Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά χρήματων από κουμπαρά σε τράπεζα


thomas2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Αν μαζεύω χρήματα μια ζωή δηλαδή γιατί να φορολογηθώ πχ για το έτος που το αγόρασα ; Φορολογική δήλωση νομίζω κάνω εδώ και 4 χρόνια 

Έχεις περισσεύματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

34 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν μπορείς να πληρώσεις με μετρητά πλέον πάνω από πεντακόσια; Ευρώ τίποτε. Πόσο μάλλον ένα αμάξι. Τι του λες;

Μπορείς και παραμπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Το quote που έκανες εσύ στο δικό μου αφορούσε τον G.Bar και όχι εσένα , αρα εσύ μπερδεύτηκες. 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, πως το quote που έκανα αφορούσε την περίπτωση του G.bar ο οποίος αγόρασε νέο αυτοκίνητο από αντιπροσωπεία και όχι από ιδιώτη, άρα πως γίνεται να μπερδεύτηκα?

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Εσένα σε ρώτησα πώς κολλάει ο τρίτος άσχετος που θα καταθέσει τα λεφτά στην τράπεζα για λογαριασμό του πραγματικού αγοραστή.

Είναι πολύ απλό... Ας πούμε πως εσύ δουλεύεις και δεν προλαβαίνεις να πας τράπεζα να καταθέσεις το κασέρι στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, οπότε το δίνεις σε μένα και πάω εγώ στην τράπεζα για λογαριασμό σου, το δίνω εγώ στον ταμία και λέω "θέλω κατάθεση στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, όνομα καταθέτη HALF EVIL".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thomas2006 αν δεν αγοράζεις απευθείας με κάρτα και απλά κάνεις ανάληψη προτού ψωνίσεις, τότε θα είσαι οκ στο να τα καταθέσεις τα χρήματα (ακόμα και μεγάλο μέρος από τα χρήματα που θα πάρεις από τον πατέρα σου)

Θεωρητικά πρέπει να έχεις στην τράπεζα 8κ τώρα. Το να βρεθείς ξαφνικά με 10, δεν θα ασχοληθεί κανείς. 

Επισης, για να μην πέσεις σε κάνα παράξενο στον γκισέ, μπορείς να καταθέσεις σε ΑΤΜ. Δεν ξέρω αν έχει όριο, αλλά μπορείς σήμερα 1000, αύριο αλλά τόσα και κάποια από γκισέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thomas2006 είπε

Αν μαζεύω χρήματα μια ζωή δηλαδή γιατί να φορολογηθώ πχ για το έτος που το αγόρασα ; Φορολογική δήλωση νομίζω κάνω εδώ και 4 χρόνια 

 

Αν κατάλαβα καλά, εσύ με τα 5000€, ενοικιάσεις κιόλας ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ, πως το quote που έκανα αφορούσε την περίπτωση του G.bar ο οποίος αγόρασε νέο αυτοκίνητο από αντιπροσωπεία και όχι από ιδιώτη, άρα πως γίνεται να μπερδεύτηκα?

Είναι πολύ απλό... Ας πούμε πως εσύ δουλεύεις και δεν προλαβαίνεις να πας τράπεζα να καταθέσεις το κασέρι στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, οπότε το δίνεις σε μένα και πάω εγώ στην τράπεζα για λογαριασμό σου, το δίνω εγώ στον ταμία και λέω "θέλω κατάθεση στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, όνομα καταθέτη HALF EVIL".

Και πως αυτό καλύπτει τον Ts σχετικά με την δικαιολόγηση της ανεύρεσης του κεφαλαίου  που απαιτείται για την αγορά, στην εφορία; 

 

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορείς και παραμπορεις.

Αγορά αγαθού έτσι, όχι υπηρεσίας.Και εννοώ χέρι με χέρι μετρητά. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Και πως αυτό καλύπτει τον Ts σχετικά με την ανεύρεση του κεφαλαίου  που απαιτείται για την αγορά. 

