Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank: Το πρόβλημα στα συστήματά μας δεν οφειλόταν σε επίθεση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα θέμα ασφάλειας δεν υφίσταται στα συστήματά της, αναφέρει η Alpha Bank σε σημερινή της ανακοίνωση.

Συγκεκριμένα χθες βράδυ, πολλοί πελάτες της Alpha Bank μεταξύ των οποίων και μέλη του insomnia, έλαβαν μηνύματα SMS στο κινητό τους τα οποία περιείχαν ένα μοναδικό κωδικό (2FA) για ασφαλή πρόσβαση στο e-banking της τράπεζας myAlpha Web, χωρίς όμως να έχουν ζητήσει κάτι τέτοιο. Τελικά η αποστολή των μαζικών SMS που όντως προέρχονταν από την Alpha Bank, οφείλεται σε τεχνικό πρόβλημα και όχι σε κάποια επίθεση τύπου DDoS ή κακόβουλης πρόσβασης στα συστήματα της όπως ξεκαθαρίζει η τράπεζα στον επίσημο λογαριασμό της στο Twitter.

Εκεί αναφέρει αναλυτικά ότι:

Λόγω τεχνικών θεμάτων στο σύστημα ενημέρωσης μέσω SMS, αριθμός συνδρομητών του myAlpha Web έχει δεχθεί, τις τελευταίες ώρες, ενημερωτικά μηνύματα που αναφέρονται σε παλαιότερες ημερομηνίες και συναλλαγές. Δεν υφίσταται ζήτημα ασφάλειας ή επίθεσης στο σύστημα ηλεκτρονικών συναλλαγών της Τράπεζας. Λυπούμαστε για την αναστάτωση. Οι τεχνικές υπηρεσίες της Alpha Bank και των συνεργατών της εργάζονται από την πρώτη στιγμή για την ταχεία αντιμετώπιση του ζητήματος. Συνδρομητές που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να τα αγνοούν.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντε απο κει.. κάθεσαι αραχτός 20:45 πίνεις την μπίρατσα 🍻  σου και ξαφνικά sms "Είσοδος στο ebanking. ο Κωδικός μιας χρήσης θα ειναι ενεργός για τα επόμενα 5 λεπτά. "
Πιάνεις το κινητό σε λούζει κρύος ιδρώτας και λες αυτο ήταν μας hackaran grrr πάω να μπω...
Sms δεν έρχεται... λεω στείλει κωδικό στο viber μπαίνω κύριος , αλλάζω με την μια pass και λεω ουφ την γλυτώσαμε..
Στο καπάκι έρχονται αλλα 3-4 SMS "Είσοδος στο ebanking. ο Κωδικός μιας χρήσης θα είναι ενεργός για τα επόμενα 5 λεπτά. "
και λες τι γίνεται... Τηλ . στην alpha να δουμε τι παίζει...και προφανώς το τηλεφωνικό κέντρο πεσμένο.
Και μετά απο 3-4 ωρες θυμήθηκε η Αlpha κάνει ενα tweet γύρω στης 00:30 έκανε 3 tweet οτι υπαρχει θέμα!!!

Και δεν λεω τεχνικά προβλήματα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.
Αλλα βγείτε στην μίση άντε μια ώρα και πείτε έχουμε θέμα ,και πείτε το παντού να μην ανησυχεί ο κόσμος.
Γιατί να περάσουν τόσες ωρες και τα δελτία τύπου να βγουν σήμερα το πρωί; 🤫
Υπήρχε κόσμος με λεφτά στην άκρη κόντεψε να μείνει από καρδιά(χα χα ναι υπάρχουν και αυτοι ακομα), ήμασταν και εμείς που δεν είχαμε στον ήλιο μπίρα μια από τα ίδια ... λέμε τι έγινε τι θα κάνουμε τώρα!!
Ντροπή τους για την ολιγωρία και μονό!! 🤬

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ο ένας Διευθυντής τράπεζας στον άλλον) Τις Παρασκευές δεν έχουμε τι να κάνουμε και παίζουμε, για να περάσει η ώρα..

Και τι σκεφτήκαμε ρε συ;;;; -χαχαχαχα κατσε να γελασεις.-

Και καλά χακάραμε τους λογαριασμούς να αρχίσουν να ψάχνονται ολοι και μετά τους είπαμε οτι δεν χακαριστηκαν αλλα οκ χακαριστηκαν.

