Προς το περιεχόμενο

Η Tesla ξεπερνά την Toyota και γίνεται η πολυτιμότερη αυτοκινητοβιομηχανία στον κόσμο


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Τέσλα έχει φτάσει σε αυτή τν τιμή διότι έρχεται το τέλος  στα αυτοκίνητα με βενζίνη και πετρέλαιο.. οι αναλυτές και δεν εννοώ του insomnia  κάτι βλέπουν πλέον οι μπαταρίες έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ και είναι όλα έτοιμα... Οι αναλυτές για να δίνουν τα λεφτά τους κάτι έχουν δει γενικά ...η Τέσλα απλά τους έπιασε στον ύπνο όλους .. οι Γερμανοί ακολούθησαν οι Ιάπωνες στα γνωστά έχουν μέινει στην δεκαετία του 70 και νομίζουν ότι το made in japan πουλάει από μόνο του και οι μόνοι που μπορούν να ακολουθήσουν είναι οι κορεάτες  ... Η Τέσλα δεν έχει ουσιαστικά αντίπαλο στα ακριβά αυτοκίνητα είναι σαν τν apple . Και για τέλος όλη η τεχνολογία αυτή είναι κλεμμένη από τν ελλαδα και από τν Σύρο τότε που δεν άφησαν να φτιάξει ηλεκτρικο οι Αμερικάνοι η Μοσάντ πλάκα κάνω 

Η Τέσλα έχει φτάσει σε αυτή τν τιμή διότι έρχεται το τέλος  στα αυτοκίνητα με βενζίνη και πετρέλαιο.. οι αναλυτές και δεν εννοώ του insomnia  κάτι βλέπουν πλέον οι μπαταρίες έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ και είναι όλα έτοιμα... Οι αναλυτές για να δίνουν τα λεφτά τους κάτι έχουν δει γενικά ...η Τέσλα απλά τους έπιασε στον ύπνο όλους .. οι Γερμανοί ακολούθησαν οι Ιάπωνες στα γνωστά έχουν μέινει στην δεκαετία του 70 και νομίζουν ότι το made in japan πουλάει από μόνο του και οι μόνοι που μπορούν να ακολουθήσουν είναι οι κορεάτες  ... Η Τέσλα δεν έχει ουσιαστικά αντίπαλο στα ακριβά αυτοκίνητα είναι σαν τν apple . Και για τέλος όλη η τεχνολογία αυτή είναι κλεμμένη από τν ελλαδα και από τν Σύρο τότε που δεν άφησαν να φτιάξει ηλεκτρικο οι Αμερικάνοι η Μοσάντ πλάκα κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Τώρα είδα αυτό το "διαμάντι". Για να δούμε:
1. Μιας και έχεις "θείο τομεάρχη μέσα στη ΔΕΗ" (καλά να είναι ο άνθρωπος), για διευκρίνησε την "απάτη". Ο λόγος που "το βαθύ κράτος της Γερμανίας" άρχισε να το γυρνάει στα αιολικά όσο μπορεί είναι γιατί φοβόταν το backlash μετά τη Fukusima από την πορεία προς την πυρηνική ενέργεια που είχε χαράξει. Αν και ιδανικά είναι καλύτερη από όλες τις άλλες μορφές ενέργειας.
2. Πάμε τώρα σε όλους τους αβάσιμους ισχυρισμούς για τις ανεμογεννήτριες. Για αρχή ΠΗΓΗ. Εκτός κι αν εσύ εννοείς ως πηγή το "θείο τομεάρχη μέσα στη ΔΕΗ". Κάτι δε θα μας έμαθαν στη σχολή, αλλά μιας και είναι ο κλάδος μου, ας μιλήσω. Μία ανεμογεννήτρια έχει 7-100 φορές μικρότερο αποτύπωμα άνθρακα ανά kWh σε όλο τον κύκλο ζωής της σε σχέση με τα ορυκτά καύσιμα. Ορίστε και μία από τις ΠΗΓΕΣ
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960148112000043?casa_token=nAPJ1jk0d3cAAAAA:m2xumPk6a7PHSlbpfp9WSRrnW83vyOSIYj4ctlFMNphNaeG5ROiDUgxlYqQkDUcrPVIAj3qHIw
Έχεις να κάνεις debunk κάποιο νούμερο;
3. "υπαρχουν χημικα τα οποια δεν βιοδιασπουνται εσαει...παραμενουν στην ατμοσφαιρα". Οι ρύποι στην ατμόσφαιρα διασπείρονται με κώνους διασποράς ανάλογα με τις συνθήκες. Είτε ως χημικές ενώσεις που αντιδρούν με άλλα αέρια στην ατμόσφαιρα, είτε σαν PM (particulate matter). Τα PM μεταφέρονται σε συγκεκριμένες αποστάσεις ανάλογα με τα φυσικά τους χαρακτηριστικά και κάποια στιγμή είτε κατακάθονται στο έδαφος, είτε υπόκεινται σε απόπλυση, δεν "πετάνε" εσαεί.

