Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

μετα απο οσα γιναν τα τελευταια δεκα χρονια
...
δεν εχουν αντιληφθει γιατι η οικονομια καταντησε εκει που καταντησε
...
σημαινει οτι ακομα κοιτανε την παρτη τους ακομα κι αν πρεπει να φας ζωντανο τον διπλανο σου.

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
15 minutes ago, BackFromHell said:

Βασικα το προβλημα ξεκινα απο...

...αυτό

31 minutes ago, tolstoy said:

Το να κλέβεις το κράτος είναι νόμιμο διότι το κράτος, δηλαδή οι πολιτικοί, δηλαδή η πάμπλουτοι που ταΐζουν τα κόμματα...

Δεν έχουμε καταλάβει ότι τα λεφτά του κράτους είναι οι φόροι μας. Νομίζουμε ακόμα ότι όταν λέμε να δώσει κάτι "παραπάνω" το κράτος, είναι χρήματα άλλων, οπότε κάνουμε "κακό" σε εκείνους με το να κλέβουμε/βυσματώνουμε/ζητάμε προνόμια/κτλπ...

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Thresh said:

...αυτό

Δεν έχουμε καταλάβει ότι τα λεφτά του κράτους είναι οι φόροι μας. Νομίζουμε ακόμα ότι όταν λέμε να δώσει κάτι "παραπάνω" το κράτος, είναι χρήματα άλλων, οπότε κάνουμε "κακό" σε εκείνους με το να κλέβουμε/βυσματώνουμε/ζητάμε προνόμια/κτλπ...

Εννοώ αντί να τα φάει ο  πολιτικός και η συμμορία του, να τα φάμε εμείς. Αλλά επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος, χρησιμοποιούμε έμμεσο. 

Άλλωστε δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα εκατομμύρια που χλαπακιάζουν αυτοί. Εμείς τσιμπολογάμε. Τα δικά μας λεφτά. 

Το ζήτημα είναι μόνο πολιτικό. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζεις, αυτό που θα γίνει είναι να ζητήσουν περισσότερους φόρους για να καλύψουν τις μεγαλύτερες παροχές. Εγγυημένο 1000% ανεξαρτήτως προσώπου...

Ας μην συνεχίσουμε άλλο το πολιτικό, γιατί δεν προβλέπεται ακόμα και για το συγκεκριμένο topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα για εμένα προσωπικά δεν είναι να κάνει κάποιος ότι καλύτερο μπορεί για να συντηρήσει την οικογένεια του. Ειναι ότι όταν συμμετέχεις εθελούσια σε μια "απάτη" ή απάτη, όταν αυτή τελειώσει να το παίζεις από πάνω και θύμα.. Και να απειλείς με καταγγελίες κτλ όταν στη τελική ήθελες και συμμετείχες σε όλο αυτό

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

...αυτό

Δεν έχουμε καταλάβει ότι τα λεφτά του κράτους είναι οι φόροι μας. Νομίζουμε ακόμα ότι όταν λέμε να δώσει κάτι "παραπάνω" το κράτος, είναι χρήματα άλλων, οπότε κάνουμε "κακό" σε εκείνους με το να κλέβουμε/βυσματώνουμε/ζητάμε προνόμια/κτλπ...

Παντως για να ειμαι ειλικρινης, προσωπικα προτιμω να μου κλεβει τους φορους μου ο ts που θα παρει 400ε για 6 μηνες για να ζησει την οικογενεια του, παρα τα επενδυτικα funds και οι υπολοιπες ευρωπαϊκες κρατικες τραπεζες για να καλοπερναν οι γιαπιδες, στις οποιες πληρωνει η ελλαδα την πλειοψηφια των εσοδων της.

Κατα τ'αλλα ναι, καλο ειναι να μην ειμαστε μ@ και κοιταμε πως θα βολεψουμε τον κ@ μας μονο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φανταστικό πόσο εύκολα δικαιολογεί ο καθένας τον εαυτό του στο κλέψιμο.  Μπράβο παιδιά,  απλά υπάρχουν και καλύτεροι κλέφτες 

1ο οι εργοδότες 

2ον οι πολιτικοί 

Οπότε και αυτοί με τη σειρά τους καλά κάνουν και σας σκίζουν.  Τι ; Όχι;

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαυτό σε λίγα χρόνια θα είμαστε μειοψηφία στον τόπο μας ...

Και δεν κατάλαβα γιατί να μην κάνουμε παιδιά  γιατι ίσως δεν θα μπωρούμε να τους παρέχουμε την τελευταία λέξη της μόδας σε κινητά ρούχα παπούτσια  και τα λοιπα ?

Γα.....ε γιατί  χανόμαστε!!!

