Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρήματων από κουμπαρά σε τράπεζα


thomas2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sexymwro7 είπε

Ολα τα "προβληματα" τετοιας φυσης, ξεκινουν και τελειωνουν απο τη φοροδιαφυγη. Οποιος εχει καθαρα λεφτουδακια, τα κανει οτι θελει. Τα βαζει, τα βγαζει, τα ξαναβαζει. Οποιος εχει μαυρο χρημα, τα κανει μασουρακια, τα βαζει κατω απο στρωμα, μεσα σε γλαστρες κλπ και φοβαται για την κατοχη τους.

οπότε δηλώστε τα όλα, να σας φορολογήσει (να σας κλέψει βασικά) το κράτος και να μη σας μείνει τίποτα. Έτσι δε θα έχετε θέμα ώστε να φοβάστε αφού δε θα σας μείνει φράγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Θεωρούσα (δε ξέρω γιατί) ότι τη χρονιά της αγοράς μετράει μόνο το τεκμήριο αγοράς και τις επόμενες το "κατοχής".

Οπότε δηλαδή για την αγορά ενός 1200cc αξίας 16,000€ έχουμε τεκμήριο γι αυτή τη χρονιά 20,000 +διαβίωσης +σπίτι +ό,τι άλλο.....

Τεκμήριο "κατοχής" δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι στα αυτοκίνητα και όχι προς το παρόν, γιατί στα ακίνητα πχ υπάρχει.

Υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης όμως, το οποίο χρεώνεται για όσο διάστημα το χρησιμοποιείς. Πιο συγκεκριμένα, αν αγοράσω αύριο ένα αυτοκίνητο και το έχω κανονικά με πινακίδες έως το τέλος του χρόνου, τότε θα χρεωθώ το τεκμήριο διαβίωσης που προβλέπεται για τους εναπομείναντες 6 μήνες μέσα στο 2020 (07-12/2020). Τεκμήριο για φέτος δεν θα είχα μόνο στην περίπτωση που θα το αγόραζα από 16 έως 31/12/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

οπότε δηλώστε τα όλα, να σας φορολογήσει (να σας κλέψει βασικά) το κράτος και να μη σας μείνει τίποτα. Έτσι δε θα έχετε θέμα ώστε να φοβάστε αφού δε θα σας μείνει φράγκο.

Αυτη η νοοτροπια μας οδηγησε εδω που ειμαστε...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Τεκμήριο "κατοχής" δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι στα αυτοκίνητα και όχι προς το παρόν, γιατί στα ακίνητα πχ υπάρχει.

Υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης όμως, το οποίο χρεώνεται για όσο διάστημα το χρησιμοποιείς. Πιο συγκεκριμένα, αν αγοράσω αύριο ένα αυτοκίνητο και το έχω κανονικά με πινακίδες έως το τέλος του χρόνου, τότε θα χρεωθώ το τεκμήριο διαβίωσης που προβλέπεται για τους εναπομείναντες 6 μήνες μέσα στο 2020 (07-12/2020). Τεκμήριο για φέτος δεν θα είχα μόνο στην περίπτωση που θα το αγόραζα από 16 έως 31/12/2020.

εντάξει ρε joshua το ίδιο λέμε. κατοχής το έγραψα εγώ, διαβίωσης το λες εσύ. Δε ξέρω καν πως το λένε επίσημα.

το διαβίωσης είναι τα 3000€ για τους άγαμους

όταν έγραψα κατοχής εννοούσα πχ τα 4000€ το χρόνο για 1200cc

3 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Αυτη η νοοτροπια μας οδηγησε εδω που ειμαστε...

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bitbit είπε

εντάξει ρε joshua το ίδιο λέμε. κατοχής το έγραψα εγώ, διαβίωσης το λες εσύ. Δε ξέρω καν πως το λένε επίσημα.

το διαβίωσης είναι τα 3000€ για τους άγαμους

όταν έγραψα κατοχής εννοούσα πχ τα 4000€ το χρόνο για 1200cc

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Bitbit είπε

εντάξει ρε joshua το ίδιο λέμε. κατοχής το έγραψα εγώ, διαβίωσης το λες εσύ. Δε ξέρω καν πως το λένε επίσημα.

το διαβίωσης είναι τα 3000€ για τους άγαμους

όταν έγραψα κατοχής εννοούσα πχ τα 4000€ το χρόνο για 1200cc

Καλό θα ήταν όμως να τα λέμε με το όνομα τους, ώστε να μην μπερδεύεται όποιος μας διαβάζει. Κατοχής θα λεγόταν αν αφορούσε την κατοχή και μόνο.

Επίσημα λέγονται τεκμήρια δαπανών διαβίωσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Οποιος εχει μαυρο χρημα, τα κανει μασουρακια, τα βαζει κατω απο στρωμα, μεσα σε γλαστρες κλπ και φοβαται για την κατοχη τους.

Δηλαδή αν εγώ βάζω κάθε τέλος του μήνα στην άκρη 50 ευρώ σε κουμπαρά στο σπίτι μου, που προέρχονται από νόμιμη μισθοδοσία μου που φορολογείται κανονικά και σε 10 χρόνια έχω μαζέψει 6 χιλιάρικα, είναι μαύρα? 

