Προς το περιεχόμενο

Παράδοση πεζοδρόμιο


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παραγγείλει μία πολυθρόνα και σήμερα με παίρνει ο άνθρωπος τηλέφωνο και μου λέει θα σας τη φέρουμε και η παράδοση θα γίνει πεζοδρόμιο. Του λέω δε μπορείτε να την ανεβάσετε? μου λέει δε μπαίνουμε σε κλειστούς χώρους. Το κατάστημα έχει καλή βαθμολογία στο σκρουτζ.

Τα περίμενα όλα αλλά αυτό όχι. Δε ξέρω τι σκατά γίνεται πια με τις παραγγελίες μου και κάθε λεπτομέρεια που αγνοώ τη πληρώνω ακριβά. Είμαι ελαφρώς κουρασμένος και τιλταρισμένος οπότε αγνοώ λεπτομέριες που θεωρώ δεδομένες. Τώρα δε ξέρω τι να κάνω γιατί ζω σε σπίτι χωρίς ανσανσέρ και γεμάτο σκάλες παντού οπότε πρέπει μόνος να τη σηκώσω δύο ορόφους.

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν έπαιρνα από εκεί κανά σαλόνι ή κανά ψυγείο, θα μου το αφήνανε στο πεζοδρόμιο να το σηκώσω μόνος?

Τα γνωστά καταστήματα δεν έχουν καλή βαθμολογία στο σκρουτζ αλλά έστω ξέρεις ότι σε αυτά τα βασικά πράγματα δεν θα σε προδώσουν. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Αν δώσεις ένα από 1 τάληρο σε κάθε μεταφορέα λες να παίζει στην ανεβάσουν;😅

Μία χαρά παίζει και εμένα μου είχαν φέρει 2 κρεβάτια και έδωσα ένα δεκαρικο και μου τα ανέβασαν στον 5ο όροφο γιατί κάποια κομμάτια δεν χωραγαν ασανσέρ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλά καταστήματα και ειδικά για ογκώδη ή βαριά αντικείμενα ισχύει η παράδοση στο πεζοδρόμιο. Ακόμα και σε μεγάλα πολυκαταστήματα.

Λογικά μπορείς να συνεννοηθείς με τους ανθρώπους της μεταφορικής και με κάτι έξτρα να στο ανεβάσουν. Εκτός αν δεν έχει καθόλου χώρο να σταματήσουν.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε κατάστημα έχει την δική του πολιτική στον τρόπο παράδοσης προϊόντων μεγάλου βάρους, μεγάλου όγκου ή και τα δύο μαζί. Κάποια βάζουν κριτήρια ανάλογα το βάρος, κάποια ακόμα και ασανσέρ να έχεις σου λένε πως πρέπει να μεταφερθεί με γερανό από το μπαλκόνι, το ίδιο ισχύει και για τις χρεώσεις ανάλογα την περίπτωση. Πριν παραγγείλουμε κάτι πρέπει να αναζητούμε τις πολιτικές παράδοσης και εφόσον υπάρχει θέμα να ρωτήσουμε τι μπορεί να γίνει και να συνεννοηθούμε.

Στο δικό μου σπίτι δεν έχουμε ασανσέρ, σε πλυντήριο που παραγγείλαμε πριν αρκετά χρόνια μας το ανέβασαν μέχρι τρίτο όροφο από την σκάλα. Στα κλιματιστικά που παράγγειλα πέρσι, στο ένα μαγαζί έλεγαν οτι δεν αναλαμβάνουν να τα φέρουν, τους ανέφερα επειδή δεν υπάρχει ασανσέρ να φέρουν και ένα δεύτερο άτομο και αν είναι να πληρώσω κάτι παραπάνω, μου είπανε αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ για να μην με χρεώνουν, τελικά ήρθε ο άνθρωπος και δεν μπορούσα να βοηθήσω, ανέβασε μόνος του την εξωτερική μονάδα και του βγήκε η πίστη, του έδωσα κάποια χρήματα. Στην δεύτερη παραγγελία από μεγάλο κατάστημα έλεγαν οτι τα ανεβάζουν εκτός αν είναι πάνω από ένα βάρος, ήρθανε δύο μπρατσαράδες τα σήκωσαν στην πλάτη και τα ανέβασαν, δεν τους έδωσα κάτι γιατί είχα πληρώσει στην τιμή κόστος μεταφορικών. Αναμένεται να αγοράσω ένα ειδικό καρότσι για σκάλες για να γίνει πιο εύκολο το έργο όταν αντιμετωπίσουμε παρόμοιες καταστάσεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις παραδόσεις όλοι πεζοδρόμιο τις κάνουν και το λένε.Αλίμονο αν ανέβαζαν του καθενός το σαλόνι στον 3ο ή τον 5ο από τις σκάλες ή τον ηλιακό στην ταράτσα.

Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα συννενόησης με το κατάστημα αν είναι μικρό (ενδεχομένως θα προσθέσει κάτι στην τιμή) και με τους μεταφορείς προσωπικά αν είναι μεγάλο (δίνεις κανένα 10ευρό αν δεν μπορείς να το ανεβάσεις μόνος και κάνεις τη δουλειά σου)

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τα περίμενα όλα αλλά αυτό όχι.