Επεξ/σία από babasas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, babasas είπε

 Τα χρήματα τα επερνα ολα στην τραπεζα  τίποτα στο χέρι .....επισεις κατα την διαρκεια εργασιας εκει έγινε ο γαμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν εδωσε ουτε αδεια γαμου ουτε αδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο 

Είναι εταιρία και ο συγκεκριμένος έχει 3-4 διαφορετικές εταιριες 1 στην εστίαση και 2 στον τουρισμο μαζι με ενα ξενοδοχείο 

την ξέρει καλά  την δουλειά  της κοροιδιας αλλα δεν κανει κανείς καταγγελια εις βαρος του γιατι διαλέγει ατομα απο την περιοχή οπου όλοι τον ''σέβονται΄΄

Καταλαβαίνω τι εννοείς,το ίδιο γίνετε και με γνωστό μου.
Πρέπει να το παλέψεις,γιατι γενικά δεν υπάρχει κράτος στην Ελλάδα,η Επιθεωρηση και το ΣΔΟΕ έχουν μείνει μισά,αφού εν μέρει τις κατήργησε ο mr.bean....
Και οι μισοί που έχουν μείνει είναι διεφθαρμένοι....
Πρέπει να βρεθεί τρόπος στο οτιδήποτε παράνομο γίνετε να μπορούμε να κάνουμε καταγγελίες στην Ε.Ε.,ήδη πάρα πολλές υποθέσεις περνάνε στο ευρωπαικό κοινοβούλιο ,για θέματα εργασίας,παιδείας,περιβάλλοντος ....
Κατάλαβες,δεν το συνεχίζω γιατι θα με λένε παλι για πολιτικές τοποθετήσεις , για το περιβάλλον να πεις εδώ ,σε κάνουν ban για πολιτική τοποθέτηση....

Επεξ/σία από blackdeagle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Παψετε να μας το παιζετε ανθρωπιστες οσο κλεβετε τον φορολογουμενο πολιτη. Πειτε κλεβω το ταμειο και τελος. Την ηθικη υποσταση στην κλεψια παρατατε την στην ακρη. Γιατι κι εγω που φορολογουμαι επιπλεον για τον καθε κοπανο που κλεβει, εχω παιδια κι εχω επισης αναγκη και το τελευταιο ευρω. Δεν φανταστηκα οτι θα βρεθειτε εσεις να με πειτε κι ανηθικο κι απο πανω επειδη σας πληρωνω τους φορους που κλεβετε , οσοι κλεβετε ή οσοι δικαιολογειτε την κλεψια ως...αναγκη επιβιωσης ταχα μου.

Μεχρι να θεσω το θεμα του κλεμενου ανεργιακου επιδοματος εντωμεταξυ, εν χωρο κραζατε τον κακο εργοδοτη που πληρωνει λιγα και δε δινει αδειες στον ταλαιπωρο εργαζομενο. Ομως με την αχαρακτηριστη λογικη σας, κι ο εργοδοτης εχει αναγκη να κλεβει τον κοπο του εργαζομενου... ανθρωπος με οικογενεια ειναι κι αυτος, πιθανως και με χρεη κιολας. Αρα οπως μας τα λετε, καλα κανει κι εκμεταλλευεται. Μη γινεστε σκληροι μαζι του, κατανοηστε τις δυσκολιες του, αλλιως ειστε βολεμενοι, απειροι και λεφταδες...Τι, οχι;

Πιάσε διάβασε το πρώτο post και μετά ξαναγράψε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 5:37 ΜΜ, babasas είπε

Γειά χαρά 

Δουλευα στον  συγκεκριμένο εργοδότη 4 χρόνια

Πήγα στο ΙΚΑ για να παρω αναλυτική να δω τι ενσημά μου κολλούσε τόσα χρόνια και  βλεπω οτι ο εργοδότης με δηλώνε ανύπαντρο χωρίς παιδιά , εννοω  ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια  ο μισθός ήταν 750 ευρό 9ωρο ,6ημερο γενικών καθηκόντων .τους ελεγα συνεχως οτι χρειαζομαι αυξηση γιατι δεν με περνει , αλλα, μου έλεγε οτι μου δίνει το μεγιστό που μπωρεί γιατι δεν του το επιτρέπει το κράτος ... σκέτη κοροιδία .... η αποσταση ήταν 40 χιλιομετρα καθημερινά με δικό μου αυτοκίνητο δίκές μου βενζινες εκανα επισής εχτρα διαδρομες που μου ελεγε χωρις αντποδοση 

Γνωρίζοντας λοιπόν την αναγκη που είχα την δουλειά με εκμεταλευόταν   οταν ζητουσα κάτι καθάριζε με φτηνές δικιολογίες  επισης   το καλοκαίρι 6 μήνες μου κολούσε ενσημα τους υπόλοιπους 6 δεν μου κολούσε με είχε μαυρα  και το μεροκαματο ηταν το ιδιο ....

