Προς το περιεχόμενο

Έναρξη επιχείρησης Ηλεκτρονικού Εμπορίου


vag22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα σας

Πόσο εύκολο είναι να ξενινήσω δικό μου eshop χωρίς να έχω ήδη κατάστημα λιανικής.

Αφού βρω τον χώρο ποια είναι τα επόμενα βήματα ( Ε.Φ.Κ.Α, επιμελητήριο κτλ)

Πρέπει να τον εχω ενοικιάσει ήδη τον χώρο για να ξενικησω τη διαδικασία και να έχει επαγγελματική άδεια λειτουργίας ?

Μπορώ να ξεκινήσω τις διαδικασίες  μόνος μου η είναι προτιμότερο να τα αναλάβει μια φοροτεχνική- συμβουλευτικη εταιρία ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Επεξ/σία από vag22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή τουλάχιστον καλό είναι να έχεις λογιστή, είναι πάρα πολλές οι νομικές υποχρεώσεις και εύκολα μπορείς να κάνεις κάποιο λάθος ή να ξεχάσεις κάτι από μόνος σου, δεν αξίζει το ρίσκο του μπελά αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μάθανε τι είναι ηλεκτρονικό εμπόριο στην Ελλάδα; Φυσικά και όχι. Κάνε ένα FBA και μην ασχολείσαι με τα μπουρδέλα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Update, μιας και λέω για FBA

Έστω ότι ανοίγεις ελληνική επιχείρηση, αν δεν την έχεις ήδη ανοίξει

Έστω ότι αγοράζεις από Ελλάδα ένα προϊόν από έναν χονδρεμπορα, έστω 10€+24% ΦΠΑ = 12.40€

Έστω ότι αγόρασες 5τμχ δοκιμαστικά να δεις πως δουλεύει το σύστημα.

Έστω ότι αυτά τα 5τμχ τα έστειλες με ΕΛΤΑ.

Έστω ότι αυτά ζυγίζουν όλα μαζί έως 1kg (=15.50€)

Έστω ότι τα έστειλες σε ένα από τα warehouse στο ΗΒ

Έστω ότι εσύ πουλάς σε όλη την Ευρώπη

Έστω ότι πουλήθηκε 30€ το ένα τμχ

Ωραία, έτσι, 30€-ΦΠΑ 24%=24€ - προμήθειες Amazon.

Μπα...

Η τιμή είναι άλλη.

30€ - 15% προμήθειες - έξοδα logistics - φτάσαμε στα 17€

Εσύ όμως αν κάνεις λάθος και κόψεις ελληνικό ΦΠΑ, κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου, γιατί αν ξεπεράσεις το όριο πωλήσεων που ορίζει το κάθε κράτος θα πρέπει να τους πληρώσεις και το ΦΠΑ, οπότε θα έχεις αποδώσει τη διαφορά ΦΠΑ αγοράς πώλησης - αγοράς και το ΦΠΑ της Γερμανίας/Γαλλίας κλπ. Αυτά έχουν γίνει και εταιρείες έχουν χρεοκοπήσει από τέτοια λάθη

Για να γίνει σωστά, θα πρέπει να πληρώσεις το ΦΠΑ στον Έλληνα προμηθευτή, το ΦΠΑ στο Amazon, και το ΦΠΑ στη χώρα που αποστέλλεις.

Ωραία, πούλησα Γερμανία ο ΦΠΑ που πρέπει να αποδώσω σε αυτούς είναι 16% (από 1/7).

30€-16%ΦΠΑ=25.86

Πρέπει δλδ να δώσω 4.14€ στους Γερμανούς.

Από τα 17€ που θα μου δώσει το Amazon, πρεπει να υπολογίσω και 4€ προς τους Γερμανούς. Φτάσαμε στα 13€

Έχουμε τώρα ένα πιστωτικό ΦΠΑ από την Ελλάδα...2.40€...

Θα το δώσει ποτέ ή θα σου λενε...θα συμψιφιστει μέχρι να πεθάνεις;

Μη βιώσιμο στην Ελλάδα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό αν σκέφτεσαι να ανοιξεις τέτοιο μαγαζί είναι αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τον ανταγωνισμό η κατάσταση είναι ήδη κορεσμένη. Εκτός αν σκοπεύεις να πουλήσεις συγκεκριμένα είδη προϊόντων τα οποία δεν τα πουλάνε πολλοί και δεν χρειάζεται να σκοτώσεις τις τιμες για να τα βγάλεις πέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε προϊόντα τεχνολογίας και κινητά η κατάσταση είναι πολύ κορεσμένη. Κονταροχτυπιούνται ο ένας με τον άλλο ειδικά σε sites τύπου skroutz για 1 και 2 λεπτά για να βγαίνουν πιο πάνω. 

