Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Επειδή είμαι σε ίδια κατάσταση με σένα...ένα λεβητακι αερίου παίζει από 800-1500€ (από baxi έως rielo). Μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών (samsung - lg) είναι στα 5500+€.

Οπότε καταλαβαίνεις διαφορά.

Κατά τα άλλα, αν ήσουν σε σώματα (η αντλία θέλει στάνταρ ακτινωτό σύστημα, το λεβητακι παλεύεται και με 2-3-4 κλάδους), θα είχες και ερκοντισιον.

Στην περίπτωση των φαν κοιλς, κερδίζεις από την αφαιρεση σωματων και ερκοντισιον και έχεις το κόστος της εγκατάστασης των φαν κοιλς.

Εγώ τα παραπάνω έχω να τα σκεφτώ για δύο διαμερίσματα, οπότε είναι x2. Και πραγματικά δεν ξέρω αν συμφέρει λεβητακι και μάλιστα να δουλέψει με υγραέριο (παρά φυσικό αέριο που έχει πάει στο θεο) ή αντλία θερμότητας με το ρεύμα να έχει πάει κι αυτό στα ύψη.

Ωπα τόσα πολλά? Δεν υπάρχουν πιο value for money μάρκες? Τι βάζουν συνήθως οι κατασκευαστές? Το θέμα είναι ότι θα έδινα κάνα 3χιλιαρο όπως υπολόγιζα για κανένα inventor multi καθώς στις υποχρεωσεις του είναι η σχετική σωλήνωση-εγκατάσταση για multi κλιματιστικα κι τωρα θα την αλλάξει όπως μου είπε για να μπορεί να μπει η αντλία. Έτσι γλιτώνω μεν τον multi κλιματισμό με a/c αλλά αν είναι κάνα 5χιλιαρο η διαφορά χέσε μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά SOS. Χτες έγινε έναρξη σε αντλία Daikin EBLA09 σε σπίτι 90τμ με νέα θερμοδιακοπτώμενα κουφώματα και σχετικά καλή μόνωση. Το σπίτι είναι στα δυτικά προάστια της Αττικής οπότε οι μέσες θερμοκρασίες δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλές. 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι μέσα σε 35 ώρες έχει κάβει 95kwh. Είδα λίγο τις ρυθμίσεις που έχει επιλέξει ο τεχνικός και έχει επιλέξει σταθερή θέρμανση και όχι καμπύλη αντιστάθμισης. Επίσης η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς Κελσίου. Επειδή έχω χαθεί λίγο με τις καμπύλες αντιστάθμισης έχετε να μου προτείνετε κάτι ώστε να μειώσω την κατανάλωση; Βλέπω καμπύλες 2 σημείων και καμπύλες διαφοράς απόκλισης. Ξέρω ότι το να βρω την κατάλληλη καμπύλη για την περίπτωσή μου είναι δύσκολη εξίσωση, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή για να μειώσω έστω και αρχικά την κατανάλωση είναι δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Παιδιά SOS. Χτες έγινε έναρξη σε αντλία Daikin EBLA09 σε σπίτι 90τμ με νέα θερμοδιακοπτώμενα κουφώματα και σχετικά καλή μόνωση. Το σπίτι είναι στα δυτικά προάστια της Αττικής οπότε οι μέσες θερμοκρασίες δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλές. 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι μέσα σε 35 ώρες έχει κάβει 95kwh. Είδα λίγο τις ρυθμίσεις που έχει επιλέξει ο τεχνικός και έχει επιλέξει σταθερή θέρμανση και όχι καμπύλη αντιστάθμισης. Επίσης η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς Κελσίου. Επειδή έχω χαθεί λίγο με τις καμπύλες αντιστάθμισης έχετε να μου προτείνετε κάτι ώστε να μειώσω την κατανάλωση; Βλέπω καμπύλες 2 σημείων και καμπύλες διαφοράς απόκλισης. Ξέρω ότι το να βρω την κατάλληλη καμπύλη για την περίπτωσή μου είναι δύσκολη εξίσωση, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή για να μειώσω έστω και αρχικά την κατανάλωση είναι δεκτή.

