Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου, καταλαβαίνω την πίκρα σου, αλλά έχεις πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση.

Από την αρχή όπως σε είδα μετρούσες απώλειες εννοώ σε χρήματα, σε άδειες, σε ένσημα σε όλο το εργασιακό πακέτο. Αν αυτό έγινε τον πρώτο μήνα, το πρώτο εξάμηνο, τον πρώτο χρόνο γιατί περίμενες ότι κάτι θα αλλάξει στα επόμενα χρόνια. Έχεις τεράστιο μερίδιο ευθύνης και ψυχωσωματικά θα σου στοιχίσει πάρα πολύ για να πάρεις πίσω έστω και λίγα  από αυτά που θεωρείς (ή και πραγματικά δικαιούσαι) ότι έχεις χάσει. 

 

Εν κατακλείδι μου θυμίζεις φάση από  πραγματικό επεισόδιο σαν το δικό σου που έχω δει με τα μάτια μου.

Εργαζόμενος:  Φεύγω, ούτε ένσημα μου κολλάς, ούτε όλο το μισθό μου δίνεις, ούτε υπερωρίες, ούτε βενζίνες για το αυτοκίνητο.

Εργοδότης: Μου θυμίζεις παντρεμένη που θέλει να την κοπανήσει και παραπονιέται στον άντρα της ότι την έχει μικρή.....  Πέντε χρόνια ήταν μεγάλη  και τώρα ξαφνικά μίκρυνε;;;;;;;!!!!!!

 

Για αυτό σου λέω ξεκόλλα και προχώρα...... ρίξε και μια καταγγελία και μήνυση αλλά μη περιμένεις απο αυτό να κερδίσεις και τίποτα απλά για να μη πάει τελείως ατουφέκιστος ο μάγκας και πιάσει άλλον κανένα φουκαρά και τον μαδάει σιγά σιγά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, babasas είπε

έχει γνωστούς στο ίκα και στην επιθεώρηση μπορώ να καταγείλω σε επιθεώωρηση εργασίας αλλου νομού ?

ακομα χειροτερο θα παει στην ψειρου μαζι με τα φιλαρακια του.

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Από περιέργεια και δεν θέλω να παρεξηγηθώ:

Εφόσον σε έχει καταστρέψει, γιατί κάθεσαι τόσο καιρό;

γιατι δεν ειναι ωνασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρονια μτ θυμηθηκες ρε φιλε οτι δν σου εδωσε αδεια γαμου κ γεννησεως?? 

Επισης 6 μηνες που δν σε δηλωνε, πως πληρωνοσουν στην τραπεζα?? 

Τις καταγγελιες πρεπει να τις κανουμε αμεσα αν το έχουμε αποφασισει.. Γτ κ εσυ εκλεβες το κρατος αφού πληρωνοσουν μαυρα.. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι προφανές πως οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα της Κρίσεως κάθονται να τους πηδήξουν οι εργοδότες κατόπιν επιλογής, και άποψης.

Εξάλλου, τόσες δουλειές με καλύτερες συνθήκες και ντόμπρα εργοδοσία υπάρχουν στην χώρα μας, καθαρά λόγω βλακείας και βαρεμάρας κάθονται.

Το κράτος δε, τους δίνει σίγουρα την δυνατότητα να βρούνε το δίκιο τους άμεσα και να τιμωρήσουν την αδικία όπου την βρίσκουν ή την δέχονται. Αυτοί δεν το επιλέγουν, μάλλον για σεξουαλικούς λόγους. S&M α λα Ελληνικά.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Είναι προφανές πως οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα της Κρίσεως κάθονται να τους πηδήξουν οι εργοδότες κατόπιν επιλογής, και άποψης.

Εξάλλου, τόσες δουλειές με καλύτερες συνθήκες και ντόμπρα εργοδοσία υπάρχουν στην χώρα μας, καθαρά λόγω βλακείας και βαρεμάρας κάθονται.

