα ipad pro μοντέλα , κατά τη διάρκεια φόρτισης σε συνδυασμό μεγίστης φωτεινότητας και βαριάς εφαρμογής υπερθερμαίνονται .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple, πάντοτε ήθελε να έχει τον πλήρη έλεγχο των συστημάτων της. Όταν αναγκάστηκε να μεταβεί στην Intel, λόγω κακής απόδοσης των PowerPC της IBM, έκανε το "άνοιγμα" της με το BootCamp, μιας και από τη στιγμή που η αρχιτεκτονική θα ήταν πλέον η ίδια, δεν θα μπορούσε να το αποφύγει, οπότε το έκανε επίσημο. Βέβαια αυτό έδωσε την ευκαιρία να προσελκύσει περισσότερο κοινό λέγοντάς του, δες μπορείς αν θες να τρέξεις και Windows. Οπότε ένας νέος χρήστης δεν "εγκλωβιζόταν". Βλέπουμε εδώ βέβαια κατά καιρούς πολλούς χρήστες που ψάχνονται για mac και αρκετοί προτείνουν ως επιχείρημα πως "ναι, πάρε mac για τη δουλειά σου και αν χρειαστείς μπορείς να τρέχεις και windows". Μόνο και μόνο για να προσυλιτίσουν νέους χρήστες.

Από τη στιγμή που μπορεί η ίδια να φτιάξει δικούς της επεξεργαστές πλέον που να την ικανοποιούν, εννοείται πως θα μεταβεί εκεί και θα κλειδώσει απ' έξω όσους δεν θέλει. Ήδη τα τελευταία χρόνια η υποστήριξή της για windows περιορίζεται στα βασικά. Έχει ως πολιτική, αν ο χρήστης θέλει τις υπηρεσίες της να πάρει απαραιτήτως το hardware της.

Όσο για το Rosetta 2, μην νομίζεται πως θα υπάρχει για πάντα. Μόνο για την μεταβατική περίοδο. Τα ίδια ίσχυσαν και για το πρώτο Rosetta. Μόλις ολοκληρώθηκε η μετάβαση(~2 χρόνια), σταμάτησε να βγαίνει λειτουργικό με υποστήριξη για PowerPC και φυσικά και η Rosetta. Αφήνοντας στην απ' έξω όσους είχαν αγοράσει PowerPC πριν 2 χρόνια! Αυτά βέβαια τείνουν να ξεχνιούνται στο βωμό του fanboyσμού.

Είπε πως μέσα σε δύο έτη θα έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση. Ο μόνος λόγος που ίσως παραταθεί το παραπάνω, είναι έως να έχουν ικανούς επεξεργαστές για τα MacPro. Γι αυτό είπαν πως πρόκειται να κυκλοφορήσουν και άλλα Intel based μηχανήματα. Εκεί για μένα είναι η πρόκληση. Να δούμε σε δύο χρόνια ένα Apple ARM ισχυρότερο από το σημερινό High End MacPro.

Η μόνη ίσως περίπτωση που θα μπορούσες να δεις Windows σε Apple Silicon νομίζω θα ήταν αν διέθεται η Microsoft consumer ARM έκδοση των Windows. Αν και μάλλον μόνον μέσω VM να μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις.

Βλέπω την Apple να κλείνεται όλο και περισσότερο στο καβούκι της. Έχει αρκετό και ισχυρό fanbase για να την κρατήσει.

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Το λογικό θα ήταν οι τιμές των Mac να πέσουν κάπως, αλλά δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν μείνουν ίδιες.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πέσουν. Να ανέβουν πολύ πιθανόν, μιας και θα σου προσφέρουν "καλύτερη" αυτονομία κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, G3orge_ είπε

Μπορει καποιος υπεύθυνα να εξηγησει με λιγα λογια γιατι στρεφεται η αππλε σε αρμ; κ τι σημαινει αυτο για την πλειοψηφια των καζουαλ χρηστων; ευχαριστω!

Είναι πολύ απλό. Αυτή τη στιγμή μιλάμε πχ το iPad pro και συγκεκριμένα το ARM soc που έχουν, είναι γρηγορότερο από όλα σχεδόν τα MacBook Pro με Intel και γρηγορότερο από το 94%  των φορητων επεξεργαστων που κυκλοφορούν παντού. Για την ενέργεια που καταναλώνει η σύγκριση είναι αστεία...

Με τον καινούργιο επεξεργαστή που θα βγει σκέψου τι έχει να γίνει στο μέλλον, ειδικά αν μιλάμε για ένα περιβάλλον που θα στηρίζεται εξ ολοκλήρου σε τέτοιες εφαρμογές.

Μιλαμε για επανάσταση στο χώρο.

Τα ARM είναι το μέλλον και η Apple το ξέρει καλά αυτό.  Δεν θέλει απλα να απαλλαγεί από την ενεργοβόρα και μόνιμα τα τελευταία χρόνια προβληματική Intel. Θέλει να κυριαρχήσει στο παιχνίδι των υπολογιστών την επόμενη δεκαετία. Αν δει κάποιος το πολύ μικρό ποσοστό που έχει το Mac OS σε σχέση με τα Windows δεν είναι δύσκολο να καταλάβει τι περιθώριο αύξησης υπάρχει. 

Οποτε για την πλειοψηφία των περισσότερων χρηστών αυτό σημαίνει πολλά. Είναι κάτι ανάλογο που έφερε η κυκλοφορία του πρώτου iPhone και τι επικρατούσε στο χώρο πριν από αυτό.