Σε σώματα είναι συνδεδεμένη, σε fancoil ή σε ενδοδαπέδια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Σε σώματα

Αρχικά μείωσε την θερμοκρασία εξερχόμενου νερού στους 55-57 (μπορεί και χαμηλότερα, Αθήνα είσαι. Εγώ Κοζάνη και με πολύ περισσότερο κρύο, στη καμπύλη στους -15 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία έχω ορίσει τους 62 βαθμούς, άρα για να καταλάβεις σήμερα που είχε μ.ο 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, το εξερχόμενο νερό ήταν στους 55-56 βαθμούς). Δες σε πόση ώρα "πιάνει" το σπίτι την επιθυμητή θερμοκρασία  που έχεις ορίσει. Αν ζορίζεται να ανεβάσει την θερμοκρασία στον χώρο αύξησε την θερμοκρασία εξερχόμενου νερού, αν την πιάνει άνετα, μείωσε την. Στους πόσους βαθμούς είναι τώρα η επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου; (20-21-22-23;) 

"Η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς" εννοείς για το ζεστό νερό χρήσης στο μπόιλερ; Αν ναι, μπορείς να το μειώσεις και αυτό στους 47-50. Η αναθέρμανση νερού είναι ενεργοποιημένη (έχεις δηλαδή πάντα ζεστό νερό όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ορισμένη στο σύστημα (πχ 35-40);

Σου προτείνω να διαβάσεις πολύ καλά το βιβλίο οδηγιών της μονάδας για να καταλάβεις τις ρυθμίσεις και το πως λειτουργούν οι καμπύλες. Θα σου πάρει αρκετούς μήνες δοκιμών για να καταλάβεις ποιες είναι οι κατάλληλες μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού σε συνάρτηση με τις εξωτερικής θερμοκρασίες για να φτιάξεις την ιδανική καμπύλη για το σπίτι σου.

Επεξ/σία από aldon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aldon είπε

Αρχικά μείωσε την θερμοκρασία εξερχόμενου νερού στους 55-57 και δες σε πόση ώρα "πιάνει" το σπίτι την επιθυμητή θερμοκρασία  που έχεις ορίσει. Στους πόσους βαθμούς είναι τώρα η επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου; (20-21-22-23;) 

"Η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς" εννοείς για το ζεστό νερό χρήσης στο μπόιλερ; Αν ναι, μπορείς να το μειώσεις και αυτό στους 47-50. Η αναθέρμανση νερού είναι ενεργοποιημένη (έχεις δηλαδή πάντα ζεστό νερό όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ορισμένη στο σύστημα (πχ 35-40);

Σου προτείνω να διαβάσεις πολύ καλά το βιβλίο οδηγιών της μονάδας για να καταλάβεις τις ρυθμίσεις και το πως λειτουργούν οι καμπύλες. Θα σου πάρει αρκετούς μήνες δοκιμών για να καταλάβεις ποιες είναι οι κατάλληλες μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού σε συνάρτηση με τις εξωτερικής θερμοκρασίες για να φτιάξεις την ιδανική καμπύλη για το σπίτι σου.

"Η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς" εννοώ ότι η επιθυμητή θερμοκρασία εξερχόμενου νερού είναι στους 60. Αυτή τη στιγμή η επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου είναι 22 βαθμούς.

"Η αναθέρμανση νερού είναι ενεργοποιημένη (έχεις δηλαδή πάντα ζεστό νερό όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ορισμένη στο σύστημα (πχ 35-40);" Αυτό δε μπορώ να το απαντήσω τώρα γιατί δε βρίσκομαι στο χώρο. Θα πρέπει να το απενεργοποιήσω αν είναι ενεργοποιημένο;

Πάντως αυτή τη στιγμή δεν έχει ενεργοποιημένη κάποια καμπύλη αντιστάθμισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bpel86 είπε

"Η έξοδος του νερού έχει ρυθμιστεί στους 60 βαθμούς" εννοώ ότι η επιθυμητή θερμοκρασία εξερχόμενου νερού είναι στους 60. Αυτή τη στιγμή η επιλεγμένη θερμοκρασία χώρου είναι 22 βαθμούς.

Μείωσε την έξοδο νερού στους 53-55 και δες πως αντιδρά.

1 λεπτό πριν, bpel86 είπε

"Η αναθέρμανση νερού είναι ενεργοποιημένη (έχεις δηλαδή πάντα ζεστό νερό όταν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την ορισμένη στο σύστημα (πχ 35-40);" Αυτό δε μπορώ να το απαντήσω τώρα γιατί δε βρίσκομαι στο χώρο. Θα πρέπει να το απενεργοποιήσω αν είναι ενεργοποιημένο;

Αν δεν θέλεις να έχεις μόνιμα ζεστό νερό, απενεργοποίησε το ναι.

1 λεπτό πριν, bpel86 είπε

Πάντως αυτή τη στιγμή δεν έχει ενεργοποιημένη κάποια καμπύλη αντιστάθμισης. 

Θα σου πρότεινα για 1-2 εβδομάδες να μην την ενεργοποιήσεις την καμπύλη αντιστάθμισης, αλλά να αυξομειώνεις χειροκίνητα την θερμοκρασία του εξερχόμενου νερού για να δεις στη συνέχεια τις τιμές θα βάλεις στη καμπύλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aldon είπε

Θα σου πρότεινα για 1-2 εβδομάδες να μην την ενεργοποιήσεις την καμπύλη αντιστάθμισης, αλλά να αυξομειώνεις χειροκίνητα την θερμοκρασία του εξερχόμενου νερού για να δεις στη συνέχεια τις τιμές θα βάλεις στη καμπύλη.