Το κράτος δε, τους δίνει σίγουρα την δυνατότητα να βρούνε το δίκιο τους άμεσα και να τιμωρήσουν την αδικία όπου την βρίσκουν ή την δέχονται. Αυτοί δεν το επιλέγουν γιατί έτσι.

Για ποια χώρα μιλάς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tzoyris7 είπε

συγνωμη ρε φιλε αμα με 750ε δεν τολμαω οχι παιδια ουτε γαμο να κανω...και συ πας για τριτο παιδακι...μιλαμε για ευθυνες

αυτό είδα φρίκαρα μετά είδα 3 παιδιά φρίκαρα άλλες 10 φορές άλλαξα 50 χρώματα.......

1100 παιρνω και δεν τολμάω να κάνω γάμο γιατί απλά δεν βγαίνουμε........... καλά για παιδί δεν το συζητάμε.........

μιλάμε μου έπιασε η καρδιά όταν το διάβασα  (και δεν εχω τα έξοδα μετακίνησης 40 χιλομετρον 3 χιλομετρα από την δουλειά είμαι)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Μάλλον το χρειάζεσαι αυτό😅

Πες το βρε άνθρωπε!!!Λέω και εγώ!!!Και ετοιμαζόμουν να γυρίσω πίσω Ελλάδα !!!Στο τσακ να κλείσω πτήση ήμουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babasas είπε

ο μισθός ήταν 750 ευρό

 

2 ώρες πριν, babasas είπε

παντρεμενος με 2 παιδεια

και μετα φταιει ο εργοδοτης...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

αυτό είδα φρίκαρα μετά είδα 3 παιδιά φρίκαρα άλλες 10 φορές άλλαξα 50 χρώματα.......

1100 παιρνω και δεν τολμάω να κάνω γάμο γιατί απλά δεν βγαίνουμε........... καλά για παιδί δεν το συζητάμε.........

μιλάμε μου έπιασε η καρδιά όταν το διάβασα  (και δεν εχω τα έξοδα μετακίνησης 40 χιλομετρον 3 χιλομετρα από την δουλειά είμαι)

Να σε κανω χωμα? Γνωστος πολυ καλο παιδι αλλα και αγαθο, τον εχουν σπαστο ωραριο με 400 ευρω και εχει διδυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas_pl είπε

Επειδή κάνει ορθογραφικά λάθη πρέπει να τον πηδάει ο εργοδότης.

Συμφωνώ.

Αυτο καταλαβες? Σωραιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babasas είπε

Γειά χαρά 

Δουλευα στον  συγκεκριμένο εργοδότη 4 χρόνια

Πήγα στο ΙΚΑ για να παρω αναλυτική να δω τι ενσημά μου κολλούσε τόσα χρόνια και  βλεπω οτι ο εργοδότης με δηλώνε ανύπαντρο χωρίς παιδιά , εννοω  ειμαι παντρεμενος με 2 παιδεια  ο μισθός ήταν 750 ευρό 9ωρο ,6ημερο γενικών καθηκόντων .τους ελεγα συνεχως οτι χρειαζομαι αυξηση γιατι δεν με περνει , αλλα, μου έλεγε οτι μου δίνει το μεγιστό που μπωρεί γιατι δεν του το επιτρέπει το κράτος ... σκέτη κοροιδία .... η αποσταση ήταν 40 χιλιομετρα καθημερινά με δικό μου αυτοκίνητο δίκές μου βενζινες εκανα επισής εχτρα διαδρομες που μου ελεγε χωρις αντποδοση 

Γνωρίζοντας λοιπόν την αναγκη που είχα την δουλειά με εκμεταλευόταν   οταν ζητουσα κάτι καθάριζε με φτηνές δικιολογίες  επισης   το καλοκαίρι 6 μήνες μου κολούσε ενσημα τους υπόλοιπους 6 δεν μου κολούσε με είχε μαυρα  και το μεροκαματο ηταν το ιδιο ....