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, θα ήθελα να δω αν η microsoft, έπερνε μια τολμηρή απόφαση και δεν έβγαζε το office, office 365 κτλ, για κανένα προιόν της apple μετά την αλλαγή από intel, τι θα γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeaLion είπε

Φιλε, σε καταλαβαίνω και δε σε κατηγορώ για κάτι, απλά επισήμανα πως άλλο 5 κι άλλο 10 χρόνια χρήσιμης λειτουργίας ενός μηχανήματος. Επίσης λες έχει διατηρηθεί το 40% της λειτουργικότητας τους. Δηλαδή από τα 10 πράγματα που έκανες με αυτούς τους υπολογιστές δεν μπορείς να κάνεις τα 6 πλέον; Αναρωτιέμαι γιατί...

Κακή εμπειρία με το σέρβις όπως την περιγράφεις, εγώ έτσι κι αλλιώς μετά τη λήξη της εγγύησης δεν θα το πήγαινα στο επίσημο σέρβις γιατί θα ζητούσαν πάρα πολλά για οποιαδήποτε δουλειά,  υπάρχουν όμως λύσεις για το πρόβλημα που λες (temp. sensor), αλλά δεν είσαι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να ξέρεις κάθε τέτοια παράμετρο και με το δίκιο σου ξενερώνεις. Έχω κι εγώ ένα iMac 2011 που χρησιμοποιείται ακόμα καθημερινά, με High Sierra, και δεν υστερεί κάπου ιδιαιτέρως από υποστήριξη software αλλά οκ, δεν έχει dark mode. Είναι όμως user serviceable! Ξέρεις ποιο είναι το κυρίως θέμα του; Είναι ζεστό, και τώρα που θα περάσει το 10ο καλοκαίρι του, το βλέπω να ζορίζεται.

Γνώμη μου πάντως, πως για εργαλείο δουλειάς όπως λες, ένας υπολογιστής των 2000€ να κρατάει 8-10 χρόνια δεν είναι κακή επένδυση. Αν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με μηχάνημα των 1000€, τότε γίνεται θέμα επιλογών.

 

Φίλε μου, σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και έκανες ένα σοβαρό και με επιχειρήματα διάλογο πάνω στο ζήτημα, κάτι σπάνιο σε περιπτώσεις όπου εμπλέκονται ζητήματα οπαδισμού υπέρ των εταιρειών. Συμφωνώ με όσα λες, απλά στο επίπεδο των desktop στενοχωριέσαι να βλέπεις να φθίνει ένα πραγματικά αξιόλογο μηχάνημα με μια οθόνη 27" που έχει ακόμη να δώσει .....Σε κάθε περίπτωση με αυτή την κίνησή της η Apple μου ζητάει να επιλέξω στρατόπεδο και όλοι εμείς οι χρήστες που ναι μεν αξιοποιούσαμε την ανωτερότητα του hardware της Apple και κάναμε και τη δουλειά μας με το dual boot θα πρέπει πλέον να σταθμίσουμε ποιο είναι το λειτουργικό που καλύπτει την πλειοψηφία των απαιτήσεών μας....Και αυτό που με φοβίζει πιο πολύ στην επιλογή αυτή είναι ο συνδυασμός του non upgradable χαρακτήρα των μηχανημάτων της (το ξεπερνούσαμε παλιά με τα software updates των λοιπών λειτουργικών-linux και Windows) με τον απόλυτο έλεγχο στην αρχιτεκτονική του επεξεργαστή...Δεν ξέρω....Εγώ σε πρώτη φάση βλέπω ότι χάνω σε λειτουργικότητα, όταν υλοποιηθεί όμως η μετάβαση θα ψάξω να δω τί κερδίζω και θα τα ζυγίσω.... Η Microsoft πάντως στο θέμα των Arm δεν με έχει καλυψει προσωπικά (το Surace Pro X μπορεί να είναι το πιο όμορφο από τα 2in1 της, αλλά δεν παίρνει τους drivers του portable scanner μου, δεν εγκαθιστά το dropbox και άλλες τέτοιες ασυμβατότητες που χαλούν την εμπειρία χρήσης καθιστώντας την αγορά του μια μάλλον αποτυχημένη μου επένδυση, κερδίζω μόνο σε αυτονομία, ήσυχη λειτουργία και 4G...). Ειλικρινά, προς όφελος δικό μας, των καταναλωτών, θέλω η υλοποίηση της Apple να είναι καλύτερη και να διαψεύσει όλες τις ανησυχίες μου. Διαφορετικά θα λυπηθώ, καθώς θα αναγκαστώ να χάσω ένα πραγματικά αξιόλογο hardware....

Πέρα απ' όλα αυτά έχεις το σεβασμό μου για τις πραγματικά αξιόλογες απαντήσεις σου και τον ποιοτικό διάλογο που αναπτύχθηκε....Εδώ θα είμαστε όταν θα έρθουν οι Arm, τα λέμε και τότε φίλε μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yoda73 είπε

Πάντως, θα ήθελα να δω αν η microsoft, έπερνε μια τολμηρή απόφαση και δεν έβγαζε το office, office 365 κτλ, για κανένα προιόν της apple μετά την αλλαγή από intel, τι θα γινόταν.

το εχουμε ξαναπει,

ειναι μεγαλες εταιριες και δεν ειναι μπακαλικα.

μανατζαραιοι ειναι που παιζει και να θελει να μαχαιρωσει ο ενας τον αλλον , αλλα επειδη παιζει πολυ χρημα στην μεση χαμογελανε ο ενας στον αλλον. (στο εκανα 50ρικα τωρα μπας και ...)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...