Προς το περιεχόμενο

Alpha Bank: Το πρόβλημα στα συστήματά μας δεν οφειλόταν σε επίθεση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αστείο είναι ότι στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον ο κωδικός ήταν ίδιος με τον τελευταίο που μου είχε σταλεί όταν είχα ξαναμπεί στο σύστημα, οπότε εκεί είπα κάποιο τεχνικό πρόβλημα θα είναι. Μέχρι να το συνειδητοποιήσω αυτο βέβαια είχα ρίξει όλες τις κατάρες που γνώριζα και είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω με το κέντρο αμέτρητες φορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/7/2020 στις 12:14 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Ψιλικατζή... Καλοκαίρι 2015, ξημέρωνε η μέρα που θα δίναμε 2 δις δόση στο Δ.Ν.Τ. Μπήκα στο app να τσεκάρω κάτι και...

2EA52737-02AD-4447-BA7C-6D8EF30FE92E.jpeg.620c856f8cb50fcae895a9c50dd332f0.jpeg
 

 

Μάλλον μιλάει για την τράπεζα ARPA BANK :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2020 στις 12:35 ΜΜ, focusopoulos2 είπε

Και επειδή είμαστε Έλληνες όλοι περναμε το τηλέφωνο εξυπηρέτησης να μιλήσουμε με κάποιον υπεύθυνο... 😄

Δηλαδή αν δεν ήσουν Έλληνας θα μίλαγες με την καθαρίστρια της απέναντι πολυκατοικίας;:::

Μετά ρίχνουμε το ανάθεμα σε αυτούς που απαξιώνουν τη Χώρα μας......

 

Επεξ/σία από makis papadopoulos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/7/2020 στις 1:06 ΜΜ, Istoselidas είπε

Το να σου επιβάλλουν να αλλάζεις κωδικό κάθε 1 ή 3 μήνες και αν δεν το κάνεις ξαφνικά να μη σε αφήνουν να έχεις πρόσβαση (α και επίσης σε κάποιες από αυτές δεν αρκεί να τον αλλάξεις μέσω web ή mobile, θέλει τηλεφωνική επιβεβαίωση ή και φυσική παρουσία σε κατάστημα!), είναι σίγουρα χειρότερο ψάξε να δεις έρευνες που το αποδεικνύουν. 

Σωστό. 

Απ'την άλλη αυτό που κάνει η Alpha είναι ότι με το στανιό σου ζητάει να βάλεις τους κωδικούς του ebanking στην mobile εφαρμογή όποτε τους καπνίσει. Γι'αυτό και είναι ο λόγος που ότι συναλλαγή θέλω να κάνω την κάνω μέσω Πειραιώς. Όταν είμαι στο δρόμο και είμαι με το κινητό, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα θυμάμαι ούτε τους κωδικούς του email μου, όχι της alpha..

Στις 4/7/2020 στις 7:06 ΜΜ, lefi είπε

 

Το Πέτρος φαίνεται πεντακάθαρα, όσο για το ΙΒΑΝ η αλήθεια είναι ότι το κάλυψες μία χαρά, κάποια ψηφία όμως ψιλοφαίνονται. Σου προτείνω άλλη φορά να τα καλύπτεις καλύτερα.

Γιατί και τί έγινε αν δεν το κάνει? Θα τον χακάρει κανένας? 

Ρε παιδιά λίγο σοβαρότητα.. ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ θέμα δεν υπάρχει αν κάποιος γνωρίζει το ΙΒΑΝ και το ονοματεπώνυμο σας... 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε παιδιά λίγο σοβαρότητα.. ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ θέμα δεν υπάρχει αν κάποιος γνωρίζει το ΙΒΑΝ και το ονοματεπώνυμο σας... 

κινδυνεύεις όμως να σου κάνουν κατάθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nvel είπε

κινδυνεύεις όμως να σου κάνουν κατάθεση...

Μία φορά το είχα ποστάρει ακριβώς αυτό στο FB πριν καμιά 10αρια χρόνια... του τύπου ευχαριστώ για τις ευχές και δέχομαι ότι έχετε ευχαρίστησή στον τάδε λογαριασμό :D

Ένας μου έβαλε για τρολιά 1€.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 7:20 ΜΜ, Ghost.Dog είπε