Επισεις κατα την διάρκεια εργασίας μου  εκει έγινε ο γάμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν έδωσε ουτε άδεια γαμου ουτε άδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο  μου έκοβε μεροκάματα  απο τον μισθό  

 Θελω να τον καταγγείλω γιατι με εχει καταστρέψεί ψυχολογικα και οικονομικά καθως η δουλειά με είχε αποροφήσει πάρα πολύ με τις απαιτήσεις τους εσκεμένα για να μην μπωρω να συνηδητοποιησω την κοροιδία τους  ......

Οπα οπα.

Ειπες σε ειχε 6 μηνες με ενσημα και 6 μηνες μαυρα μεροκαματα. Τους 6 μηνες με τα μαυρα μεροκαματα πληρωνωσουν κι επιδομα ανεργιας, συμφωνημενα ολα με το αφεντικο σου, σωστα; Και δε σε χαλαγε και καθολου, σωστα; Η πιο σωστα , για να τα λεμε με το ονομα τους, κλεβατε λεφτα απο το ΙΚΑ/Χ ταμειο, το οποιο ολοι οι εργαζομενοι που ειναι ασφαλισμενοι σε... "καλα" αφεντικα" πληρωνουν με αιμα και ιδρωτα απο την υπερφορολογηση , για να καλυφθουν οι τρυπες που δημιουργουν "κακα" αφεντικα σαν το δικο σου και "αδικημενοι" εργαζομενοι σαν και του λογου σου. Με το μεν αφεντικο σου να στο παρουσιαζει ως ...ευκολια και τον δε εργαζομενο (δηλ εσενα) να του κλεινει το ματι πονηρα για αυτο το 6μηνακι που πληρωνεται παραπανω χωρις να δικαιουται...

Κανονικα εδω επρεπε να χει τελειωσει ολη η κουβεντα μαζι σου, αγαθε κι αδικημενε μας φιλε που μας διηγεισαι και μισες αληθειες, θεωρωντας οτι δε θα καταλαβουμε εμεις οτι επαιρνες πχ ανεργιακο, αλλα παμε και στα επομενα.

Το οτι σε ειχε δηλωμενο ανυπαντρο, δε σου πηγε το μυαλο οτι ετσι σε προσελαβε κι ετσι σε δηλωσε την πρωτη μερα της εργασιας σου; Μετα που αλλαξαν τα οικογενειακα σου, ενδιαφερθηκες να ελεγξεις πώς σε δηλωνει; Του ζητησες να το αλλαξει; Ουτε.

Τα 'χουμε πει πολλες φορες. Ετσι και γιουβετσι ο εργοδοτης σου, μαζι σου, αλλα κι εσυ δε μιλαγες, δεν κατηγγειλες και δεν κουναγες ρουπι και μαλλον καραβολευοσουν με την κατάστα. Μετα θυμηθηκες την καταπιεση ,ψυχολογικα, ανθρωπινα δικαιωματα κλπ, οταν δηλαδη αυτη η ΒΟΛΙΚΗ κατασταση που επικρατουσε 4 χρονια ηρθε η ωρα να τελειωσει με αποφαση του...αφεντικου σου...Διοτι αν δεν ηταν βολικη, δε θα περιμενες το αφεντικο σου να σε διωξει, θα ειχες ηδη κανει τις κινησεις σου μεσα σε 4 ολοκληρα χρονια, απλετος χρονος... Μπορει να μην ηταν ιδανικα τα πραγματα αλλα οτι καραβολευτηκες το αποδεικνυουν οι πραξεις,  ασε τι θυμηθηκες να μας διηγηθεις σημερα που εμαθες οτι σου δειχνει την πορτα της εξοδου.

Ιt takes two to tango. Τα μεν "κακα αφεντικα" βρισκουν και τα κανουν, οι δε κοντοφθλαμοι εργαζομενοι που χαλανε και την πιατσα στην τελικη και παιρνουν ολους τους αλλους στο λαιμο τους, ειναι βασικοτατο μερος του προβληματος και φερουν ευθυνη για ολα οσα γκρινιαζουν. Αν φροντιζατε να τους καταγγελετε οταν συνεβαιναν ολα αυτα θα ειχαν αλλαξει πολλα. Αλλα καθεστε εκει οσο καθεστε, οσα φαμε , οσα πιουμε κι οσα αρπαξει ο κ*λος μας και μετα που με μαθηματικη ακριβεια θα τελειωσει αυτο, ξαφνικα θυμαστε ολοι ποσο αδικημενοι ησασταν.

