Προς το περιεχόμενο
babasas

Μισθός κοροϊδία εργοδότη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Γενικά το insomnia με αηδιάζει όλο και συχνότερα.

Είσαι μέλος από το '18, που να ήσουν από το 2011 με τα μνημόνια που άνοιγαν διάφοροι (είτε τρολς είτε κανονικοί χρήστες) κάθε τρεις και λίγο θέματα για εργοδότες απολύσεις μισθους διαφθορά φόρους μνημόνια κτλ, το moderation ήταν πιο ήπιο, έμπαιναν στις συζητήσεις τρολς που το έπαιζαν εργοδότες και γινόταν της ποπης, μερικές φορές απαντούσα νευριασμενος. Σε σχέση με παλιά το insomnia έχει βελτιωθεί αρκετά. 

• Like 1

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι σχετικά με το επίδομα. 

Αμα δεν σε φτάνουν αυτά που βγάζεις θα κάνεις ό,τι μπορείς για να βγάλεις επιπλέον. 

Το να κλέβεις το κράτος είναι νόμιμο διότι το κράτος, δηλαδή οι πολιτικοί, δηλαδή οι πάμπλουτοι που ταΐζουν τα κόμματα δεν κάνουν τον κατώτερο μισθό στα μέτρα της πραγματικότητας. Δηλαδή τουλάχιστον 1000€ τον μήνα. 

Εγώ για να βγάλω 900€ με τριετίες μέσα, πρέπει να δουλεύω 6 μέρες, δεκάωρα.

Και άμα δεν δουλέψω δεκάωρο διότι δεν αντέχει το σώμα μου γιατί πονάω πάνω  στο μηχανάκι γιατί δεν μου επιτρέπουν να κάνω διάλειμμα, θα με διώξουν. 

Γιατί κάποιοι εδώ μέσα επιτίθεστε στους εργαζόμενους;

Φτωχοί άνθρωποι είναι.

Τι θέλετε να κάνουν;

Πως να γλυτώσουν από την φτώχεια και την εξαντλητική δουλειά που μας έχουν όλους υποχρεώσει; 

Γιατί κανένας σας δεν καταλαβαίνει ότι το ζήτημα είναι καθαρά πολιτικό; 

Σας πειράζει που κάποιος προσπαθεί να προσθέσει τρία τέσσερα κατοστάρικα παραπάνω στα λεφτά του (για λίγους μήνες, όχι για πάντα) και δεν σας πειράζει που ΌΛΟΙ οι πολιτικοί και οι κυβερνήσεις έχουν αφήσει τον εργαζόμενο στην ξεφτίλα και ενδιαφέρονται μόνο για το αν θα "σωθούν" οι τράπεζες και οι εργοστασιάρχες;

Σοβαρά σκέφτεστε έτσι; 

Όσον αφορά τον εργοδότη, ειδικά στην εστίαση, ζήτημα είναι να βρεις έναν στους εκατό που να αξίζει. Εγώ στα εφτά χρόνια που είμαι στην εστίαση ακόμα δεν έχω βρει κάποιον έντιμο. Και σε μικρά μαγαζιά και σε αλυσίδες όλοι ήταν τομάρια του κερατά. 

• Like 9
  • Thanks 3
  • Confused 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθικο πλεονεκτημα και στην κλεψια . Γελαει ο κοσμος απο την μια , απο την αλλη μονο για γελια δεν ειναι που μετα απο οσα γιναν τα τελευταια δεκα χρονια βλεπεις ακομα κοσμο να λεει την κλεψια του συμπολιτη νομιμη, αρκει στον εγκεφαλο τους να υπαρχει καποιου ειδους....ηθικο πλεονεκτημα. Σημαινει οτι ακομα δεν εχουν αντιληφθει γιατι η οικονομια καταντησε εκει που καταντησε, σημαινει οτι ακομα κοιτανε την παρτη τους ακομα κι αν πρεπει να φας ζωντανο τον διπλανο σου. Κι οχι το πως θα ορθοποδησει η χωρα συλλογικα.

Βασικα το προβλημα ξεκινα απο το γεγονος οτι υπαρχει ακομα κοσμος που μπαινει στη διαδικασια να δικαιολογησει την κλεψια. Απο εκει και περα απλα αναμενεις το ποσο ηλιθια θα μπορει να ειναι η δικαιολογια που θα ακουσεις...

