Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Εγώ είμαι στην φάση της ενεργειακής μελέτης και μάλλον θα παίξω με 11αρα και χαμηλών λόγω ενδοδαπεδιας. Το ηλιακό βεβιασμένης κυκλοφορίας είναι αυτό που ανεβάζει τα νερά επάνω, τα θερμαίνει και μετά τα ρίχνει στο δοχείο? Εμενα μου έχουν προτείνει το 500αρι EKHWP που έχει μία επιπλέον αναμονή αλλά δεν θυμάμαι τι κάνει. 

Τα Φ/Β μέχρι 6kw δεν έχουν όριο? Πρόλαβες την προηγούμενη ανάρτηση που είχε όριο τα 10? Πρόσεχε μόνο μην δίνεις παραπάνω κιλοβατώρες από αυτές που καταναλώνεις γιατί δεν τις πληρώνουν!

Εμένα το σπίτι είναι 140τμ και λόγω σωμάτων καταλήξαμε στην 16άρα. Λογικά σε εσένα η 11άρα θα αρκεί και λόγω της ενδοδαπέδιας. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι υψηλών θερμοκρασιών.

Σε ότι αφορά τον ηλιακό. Στη σκεπή είναι μόνο οι πλάκες και στην ουσία ζεσταίνεται ένα κλειστό κύκλωμα με νερό και αντιψυκτικό, το οποίο περνά μέσα από το μπόιλερ ΖΝΧ στο υπόγειο και έτσι ζεσταίνει το νερό. Στην σκεπή δεν ανεβαίνει νερό χρήσης. 500 λίτρα μπόιλερ τα θεωρώ πάρα πολλά. Πόσα άτομα κατοικείται στο σπίτι; 

Τα Φ/Β πρόλαβα το προηγούμενο εξοικονομώ (2020) που είχε όριο εως 10 kw. Ναι το ξέρω πως ότι περισσεύει, μετά από συμψηφισμό τριετίας χαρίζεται στη ΔΕΗ, αλλά το σπίτι έχει γενικά υψηλές καταναλώσεις και η μελέτη έδειξε πως με τα 10 kW είμαι λίγο παραπάνω από τις ανάγκες. Οπότε βάλαμε 10 kW και αργότερα ίσως μπει και κάποιο σύστημα αποθήκευσης (μπαταρίες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, aldon είπε

Εμένα το σπίτι είναι 140τμ και λόγω σωμάτων καταλήξαμε στην 16άρα. Λογικά σε εσένα η 11άρα θα αρκεί και λόγω της ενδοδαπέδιας. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι υψηλών θερμοκρασιών.

Σε ότι αφορά τον ηλιακό. Στη σκεπή είναι μόνο οι πλάκες και στην ουσία ζεσταίνεται ένα κλειστό κύκλωμα με νερό και αντιψυκτικό, το οποίο περνά μέσα από το μπόιλερ ΖΝΧ στο υπόγειο και έτσι ζεσταίνει το νερό. Στην σκεπή δεν ανεβαίνει νερό χρήσης. 500 λίτρα μπόιλερ τα θεωρώ πάρα πολλά. Πόσα άτομα κατοικείται στο σπίτι; 

Τα Φ/Β πρόλαβα το προηγούμενο εξοικονομώ (2020) που είχε όριο εως 10 kw. Ναι το ξέρω πως ότι περισσεύει, μετά από συμψηφισμό τριετίας χαρίζεται στη ΔΕΗ, αλλά το σπίτι έχει γενικά υψηλές καταναλώσεις και η μελέτη έδειξε πως με τα 10 kW είμαι λίγο παραπάνω από τις ανάγκες. Οπότε βάλαμε 10 kW και αργότερα ίσως μπει και κάποιο σύστημα αποθήκευσης (μπαταρίες). 