Γνωστο το αφηγημα, να περασει ο επομενος.

ΥΓ. Απο τη μια ο μισθος σου δε φτανει ουτε για 1 ατομο οπως μονος σου λες, απο την αλλη πας και για 3ο παιδι (για το οποιο ευχομαι ολα να πανε καλα, επ'ευκαιριας). Ομως, κατι δεν μας λες καλα εδω.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οπα οπα.

Ειπες σε ειχε 6 μηνες με ενσημα και 6 μηνες μαυρα μεροκαματα. Τους 6 μηνες με τα μαυρα μεροκαματα πληρωνωσουν κι επιδομα ανεργιας, συμφωνημενα ολα με το αφεντικο σου, σωστα; Και δε σε χαλαγε και καθολου, σωστα; Η πιο σωστα , για να τα λεμε με το ονομα τους, κλεβατε λεφτα απο το ΙΚΑ/Χ ταμειο, το οποιο ολοι οι εργαζομενοι που ειναι ασφαλισμενοι σε... "καλα" αφεντικα" πληρωνουν με αιμα και ιδρωτα απο την υπερφορολογηση , για να καλυφθουν οι τρυπες που δημιουργουν "κακα" αφεντικα σαν το δικο σου και "αδικημενοι" εργαζομενοι σαν και του λογου σου. Με το μεν αφεντικο σου να στο παρουσιαζει ως ...ευκολια και τον δε εργαζομενο (δηλ εσενα) να του κλεινει το ματι πονηρα για αυτο το 6μηνακι που πληρωνεται παραπανω χωρις να δικαιουται...

Κανονικα εδω επρεπε να χει τελειωσει ολη η κουβεντα μαζι σου, αγαθε κι αδικημενε μας φιλε που μας διηγεισαι και μισες αληθειες, θεωρωντας οτι δε θα καταλαβουμε εμεις οτι επαιρνες πχ ανεργιακο, αλλα παμε και στα επομενα.

Επισης το οτι σε ειχε δηλωμενο ανυπαντρο, δε σου πηγε το μυαλο οτι ετσι σε προσελαβε κι ετσι σε δηλωσε την πρωτη μερα της εργασιας σου; Μετα που αλλαξαν τα οικογενειακα σου, ενδιαφερθηκες να ελεγξεις πώς σε δηλωνει; Του ζητησες να το αλλαξει; Ουτε.

Τα 'χουμε πει πολλες φορες. Ετσι και γιουβετσι ο εργοδοτης σου, μαζι σου, αλλα κι εσυ δε μιλαγες, δεν κατηγγειλες και δεν κουναγες ρουπι και μαλλον καραβολευοσουν με την κατάστα. Μετα θυμηθηκες την καταπιεση ,ψυχολογικα, ανθρωπινα δικαιωματα κλπ, οταν δηλαδη αυτη η ΒΟΛΙΚΗ κατασταση που επικρατουσε 4 χρονια ηρθε η ωρα να τελειωσει με αποφαση του...αφεντικου σου...Διοτι αν δεν ηταν βολικη, δε θα περιμενες το αφεντικο σου να σε διωξει, θα ειχες ηδη κανει τις κινησεις σου μεσα σε 4 ολοκληρα χρονια, απλετος χρονος... Μπορει να μην ηταν ιδανικα τα πραγματα αλλα οτι καραβολευτηκες το αποδεικνυουν οι πραξεις,  ασε τι θυμηθηκες να μας διηγηθεις σημερα που εμαθες οτι σου δειχνει την πορτα της εξοδου.

