Προς το περιεχόμενο

Μισθός κοροϊδία εργοδότη


babasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, babasas είπε

Γειά χαρά 

Δουλευα στον  συγκεκριμένο εργοδότη 4 χρόνια

Πήγα στο ΙΚΑ για να παρω αναλυτική να δω τι ενσημά μου κολλούσε τόσα χρόνια και  βλεπω οτι ο εργοδότης με δηλώνε ανύπαντρο χωρίς παιδιά , εννοω  ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια  ο μισθός ήταν 750 ευρό 9ωρο ,6ημερο γενικών καθηκόντων .τους ελεγα συνεχως οτι χρειαζομαι αυξηση γιατι δεν με περνει , αλλα, μου έλεγε οτι μου δίνει το μεγιστό που μπωρεί γιατι δεν του το επιτρέπει το κράτος ... σκέτη κοροιδία .... η αποσταση ήταν 40 χιλιομετρα καθημερινά με δικό μου αυτοκίνητο δίκές μου βενζινες εκανα επισής εχτρα διαδρομες που μου ελεγε χωρις αντποδοση 

Γνωρίζοντας λοιπόν την αναγκη που είχα την δουλειά με εκμεταλευόταν   οταν ζητουσα κάτι καθάριζε με φτηνές δικιολογίες  επισης   το καλοκαίρι 6 μήνες μου κολούσε ενσημα τους υπόλοιπους 6 δεν μου κολούσε με είχε μαυρα  και το μεροκαματο ηταν το ιδιο ....

Επισεις κατα την διάρκεια εργασίας μου  εκει έγινε ο γάμος μου και οι γεννησεις τον παιδιών μου και δεν έδωσε ουτε άδεια γαμου ουτε άδεια να δω την γυναικα μου στο νοσοκομείο  μου έκοβε μεροκάματα  απο τον μισθό  

 Θελω να τον καταγγείλω γιατι με εχει καταστρέψεί ψυχολογικα και οικονομικά καθως η δουλειά με είχε αποροφήσει πάρα πολύ με τις απαιτήσεις τους εσκεμένα για να μην μπωρω να συνηδητοποιησω την κοροιδία τους  ......

Την σύμβαση σου την έχεις στα χέρια σου?

Τι αναφέρει ακριβώς μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ptwma είπε

Μαζί με τα ΚΕΑ, τα επιδόματα ανεργίας,  τα επιδόματα ενοικίου,  τα επιδόματα θέρμανσης,  τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού,  τα επιδόματα τέκνων Α21 και δε ξέρω και τι άλλο. 

Αν στο 6μηνο έπαιρνε κ τον μισθό(750€) κ τον ΟΑΕΔ(400+10-20% λόγω παιδιων) μιλάμε για σχεδον 7.500κ (χειμωνιάτικο 6μηνο)+ 4.500 (νόμιμο 6μηνο)+ tips π άφηναν οι εκδηλωσεις+ τα παραπανω επιδοματα... Θα έλεγα ότι έμπλεξες χειροτερα και θα δουλεύεις για λιγοτερα αν δεν βρεις παρόμοιο εργοδότη να σε βάζει μαύρα+μισθο ... 

Οι υπολοιποι που του λέτε να καταγγείλει από μόνος του ότι δούλευε μαύρα ενώ  έπαιρνε  επιδόματα ΟΑΕΔ κ τα υπόλοιπα.εχετε σκεφτεί τι θα κάνει αν τ ζητήσουν αναδρομικά + πρόστιμο?

Υ.Γ.Εκεί που λες με την βεβαίωση εποχικότητας έχω την εντύπωση ότι δύσκολα την χάνεις αλλά οκ..

Υ.γ.2 κλαδική vs ιδιωτικου δικαιου  σύμβαση έχει διαφορά σε αποζημιώσεις άδειες κτλ

 

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν ο TS δεν κάνει καταγγελία στο υπουργείο εργασίας , στο ΙΚΑ και φυσικά στην επιθεώρηση εργασίας ώστε να κυνηγήσουν τον "κακό εργοδότη"  , τους "επίορκους δημόσιους υπαλλήλους που τους λαδώνει ο συγκεκριμένος"

αυτό που θα συμβεί θα είναι ο "κακός εργοδότης" θα πηδήξει και άλλον εργαζόμενο πιθανόν να είστε εσείς ή κάποιο συγγενικό/φιλικό σας πρόσωπο

αν θέλετε κάτι τέτοιο εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα εσείς θα το έχετε

α και μετά μην ακούσω παράπονο από κανέναν γιατί τότε θα σας κράζω μέχρι να διαγράψετε τον λογαριασμό σας όχι μόνο από εδώ πέρα αλλά από παντού στο διαδίκτυο

άντε πια με τις εξυπνάδες

προς τον TS μάζεψε ότι χαρτιά έχεις συμβάσεις/προγράμματα εργασίας έλα στην Αθήνα και πήγαινε στα κεντρικά του ΙΚΑ και της επιθεώρησης εργασίας και φυσικά στο υπουργείο εργασίας και προχώρα με τις καταγγελίες αν θες να έχεις άσπρη μέρα εσύ , η γυναίκα σου και τα παιδιά σου αλλιώς θα είσαι μια ζωή σκλάβος στον κάθε μαλάκα εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ αυτό υπερβολή είναι ,γιατί προφανώς σεζόν  κάνετε εντός τόπου διαμονής σας... Οι περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι ετσι κ δεν τους μένουν αρκετα