Εγω ξαναρωταω. Τα αφεντικα που σας εκμεταλλευονται γιατι θελετε να τα καταγγειλετε και δεν επιδεικνυετε τις ιδιες...ανθρωπιστικες ευαισθησιες και σε αυτους; Πως ξερετε οτι δεν εχουν αναγκη να...κλεψουν, βαση της λογικης σας; Η λογικη σας μπαζει και μπαζει απο παντου. 

Επεξ/σία από BackFromHell
  • Like 5
  • Haha 1
  • Sad 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Την δικαιολογία της ανάγκης για να κλέψει η να φοροδιαφυγει καποιος την ακούω βερεσέ, διότι τόσο εγώ όσο και όλοι μας σχεδόν, γνωρίζουμε πολλές περιπτώσεις ατόμων με ικανοποιητικα η υψηλα εισοδήματα που κοιτανε και αυτοί να φοροδιαφυγουν και να κλέψουν. Το πρόβλημα αυτό δεν έχει σχέση αν είσαι φτωχός η πλούσιος. Πείτε απλά ότι κανένας δεν έχει εμπιστοσύνη στο κράτος και θεωρεί ότι τους κλέβει όλους, οπότε όλοι κοιτάνε να κλέψουν, νόμιμο να κλέψεις δεν ειναι πάντως, τώρα το ποσό ηθικό η όχι το θεωρεί ο καθένας είναι άλλο θέμα. 

• Like 3

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
7 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

μετα απο οσα γιναν τα τελευταια δεκα χρονια
...
δεν εχουν αντιληφθει γιατι η οικονομια καταντησε εκει που καταντησε
...
σημαινει οτι ακομα κοιτανε την παρτη τους ακομα κι αν πρεπει να φας ζωντανο τον διπλανο σου.

Συμφωνώ απόλυτα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
15 minutes ago, BackFromHell said:

Βασικα το προβλημα ξεκινα απο...

...αυτό

31 minutes ago, tolstoy said:

Το να κλέβεις το κράτος είναι νόμιμο διότι το κράτος, δηλαδή οι πολιτικοί, δηλαδή η πάμπλουτοι που ταΐζουν τα κόμματα...

Δεν έχουμε καταλάβει ότι τα λεφτά του κράτους είναι οι φόροι μας. Νομίζουμε ακόμα ότι όταν λέμε να δώσει κάτι "παραπάνω" το κράτος, είναι χρήματα άλλων, οπότε κάνουμε "κακό" σε εκείνους με το να κλέβουμε/βυσματώνουμε/ζητάμε προνόμια/κτλπ...

• Like 9
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 minutes ago, Thresh said:

...αυτό

Δεν έχουμε καταλάβει ότι τα λεφτά του κράτους είναι οι φόροι μας. Νομίζουμε ακόμα ότι όταν λέμε να δώσει κάτι "παραπάνω" το κράτος, είναι χρήματα άλλων, οπότε κάνουμε "κακό" σε εκείνους με το να κλέβουμε/βυσματώνουμε/ζητάμε προνόμια/κτλπ...

Εννοώ αντί να τα φάει ο  πολιτικός και η συμμορία του, να τα φάμε εμείς. Αλλά επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος, χρησιμοποιούμε έμμεσο. 

Άλλωστε δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα εκατομμύρια που χλαπακιάζουν αυτοί. Εμείς τσιμπολογάμε. Τα δικά μας λεφτά. 

Το ζήτημα είναι μόνο πολιτικό. 

• Like 1
  • Haha 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Νομίζεις, αυτό που θα γίνει είναι να ζητήσουν περισσότερους φόρους για να καλύψουν τις μεγαλύτερες παροχές. Εγγυημένο 1000% ανεξαρτήτως προσώπου...

Ας μην συνεχίσουμε άλλο το πολιτικό, γιατί δεν προβλέπεται ακόμα και για το συγκεκριμένο topic.

• Like 2
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Το πρόβλημα για εμένα προσωπικά δεν είναι να κάνει κάποιος ότι καλύτερο μπορεί για να συντηρήσει την οικογένεια του. Ειναι ότι όταν συμμετέχεις εθελούσια σε μια "απάτη" ή απάτη, όταν αυτή τελειώσει να το παίζεις από πάνω και θύμα.. Και να απειλείς με καταγγελίες κτλ όταν στη τελική ήθελες και συμμετείχες σε όλο αυτό

• Like 2
  • Confused 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
6 λεπτά πριν, Thresh είπε

...αυτό

Παντως για να ειμαι ειλικρινης, προσωπικα προτιμω να μου κλεβει τους φορους μου ο ts που θα παρει 400ε για 6 μηνες για να ζησει την οικογενεια του, παρα τα επενδυτικα funds και οι υπολοιπες ευρωπαϊκες κρατικες τραπεζες για να καλοπερναν οι γιαπιδες, στις οποιες πληρωνει η ελλαδα την πλειοψηφια των εσοδων της.