Ιt takes two to tango. Τα μεν "κακα αφεντικα" βρισκουν και τα κανουν, οι δε κοντοφθλαμοι εργαζομενοι που χαλανε και την πιατσα στην τελικη και παιρνουν ολους τους αλλους στο λαιμο τους, ειναι βασικοτατο μερος του προβληματος και φερουν ευθυνη για ολα οσα γκρινιαζουν. Αν φροντιζατε να τους καταγγελετε οταν συνεβαιναν ολα αυτα θα ειχαν αλλαξει πολλα. Αλλα καθεστε εκει οσο καθεστε, οσα φαμε , οσα πιουμε κι οσα αρπαξει ο κ*λος μας και μετα που με μαθηματικη ακριβεια θα τελειωσει αυτο, ξαφνικα θυμαστε ολοι ποσο αδικημενοι ησασταν.

Γνωστο το αφηγημα, να περασει ο επομενος.

ΥΓ. Απο τη μια ο μισθος σου δε φτανει ουτε για 1 ατομο οπως μονος σου λες, απο την αλλη πας και για 3ο παιδι (για το οποιο ευχομαι ολα να πανε καλα, επ'ευκαιριας). Ομως, κατι δεν μας λες καλα εδω.

Με υποθέσεις δεν λες ότι λες ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, forgotten είπε

Με υποθέσεις δεν λες ότι λες ....

Καμια υποθεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οπα οπα.

Ειπες σε ειχε 6 μηνες με ενσημα και 6 μηνες μαυρα μεροκαματα. Τους 6 μηνες με τα μαυρα μεροκαματα πληρωνωσουν κι επιδομα ανεργιας, συμφωνημενα ολα με το αφεντικο σου, σωστα; Και δε σε χαλαγε και καθολου, σωστα; Η πιο σωστα , για να τα λεμε με το ονομα τους, κλεβατε λεφτα απο το ΙΚΑ/Χ ταμειο, το οποιο ολοι οι εργαζομενοι που ειναι ασφαλισμενοι σε... "καλα" αφεντικα" πληρωνουν με αιμα και ιδρωτα απο την υπερφορολογηση , για να καλυφθουν οι τρυπες που δημιουργουν "κακα" αφεντικα σαν το δικο σου και "αδικημενοι" εργαζομενοι σαν και του λογου σου. Με το μεν αφεντικο σου να στο παρουσιαζει ως ...ευκολια και τον δε εργαζομενο (δηλ εσενα) να του κλεινει το ματι πονηρα για αυτο το 6μηνακι που πληρωνεται παραπανω χωρις να δικαιουται...

Επισης το οτι σε ειχε δηλωμενο ανυπαντρο, δε σου πηγε το μυαλο οτι ετσι σε προσελαβε κι ετσι σε δηλωσε την πρωτη μερα της εργασιας σου; Μετα που αλλαξαν τα οικογενειακα σου, ενδιαφερθηκες να ελεγξεις πώς σε δηλωνει; Του ζητησες να το αλλαξει; Ουτε.

Τα 'χουμε πει πολλες φορες. Ετσι και γιουβετσι ο εργοδοτης σου, αλλα κι εσυ δε μιλαγες, δεν κατηγγειλες και δεν κουναγες ρουπι και μαλλον καραβολευοσουν με την κατάστα. Μετα θυμηθηκες την καταπιεση ,ψυχολογικα, ανθρωπινα δικαιωματα κλπ, οταν δηλαδη αυτη η ΒΟΛΙΚΗ κατασταση που επικρατουσε 4 χρονια ηρθε η ωρα να τελειωσει με αποφαση του...αφεντικου σου...Διοτι αν δεν ηταν βολικη, δε θα περιμενες το αφεντικο σου να σε διωξει, θα ειχες ηδη κανει τις κινησεις σου. Μπορει να μην ηταν ιδανικα τα πραγματα αλλα οτι καραβολευτηκες το αποδεικνυουν οι πραξεις,  ασε τι θυμηθηκες να μας διηγηθεις σημερα που εμαθες οτι σου δειχνει την πορτα της εξοδου.