Αλλά να φανταστώ, όλα αυτά δε συγκρίνονται με την "τεχνική" (συνομωσιολογική θα έλεγε άλλος) ανάλυση που έκανες, έτσι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lomar είπε

Το ίδιο πιστεύουν και όσοι έχουν σκοτώσει και αφήσει ανάπηρους, αθώους ανθρώπους, με την ανευθυνότητα και την ηλιθιότητα τους.

Κάποια στιγμή θα καταργηθεί ο οδηγός, στα πολιτισμένα κράτη/πόλεις έστω.

Μέχρι τότε θα θρηνούμε θύματα με τους "παλιάς σχολής" οδηγάρες.

Ontopic:
1. Τα χρηματιστήρια είναι καζίνο του παραλογισμού, πάνω σε πιθανότητες να μεταβληθούν οι πωλήσεις των βασικών αξιών τους.
2. Οι μετοχές και τα παράγωγα,  είναι το επόμενο επίπεδο μετάφρασης αυτών.
3. Να και αν πάει να και αν δεν πάει η Tesla στο χρηματιστήριο. Εάν δεν εκμεταλλευτεί σωστά τις εισροές και δεν αυξήσει δραματικά την παραγωγή
της, μικρή σημασία έχει αν η ζήτηση, ξεπερνάει την μικρή προσφορά.

Ενω τα αυτονομα οχηματα θα σωσουν τη κατασταση ;

Με ποια κριτηρια θα συμπεριφερθουν σε μια απτοβλεπτη κατασταση ; , αν για παραδειγμα πεταχτει μια μπαλα στο δρομο θα φρεναρει η οχι , , αν  βγει στο δρομο ενας ηλικιωμενος που δεν βλεπει η δεν ακουει καλα , τι θα κανει το αυτονομο οχημα , πως θα αντιδρασει ; , η δοκιμη του αυτονομου οχηματος της Google αν θυμαμαι καλα εχει ηδη καταγραψει ενα θανατο μιας ρακοσυλλεκτριας , αλλο ανθρωπος με καλα του και τα στραβα του και αλλο αλγοριθμος 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε


Ειπε ο Ελληναρας από τον καναπέ του!

Παμε να δούμε τώρα μεγέθη.

Toyota Motor Corporation 

•Έσοδα: 227 δις ευρώ (Μέσα στις 10 μεγαλύτερες εταιρείες του πλανήτη)

•Κέρδη: 20 δις ευρώ 

•Πωλήσεις: 10.700.000 (Νο1 μάρκα στον κόσμο)

•Εργαζόμενοι: 370.000

Tesla

•Έσοδα: 20 δις ευρώ 

•Κέρδη: -100 εκατομμύρια ευρώ

•πωλήσεις: 367.000

•Εργαζόμενοι: 40.000

Νομιζω είναι ξεκάθαρο ότι η Toyota είναι ένας υπέρ γίγαντας.


 

Εσυ όμως κατά 99% δεν θα πάρεις ποτέ Tesla άρα κανένα Fiat και είσαι οκ!!!!

ξέρεις να διαβάζεις κείμενο πάντως...

θα σε προλάβω και θα σου πω ότι έχω σεατάκι μετά το ντισριμπιτέρ όταν συγχωνεύτηκε η σεατ με την αουντι / βολκσβαγκεν... θηρίο... 8βάλβιδο 1400άρι εδώ και 24 χρόνια με περίπου 1μ χιλιόμετρα έχω αλλάξει μπουζοκαλώδια και αναρτήσεις.. σκυλί μαύρο...