Δεν θυμάμαι να ισχυρίστηκα κάπου πως αυτό καλύπτει τον ts, απλά στον ισχυρισμό σου "Τότε έγινε παρανομία" που ήταν λανθασμένος απάντησα. Μια χαρά νόμιμο είναι να κάνει κατάθεση στο γκισέ κάποιος για λογαριασμό τρίτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomas2006 είπε

Έχω εισόδημα το έτος 2019 περίπου 5χιλ δεν βγήκε ακόμα η φορολογική. Ακίνητα δεν έχω πάνω μου. Απλώς κατά καιρούς έβγαζα χρήματα για αγορές κλπ  όποτε δεν έχουν μείνει όσα χρήματα χρειάζομαι στον λογαριασμό μισθοδοσίας μου

Το πρόβλημα κυρίως είναι πως να δικαιολογήσω αυτά τα χρήματα. Άκουσα πως αν βάλεις σε τράπεζα τόσα λεφτά ίσως έχεις θέμα με την εφορία. Αν το πάρω στο όνομα του πατέρα μου θα πρέπει να μπορεί να το πληρώσει αυτός με χρήματα που πρέπει να έχει στον λογαριασμό του λογικα 

Γιατί δεν άφησες ανεγκικτο τον λογαριασμό μισθοδοσίας και να ξοδευες από τα 3κ που ήταν δώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Πιθανότατα όχι, σίγουρα όμως όταν θα κάνεις δήλωση θα επιβαρυνθείς με το τεκμήριο αγοράς (τα 3k) συν το τεκμήριο διαβίωσης του αυτοκινήτου.

όταν αγοράσεις ένα αυτοκίνητο, τη συγκεκριμένη χρονιά, σου μετράνε το τεκμήριο αγοράς + τεκμήριο κατοχής-συντήρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν θυμάμαι να ισχυρίστηκα κάπου πως αυτό καλύπτει τον ts, απλά στον ισχυρισμό σου "Τότε έγινε παρανομία" που ήταν λανθασμένος απάντησα. Μια χαρά νόμιμο είναι να κάνει κατάθεση στο γκισέ κάποιος για λογαριασμό τρίτου.

Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει τον όρο αγοράζω τοις μετρητοίς.   Τοις μετρητοίς είναι σου δίνω λεφτά στο χέρι και τα βάζεις στην τσέπη, τοις μετρητοίς είναι σου δίνω μετρητά και τα καταθέτεις στο λογαριασμό σου σαν να τα κατέθεσα εγώ και τοις μετρητοίς είναι πάω στην τράπεζα και τα καταθέτω εγώ στον λογαριασμό σου. 

Απλώς η πρώτη περίπτωση απαγορεύεται. 

Εγώ με τον όρο τοις μετρητοίς εννοούσα την πρώτη περίπτωση, λάθος μου που δεν το διευκρίνισα. 

Στο ζουμί, ο ts σε ενδεχόμενο έλεγχο της εφορίας πρέπει να αποδείξει με κάποιον τρόπο την νόμιμη προέλευση των χρημάτων.  Λόγω του μικρού ύψους του ποσού μπορεί και να μην ασχοληθεί κανείς. Αυτό είναι δικιά του επιλογή. 

Τέλος όσο αφορά το τεκμήριο που θα πρέπει να δικαιολογήσει μετά στην δήλωση του, πολύ σωστά τα έγραψες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

όταν αγοράσεις ένα αυτοκίνητο, τη συγκεκριμένη χρονιά, σου μετράνε το τεκμήριο αγοράς + τεκμήριο κατοχής-συντήρησης;

Όλα αυτά + το ατομικό τεκμήριο, + ότι άλλα τεκμήρια σε επιβαρύνουν. Εκτός βέβαια αν το αυτοκίνητο το αγοράσεις με δόσεις, οπότε για τη συγκεκριμένη χρονιά θα επιβαρυνθείς ως τεκμήριο αγοράς μόνο όσα έχεις πληρώσει την συγκεκριμένη χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όλα αυτά + το ατομικό τεκμήριο, + ότι άλλα τεκμήρια σε επιβαρύνουν. Εκτός βέβαια αν το αυτοκίνητο το αγοράσεις με δόσεις, οπότε για τη συγκεκριμένη χρονιά θα επιβαρυνθείς ως τεκμήριο αγοράς μόνο όσα έχεις πληρώσει την συγκεκριμένη χρονιά.

Θεωρούσα (δε ξέρω γιατί) ότι τη χρονιά της αγοράς μετράει μόνο το τεκμήριο αγοράς και τις επόμενες το "κατοχής".

Οπότε δηλαδή για την αγορά ενός 1200cc αξίας 16,000€ έχουμε τεκμήριο γι αυτή τη χρονιά 20,000 +διαβίωσης +σπίτι +ό,τι άλλο.....