Ιt takes two to tango. Τα μεν "κακα αφεντικα" βρισκουν και τα κανουν, οι δε κοντοφθλαμοι εργαζομενοι που χαλανε και την πιατσα στην τελικη και παιρνουν ολους τους αλλους στο λαιμο τους, ειναι βασικοτατο μερος του προβληματος και φερουν ευθυνη για ολα οσα γκρινιαζουν. Αν φροντιζατε να τους καταγγελετε οταν συνεβαιναν ολα αυτα θα ειχαν αλλαξει πολλα. Αλλα καθεστε εκει οσο καθεστε, οσα φαμε , οσα πιουμε κι οσα αρπαξει ο κ*λος μας και μετα που με μαθηματικη ακριβεια θα τελειωσει αυτο, ξαφνικα θυμαστε ολοι ποσο αδικημενοι ησασταν.

Γνωστο το αφηγημα, να περασει ο επομενος.

ΥΓ. Απο τη μια ο μισθος σου δε φτανει ουτε για 1 ατομο οπως μονος σου λες, απο την αλλη πας και για 3ο παιδι (για το οποιο ευχομαι ολα να πανε καλα, επ'ευκαιριας). Ομως, κατι δεν μας λες καλα εδω.

Την πρωτη χρονιά δεν είχα τα ενσημα για να μπω ταμείο ανεργίας, την δευτερη χρονιά  η εταιρία περασε την  ημερομηνία για την εποχικότητα και ετσι δεν μπωρουσε κανεις απο το προσωπικο να μπεί ταμείο την τριτη χρονιά μπήκα ταμείο 

2 ώρες πριν, odys03 είπε

Φίλε μου, καταλαβαίνω την πίκρα σου, αλλά έχεις πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση.

Από την αρχή όπως σε είδα μετρούσες απώλειες εννοώ σε χρήματα, σε άδειες, σε ένσημα σε όλο το εργασιακό πακέτο. Αν αυτό έγινε τον πρώτο μήνα, το πρώτο εξάμηνο, τον πρώτο χρόνο γιατί περίμενες ότι κάτι θα αλλάξει στα επόμενα χρόνια. Έχεις τεράστιο μερίδιο ευθύνης και ψυχωσωματικά θα σου στοιχίσει πάρα πολύ για να πάρεις πίσω έστω και λίγα  από αυτά που θεωρείς (ή και πραγματικά δικαιούσαι) ότι έχεις χάσει. 

Εν κατακλείδι μου θυμίζεις φάση από  πραγματικό επεισόδιο σαν το δικό σου που έχω δει με τα μάτια μου.

Εργαζόμενος:  Φεύγω, ούτε ένσημα μου κολλάς, ούτε όλο το μισθό μου δίνεις, ούτε υπερωρίες, ούτε βενζίνες για το αυτοκίνητο.

Εργοδότης: Μου θυμίζεις παντρεμένη που θέλει να την κοπανήσει και παραπονιέται στον άντρα της ότι την έχει μικρή.....  Πέντε χρόνια ήταν μεγάλη  και τώρα ξαφνικά μίκρυνε;;;;;;;!!!!!!

Για αυτό σου λέω ξεκόλλα και προχώρα...... ρίξε και μια καταγγελία και μήνυση αλλά μη περιμένεις απο αυτό να κερδίσεις και τίποτα απλά για να μη πάει τελείως ατουφέκιστος ο μάγκας και πιάσει άλλον κανένα φουκαρά και τον μαδάει σιγά σιγά.

Δεν θέλω να παρω χρήματα απλα δεν θέλω να ξανατολμησει να κοροιδεψει κανεναν , φαντασου οτι το καλοκαιρι για του ιδιους λόγους εφυγαν 2  και το προηγουμενο 3 

Μαυρα .....  

1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

και μετα φταιει ο εργοδοτης...

Αλλο είναι το θέμα φίλε  ,ξεκόλλα .....

54 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Οπα οπα.