Μη σου κανει εντυπωση,δεν ειναι κατι καινουργιο η παραλογο οπως λες.

Αλλο να φορτωσουν μια πολυθρονα στο φορτηγο,και αλλο να στην ανεβασουν στον 5ο,ακομα και αν εχεις ασανσερ .

Δε συζηταμε το ενδεχομενο να μη χωραει στο ασανσερ.

Καποιες φορες που ειχα παραγγειλει καποια καινουργια συσκευη/επιπλο μου ειχαν αναφερει οτι θελουν +10ευρω μεταφορα και αλλα 10 ευρω για να το ανεβασουν στο σπιτι.

Μια φορα που πηρα εναν καναπε για  την κοπελα μου,εδωσα 5 ευρω σε ενα φιλο τσιγγανο και το πηγαμε με το αγροτικο σπιτι,και το ανεβασαμε κιολας.

Για μενα βρες ενα φιλο,κερασε τον καφε οσο περιμενετε και ανεβαστε την πολυθρονα πανω,δε θελει πολυ κοπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι ο κανονας οπως ήδη ειπώθηκε, το οτι εσυ το αγνοουσες (ή δε διαβασες τις λεπτομερειες στο σαιτ που 100% θα το γραφει) δεν αποτελει δικαιολογια... απο εκει και περα δωσε κατι για ενα καφε στο μεταφορεα και θα στην ανεβασει (απο ενα ταλιρο στο ατομο ειναι καλα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανόνας η παράδοση στο πεζοδρόμιο, έχει να κάνει με το κατάστημα και την μεταφορική ή το πρακτορείο με το οποίο συνεργάζεται.

Για παράδειγμα, το ΙΚΕΑ συνεργάζεται με μεταφορική εταιρεία και η παράδοση γίνεται μέσα στον χώρο του πελάτη. Ας μένει και στο τελευταίο πάτωμα ουρανοξύστη. Αυτό ισχύει για την Αθήνα, δεν ξέρω την πολιτική παράδοσης στην επαρχία. Το ίδιο ισχύει και με τη SATO. Γι'αυτό και υπάρχει διαφορετική χρέωση ανά όροφο. Από τα leroy merlin η παράδοση γίνεται στο πεζοδρόμιο. Έχω ανεβάσει μεταλλική ντουλάπα εξωτερικού χώρου 70 κιλών και μου έφυγε η μαγκιά. Ο μεταφορέας μου είχε πει ότι με ένα εικοσαρικάκι θα την ανέβαζε. Τα ήπια σε μπύρες και παυσίπονα. 

Σε κάθε όμως περίπτωση, όπως αναφέρθηκε ήδη σε παραπάνω σχόλια, οι όροι παράδοσης πάντα αναγράφονται (ή κοινοποιούνται στο κατάστημα αν η αγορά γίνεται δια ζώσης). 

Λογικά αν δώσεις το κατιτίς στους μεταφορείς θα τα φέρουν μέχρι επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι η παραδοση γινεται στο πεζοδρομιο και οχι μεσα στο σπιτι του καθενα. Αν συνεννοηθεις διαφορετικα με το καταστημα ή αν δωσεις κατι στα παιδια που στο φερνουν, μπορει και να στο ανεβασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic: Ρε τόσα χρόνια γυμναστήριο, μήπως να γίνω μεταφορέας? 5€ - 10€ κάθε καναπές x 10 καναπέδες στο 8ωρο κάνει 50€ - 100€ πρόσθετα στο μεροκάματο.......γαμώ.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, lightsout είπε

Δεν είναι κανόνας η παράδοση στο πεζοδρόμιο, έχει να κάνει με το κατάστημα και την μεταφορική ή το πρακτορείο με το οποίο συνεργάζεται.

Για παράδειγμα, το ΙΚΕΑ συνεργάζεται με μεταφορική εταιρεία και η παράδοση γίνεται μέσα στον χώρο του πελάτη. Ας μένει και στο τελευταίο πάτωμα ουρανοξύστη. Αυτό ισχύει για την Αθήνα, δεν ξέρω την πολιτική παράδοσης στην επαρχία. Το ίδιο ισχύει και με τη SATO. Γι'αυτό και υπάρχει διαφορετική χρέωση ανά όροφο. Από τα leroy merlin η παράδοση γίνεται στο πεζοδρόμιο. Έχω ανεβάσει μεταλλική ντουλάπα εξωτερικού χώρου 70 κιλών και μου έφυγε η μαγκιά. Ο μεταφορέας μου είχε πει ότι με ένα εικοσαρικάκι θα την ανέβαζε. Τα ήπια σε μπύρες και παυσίπονα. 

Σε κάθε όμως περίπτωση, όπως αναφέρθηκε ήδη σε παραπάνω σχόλια, οι όροι παράδοσης πάντα αναγράφονται (ή κοινοποιούνται στο κατάστημα αν η αγορά γίνεται δια ζώσης). 

Λογικά αν δώσεις το κατιτίς στους μεταφορείς θα τα φέρουν μέχρι επάνω.

Τσιγκουνεύεσαι 20€ για ασφαλή μετακίνηση ξεκάθαρα βαρύ αντικειμένου.

Here ya go mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...