Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρήματων από κουμπαρά σε τράπεζα


thomas2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Μπαμπάς μεταφορά τράπεζα σε τράπεζα λογικα. 

Έχω αγχωθεί λίγο .. όταν λένε πως πληρώνεις μέσω τράπεζας μπορώ πχ να κάνω κατάθεση σε λογαριασμό με μετρητά στον έμπορο ; 

οχι τα βαζεις στον λογαριασμο σου και μετα κανεις μεταφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετρητά κ μια υπεύθυνη δηλωση με μειωμένη τιμή

Τα τεκμήρια είναι 3κ διαβίωσης για κάνα 4αρι χιλιάρικα για το αυτοκ ανάλογα παλαιότητα κτλ(γοογλαρε τεκμήρια αυτοκ 2020)..νομίζω το αφορολογητο είναι 9κ

Υποτίθεται επόμενο χρόνο θα καταργηθουν

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ρε Θωμά,  με το τσιγκελι στα βγάζουμε. Άρα στον λογ μο σου θα μπουν έξη χιλιάρικα, 3 από σένα και 3 από τον μπαμπά. 

Για τα μετρητά που έχεις δεν νομιζω ότι θα έχεις πρόβλημα , η μεταφορά  του μπαμπά σε εσένα είναι πιο επικίνδυνη κατά την γνώμη μου γιατί θα θεωρηθεί δωρεά εν ζωή και μάλλον θα πρέπει να  δηλωθεί στην εφορία για να δικαιολογησεις και εσυ τα 8 χιλιαρικα. Από εκεί και πέρα ρωτα και ένα λογιστή τι εισόδημα πρέπει να δηλώνεις για να είσαι κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινητου, που δυνητικά θα μπορούσε να είναι και μια Πόρσε.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kage είπε

Μετρητά κ μια υπεύθυνη δηλωση με μειωμένη τιμή.

Εννοείς να δηλώσει το αμάξι μικρότερη αξία; 

 

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Α, ρε Θωμά,  με το τσιγκελι στα βγάζουμε. Άρα στον λογ μο σου θα μπουν έξη χιλιάρικα, 3 από σένα και 3 από τον μπαμπά. 

Για τα μετρητά που έχεις δεν νομιζω ότι θα έχεις πρόβλημα , η μεταφορά  του μπαμπά σε εσένα είναι πιο επικίνδυνη κατά την γνώμη μου γιατί θα θεωρηθεί δωρεά εν ζωή και μάλλον θα πρέπει να  δηλωθεί στην εφορία για να δικαιολογησεις και εσυ τα 8 χιλιαρικα. Από εκεί και πέρα ρωτα και ένα λογιστή τι εισόδημα πρέπει να δηλώνεις για να είσαι κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινητου, που δυνητικά θα μπορούσε να είναι και μια Πόρσε.   

Με συγχωρείς επικεντρώθηκα κυρίως για το πως θα βάλλω το ρευστο στην τράπεζα.   Αν γίνει αυτό με την δωρεά θα υπάρξει φορολογία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Εννοείς να δηλώσει το αμάξι μικρότερη αξία; 

Με συγχωρείς επικεντρώθηκα κυρίως για το πως θα βάλλω το ρευστο στην τράπεζα.   Αν γίνει αυτό με την δωρεά θα υπάρξει φορολογία ; 

Είχες εισόδημα 5000 το 2019. 

Αγοράζεις αυτοκίνητο αξίας 8000 από τα οποία μόνο τα 2000 φαίνονται στην τράπεζα και τα άλλα 6000 είναι από σένα και από τον πατέρα σου.

Η δωρεά εδώ και πολλά χρόνια φορολογείται, 10% νομίζω είναι από γονέα σε τέκνο.

Αν ο πατέρας σου δεν έχει άλλο αυτοκίνητο αγοράστε το στο όνομά του.

Αν έχει, πρέπει τα εισοδήματά του να δικαιολογούν 2ο αυτοκίνητο, αλλιώς αγοράστε το στο όνομα της μητέρας σου, αν δεν έχει αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Είχες εισόδημα 5000 το 2019. 

Αγοράζεις αυτοκίνητο αξίας 8000 από τα οποία μόνο τα 2000 φαίνονται στην τράπεζα και τα άλλα 6000 είναι από σένα και από τον πατέρα σου.

Η δωρεά εδώ και πολλά χρόνια φορολογείται, 10% νομίζω είναι από γονέα σε τέκνο.

Αν ο πατέρας σου δεν έχει άλλο αυτοκίνητο αγοράστε το στο όνομά του.

Αν έχει, πρέπει τα εισοδήματά του να δικαιολογούν 2ο αυτοκίνητο, αλλιώς αγοράστε το στο όνομα της μητέρας σου, αν δεν έχει αυτοκίνητο.