Μπαίνεις πχ να δεις ένα switch δικτύου και λες τώρα ποιο από τα 45 μαγαζιά να διαλέξω για αγορά..

Αν θες μόνο να πουλάς χωρίς βιτρίνες κλπ κλπ πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις και από το σπίτι σου δηλώνοντας το σαν έδρα. Επίσης στα sites τύπου skroutz υπάρχουν και πολλά μαγαζιά τα οποία δεν έχουν ενεργό domain (eshop) Και πουλάνε μόνο μέσω skroutz. Αλλά πάλι έχουν eshop χωρίς βιτρίνα , και σου λένε πουλάμε μόνο διαδικτυακά

Και πες ότι ανοίγεις το μαγαζί είτε με βιτρίνα είτε πουλάς από το σπίτι σου.

Θες πολύ καιρό και τους κατάλληλους συνεργάτες που θα σε βοηθήσουν τόσο με την διαφήμιση όσο και με το site. Και πίστεψε με, στην αρχή θα μπεις μέσα. Θέλει αρκετά χρήματα και υπομονή για να στήσεις κάτι καλό και να αρχίσεις κάποια στιγμή να ρεφάρεις

Ήμουν 2 χρόνια administrator σε eshop Με εργαλεία /εξαρτήματα/σίτες/μοτέρ . Το κατάστημα πάει πολύ καλά επειδή μιλάμε συχνά με τα παιδιά εκεί

Αλλά σίγουρα έφευγε κάθε μήνα πάνω από ενάμιση χιλιάρικο μετά τους πρώτους μήνες σε google, facebook, skroutz , τον μισθό τον δικό μου, το site και την δουλειά του developer.

Εγώ πέρα του administration είχα όλη την δουλειά με το facebook, youtube, instagram. Τράβαγα συνέχεια φωτος και videos , ανέβασμα στο ιντερνετ...πολύ δουλειά ...Συνεπώς αν είσαι μόνος σου θα πελαγώσεις. Οπότε αν το αποφασίσεις σίγουρα θα πρέπει να βρεις το κατάλληλο άτομο ή την κατάλληλη εταιρία για να σου κάνει όλα τα παραπάνω

Αν θες γενικά πληροφορίες εδώ είμαστε

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ο OP ρώτησε αν αξίζει να ασχοληθεί ή όχι με το ηλεκτρονικο εμπόριο :) 

Πέρα απο την πλάκα όμως, καλύτερα να έχεις ηλεκτρονικό παρά φυσικό κατάστημα.

Αν και (στην Ελλάδα τουλάχιστον) είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις φυσική παρουσία, νομίζω μπορείς να δηλώσεις και εκεί που κατοικείς. Λογικά ένας λογαριασμός ΔΕΗ αρκεί. Αλλά όπως είπε και ο Cell_7, θα χρειαστεί να μιλήσεις με λογιστή και δικηγόρο εφόσον το σκέφτεσαι σοβαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γίνεται να πουλάς απ'το σπίτι σου;

Απ' όσο γνωρίζω η ΑΑΔΕ δεν μπορεί να μπει στο σπίτι σου για έλεγχο λόγο συνταγματικής προστασίας της κατοικίας.

Γι'αυτό χρειάζεται να έχεις αποθήκη ώστε να μπορούν οι φορολογικές αρχές να έρθουν για έλεγχο κλπ χωρίς πρόβλημα. 🤔

 

(Αυτά εφ' όσον έχεις εμπόρευμα, για πώληση υπηρεσιών δεν πρέπει να υπάρχει θέμα)

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Πως γίνεται να πουλάς απ'το σπίτι σου;

Απ' όσο γνωρίζω η ΑΑΔΕ δεν μπορεί να μπει στο σπίτι σου για έλεγχο λόγο συνταγματικής προστασίας της κατοικίας.

