Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά 

Δουλευα στον  συγκεκριμένο εργοδότη 4 χρόνια

Πήγα στο ΙΚΑ για να παρω αναλυτική να δω τι ενσημά μου κολλούσε τόσα χρόνια και  βλεπω οτι ο εργοδότης με δηλώνε ανύπαντρο χωρίς παιδιά , εννοω  ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια  ο μισθός ήταν 750 ευρό 9ωρο ,6ημερο γενικών καθηκόντων .τους ελεγα συνεχως οτι χρειαζομαι αυξηση γιατι δεν με περνει , αλλα, μου έλεγε οτι μου δίνει το μεγιστό που μπωρεί γιατι δεν του το επιτρέπει το κράτος ... σκέτη κοροιδία .... η αποσταση ήταν 40 χιλιομετρα καθημερινά με δικό μου αυτοκίνητο δίκές μου βενζινες εκανα επισής εχτρα διαδρομες που μου ελεγε χωρις αντποδοση 

Γνωρίζοντας λοιπόν την αναγκη που είχα την δουλειά με εκμεταλευόταν   οταν ζητουσα κάτι καθάριζε με φτηνές δικιολογίες  επισης   το καλοκαίρι 6 μήνες μου κολούσε ενσημα τους υπόλοιπους 6 δεν μου κολούσε με είχε μαυρα  και το μεροκαματο ηταν το ιδιο ....

Επισεις κατα την διάρκεια εργασίας μου  εκει έγινε ο γάμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν έδωσε ουτε άδεια γαμου ουτε άδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο  μου έκοβε μεροκάματα  απο τον μισθό  

 Θελω να τον καταγγείλω γιατι με εχει καταστρέψεί ψυχολογικα και οικονομικά καθως η δουλειά με είχε αποροφήσει πάρα πολύ με τις απαιτήσεις τους εσκεμένα για να μην μπωρω να συνηδητοποιησω την κοροιδία τους  ......

Επεξ/σία από babasas
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

έχει γνωστούς στο ίκα και στην επιθεώρηση μπορώ να καταγείλω σε επιθεώωρηση εργασίας αλλου νομού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα και τη δουλειά δε τη λες τραγική τη πληρωμή για δεδομένα Ελλάδας αν εννοείς ότι τα έπαιρνες όλα στο χέρι. Μπορεί όντως να μην είχε δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Οι εργοδότες δεν είναι θεοί, θα ήταν καλύτερα να μείνεις άνεργος? Ο εργοδότης γενικά δε νοιάζεται ούτε ξέρει αν έχεις ανάγκη εσύ, το ποσό που δίνουν το ξέρουν από πριν, δε σκέφτονται τι θέση σου και αποφασίζουν.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι με τα δεδομένα αυτής της χώρας πως υπάρχουν τόοοοσο πολλές retail επιχειρήσεις. Που τους βρίσκουν τόσους πελάτες.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, babasas είπε

έχει γνωστούς στο ίκα και στην επιθεώρηση μπορώ να καταγείλω σε επιθεώωρηση εργασίας αλλου νομού ?

Μπορείς να κάνεις καταγγελία στο Υπουργείο εργασίας για αυτές τις γνωριμίες και τυχόν δωροδοκίες δημοσίων υπαλληλων....επίσης μπορείς να κάνεις και μήνυση αν σε παίρνει....αλλα αυτό σημαινει χρήμα και χρόνο!

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ανάλογα και τη δουλειά δε τη λες τραγική τη πληρωμή για δεδομένα Ελλάδας αν εννοείς ότι τα έπαιρνες όλα στο χέρι. Μπορεί όντως να μην είχε δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Οι εργοδότες δεν είναι θεοί, θα ήταν καλύτερα να μείνεις άνεργος? 

Μερικές φορές αναρωτιέμαι πως υπάρχουν τόοοοσο πολλές retail επιχειρήσεις σε αυτή τη χώρα. Που τους βρίσκουν τόσους πελάτες.