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει τον όρο αγοράζω τοις μετρητοίς.   Τοις μετρητοίς είναι σου δίνω λεφτά στο χέρι και τα βάζεις στην τσέπη, τοις μετρητοίς είναι σου δίνω μετρητά και τα καταθέτεις στο λογαριασμό σου σαν να τα κατέθεσα εγώ και τοις μετρητοίς είναι πάω στην τράπεζα και τα καταθέτω εγώ στον λογαριασμό σου. 

Απλώς η πρώτη περίπτωση απαγορεύεται. 

Εγώ με τον όρο τοις μετρητοίς εννοούσα την πρώτη περίπτωση, λάθος μου που δεν το διευκρίνισα. 

Στο ζουμί, ο ts σε ενδεχόμενο έλεγχο της εφορίας πρέπει να αποδείξει με κάποιον τρόπο την νόμιμη προέλευση των χρημάτων.  Λόγω του μικρού ύψους του ποσού μπορεί και να μην ασχοληθεί κανείς. Αυτό είναι δικιά του επιλογή. 

Τέλος όσο αφορά το τεκμήριο που θα πρέπει να δικαιολογήσει μετά στην δήλωση του, πολύ σωστά τα έγραψες. 

Όχι φίλε μου, δεν έχω μπερδέψει απολύτως τίποτα, μετρητοίς είναι και όταν δίνεις τα χαρτονομίσματα στην αντιπροσωπεία, μετρητοίς είναι και όταν μπαίνεις στο e-banking και κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό της αντιπροσωπείας, μετρητοίς είναι και όταν τα κάνεις κατάθεση μέσω γκισέ στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, μετρητοίς είναι και όταν δίνεις μια επιταγή πληρωτέα επί τη εμφανίσει στην αντιπροσωπεία.

Όσο για την πρώτη περίπτωση σου εξήγησα αναλυτικά τι γίνεται, δίνεις τα χαρτονομίσματα στην αντιπροσωπεία, και αυτή με τη σειρά της τα καταθέτει επισήμως στον λογαριασμό της δηλώνοντας ως καταθέτη εσένα, οπότε μια χαρά καλύπτεστε όλοι απέναντι στο νόμο που προβλέπει ότι "κάθε καταβολή εκ μέρους του αγοραστή θα πραγματοποιείται αποκλειστικά και μόνο με κατάθεση στους λογαριασμούς που ο πωλητής έχει δηλώσει ως επαγγελματικούς". Γιατί δεν θες να το καταλάβεις?

Επίσης το "ζουμί" της υπόθεσης είναι εντελώς άσχετο με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα "προβληματα" τετοιας φυσης, ξεκινουν και τελειωνουν απο τη φοροδιαφυγη. Οποιος εχει καθαρα λεφτουδακια, τα κανει οτι θελει. Τα βαζει, τα βγαζει, τα ξαναβαζει. Οποιος εχει μαυρο χρημα, τα κανει μασουρακια, τα βαζει κατω απο στρωμα, μεσα σε γλαστρες κλπ και φοβαται για την κατοχη τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Όχι φίλε μου, δεν έχω μπερδέψει απολύτως τίποτα, μετρητοίς είναι και όταν δίνεις τα χαρτονομίσματα στην αντιπροσωπεία, μετρητοίς είναι και όταν μπαίνεις στο e-banking και κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό της αντιπροσωπείας, μετρητοίς είναι και όταν τα κάνεις κατάθεση μέσω γκισέ στον λογαριασμό της αντιπροσωπείας, μετρητοίς είναι και όταν δίνεις μια επιταγή πληρωτέα επί τη εμφανίσει στην αντιπροσωπεία.

Όσο για την πρώτη περίπτωση σου εξήγησα αναλυτικά τι γίνεται, δίνεις τα χαρτονομίσματα στην αντιπροσωπεία, και αυτή με τη σειρά της τα καταθέτει επισήμως στον λογαριασμό της δηλώνοντας ως καταθέτη εσένα, οπότε μια χαρά καλύπτεστε όλοι απέναντι στο νόμο που προβλέπει ότι "κάθε καταβολή εκ μέρους του αγοραστή θα πραγματοποιείται αποκλειστικά και μόνο με κατάθεση στους λογαριασμούς που ο πωλητής έχει δηλώσει ως επαγγελματικούς". Γιατί δεν θες να το καταλάβεις?

Επίσης το "ζουμί" της υπόθεσης είναι εντελώς άσχετο με τα παραπάνω.

Έχουμε πλήρη συμφωνία. 

Εξήγησα και απολογηθηκα ότι τοις μετρητοίς εννοούσα τα παίρνω και τα βάζω στην τσέπη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...