Το επόμενο μου όμως αυτοκίνητο η μοτοσυκλέτα (τώρα έχω και ένα σκούτερ) θα επενδύσω μόνο σε ηλεκτρικό.. 

το ΜΑΖΟΥΤ και τα βρουμ βρουμ είναι παρελθόν... 

Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή του υποχρεωτικά πρέπει να αντικαταστήσω αυτό που έχω και οι αφραγκιές... τότε ναι.. μια χαρά θα είναι και τα φιατ και τα σεατ (με 500ευράκια παίρνεις όχημα για ακόμη μια δεκαετία εύκολα)  που υποτιμητικά σχολιάζεις. Α και κάτι άλλο... (fast and furius ατάκα) δεν κάνει το όχημα τον οδηγό να ξέρεις... 

Παντόφλας να σκάσω 20-30 χιλιάρικα για βρουμ βρουμ πετρέλαιο και τεχνολογία 200ετίας ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ποτέ... παιδιά της τεχνολογίας είμαστε. Πάμε μπροστά και όχι μπροστά με την όπισθεν.

 

Και η τογιότα και η κάθε τογιότα που κάθεσαι και διαβάζεις τα έσοδα τους λες και είσαι μέτοχος μην αγχώνεσαι καθόλου εκεί θα γυρίσει και αυτή..

Γιατί δεν μπορεί να χωνέψει ο Έλληνας ειδικά ότι το μέλλον θέμε δε θέμε είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ... μεγάλη απορία την έχω

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ... 

6 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Ενω τα αυτονομα οχηματα θα σωσουν τη κατασταση ;

Με ποια κριτηρια θα συμπεριφερθουν σε μια απτοβλεπτη κατασταση ; , αν για παραδειγμα πεταχτει μια μπαλα στο δρομο θα φρεναρει η οχι , , αν  βγει στο δρομο ενας ηλικιωμενος που δεν βλεπει η δεν ακουει καλα , τι θα κανει το αυτονομο οχημα , πως θα αντιδρασει ; , η δοκιμη του αυτονομου οχηματος της Google αν θυμαμαι καλα εχει ηδη καταγραψει ενα θανατο μιας ρακοσυλλεκτριας , αλλο ανθρωπος με καλα του και τα στραβα του και αλλο αλγοριθμος 

Φυσικά και θα σώσουν την κατάσταση... 

Και φυσικά θα υπάρχουν και θύματα στην αρχή πολλά και μετά λιγότερα ώσπου να εξαλειφθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Γιατί με ανθρώπινη παρέμβαση δεν υπάρχουν ατυχήματα?

Υπάρχουν και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... αλλά όπως πάντα η τεχνολογία είναι υπέρ της ανθρωπότητας (προς το παρόν) και πάλι θα σώσει την κατάσταση.

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει τιμόνι στα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Πάμε παρακάτω.. μην κολλάτε παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsarouc είπε

Θέλεις όχημα να το οδηγείς... δηλαδή θέλεις δύναμη ροπή άνεση και οδηγική συμπεριφορά... Σωστά? Τώρα αν θέλεις και θόρυβο το ηχοσύστημα μέσα στο όχημα μπορεί να εξομοιώσει έναν 12κύλινδρο και να γουστάρεις και από θόρυβο...

Οδήγησε ΜΙΑ φορά τέσλα και θα δεις πόσο εύκολα θα αναθεωρήσεις τις απόψεις σου και εσύ και όλοι που δεν ξέρουν τι εστί τέσλα...

Εχει αντιπροσωπεια στη Ελλαδα , δεν νομιζω , αλλα και παλι το πιο φθηνο πρεπει να ειναι γυρω στα 55 με 60 χιλιαρικα , ουτε τα εχω , ουτε και μου περισευουν , οποιος μπορει καλοταξιδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, angel4 είπε

Για εμάς τα φτωχαδακια είναι ένα άπιαστο όνειρο  το τεσλα, οπότε πάμε για τογιοτα γαρις και πολύ μας είναι... 

Λάθος κάνεις αδερφέ... εμείς τα φτωχαδάκια μια χαρά ινδικό ηλεκτρικό μπορούμε να αγοράσουμε.. για όλες τις τσέπες έχει η τεχνολογία..