Οι εργοδότες πάντα στην Ελλάδα πλούτιζαν εις βάρος του κράτους και των υπαλλήλων τους....Αν κάποιος δεν μπορεί να στηρίξει μία επιχείρηση δεν την ανοίγει καν...Ο καθένας ρίχνει 20κ σε ενα μαγαζακι παίρνει εναν υπάλληλο με 400 ευρώ το μήνα και thats it! Μετά δεν έχει δουλειά κλέβει το κράτος και αφήνει απλήρωτο τον υπάλληλο κλασσικά πράματα~!

Επεξ/σία από blackdeagle
  • Like 20
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ανάλογα και τη δουλειά δε τη λες τραγική τη πληρωμή για δεδομένα Ελλάδας αν εννοείς ότι τα έπαιρνες όλα στο χέρι. Μπορεί όντως να μην είχε δυνατότητα για κάτι καλύτερο. Οι εργοδότες δεν είναι θεοί, θα ήταν καλύτερα να μείνεις άνεργος? Ο εργοδότης γενικά δε νοιάζεται ούτε ξέρει αν έχεις ανάγκη εσύ, το ποσό που δίνουν το ξέρουν από πριν, δε σκέφτονται τι θέση σου και αποφασίζουν.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι με τα δεδομένα αυτής της χώρας πως υπάρχουν τόοοοσο πολλές retail επιχειρήσεις. Που τους βρίσκουν τόσους πελάτες.

 Τα χρήματα τα επερνα ολα στην τραπεζα  τίποτα στο χέρι .....επισεις κατα την διαρκεια εργασιας εκει έγινε ο γαμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν εδωσε ουτε αδεια γαμου ουτε αδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο 

 

17 λεπτά πριν, blackdeagle είπε

Μπορείς να κάνεις καταγγελία στο Υπουργείο εργασίας για αυτές τις γνωριμίες και τυχόν δωροδοκίες δημοσίων υπαλληλων....επίσης μπορείς να κάνεις και μήνυση αν σε παίρνει....αλλα αυτό σημαινει χρήμα και χρόνο!

Οι εργοδότες πάντα στην Ελλάδα πλούτιζαν εις βάρος του κράτους και των υπαλλήλων τους....Αν κάποιος δεν μπορεί να στηρίξει μία επιχείρηση δεν την ανοίγει καν...Ο καθένας ρίχνει 20κ σε ενα μαγαζακι παίρνει εναν υπάλληλο με 400 ευρώ το μήνα και thats it! Μετά δεν έχει δουλειά κλέβει το κράτος και αφήνει απλήρωτο τον υπάλληλο κλασσικά πράματα~!

Είναι εταιρία και ο συγκεκριμένος έχει 3-4 διαφορετικές εταιριες 1 στην εστίαση και 2 στον τουρισμο μαζι με ενα ξενοδοχείο 

την ξέρει καλά  την δουλειά  της κοροιδιας αλλα δεν κανει κανείς καταγγελια εις βαρος του γιατι διαλέγει ατομα απο την περιοχή οπου όλοι τον ''σέβονται΄΄

Επεξ/σία από babasas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, babasas είπε

επισεις κατα την διαρκεια εργασιας εκει έγινε ο γαμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν εδωσε ουτε αδεια γαμου ουτε αδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο 

ΑΟΥΤΣ, αν έγινε όντως αυτό τότε είναι μεγάλος μ.....ας. Πρέπει να είσαι μεγάλο α....δι για να κάνεις κάτι τέτοιο. Εγώ προσωπικά θα έφευγα, τέτοιες στιγμές δεν χάνονται για καμία εργασία. Λυπάμαι φίλε. Την αξίζει τη καταγγελία του τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσεις την πρώτη χρονιά δεν μου εδωσε ουτε δωρο αδείας ούτε τις άδειες  .....μιλάμε για μεγαλη ζημιά ... περιπου 1000 € δεν είναι και λίγα ....

