Προς το περιεχόμενο
Αντλία θερμότητας - επιλογή

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, kapsanos είπε

επειδη ειμαι και εγω στην Ερευνα για αγορα Α/Θ ειμαι αναμεσα σε αυτες

https://ienergy.gr/products-iecv-hp/ που η εταιρεια ειναι στο Ηρακλειο (Κρητης)

https://www.skroutz.gr/s/16961021/LG-Therma-V-R32-Monobloc-1Φ-HM141M-U33.html

https://www.skroutz.gr/s/9300868/Hitachi-Yutaki-M-RASM-5VNE.html

τωρα σκεφτομαι στα υπνοδοματια νατα  αλαξω απο σωματα καλοριφερ σε fan coil,

δεν ξερω αν αξιζει να το κανω γιατι δεν ειχα ποτε fan coil  και δεν ξερω τη ζεστη θα κανουν η αν ξηραινουν τον αερα.

Εμείς βάλαμε πέρυσι το καλοκαίρι την Hitachi με fan coils.

Τα fan coils αξίζουν από την άποψη ότι έχεις εκτός από θέρμανση το χειμώνα και ψύξη το καλοκαίρι!

Φέτος με τους καύσωνες μας έσωσαν κυριολεκτικά. Παράδεισος μέσα, ενώ έξω ήταν όλα κόλαση.

Αλλά εννοείται ότι το σπίτι έχει θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα!

150 τ.μ. σπίτι διόροφο και σε 12 μήνες για θέρμανση και ψύξη καταναλώσαμε 2.500 κιλοβατώρες (έχουμε βάλει χωριστό μετρητή για την αντλία)!

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

η αρχή μετάδοσης ενέργειας είναι κοινή και στα δυο συστήματα οι τερματικές μονάδες είναι fan coil. Στο ένα στο στοιχείο της μονάδας ρέει νερό ενώ στο άλλο εκτονώνεται φρέον. Πως καταλαβαίνει κάποιος δ

Οι καινούργιες LG με r32 δεν έχουν πρόβλημα. Πρόβλημα εμφάνιζαν οι προηγούμενες στην πλακέτα. 

Σε ευχαριστώ! Να φανταστώ είσαι επαγγελματίας ?  Είναι φυσιολογικό να υπάρχει κέρδος από όλους. Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό. Το θέμα στον τελικό πελάτη είναι να έχει γίνει ποιοτική δουλειά με

Στις 13/9/2021 στις 11:32 ΠΜ, elenagap είπε

Καλήμερα μήπως έχει βάλει κάποιος στο σπίτι του fan coils να μου πει την άποψη του για την απόδοση και τον θόρυβο?

Πηγα σημερα σε φιλικο σπιτι που εχει 3 fan coils σε σαλονι-κουζινα και αλλα 2 σε υπνοδωματια. 
Απιστευτο συστημα, πραγματικα αθορυβο ειδικα οταν το εχεις στην χαμηλη ενταση (δεν χρειαζεται καν παραπανω εφοσον δουλευει ολη μερα). Επισης μπορουν να λειτουργησουν ολα αυτονομα και ανεξαρτητα αν θες, πχ στα 2 βαζεις 25 βαθμους με χαμηλη ενταση, στο δωματιο το κλεινεις τελειως, στο αλλο δωματιο βαζεις 27 βαθμους με φουλ ενταση. Κανεις ο,τι θες.

Το μονο αρνητικο ηταν με την εξωτερικη μοναδα, η οποια ηταν λιγο πιο θορυβωδης απο την αντιστοιχη ενος κλιματιστικου και κυριως, δημιουργουσε δυνατο ρευμα αερα. Αυτη που ειδα εγω ηταν διπλη βεβαια αλλα αν μπει σε μπαλκονι θελει προσεκτικη επιλογη στην τοποθετηση. Αν μπει σε ταρατσα δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.