Τελειώνουν σύντομα. Κι αυτά τα μαγαζάκια και οι αστειότητές-τους. Το ψηφιακό χρήμα, είτε μέσω blockchain είτε ως αλλαγή μέσου (πχ Apple/Google/Samsung Pay, etc.) είναι όχι μονον "εδώ", αλλά έχει ήδη κάνει dominate στα markets της Ασίας και αλλού. Αν δεις πως έχεις 1000 ευρώ ή 100,000 ευρώ, ή όσα μηδενικά θέλεις να προσθέσεις, ΠΟΥ θα τα εμπιστευόσουν? Δηλαδή πού θα τα τοποθετούσες και διαχειριζόσουν? Στην Βητα Μπανκ, την Εθνική, δεν ξέρω ποια άλλη, ή στο Μεγαθήριο Apple ή Google?
Ποιος από τους ανωτέρω έχει την πραγματική ικανότητα όχι μονο να προβλέψει το μέλλον, αλλά ουσιαστικά να το δημιουργήσει ?
Ακόμη και σαν εμπιστοσύνη χρηστών, μπορεί να συγκριθεί ο ανωτέρω tech-giant, με την οποιαδήποτε τραπεζούλα (ειδικά ευρωπαϊκή - πόσο μάλλον ελληνική !) σε assets, διαθέσιμα, ρευστότητα κεφαλαιοποίηση? Ας είμαστε σοβαροί.
Τελειώνουν τα τυπάκια, δεν εχω "ανησυχίες" για τις Κεφαλές που σίγουρα θα τους βρούνε κάπου αλλού να καλοβολευτούν (Τραπεζίτες και λοιποι) .

ΘΑ λυπηθω μόνο για τα παιδάκια, 20-30 χρονών, που νόμισαν πως μπήκαν σε Τράπεζα και "ελυσαν το πρόβλημά τους. (Μερικοί δε, σνομπάρουν και τα εφ'απαξ που τους προτείνονται, με τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτά (των φορολογουμένων), άκοπα για τους ίδιους, λες και είναι μεγαλομέτοχοι στην JP Morgan. 
Ομως κι εσάς παιδιά, δεν σας φταίει κανείς, αν το μόνο που μάθατε, αν το μάθατε κι αυτό, ηταν να "εξυπηρετείτε το συνταξιουχάκο που κόλλησε η κάρτα του στο ΑΤΜ ή ξέχασε το ΠΙΝ. 

Πάτε κάντε κανα σεμινάριο, στο εξωτερικό φυσικά, να δείτε (αν καταφέρετε) πως θα είναι το οικονομικό τοπίο παγκοσμίως σε... 5-7 χρονια από σήμερα (μάλλον πολλά βάζω...)

Ορθή λογική, είσαι πολύ κοντά φίλε!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκα στο e-banking χωρίς επιβεβαίωση sms, όμως έχουν βγάλει ανακοίνωση στις 05/07 πως το πρόβλημα αποκαταστάθηκε και πως στέλνουν sms. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν 1-2 βδομάδες πλήρωσα λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας μέσω e-banking της alpha.gr. Ηταν Παρασκευή απόγευμα ή βράδυ, η εξόφληση έγινε Δευτέρα απόγευμα, είναι φυσιολογικό?
Είχα περισσότερα λεφτά στον λογαριασμό (account) από τα 39.80€ που έπρεπε να υπάρχουν για την εξόφληση από πολύ πριν από προηγούμενη συναλλαγή, δεν έκανα κατάθεση μετρητών τελευταία στιγμή.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eyw είπε

πριν 1-2 βδομάδες πλήρωσα λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας μέσω e-banking της alpha.gr. Ηταν Παρασκευή απόγευμα ή βράδυ, η εξόφληση έγινε Δευτέρα απόγευμα, είναι φυσιολογικό?
Είχα περισσότερα λεφτά στον λογαριασμό (account) από τα 39.80€ που έπρεπε να υπάρχουν για την εξόφληση από πολύ πριν από προηγούμενη συναλλαγή, δεν έκανα κατάθεση μετρητών τελευταία στιγμή.

Φυσιολογικό. Μετά τις 4 πάει για την επόμενη εργάσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, eyw said:

πριν 1-2 βδομάδες πλήρωσα λογαριασμό σταθερής τηλεφωνίας μέσω e-banking της alpha.gr. Ηταν Παρασκευή απόγευμα ή βράδυ, η εξόφληση έγινε Δευτέρα απόγευμα, είναι φυσιολογικό?

Τι εννοείς «η εξόφληση»;  Το πότε είδε ο πάροχος σταθερής την πληρωμή; Ναι, φυσιολογικό είναι.

Το ποσό δεν έφυγε απ´ το υπόλοιπό σου τη στιγμή που έκανες την πληρωμή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξόφληση εννοώ να γίνει άμεση μεταφορά 39.50€ (λογαριασμός σταθερής) + 0.30€ (κeρ4tιάτikΑ alpha) από τον λογαριασμό μου στον λογαριασμό του παρόχου στην alpha εκείνη την στιγμή.
Μάλιστα δεν με άφηνε να δεσμεύσω τα 39.80€ στον λογαριασμό μου, την επιλογή την είχαν disabled.
.
Νόμιζα ότι eurobank ήταν η χειρότερη, αμ δε. Τώρα με τις τόσες εθελούσιες αμφιβάλλω και για την αλφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...