(Ελα ρε συ, γελια που θα εκαναν ολοι. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

Το επομενο που θα κανουμε θα ειναι να τους βαλουμε 500 ευρω και καλα επιδομα κορονοϊου και μετα θα το παρουμε πισω λεγοντας οτι χρωστουσαν καααπου. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΣΑΤΑΝΙΚΟ;;;;;;;;;;

paid pay day GIF

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη ανάμνηση που έχω από το σύστημα τους είναι το 2014 όπου αφού έβαλα βενζίνη στο αυτοκίνητο και πλήρωσα με την κάρτα, μου ήρθε email από την υπηρεσία Alerts της Alphabank που μου έλεγε ότι το διαθέσιμο υπόλοιπο στο λογαριασμό μου μετά τη συναλλαγή ήταν 26.215.216,07 EUR.

Αμέσως μπήκα στο ebanking να δω αν είναι αλήθεια!

Επεξ/σία από agent_smith
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα alpha Bank αισθάνεται Τράπεζα Πειραιώς στην τοποθεσία Αθήνα 😁😁😁

 

Εν τω μεταξύ η ασφάλεια SMS είναι απενεργοποιημενη. Μπαίνω στον λογαριασμό μου χωρίς SMS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, agent_smith said:

Η καλύτερη ανάμνηση που έχω από το σύστημα τους είναι το 2014 όπου αφού έβαλα βενζίνη στο αυτοκίνητο και πλήρωσα με την κάρτα, μου ήρθε email από την υπηρεσία Alerts της Alphabank που μου έλεγε ότι το διαθέσιμο υπόλοιπο στο λογαριασμό μου μετά τη συναλλαγή ήταν 26.215.216,07 EUR.

Αμέσως μπήκα στο ebanking να δω αν είναι αλήθεια!

Ψιλικατζή... Καλοκαίρι 2015, ξημέρωνε η μέρα που θα δίναμε 2 δις δόση στο Δ.Ν.Τ. Μπήκα στο app να τσεκάρω κάτι και...

2EA52737-02AD-4447-BA7C-6D8EF30FE92E.jpeg.620c856f8cb50fcae895a9c50dd332f0.jpeg
 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Instagram είπε

Και η λύση αυτού είναι να αφαιρέσουν τελείως το 2-step verification 😂😂 Θεούληδες!

Το αφαίρεσαν και στις συναλλαγές ή μονο στην είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ψιλακιατζή... Καλοκαίρι 2015, ξημέρωνε η μέρα που θα δίναμε 2 δις δόση στο Δ.Ν.Τ. Μπήκα στο app να τσεκάρω κάτι και...

2EA52737-02AD-4447-BA7C-6D8EF30FE92E.jpeg.620c856f8cb50fcae895a9c50dd332f0.jpeg
 

2 δις ευρώ μπορώ να πω ότι με καλύπτει ένα τέτοιο ποσό για όλη την υπόλοιπη ζωή μου (όση έχει απομείνει)

κρίμα που δεν πρόλαβες να το μεταφέρεις

3 λεπτά πριν, patclo είπε

Το αφαίρεσαν και στις συναλλαγές ή μονο στην είσοδο;

στην είσοδο μέσω υπολογιστή το αφαίρεσαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ψιλακιατζή... Καλοκαίρι 2015, ξημέρωνε η μέρα που θα δίναμε 2 δις δόση στο Δ.Ν.Τ. Μπήκα στο app να τσεκάρω κάτι και...

2EA52737-02AD-4447-BA7C-6D8EF30FE92E.jpeg.620c856f8cb50fcae895a9c50dd332f0.jpeg
 

 

Τωρα θα μπορεις να λες οτι ησουν δισεκατομμυριουχος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα κακά έχει αυτή η τράπεζα αλλά τουλάχιστον είναι η μόνη ελληνική τράπεζα (από eurobank, NBG, Πειραιώς τουλάχιστον που ξέρω)  που δε σου επιβάλλει να αλλάξεις τον κωδικό του web banking σου κάθε 1/3/6 μήνες ή όποτε τους έρθει γιατί πιθανόν να είχαν κάποιο εσωτερικό breach... 

Κατά τα άλλα αστείοι για άλλη μια φορά, έχω συνηθίσει πλέον τα bugs τους και δεν αγχώνομαι... ευτυχώς που υπάρχουν internetικές σοβαρές τράπεζες πια.

Επεξ/σία από Istoselidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επειδή είμαστε Έλληνες όλοι περναμε το τηλέφωνο εξυπηρέτησης να μιλήσουμε με κάποιον υπεύθυνο... 😄

Επεξ/σία από focusopoulos2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...