 

Επεξ/σία από babasas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από περιέργεια και δεν θέλω να παρεξηγηθώ:

Εφόσον σε έχει καταστρέψει, γιατί κάθεσαι τόσο καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Από περιέργεια και δεν θέλω να παρεξηγηθώ:

Εφόσον σε έχει καταστρέψει, γιατί κάθεσαι τόσο καιρό;

Θα σου απαντήσω ,οι ώρες πολλες, γάμος, βαφτίσεις ,γενήσεις , επεσαν μαζι , οι αρμοδιοτητες μεγαλόνανε μηνα με τον μήνα και οτι τα οικονομικά του είχαν ταβάνι τα 750 ευρο , δεν με νοιαζει το μηνιατικο με νοιάζει οτι επρεπε να μου δώσει το δωρο αδειας τις άδειες τον πρωτο χρόνο που δεν μου έδωσε ,μετα ,   την αδεια για να φροντίσω την γυναικα την πρώτη φορα που γεννησε και την δευτερη φορα που γεννησε παλι δεν μου έδωσε αδεια για να φροντίσω την γυναίκα μου και το παιδι μου βαση νόμου .....δυστηχώς  τις επιπτώσεις τις είδα μετα γιατι ψαχνοοντας είδα οτι οσα μου ελεγέ ηταν ψέματα και σε ότι δεν μπωρουσε να απαντήσει εβαζε τον διευθυντη και τον λογιστη οτι και καλα οτι κατι θα γίνει και με είχε με την ελπίδα!!!!!!

Τώρα λοιπόν που είδε οτι ερχεται το τρίτο παιδι βρήκε αντικαταστάτη .....

Επεξ/σία από babasas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, babasas είπε

Επίσεις την πρώτη χρονιά δεν μου εδωσε ουτε δωρο αδείας ούτε τις άδειες  .....μιλάμε για μεγαλη ζημιά ...

Ελπίζω ότι έχεις ήδη αρχίσει να ψάχνεις την επόμενη εργασία σου.Ναι να κανεις καταγγελία και όλα οσα πρέπει .Και μάθε τα δικαιώματά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ελπίζω ότι έχεις ήδη αρχίσει να ψάχνεις την επόμενη εργασία σου.Ναι να κανεις καταγγελία και όλα οσα πρέπει .Και μάθε τα δικαιώματά σου

Εχω αρχίσει καιρό πρίν .....και τα δικαιώματα μας να ξέρουμε το θέμα είναι οτι οι συγκεκριμενου τύπου εργοδότες λαδωνωντας χωνοντε  στο σύστημα  ξέρουν ποτε εκανες καταγγελια είτε στο ΙΚΑ είτε στην επιθεωρηση ,απο το ίκα τους ειπα πως μπωρω να βρω το δίκιο μου και μου είπαν καλη τύχη εχετε δίκιο αλλα σαν εσας είναι πολλοι και δεν το το βρίσκουν και οτι  το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δυσκολευτεις να βρείς την επομενη εργασία μετα απο καταγγελια .... αυτο σκεύτομαι ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, babasas είπε

Θα σου απαντήσω ,οι ώρες πολλες, γάμος, βαφτίσεις ,γενήσεις , επεσαν μαζι , οι αρμοδιοτητες μεγαλόνανε μηνα με τον μήνα και οτι τα οικονομικά του είχαν ταβάνι τα 750 ευρο , δεν με νοιαζει το μηνιατικο με νοιάζει οτι επρεπε να μου δώσει το δωρο αδειας τις άδειες τον πρωτο χρόνο που δεν μου έδωσε ,μετα ,   την αδεια για να φροντίσω την γυναικα την πρώτη φορα που γεννησε και την δευτερη φορα που γεννησε παλι δεν μου έδωσε αδεια για να φροντίσω την γυναίκα μου και το παιδι μου βαση νόμου .....δυστηχώς  τις επιπτώσεις τις είδα μετα γιατι ψαχνοοντας είδα οτι οσα μου ελεγέ ηταν ψέματα και σε ότι δεν μπωρουσε να απαντήσει εβαζε τον διευθυντη και τον λογιστη οτι και καλα οτι κατι θα γίνει και με είχε με την ελπίδα!!!!!!

Τώρα λοιπόν που είδε οτι ερχεται το τρίτο παιδι βρήκε αντικαταστάτη .....

συγνωμη ρε φιλε αμα με 750ε δεν τολμαω οχι παιδια ουτε γαμο να κανω...και συ πας για τριτο παιδακι...μιλαμε για ευθυνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Οκ τώρα που κατάλαβες όμως τι παίζει έχεις καθήκον να το αλλάξεις.

Είναι η κοροιδία φίλε αν δεν πληρώσει τώρα θα το ξανακάνει σε καποιον αλλον .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...