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα.Μοναχα να θυμίσω στους φίλους ότι ο βασικός μισθός σε πολλές ειδικότητες είναι σταθερά στα 546~ .Ο μόνος τρόπος να δουν αύξηση είναι με τις τριετίες οι οποίες έχουν παγώσει.Αυτο κάποια στιγμή ,που θα δεν θα υπάρχουν άλλες πηγές για να συμπληρώσουν το εισόδημα ,θα φέρει στην επιφάνεια σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που αρκετοί συμπολίτες μας βιώνουν και τωρα.Κρατος πρόνοιας δεν υφίσταται οπότε το μέλλον είναι ζοφερό.Τα συμπεράσματα δικά σας ,δεν θα επεκταθω είναι και Δευτέρα.Καλη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Καλημέρα.Μοναχα να θυμίσω στους φίλους ότι ο βασικός μισθός σε πολλές ειδικότητες είναι σταθερά στα 546~ .Ο μόνος τρόπος να δουν αύξηση είναι με τις τριετίες οι οποίες έχουν παγώσει.Αυτο κάποια στιγμή ,που θα δεν θα υπάρχουν άλλες πηγές για να συμπληρώσουν το εισόδημα ,θα φέρει στην επιφάνεια σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που αρκετοί συμπολίτες μας βιώνουν και τωρα.Κρατος πρόνοιας δεν υφίσταται οπότε το μέλλον είναι ζοφερό.Τα συμπεράσματα δικά σας ,δεν θα επεκταθω είναι και Δευτέρα.Καλη βδομάδα.

το πρόβλημα θα υπάρξει όταν πολλοί της γενιάς μας βγουν στη σύνταξη (αν τα καταφέρουν) με ούτε 400 ευρώ και δίχως καμιά αποταμιεύση στην άκρη

 

εκεί θα πεθαίνουμε σαν τα σκυλιά στην άκρη του δρόμου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Καλημέρα.Μοναχα να θυμίσω στους φίλους ότι ο βασικός μισθός σε πολλές ειδικότητες είναι σταθερά στα 546~ .Ο μόνος τρόπος να δουν αύξηση είναι με τις τριετίες οι οποίες έχουν παγώσει.Αυτο κάποια στιγμή ,που θα δεν θα υπάρχουν άλλες πηγές για να συμπληρώσουν το εισόδημα ,θα φέρει στην επιφάνεια σοβαρά κοινωνικά προβλήματα που αρκετοί συμπολίτες μας βιώνουν και τωρα.Κρατος πρόνοιας δεν υφίσταται οπότε το μέλλον είναι ζοφερό.Τα συμπεράσματα δικά σας ,δεν θα επεκταθω είναι και Δευτέρα.Καλη βδομάδα.

ναι εσύ έχεις δίκιο

αλλά κάποιοι συνδικαλιστές ονειρεύονται μισθούς 1.500 ευρώ (δεν λένε από που θα βγουν τα χρήματα)

κάποιοι άλλοι που ανήκουν στον αντί εξουσιαστικό χώρο ονειρεύονται επίσης μισθούς - δωρεάν διανομή - δωρεάν μετακινήσεις - δωρεάν ρεύμα/νερό/τηλέφωνο/ιντερνετ

εγώ θα έλεγα μην γίνει στάνταρτ ο μισθός των 400 ευρώ και φυσικά μην κατέβει και πάει στα 300 ευρώ και τότε θα κλάψουν πάρα πολλοί

γιατί μην ξεχνάτε η χώρα μας έχει 30% ανεργία υπάρχουν πάρα πολλοί άστεγοι και άποροι

είναι ωραία και όμορφα αυτά που λένε διάφοροι οικονομολόγοι - εργατολόγοι (μητρόπουλος και η παρέα του)

αλλά η πράξη είναι πολύ διαφορετική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cool_ted είπε

Είναι αδιανόητο πως μερικοί κρίνεται τόσο ωμά και αυστηρά κάποιον

Αδιανοητο ειναι το πως ζουν 2 παιδια με 700 ευρω το μηνα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Αδιανοητο ειναι το πως ζουν 2 παιδια με 700 ευρω το μηνα...

δυστυχώς ζουν και με λιγότερα

τα 700-800 ευρώ είναι καλά

όπως και τα 1000+ ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πως νομίζετε ότι ζουν τα περισσότερα παιδιά στην Ελλάδα...
Σήμερα αρχίζουν οι αιτήσεις για την κοινωφελή εργασία των
36500 θέσεων με μισθό 540 ευρώ. Στις 6 Ιουλίου που θα λήξει
εδώ θα είμαστε... να μετρήσουμε πόσοι από τους χιλιάδες
οικογενειάρχες θα έχουν κάνει αίτηση.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Αδιανοητο ειναι το πως ζουν 2 παιδια με 700 ευρω το μηνα...

Ε ναι, να σταματήσει ο κόσμος να κάνει παιδιά και να έχει μόνο σκυλιά. Τα παιδιά θέλουν αγάπη, μετά με προσπάθεια και θυσίες όλα γίνονται.

Στο θέμα του φίλου, αν πιστεύεις ότι η καταγγελία δε θα έχει επιπτώσεις στην εύρεση άλλης εργασίας λόγω μικρής πόλης π.χ, σκίσ'του τον π@το.

Επεξ/σία από gorilas13
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ συμφωνώ να τον κυνηγήσει τον πρώην εργοδότη. Αλλά να φερθεί επίσης τίμια και να δηλώσει και να φορολογηθεί για τα μαύρα που έπαιρνε το 6μηνο που δεν ήταν δηλωμένος και δούλευε κανονικά και έπαιρνε και επίδομα ανεργίας. Να γίνει συμψηφισμός των χρημάτων και να την πατήσουν και οι δύο τους. Αυτό ειναι το σωστό και δίκαιο για όλους τους υπόλοιπους έντιμους εργαζόμενους και πολίτες της χώρας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...