Για την ώρα δύο, ελπίζω στο μέλλον να φτάσουμε 4. Μας πρότεινε το 500αρι δοχείο γιατί έχει αυτή την έξτρα υποβοήθηση ή προς την αντλία ή από την αντλία. Δεν θυμάμαι αυτήν την λεπτομέρεια δυστυχώς. Τα πανελ έχουν την φιλοσοφία που σου έγραψα πριν σίγουρα. Μάλλον εσύ έχεις ένα άλλο σύστημα της Daikin. Το δοχείο είναι αυτό που έχω επισυνάψει και σε περίπτωση παγωνιάς δεν χρειάζεται πχ καθάρισμα το πάνελ γιατί δεν έχει συνεχώς ψυκτικό ή κάποιο υγρό επάνω. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.

EKHWP-B.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Για την ώρα δύο, ελπίζω στο μέλλον να φτάσουμε 4. Μας πρότεινε το 500αρι δοχείο γιατί έχει αυτή την έξτρα υποβοήθηση ή προς την αντλία ή από την αντλία. Δεν θυμάμαι αυτήν την λεπτομέρεια δυστυχώς. Τα πανελ έχουν την φιλοσοφία που σου έγραψα πριν σίγουρα. Μάλλον εσύ έχεις ένα άλλο σύστημα της Daikin. Το δοχείο είναι αυτό που έχω επισυνάψει και σε περίπτωση παγωνιάς δεν χρειάζεται πχ καθάρισμα το πάνελ γιατί δεν έχει συνεχώς ψυκτικό ή κάποιο υγρό επάνω. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.

EKHWP-B.pdf 117 kB · 0 downloads

Αν κατάλαβα καλά έχει αντιστάσεις και ζεσταίνει το νερό, ενώ μπορεί να συνδεθεί και με ηλιακό. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Με ένα μπόιλερ τριπλής ενέργειας θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου πολύ φθηνότερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lg therma v r32 εδω, θερμικης αποδοσης 12kw

α) σαν μηχανημα δεν θα το προτεινα σε κανεναν εφοσον θα το δουλεψει με καλοριφερ. Εχει μεγαλο θεμα που εχει σαν αποτελεσμα να δημιουργει πολλα on/off . Υπαρχει σχετικο thread στο φορουμ του μηχανικος και τεραστιο thread απο ολλανδικο φορουμ οπου ηδη καποιος εχει ξεκινησει ενα project που θα διορθωσει τη  συμπεριφορα της lg μεσω καποιας πατεντιας που θα επικοινωνει μεσω modbus και θα τη στρωσει αρκετα.

β) παρολο τη δυστροπη λειτουργιας της, μεχρι στιγμης οι καταναλωσεις μου ειναι: 

Οκτωβριος: 58kwh
Νοεμβριος : 175kwh
Δεκεμβριος: 469kwh
Ιανουαριος:  681kwh
Φεβρουαριος: 443kwh
Μαρτιος μεχρι στιγμης: 290kwh

2116kwh μεχρι στιγμης, στο φετεινο χειμωνα. 
περιπου 95τμ, μονοκατοικια στο Βολο, χωρις ΖΝΧ, υψομετρο 90μ

Εργασιμες μερες 19C ρυθμιζομενη θερμοκρασιου χωρου καθημερινες απο το πρωι ως τις 14.00. Επειτα ~22C ζητουμενη θερμοκρασιου χωρου και το βραδυ χαμηλωμα στους 19C

ΣΚ: Θερμανση απο το πρωινο ξυπνημα μεχρι το βραδυ οπου και παλι το σπιτι ρυθμιζεται στους 19C. Λογο καλης μονωσης σπανια η αντλια παιρνει μπρος το βραδυ για να διατηρησει το σπιτι ζεστο στους 19C.

H λογικη της μελετης που εγινε ηταν υπερδιαστασιολόγηση των σωματων ωστε παιξω με χαμηλες θερμοκρασιες εχοντας τα καλα μιας πχ ενδοδαπεδιας και οχι τα αρνητικα (μεγαλη θερμικη αδρανεια πχ). Δεν παιζω βεβαια με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες οπως η ενδοδαπεδια.