Το θέμα είναι πως πχ έχω 5χιλ από το 2019 και μέχρι τώρα έχω σχεδόν 3χιλ περίπου από εργασία του 2020 (όχι λεφτά στην τράπεζα αλλά καθαρό εισόδημα ) αν απλώς εμφανισω πχ 5 χιλιάδες από κατάθεση μετρητών και δεν φανει δωρεά θα έχω θέμα ; Εφόσον τα λεφτά υπάρχουν στο εισόδημα μου αλλά απλώς τα έβγαλα από τράπεζα για χψ λόγους και τα είχα σε ρευστο στο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μπαμπάς σε έχει δηλωμένο ως φιλοξενούμενο στο σπίτι του θα μπορούσε να σταθεί αυτό που λες. Αν όχι τότε πως ζεις με 5 χιλιάρικα εισόδημα; Δεν ξοδεύεις τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αν ο μπαμπάς σε έχει δηλωμένο ως φιλοξενούμενο στο σπίτι του θα μπορούσε να σταθεί αυτό που λες. Αν όχι τότε πως ζεις με 5 χιλιάρικα εισόδημα; Δεν ξοδεύεις τίποτα; 

Εφόσον δεν έχω κανένα ακίνητο στο όνομα μου ; Δεν γίνεται ;🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε και από την τράπεζα αυτά που έχεις και ΄δωσ΄τα στον πωλητή μετρητά, ειδικά αν είναι μάντρας θα κάνει και τούμπες και καλύτερη τιμή, όπως επίσης θα δηλώσει ότι το αγόρασες φθηνότερα. ΌΛΟΙ οι μαντράδες αυτό κάνουν. Ακόμα όμως και να τα βάλεις σε τράπεζα και να τα μεταφέρεις από εκεί, κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί, ούτε με δωρεές ούτε τίποτα. Όσον αφορά το θέμα του τεκμηρίου, αυτό είναι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, G.bar είπε

Βγάλε και από την τράπεζα αυτά που έχεις και ΄δωσ΄τα στον πωλητή μετρητά, ειδικά αν είναι μάντρας θα κάνει και τούμπες και καλύτερη τιμή, όπως επίσης θα δηλώσει ότι το αγόρασες φθηνότερα. ΌΛΟΙ οι μαντράδες αυτό κάνουν. Ακόμα όμως και να τα βάλεις σε τράπεζα και να τα μεταφέρεις από εκεί, κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί, ούτε με δωρεές ούτε τίποτα. Όσον αφορά το θέμα του τεκμηρίου, αυτό είναι άλλο.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία ούτε μίλησα με τον λογιστή ο οποίος λείπει διακοπές .. αλλά όσο έψαξα στο google είδα ειδήσεις του στυλ για κατάθεση 1000€ μπορεί να κληθείς για αιτιολόγηση και κάτι τέτοια.. και πανικοβληθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, G.bar είπε

Βγάλε και από την τράπεζα αυτά που έχεις και ΄δωσ΄τα στον πωλητή μετρητά, ειδικά αν είναι μάντρας θα κάνει και τούμπες και καλύτερη τιμή, όπως επίσης θα δηλώσει ότι το αγόρασες φθηνότερα. ΌΛΟΙ οι μαντράδες αυτό κάνουν. Ακόμα όμως και να τα βάλεις σε τράπεζα και να τα μεταφέρεις από εκεί, κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί, ούτε με δωρεές ούτε τίποτα. Όσον αφορά το θέμα του τεκμηρίου, αυτό είναι άλλο.

Δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά πλέον πάνω από πεντακόσια; Ευρώ τίποτε. Πόσο μάλλον ένα αμάξι. Τι του λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά πλέον πάνω από πεντακόσια; Ευρώ τίποτε. Πόσο μάλλον ένα αμάξι. Τι του λες;

Πλήρωσα μετρητά για αυτοκίνητο αρκετές χιλιάδες παραπάνω πρόσφατα, και σε επίσημη αντιπροσωπεία, μια χαρά μπορείς. Τα κάνουν κατάθεση οι ίδιοι ΑΝ θέλουν σε λογαριασμό με κάποια δικαιολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, G.bar είπε

Πλήρωσα μετρητά για αυτοκίνητο αρκετές χιλιάδες παραπάνω πρόσφατα, και σε επίσημη αντιπροσωπεία, μια χαρά μπορείς. Τα κάνουν κατάθεση οι ίδιοι ΑΝ θέλουν σε λογαριασμό με κάποια δικαιολογία. 

Τότε έγινε παρανομία. Το τι θα τα κάνουν αυτοί δικό τους πρόβλημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...