Ειπες σε ειχε 6 μηνες με ενσημα και 6 μηνες μαυρα μεροκαματα. Τους 6 μηνες με τα μαυρα μεροκαματα πληρωνωσουν κι επιδομα ανεργιας, συμφωνημενα ολα με το αφεντικο σου, σωστα; Και δε σε χαλαγε και καθολου, σωστα; Η πιο σωστα , για να τα λεμε με το ονομα τους, κλεβατε λεφτα απο το ΙΚΑ/Χ ταμειο, το οποιο ολοι οι εργαζομενοι που ειναι ασφαλισμενοι σε... "καλα" αφεντικα" πληρωνουν με αιμα και ιδρωτα απο την υπερφορολογηση , για να καλυφθουν οι τρυπες που δημιουργουν "κακα" αφεντικα σαν το δικο σου και "αδικημενοι" εργαζομενοι σαν και του λογου σου. Με το μεν αφεντικο σου να στο παρουσιαζει ως ...ευκολια και τον δε εργαζομενο (δηλ εσενα) να του κλεινει το ματι πονηρα για αυτο το 6μηνακι που πληρωνεται παραπανω χωρις να δικαιουται...

Κανονικα εδω επρεπε να χει τελειωσει ολη η κουβεντα μαζι σου, αγαθε κι αδικημενε μας φιλε που μας διηγεισαι και μισες αληθειες, θεωρωντας οτι δε θα καταλαβουμε εμεις οτι επαιρνες πχ ανεργιακο, αλλα παμε και στα επομενα.

Το οτι σε ειχε δηλωμενο ανυπαντρο, δε σου πηγε το μυαλο οτι ετσι σε προσελαβε κι ετσι σε δηλωσε την πρωτη μερα της εργασιας σου; Μετα που αλλαξαν τα οικογενειακα σου, ενδιαφερθηκες να ελεγξεις πώς σε δηλωνει; Του ζητησες να το αλλαξει; Ουτε.

Τα 'χουμε πει πολλες φορες. Ετσι και γιουβετσι ο εργοδοτης σου, μαζι σου, αλλα κι εσυ δε μιλαγες, δεν κατηγγειλες και δεν κουναγες ρουπι και μαλλον καραβολευοσουν με την κατάστα. Μετα θυμηθηκες την καταπιεση ,ψυχολογικα, ανθρωπινα δικαιωματα κλπ, οταν δηλαδη αυτη η ΒΟΛΙΚΗ κατασταση που επικρατουσε 4 χρονια ηρθε η ωρα να τελειωσει με αποφαση του...αφεντικου σου...Διοτι αν δεν ηταν βολικη, δε θα περιμενες το αφεντικο σου να σε διωξει, θα ειχες ηδη κανει τις κινησεις σου μεσα σε 4 ολοκληρα χρονια, απλετος χρονος... Μπορει να μην ηταν ιδανικα τα πραγματα αλλα οτι καραβολευτηκες το αποδεικνυουν οι πραξεις,  ασε τι θυμηθηκες να μας διηγηθεις σημερα που εμαθες οτι σου δειχνει την πορτα της εξοδου.

Ιt takes two to tango. Τα μεν "κακα αφεντικα" βρισκουν και τα κανουν, οι δε κοντοφθλαμοι εργαζομενοι που χαλανε και την πιατσα στην τελικη και παιρνουν ολους τους αλλους στο λαιμο τους, ειναι βασικοτατο μερος του προβληματος και φερουν ευθυνη για ολα οσα γκρινιαζουν. Αν φροντιζατε να τους καταγγελετε οταν συνεβαιναν ολα αυτα θα ειχαν αλλαξει πολλα. Αλλα καθεστε εκει οσο καθεστε, οσα φαμε , οσα πιουμε κι οσα αρπαξει ο κ*λος μας και μετα που με μαθηματικη ακριβεια θα τελειωσει αυτο, ξαφνικα θυμαστε ολοι ποσο αδικημενοι ησασταν.

Γνωστο το αφηγημα, να περασει ο επομενος.

ΥΓ. Απο τη μια ο μισθος σου δε φτανει ουτε για 1 ατομο οπως μονος σου λες, απο την αλλη πας και για 3ο παιδι (για το οποιο ευχομαι ολα να πανε καλα, επ'ευκαιριας). Ομως, κατι δεν μας λες καλα εδω.

Εσυ στανταρ είσαι Αφεντικό εταιρίας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...