ΑΝ θέλεις επιδόσεις φεράρι με κόστος 2λιτρου πετρελαίου (του 1821) τότε πας σε τέσλα... Και χαλάρωσε... σε λίγο με 20 χιλιάρικα θα παίρνεις ηλεκτρικό που θα πατάει το 90% των μαζουτ οχημάτων της Ελλάδας... τα καγκούρια ειδικά θα τα καταπίνει για πρωινό.. οπότε μην είσαι τόσο απαισιόδοξος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsarouc είπε

ξέρεις να διαβάζεις κείμενο πάντως...

θα σε προλάβω και θα σου πω ότι έχω σεατάκι μετά το ντισριμπιτέρ όταν συγχωνεύτηκε η σεατ με την αουντι / βολκσβαγκεν... θηρίο... 8βάλβιδο 1400άρι εδώ και 24 χρόνια με περίπου 1μ χιλιόμετρα έχω αλλάξει μπουζοκαλώδια και αναρτήσεις.. σκυλί μαύρο...

Το επόμενο μου όμως αυτοκίνητο η μοτοσυκλέτα (τώρα έχω και ένα σκούτερ) θα επενδύσω μόνο σε ηλεκτρικό.. 

το ΜΑΖΟΥΤ και τα βρουμ βρουμ είναι παρελθόν... 

Υπάρχει βέβαια και η εκδοχή του υποχρεωτικά πρέπει να αντικαταστήσω αυτό που έχω και οι αφραγκιές... τότε ναι.. μια χαρά θα είναι και τα φιατ και τα σεατ (με 500ευράκια παίρνεις όχημα για ακόμη μια δεκαετία εύκολα)  που υποτιμητικά σχολιάζεις. Α και κάτι άλλο... (fast and furius ατάκα) δεν κάνει το όχημα τον οδηγό να ξέρεις... 

Παντόφλας να σκάσω 20-30 χιλιάρικα για βρουμ βρουμ πετρέλαιο και τεχνολογία 200ετίας ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ποτέ... παιδιά της τεχνολογίας είμαστε. Πάμε μπροστά και όχι μπροστά με την όπισθεν.

Και η τογιότα και η κάθε τογιότα που κάθεσαι και διαβάζεις τα έσοδα τους λες και είσαι μέτοχος μην αγχώνεσαι καθόλου εκεί θα γυρίσει και αυτή..

Γιατί δεν μπορεί να χωνέψει ο Έλληνας ειδικά ότι το μέλλον θέμε δε θέμε είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ... μεγάλη απορία την έχω

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ... 

Φυσικά και θα σώσουν την κατάσταση... 

Και φυσικά θα υπάρχουν και θύματα στην αρχή πολλά και μετά λιγότερα ώσπου να εξαλειφθούν σε πολύ μεγάλο βαθμό. Γιατί με ανθρώπινη παρέμβαση δεν υπάρχουν ατυχήματα?

Υπάρχουν και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... αλλά όπως πάντα η τεχνολογία είναι υπέρ της ανθρωπότητας (προς το παρόν) και πάλι θα σώσει την κατάσταση.

Σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει τιμόνι στα μέσα μαζικής μεταφοράς.

Πάμε παρακάτω.. μην κολλάτε παιδιά...

Τελείωσες με το παραμυθάκι σου;;;

Γιατι σου είπε κανείς ότι η Toyota δεν θα βγάλει ηλεκτρικά αυτοκίνητα;;;Είδη έρχεται ηλεκτρικό RAV4 άρε χαλάρωσε.

 

Α επίσης για να πάρεις ηλεκτρικό πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή πράγμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει.Αρα άτομα που κάνουν τους οικολόγους όπως εσυ πρώτα πρέπει να δουν αν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Εχει αντιπροσωπεια στη Ελλαδα , δεν νομιζω , αλλα και παλι το πιο φθηνο πρεπει να ειναι γυρω στα 55 με 60 χιλιαρικα , ουτε τα εχω , ουτε και μου περισευουν , οποιος μπορει καλοταξιδο

Σύντομα αδερφέ.. σύντομα... ο ελον θέλει.. ο βλάκας ο Έλληνας δε θέλει.. κάτι άκουσα ότι ο Μητσοτάκης κάνει καλή δουλειά και σε αυτό το τομέα και μάλλον θα δούμε και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.. γιατί με τους προηγούμενους τρόμπες είχε έρθει ο μασκ και ζήτησε να στήσει εργοστάσιο και έφαγε πόρτα.. τόσο έξυπνοι είμαστε... 