Εαν ειχα ενα καλο μηχανημα απο πισω που θα μπορουσε να υποστηριξει τη σοβαρη μελετη θερμανσης που εγινε, θα ημουν πολυ πιο χαρουμενος. 


 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 6:20 ΜΜ, aldon είπε

Δες αρχικά στα μενού 9.1 και 9.2.1 αν είναι ενεργοποιημένο το ζεστό νερό χρήσης. Αν είναι μετά δες στο μενού 5.4.

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/heat/air-to-water-heat-pump-low-temperature/EBLA09-16DV3(D3V3,DW1,D3W1),EDLA09-16DV3(D3V3,DW1,D3W1)_4PEL627273-1_Field settings table_Greek.pdf

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία από την εγκατάσταση να δούμε εάν η αντλία είναι συνδεδεμένη με το μπόιλερ του ηλιακού; αφού είναι τριπλής ενέργειας πάει να πει πως μπορεί να ζεστάνει νερό από λέβητα/αντλία κτλ, αντίσταση και από τον ηλιακό.

Επανέρχομαι με φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Από ότι μπορώ να καταλάβω στην είδοδο της αντλίας υπάρχει μια τρίοδη η οποία στέλνει στον ηλιακό το κρύο νερό που επιστρέφει στην αντλία. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. 

Επίσης το 9.1 και 9.2.1 δεν είναι ενεργοποιημένα οπότε και δεν υπάρχει μενού 5.4

photo-5.jpg

photo-4.jpg

photo-3.jpg

photo-2.jpg

photo-1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bpel86 είπε

Επανέρχομαι με φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Από ότι μπορώ να καταλάβω στην είδοδο της αντλίας υπάρχει μια τρίοδη η οποία στέλνει στον ηλιακό το κρύο νερό που επιστρέφει στην αντλία. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. 

Επίσης το 9.1 και 9.2.1 δεν είναι ενεργοποιημένα οπότε και δεν υπάρχει μενού 5.4

photo-5.jpg

photo-4.jpg

photo-3.jpg

photo-2.jpg

photo-1.jpg

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει τρίοδη. υπάρχουν ταφ στην είσοδο και στην έξοδο της Α.Θ με τα οποία σου ζεσταίνει και τον ηλιακό ταυτόχρονα με τη θέρμανση του σπιτιού. Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, η ΑΘ δεν αντιλαμβάνεται οτι έχεις και ζεστά νερά χρήσης παρά μόνο Θέρμανση. Γι' αυτό και είναι απενεργοποιημένα τα αντίστοιχα πεδία. Αυτή η σύνδεση (την βλέπω πρώτη φορά) λογικά δουλεύει μόνο σε εγκατάσταση Α.Θ για θέρμανση.

Τώρα τις ημέρες του χειμώνα με ηλιοφάνεια (με αυτή τη σύνδεση) υποθέτω οτι ο ηλιακός βοηθάει τι επιστροφές τις Α.Θ να έχουν υψηλότερη θερμοκρασία άρα και εξοικονόμηση? Σωστά τα λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giorgos-13 είπε

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει τρίοδη. υπάρχουν ταφ στην είσοδο και στην έξοδο της Α.Θ με τα οποία σου ζεσταίνει και τον ηλιακό ταυτόχρονα με τη θέρμανση του σπιτιού. Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, η ΑΘ δεν αντιλαμβάνεται οτι έχεις και ζεστά νερά χρήσης παρά μόνο Θέρμανση. Γι' αυτό και είναι απενεργοποιημένα τα αντίστοιχα πεδία. Αυτή η σύνδεση (την βλέπω πρώτη φορά) λογικά δουλεύει μόνο σε εγκατάσταση Α.Θ για θέρμανση.

Τώρα τις ημέρες του χειμώνα με ηλιοφάνεια (με αυτή τη σύνδεση) υποθέτω οτι ο ηλιακός βοηθάει τι επιστροφές τις Α.Θ να έχουν υψηλότερη θερμοκρασία άρα και εξοικονόμηση? Σωστά τα λέω?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα και την άποψη του @aldon που μου ζήτησε φωτογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bpel86 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα και την άποψη του @aldon που μου ζήτησε φωτογραφίες

Τρίοδη όντως δεν υπάρχει και έτσι εξηγείται γιατί δεν σου ενεργοποίησε ο εγκαταστάτης την δυνατότητα να ζεσταίνει νερό  χρήσης η αντλία.