Ρε τι μαθαίνει κανείς στα καλά καθούμενα. Κι εγώ που νόμιζα ότι μαύρα είναι κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, supermanbee είπε

Δηλαδή αν εγώ βάζω κάθε τέλος του μήνα στην άκρη 50 ευρώ σε κουμπαρά στο σπίτι μου, που προέρχονται από νόμιμη μισθοδοσία μου που φορολογείται κανονικά και σε 10 χρόνια έχω μαζέψει 6 χιλιάρικα, είναι μαύρα? 

Ρε τι μαθαίνει κανείς στα καλά καθούμενα. Κι εγώ που νόμιζα ότι μαύρα είναι κάτι άλλο

όπως είναι το φορολογικό σύστημα, μη περιμένεις να βγει άκρη.

Τα άσπρα σου τα βαφτίζουν μαύρα χωρίς να το καταλάβεις.

Δεν υπάρχει λογική από τη στιγμή που σε φορολογούν επι φανταστικών εισοδημάτων. Αυτό τα λέει όλα, δε χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Δηλαδή αν εγώ βάζω κάθε τέλος του μήνα στην άκρη 50 ευρώ σε κουμπαρά στο σπίτι μου, που προέρχονται από νόμιμη μισθοδοσία μου που φορολογείται κανονικά και σε 10 χρόνια έχω μαζέψει 6 χιλιάρικα, είναι μαύρα? 

Ρε τι μαθαίνει κανείς στα καλά καθούμενα. Κι εγώ που νόμιζα ότι μαύρα είναι κάτι άλλο

Καμία σχέση αυτό που λες τώρα, δλδ να βάζεις κάθε μήνα στην άκρη λεφτά που προέρχονται από νόμιμη μισθοδοσία, με την περίπτωση του ts που έχει μαζέψει λίγα λίγα κάποια λεφτά που προέρχονται από δωρεές συγγενών κτλ, στα οποία θα προσθέσει ακόμα κάποια λεφτά που θα του κάνει δωρεά ο πατέρας του.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά

Αυτά που λες τα ξέρω. Εσύ ελπίζω να καταλαβαίνεις σε ποιον απάντησα και γιατί

Επεξ/σία από supermanbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά καταλήξατε πως θα αγοράσει το αυτοκίνητο; 

Ts,  αγορασε το αμάξι και μην αγχώνεσαι. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, supermanbee είπε
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά

Αυτά που λες τα ξέρω. Εσύ ελπίζω να καταλαβαίνεις σε ποιον απάντησα και γιατί

Μα ακριβώς επειδή είδα και σε ποιον απάντησες και τι ακριβώς είχε γράψει μπήκα στον κόπο. Ο άλλος έγραψε για "μαύρο χρήμα", και εσύ του απάντησες για "χρήμα που προέρχεται από νόμιμη μισθοδοσία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Μα ακριβώς επειδή είδα και σε ποιον απάντησες και τι ακριβώς είχε γράψει μπήκα στον κόπο. Ο άλλος έγραψε για "μαύρο χρήμα", και εσύ του απάντησες για "χρήμα που προέρχεται από νόμιμη μισθοδοσία".

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο αλλά πιθανόν λογω του γραπτού λόγου να παρερμηνεύονται κάποια πράγματα. Εγώ εννοούσα ότι όποιος τα κάνει "μασούρια" και τα χώνει κάτω απ' το στρώμα δεν είναι απαραίτητα μαύρο χρήμα. Άσχετο με το θέμα του ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, supermanbee είπε

Δηλαδή αν εγώ βάζω κάθε τέλος του μήνα στην άκρη 50 ευρώ σε κουμπαρά στο σπίτι μου, που προέρχονται από νόμιμη μισθοδοσία μου που φορολογείται κανονικά και σε 10 χρόνια έχω μαζέψει 6 χιλιάρικα, είναι μαύρα? 

Ρε τι μαθαίνει κανείς στα καλά καθούμενα. Κι εγώ που νόμιζα ότι μαύρα είναι κάτι άλλο

Αν είναι η αλήθεια, δεν υπάρχει θέμα.

ΥΓ. Ξέρεις πολλούς που το κάνουν αυτό η μόνο εσύ το κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, supermanbee είπε

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο αλλά πιθανόν λογω του γραπτού λόγου να παρερμηνεύονται κάποια πράγματα. Εγώ εννοούσα ότι όποιος τα κάνει "μασούρια" και τα χώνει κάτω απ' το στρώμα δεν είναι απαραίτητα μαύρο χρήμα. Άσχετο με το θέμα του ts.

Ο φίλος παραπάνω έγραψε συγκεκριμένα "Οποιος εχει μαυρο χρημα, τα κανει μασουρακια", και όχι το αντίθετο που κατάλαβες εσύ, δλδ πως όποιος τα κάνει μασουράκι σίγουρα είναι μαύρα.

Επίσης δεν νομίζω να είναι άσχετο με το θέμα του ts, ο οποίος έχει μαύρα (αδήλωτα/μη φορολογημένα) χρήματα σε μασουράκια :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...