Εννοείς να παίξω με θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού και ανάλογα που θα δω πιο χαμηλές καταναλώσεις να τις χρησιμοποιήσω για την καμπύλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Εννοείς να παίξω με θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού και ανάλογα που θα δω πιο χαμηλές καταναλώσεις να τις χρησιμοποιήσω για την καμπύλη;

Όσο θα μειώνεις τις θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού θα μειώνεται και η κατανάλωση, αλλά να κοιτάς και την ουσία, να σου ζεσταίνει τον χώρο. Θέλει δοκιμές μερικές ημέρες για να δεις στους πόσους βαθμούς εξερχόμενου νερού σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία, είναι αρκετοί για να σου ζεστάνουν το σπίτι. Αυτές τις μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες στη συνέχεια θα τις βάλεις στη καμπύλη

Επεξ/σία από aldon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aldon είπε

Όσο θα μειώνεις τις θερμοκρασίες εξερχόμενου νερού θα μειώνεται και η κατανάλωση, αλλά να κοιτάς και την ουσία, να σου ζεσταίνει τον χώρο. Θέλει δοκιμές μερικές ημέρες για να δεις στους πόσους βαθμούς εξερχόμενου νερού σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία, είναι αρκετοί για να σου ζεστάνουν το σπίτι. Αυτές τις μέγιστες και ελάχιστες θερμοκρασίες στη συνέχεια θα τις βάλεις στη καμπύλη

Ωραία, θα ξεκινήσω με αυτά που προτείνεις και θα δω πως επηρεάζεται η κατανάλωση. Σίγουρα θα ξαναρωτήσω εδώ, αλλά για να έχω μια ιδέα, μιλάμε για καμπύλη δύο σημείων ή διαφοράς-απόκλισης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bpel86 είπε

Ωραία, θα ξεκινήσω με αυτά που προτείνεις και θα δω πως επηρεάζεται η κατανάλωση. Σίγουρα θα ξαναρωτήσω εδώ, αλλά για να έχω μια ιδέα, μιλάμε για καμπύλη δύο σημείων ή διαφοράς-απόκλισης;

Είναι καθαρά προσωπική επιλογή τι θα επιλέξεις. Η δύο σημείων είναι πιο "απόλυτη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα τη θερμοκρασία στους 53 και ήδη φαίνεται διαφορά στην κατανάλωση. Παρολαυτα δε βρίσκω ρύθμιση για αναθερμανση νερού. Μήπως αυτή η λειτουργία ισχύει μόνο για αντλίες με δοχείο ΖΝΧ; Η δική μου είναι monoblock και συνδέεται σε ηλιακό τριπλης ενέργειας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Κατέβασα τη θερμοκρασία στους 53 και ήδη φαίνεται διαφορά στην κατανάλωση. Παρολαυτα δε βρίσκω ρύθμιση για αναθερμανση νερού. Μήπως αυτή η λειτουργία ισχύει μόνο για αντλίες με δοχείο ΖΝΧ; Η δική μου είναι monoblock και συνδέεται σε ηλιακό τριπλης ενέργειας 

Από την στιγμή που συνδέεται με μπόιλερ, έχει τέτοια δυνατότητα. Μήπως δεν έχεις πρόσβαση σε όλο τον μενού; Αυτή η ρύθμιση είναι στο μενού εγκατάστασης και όχι στο μενού του χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Κατέβασα τη θερμοκρασία στους 53 και ήδη φαίνεται διαφορά στην κατανάλωση. Παρολαυτα δε βρίσκω ρύθμιση για αναθερμανση νερού. Μήπως αυτή η λειτουργία ισχύει μόνο για αντλίες με δοχείο ΖΝΧ; Η δική μου είναι monoblock και συνδέεται σε ηλιακό τριπλης ενέργειας 

Κι εμείς έχουμε μονομπλοκ με μπόιλερ τριπλής ενέργειας και η ρύθμιση για τα ζεστά νερά είναι απενεργοποιημένη.

3 λεπτά πριν, aldon είπε

Από την στιγμή που συνδέεται με μπόιλερ, έχει τέτοια δυνατότητα. Μήπως δεν έχεις πρόσβαση σε όλο τον μενού; Αυτή η ρύθμιση είναι στο μενού εγκατάστασης και όχι στο μενού του χρήστη. 

Ο τεχνικός μας είπε ότι μόνο αν μαζί με την αντλία τοποθετηθεί και δοχείο ΖΝΧ χρειάζεται ρύθμιση η θερμοκρασία ζεστού νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...