Ο εγκαταστάτης, όπως έγραψε και ο @giorgos-13 σύνδεσε με απλό ταφ το μπόιλερ του ηλιακού με την αντλία και έτσι σου ζεσταίνει το νερό χρήσης τις ώρες που λειτουργεί η αντλία για να σου ζεστάνει το σπίτι, αλλά τι γίνεται στη περίπτωση που χρειαστείς ζεστό νερό όταν δεν απαιτείται θέρμανση; Ανάβεις την αντίσταση του ηλιακού-αν έχει- και τον λειτουργείς ως θερμοσίφωνα; Γιατί να μην το κάνεις μέσω της αντλίας;

Προσωπικά θα επέλεγα να υπάρχει μια τρίοδη ηλεκτροβάνα που θα αναλάμβανε να ζεσταίνει το νερό χρήσης κατά το δοκούν. Το software της αντλίας δίνει αυτή τη δυνατότητα, γιατί όμως ο εγκαταστάτης προτίμησε απλώς το ταφ είναι κάτι που πρέπει να τον ρωτήσεις. Ίσως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν τον καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από aldon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/7/2020 στις 1:14 ΜΜ, Billagrinio είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαι στο Εξοικονομώ και έχω πάρει προσφορές από διάφορους! Όλοι λένε πως χρειάζομαι αντλία 14KW (μεζονέτα με 5 fan coil) και θα είναι ψύξη θέρμανση. Η ερώτηση είναι η εξής: Όλοι μου βάζουν daikin ή LG. Ποια από τις δύο(2) να προτιμήσω, έχεις κάποιος γνώσεις να μου κάνει μια συνοπτική ανάλυση; Ευχαριστώ

 

Μόλις τώρα, Micrena είπε

Χαιρετώ! Μήπως υπάρχει γνώμη για Midea 14.5 65 βαθμών; Πρόκειται για σπίτι 110 τετραγωνικά, τελευταίος όροφος, χωρίς θερμοπροσοψη αλλά με αντεστραμμένη μόνωση στην ταράτσα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν κάποιος βάλει αντλία θερμότητας για θέρμανση γίνεται να συνδέσει τα υπάρχοντα καλοριφέρ; 

Για ψύξη πρέπει να αλλάξει τα κλιματιστικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν κάποιος βάλει αντλία θερμότητας για θέρμανση γίνεται να συνδέσει τα υπάρχοντα καλοριφέρ; 

Γίνεται ναι.

26 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για ψύξη πρέπει να αλλάξει τα κλιματιστικά; 

Για να δουλέψει σε ψύξη μια αντλία θερμότητας απαιτείται είτε ενδοδαπέδια, είτε fancoil

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aldon είπε

 

Για να δουλέψει σε ψύξη μια αντλία θερμότητας απαιτείται είτε ενδοδαπέδια, είτε fancoil

Αρα τα υπαρχοντα κλιματσιτικα πανε για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αρα τα υπαρχοντα κλιματσιτικα πανε για πεταμα.

Δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντλία που έχει και ψύξη. Αν τα κλιματιστικά είναι καινούργια, κοίταξε τις καταναλώσεις και συνέκρινε τι αξίζει περισσότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aldon είπε

Δεν είναι αναγκαίο να πάρεις αντλία που έχει και ψύξη. Αν τα κλιματιστικά είναι καινούργια, κοίταξε τις καταναλώσεις και συνέκρινε τι αξίζει περισσότερο

Ευχαριστω .Παλια και ενεργοβορα ...

Εκτος τα funcoil και το κοστος της αντλιας με την τοοποθετηση υπαρχει αλλο κοστος ?

Η υπαρξη ηλιακου και φυσικου αεριου βοηθαει ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...