Γι'αυτό χρειάζεται να έχεις αποθήκη ώστε να μπορούν οι φορολογικές αρχές να έρθουν για έλεγχο κλπ χωρίς πρόβλημα. 🤔

(Αυτά εφ' όσον έχεις εμπόρευμα, για πώληση υπηρεσιών δεν πρέπει να υπάρχει θέμα)

Και εγώ αυτό νομίζω μόνο αν έχει ξεχωριστεί είσοδο πχ διπλά στην κυρία κατοικία σου 

Τα προϊόντα  που θέλω να φέρω τα έχουν μόνο 2 μαγαζία στην Αθηνά (φυσικά καταστήματα) 

Η αλήθεια είναι αν μπρορουσα να γλιτώσω το ενοίκιο θα ταν ιδανικό μιας και θα το δουλέψω μόνος μου στην αρχή μέχρι να δω πως θα πάει

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω κάποιο γραφείο πχ κέντρο που είναι οικονομικά και να το κάνω αυτό έδρα του eshop  ή πρέπει να είναι αυτοτελής χώρος?

Σας ευχαριστώ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vag22 είπε

Και εγώ αυτό νομίζω μόνο αν έχει ξεχωριστεί είσοδο πχ διπλά στην κυρία κατοικία σου 

Τα προϊόντα  που θέλω να φέρω τα έχουν μόνο 2 μαγαζία στην Αθηνά (φυσικά καταστήματα) 

Η αλήθεια είναι αν μπρορουσα να γλιτώσω το ενοίκιο θα ταν ιδανικό μιας και θα το δουλέψω μόνος μου στην αρχή μέχρι να δω πως θα πάει

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ενοικιάσω κάποιο γραφείο πχ κέντρο που είναι οικονομικά και να το κάνω αυτό έδρα του eshop  ή πρέπει να είναι αυτοτελής χώρος?

Σας ευχαριστώ όλους

Απότι διάβασα μπορείς να κρατήσεις σαν φορολογική έδρα το σπίτι σου και από κει και πέρα να νοικιάσεις μια τρύπα πχ την οποία την δηλώνεις σαν αποθήκη για να έχεις μέσα τα εμπορεύματα. 

Αν νοικιάσεις κάποιο γραφέιο στο κέντρο δεν ξέρω πόσο θα σου πάει το μαλλί. Υπάρχουν περιοχές δίπλα στο κέντρο με πολλές ξενοίκιαστες αποθήκες που μπορείς να κάνεις κάτι εκεί. Κάνε μια βόλτα στο Γκύζη η στο κουκάκι να δεις τι γίνεται από ξενοίκιαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Απότι διάβασα μπορείς να κρατήσεις σαν φορολογική έδρα το σπίτι σου και από κει και πέρα να νοικιάσεις μια τρύπα πχ την οποία την δηλώνεις σαν αποθήκη για να έχεις μέσα τα εμπορεύματα. 

Αν νοικιάσεις κάποιο γραφέιο στο κέντρο δεν ξέρω πόσο θα σου πάει το μαλλί. Υπάρχουν περιοχές δίπλα στο κέντρο με πολλές ξενοίκιαστες αποθήκες που μπορείς να κάνεις κάτι εκεί. Κάνε μια βόλτα στο Γκύζη η στο κουκάκι να δεις τι γίνεται από ξενοίκιαστα.

Είναι πιο φτηνά τα γραφεία από τις αποθήκες επίσης αν το σπίτι δεν είναι στο όνομα μου οπότε πρέπει να βρω αποθηκη με επαγγελματικη άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vag22 είπε

Είναι πιο φτηνά τα γραφεία από τις αποθήκες επίσης αν το σπίτι δεν είναι στο όνομα μου οπότε πρέπει να βρω αποθηκη με επαγγελματικη άδεια.

Πάντως απότι είπες αυτά που θες να εμπορευτείς τα φέρνουν 2 μαγαζιά στην Αθήνα. Οπότε αν βλέπεις ότι υπάρχει ανάγκη για τέτοια προϊόντα πανελλαδικά προχώρα το και μην αναφερθείς πουθενά φυσικά σχετικά με το τι θες να πουλήσεις μέχρι να ξεκινήσεις.

Την έχω πατήσει στο παρελθόν σχετικά με μια ιδέα που είχα αλλά δεν είχα τις κατάλληλες γνώσεις για να την αξιοποιήσω και η ιδέα υπάρχει πλέον ενεργή με όλες τις παραμέτρους τις οποίες είχα αναφέρει εγώ αρχικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...