Κατα τ'αλλα ναι, καλο ειναι να μην ειμαστε μ@ και κοιταμε πως θα βολεψουμε τον κ@ μας μονο.

• Like 3
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, Everest είπε

Δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που εννοουσα, καθως εφευρεις χαρακτηρισμους, ενω σου ειπα πολυ καλοπροαιρετα κατι, μιας και εβλεπα μια ελπιδα να τα δεις απο αλλη οπτικη γωνια. Οποτε μνημονια μεχρι να ζοριστουμε και οι ιδιοι και να νιωσουμε οπως αυτοι που τωρα ειναι στο οριο της φτωχειας.

BackFromHell δεν αποδεχεσαι οτι καποιος αναγκαζεται να παρανομησει για να εξασφαλισει τα στοιχειωδη για την οικογενεια του; Βλεπω το θεωρεις δηθεν σεναριο και αποκλειστικα δειγμα πονηριας οποιου το κανει.

Κάθεσαι και ασχολείσαι με τα παιδάκια. Τι να καταλάβουν. Ότι τους πετάξουν τα ΜΜΕ. Και το λέω εγώ που έχω συγγενείς που τους ανήκουν οι μεγαλύτερες φαρμακαποθήκες της Ελλάδας και είχα συμμαθητές άτομα που τους ανήκει ο μίσος χρυσός της Ανατολικής Ευρώπης. 

Δυστυχώς είσαι φωτεινό παράδειγμα.

• Like 1
  • Thanks 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Είναι φανταστικό πόσο εύκολα δικαιολογεί ο καθένας τον εαυτό του στο κλέψιμο.  Μπράβο παιδιά,  απλά υπάρχουν και καλύτεροι κλέφτες 

1ο οι εργοδότες 

2ον οι πολιτικοί 

Οπότε και αυτοί με τη σειρά τους καλά κάνουν και σας σκίζουν.  Τι ; Όχι;

• Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 1
  • Confused 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαυτό σε λίγα χρόνια θα είμαστε μειοψηφία στον τόπο μας ...

Και δεν κατάλαβα γιατί να μην κάνουμε παιδιά  γιατι ίσως δεν θα μπωρούμε να τους παρέχουμε την τελευταία λέξη της μόδας σε κινητά ρούχα παπούτσια  και τα λοιπα ?

Γα.....ε γιατί  χανόμαστε!!!

Επεξ/σία από babasas
  • Like 3
  • Confused 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, babasas είπε

Τα χρήματα τα επερνα ολα στην τραπεζα  τίποτα στο χέρι .....επισεις κατα την διαρκεια εργασιας εκει έγινε ο γαμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν εδωσε ουτε αδεια γαμου ουτε αδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο 

Είναι εταιρία και ο συγκεκριμένος έχει 3-4 διαφορετικές εταιριες 1 στην εστίαση και 2 στον τουρισμο μαζι με ενα ξενοδοχείο 

την ξέρει καλά  την δουλειά  της κοροιδιας αλλα δεν κανει κανείς καταγγελια εις βαρος του γιατι διαλέγει ατομα απο την περιοχή οπου όλοι τον ''σέβονται΄΄

Καταλαβαίνω τι εννοείς,το ίδιο γίνετε και με γνωστό μου.
Πρέπει να το παλέψεις,γιατι γενικά δεν υπάρχει κράτος στην Ελλάδα,η Επιθεωρηση και το ΣΔΟΕ έχουν μείνει μισά,αφού εν μέρει τις κατήργησε ο mr.bean....
Και οι μισοί που έχουν μείνει είναι διεφθαρμένοι....
Πρέπει να βρεθεί τρόπος στο οτιδήποτε παράνομο γίνετε να μπορούμε να κάνουμε καταγγελίες στην Ε.Ε.,ήδη πάρα πολλές υποθέσεις περνάνε στο ευρωπαικό κοινοβούλιο ,για θέματα εργασίας,παιδείας,περιβάλλοντος ....
Κατάλαβες,δεν το συνεχίζω γιατι θα με λένε παλι για πολιτικές τοποθετήσεις , για το περιβάλλον να πεις εδώ ,σε κάνουν ban για πολιτική τοποθέτηση....

Επεξ/σία από blackdeagle
  • Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.