Επισεις κατα την διάρκεια εργασίας μου  εκει έγινε ο γάμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν έδωσε ουτε άδεια γαμου ουτε άδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο  μου έκοβε μεροκάματα  απο τον μισθό  

 Θελω να τον καταγγείλω γιατι με εχει καταστρέψεί ψυχολογικα και οικονομικά καθως η δουλειά με είχε αποροφήσει πάρα πολύ με τις απαιτήσεις τους εσκεμένα για να μην μπωρω να συνηδητοποιησω την κοροιδία τους  ......

Φίλε χωρίς παρεξήγηση έφαγες την παπάτζα αμάσητη!

Ο τύπος σε έφτυνε στη μούρη και εσύ κοίταγες αν βρέχει...

Δυστυχώς όπως έχω αναφέρει και άλλη φορά, βρίσκουν και τα κάνουν!

Που ακούστηκε να ζητάς συμβουλές από τον εργοδότη για τα δικαιώματα σου;

Πήγαινε σε έναν εργατολόγο ή ένα λογιστή να σου εξηγήσει τι δικαιούσαι να πέρνεις και όχι ράδιο αρβύλα.

Αν δεν τον έχεις ανάγκη προχώρα σε καταγγελία μπας και στρώσει ποτέ αυτός ο τόπος...

ΥΓ. Κάτι σχόλια τύπου "μαζί τα φάγαμε" μόνο για γέλια είναι...λες και είναι επιλογή του εργαζόμενου πως θα δηλωθεί και πως θα πληρώνεται!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο οαεδ πληρώνει βάσει ενσήμων  εμείς τον πληρώνουμε και τον οαεδ με δικά μας λευτά  .....

Δεν εκλεψα κανενα ταμείο  

 

12 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Φίλε χωρίς παρεξήγηση έφαγες την παπάτζα αμάσητη!

Ο τύπος σε έφτυνε στη μούρη και εσύ κοίταγες αν βρέχει...

Δυστυχώς όπως έχω αναφέρει και άλλη φορά, βρίσκουν και τα κάνουν!

Που ακούστηκε να ζητάς συμβουλές από τον εργοδότη για τα δικαιώματα σου;

Πήγαινε σε έναν εργατολόγο ή ένα λογιστή να σου εξηγήσει τι δικαιούσαι να πέρνεις και όχι ράδιο αρβύλα.

Αν δεν τον έχεις ανάγκη προχώρα σε καταγγελία μπας και στρώσει ποτέ αυτός ο τόπος...

ΥΓ. Κάτι σχόλια τύπου "μαζί τα φάγαμε" μόνο για γέλια είναι...λες και είναι επιλογή του εργαζόμενου πως θα δηλωθεί και πως θα πληρώνεται!

Εσύ είσαι απο τους σκληρούς που φτύνουν στα μούτρα και δεν την πατάνε ποτέ ......θα έρθει και η σείρα σου ...

ΜΟνο για την παπατζα που λες οτι εφαγα θα του την καρφώσω  

 

Επεξ/σία από babasas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω διαβασα μονο το ποστ του θεματοθετη. και κανα δυο αλλα.

συγνωμη φιλε, αλλα ειδες το πρωτο μηνα..τον δευτερο..αντε τον τριτο οτι δεν παει κατι καλα.

δεν νομιζεις οτι επρεπε να κινηθεις λιγο πιο νωρις,ασε τι κανει ο @#@$#%% ο εργοδοτης...εσυ τι κανεις? ..

...

αλλα εγω νομιζω οτι καπου στην μεση ειναι η αληθεια.

ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φ

6 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω διαβασα μονο το ποστ του θεματοθετη. και κανα δυο αλλα.

συγνωμη φιλε, αλλα ειδες το πρωτο μηνα..τον δευτερο..αντε τον τριτο οτι δεν παει κατι καλα.

δεν νομιζεις οτι επρεπε να κινηθεις λιγο πιο νωρις,ασε τι κανει ο @#@$#%% ο εργοδοτης...εσυ τι κανεις? ..

...

αλλα εγω νομιζω οτι καπου στην μεση ειναι η αληθεια.

ε?

Η δεν διάβασες  το πρώτο ποστ για να καταλάβεις γιατί δεν αντέδρασα νωρίτερα ή έχεις δυσλεξία .

Φιλικά .

Είπαμε εκανα γάμους βαφτίσεις δεν νομίζεις οτι δεν είναι εποχή για εύρεση εργασίας ???

Επεξ/σία από babasas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...