βρουμμμμ βρουουουουμμμμ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Λάθος κάνεις αδερφέ... εμείς τα φτωχαδάκια μια χαρά ινδικό ηλεκτρικό μπορούμε να αγοράσουμε.. για όλες τις τσέπες έχει η τεχνολογία..

ΑΝ θέλεις επιδόσεις φεράρι με κόστος 2λιτρου πετρελαίου (του 1821) τότε πας σε τέσλα... Και χαλάρωσε... σε λίγο με 20 χιλιάρικα θα παίρνεις ηλεκτρικό που θα πατάει το 90% των μαζουτ οχημάτων της Ελλάδας... τα καγκούρια ειδικά θα τα καταπίνει για πρωινό.. οπότε μην είσαι τόσο απαισιόδοξος...

Α θα πάρεις και ινδικό αυτοκίνητο τώρα.

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fotis Deutschland είπε

Τελείωσες με το παραμυθάκι σου;;;

Γιατι σου είπε κανείς ότι η Toyota δεν θα βγάλει ηλεκτρικά αυτοκίνητα;;;Είδη έρχεται ηλεκτρικό RAV4 άρε χαλάρωσε.

Α επίσης για να πάρεις ηλεκτρικό πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή πράγμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει.Αρα άτομα που κάνουν τους οικολόγους όπως εσυ πρώτα πρέπει να δουν αν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές.

βαθιές ανάσες μπρο... 

εγώ δεν είπα τι γίνεται τώρα.. είπα για μέλλον... τι πίνεις για πες μας... και τι σχέση έχει η οικολογία με την παρούσα συζήτηση ... 

ότι ναναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

βαθιές ανάσες μπρο... 

εγώ δεν είπα τι γίνεται τώρα.. είπα για μέλλον... τι πίνεις για πες μας... και τι σχέση έχει η οικολογία με την παρούσα συζήτηση ... 

ότι ναναι

Κατέβα στην γη πρώτα!!!Αντε θα πάρεις και ινδικο αυτοκίνητο!!!!Αν δεν μπορείς ούτε αυτό Παρε αμάξι από το Πακιστάν 🤣🤣🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fotis Deutschland είπε

Α θα πάρεις και ινδικό αυτοκίνητο τώρα.

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

σνομπάρεις και τους ινδούς? 

πω πω... αυτά είναι...

να φτάναμε στην εξέλιξη τεχνολογίας σε μια τρίχα από τα παπάρια των ινδών και τι στο κόσμο.. 

και ναι.. υπάρχουν εξαιρετικά ινδικά ηλεκτρικά οχήματα και 2τροχα και 4τροχα... αρκετοί Έλληνες (ευτυχώς) τους αντιπροσωπεύουν και φέρνουν.. ρίξε μια ματιά στο car.gr... δεν θα χάσεις τίποτε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

σνομπάρεις και τους ινδούς? 

πω πω... αυτά είναι...

να φτάναμε στην εξέλιξη τεχνολογίας σε μια τρίχα από τα παπάρια των ινδών και τι στο κόσμο.. 

και ναι.. υπάρχουν εξαιρετικά ινδικά ηλεκτρικά οχήματα και 2τροχα και 4τροχα... αρκετοί Έλληνες (ευτυχώς) τους αντιπροσωπεύουν και φέρνουν.. ρίξε μια ματιά στο car.gr... δεν θα χάσεις τίποτε...

Ωραία αν θαυμάζεις τόσο πολύ την Ινδία γιατί δεν πας εκεί να ζήσεις;;;

Για πες μας μια Ινδίκη εταιρεία αυτοκινήτων να γελάσουμε ομαδικά.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotis Deutschland είπε

Ωραία αν θαυμάζεις τόσο πολύ την Ινδία γιατί δεν πας εκεί να ζήσεις;;;

Για πες μας μια Ινδίκη εταιρεία αυτοκινήτων να γελάσουμε ομαδικά.

καμία ελπίδα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsarouc είπε

καμία ελπίδα

Το ξέρω ότι δεν υπάρχει καμία ελπίδα για εσένα φίλε!!!Αφου δεν αντέχει η τσέπη σου ηλεκτρικό αυτοκίνητο τι το θέλεις.

 

Ινδικο αμάξι λέει 🤣🤣🤣🤣🤣

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...