Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, stfanos είπε

1 βαθμός κάτω θα έχει τόση μεγάλη διαφορά; Ακούγεται νορμάλ η τόση κατανάλωση δηλ; 

Αν ζητήσεις 18 είναι 2 οι βαθμοί και τη νύχτα 1ον πιο κρύο έξω άρα ζητάς περισσότερα από την αντλία και 2ον δεν υπάρχει και λόγος, εφόσον όλοι είναι στα σκεπάσματα τους και κοιμούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stfanos είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ελπίζω να είναι το πιο κατάλληλο post, σχετικά με τη κατανάλωση της A.Θ.

Σε 100τμ σπίτι με αντλία θερμότητας μόνιμα ανοιχτή στους 20C (23:00-18:00) και 22C(18:00-23:00) με σώματα αέρα και τα ζεστά νερά μόνιμα στους 47C.
H κατανάλωση μου ήρθε το 4μήνο (Οκτ-Ιαν) 4300kwh.
Οι συσκευές όλες στο σπίτι είναι καινούργιες με χαμηλή όσο γίνεται κατανάλωση.

Είναι ο πρώτος χρόνος που δουλεύω την αντλία θερμότητας και προσπαθώ να δω τι λάθος μπορεί να κάνω. Να καταναλώνει ρεύμα η αντλία περισσότερο επείδη έχω τα ζεστά νερά ανοιχτά μόνιμα; Ή είναι φυσιολογική η κατανάλωση;

Ευχαριστώ!

Η αντλία είναι ρυθμισμένη να λειτουργεί με αντιστάθμιση ή την έχεις σε σταθερή θερμοκρασία;

Το σπίτι σε ποια περιοχή είναι; Έχει μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα;

Εμείς είμαστε Εύβοια δίπλα στη θάλασσα, εκτεθειμένο σε βόρειους ανέμους, 150 τ.μ. διόροφο, με μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, ηλιακό για ζεστό νερό, μόνιμα στους 20C ο θερμοστάτης χώρου στο ισόγειο και στους 18C στα δωμάτια του ορόφου και στο 4μηνο, Νοε-Φεβ, καταναλώσαμε 3700 kWh.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που και το δικό μου διαμέρισμα θα έχει αντλία , θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω για να δω αν αυτή που θα βάλει ο κατασκευαστής θα ειναι οκ, ή αν θα μπορούσα να παρω κατι καλύτερο. 
 

πχ στα κλιματιστικά ξέραμε οτι η daikin ηταν τοπ εταιρεία, πολυ καλα και τα μιτσουμπισι. Στις αντλίες? Πέρα απο την εταιρεία, στα specs τι κοιτάμε?

εγω θα την έχω για ψύξη με σώματα οροφής και για θέρμανση με ενδοδαπεδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Η αντλία είναι ρυθμισμένη να λειτουργεί με αντιστάθμιση ή την έχεις σε σταθερή θερμοκρασία;

Το σπίτι σε ποια περιοχή είναι; Έχει μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα;

Εμείς είμαστε Εύβοια δίπλα στη θάλασσα, εκτεθειμένο σε βόρειους ανέμους, 150 τ.μ. διόροφο, με μόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, ηλιακό για ζεστό νερό, μόνιμα στους 20C ο θερμοστάτης χώρου στο ισόγειο και στους 18C στα δωμάτια του ορόφου και στο 4μηνο, Νοε-Φεβ, καταναλώσαμε 3700 kWh.

 

Σωστά:
H αντλία είναι Hitachi Yutaki-M RASM-6VNE.
To σπίτι είναι στο Ηράκλειο Κρήτης, ισόγειο, μονοκατοικία, 100τ.μ. ψηλοτάβανο (3,30m), πρόσφατα ανακαινισμένο, με θερμομόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα. Τα ζεστά νερά δουλεύουν και απο την αντλία και απο τον ηλιακό, είναι συνδεμένα μεταξύ τους. 

Συγκρίνοντας τη δική σου περίπτωση η διαφορά που έχουμε είναι 600kwh. Και σκέφτομαι κάνω 2 υποθέσεις. Ή τα ζεστά νερά καταναλώνουν αρκετά περισσότερο με την αντλία. Ή απο κάπου έχω απώλεια και πρέπει να το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stfanos είπε

Σωστά:
H αντλία είναι Hitachi Yutaki-M RASM-6VNE.
To σπίτι είναι στο Ηράκλειο Κρήτης, ισόγειο, μονοκατοικία, 100τ.μ. ψηλοτάβανο (3,30m), πρόσφατα ανακαινισμένο, με θερμομόνωση και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα. Τα ζεστά νερά δουλεύουν και απο την αντλία και απο τον ηλιακό, είναι συνδεμένα μεταξύ τους. 

Συγκρίνοντας τη δική σου περίπτωση η διαφορά που έχουμε είναι 600kwh. Και σκέφτομαι κάνω 2 υποθέσεις. Ή τα ζεστά νερά καταναλώνουν αρκετά περισσότερο με την αντλία. Ή απο κάπου έχω απώλεια και πρέπει να το κοιτάξω.

Κι εμείς Hitachi Yutaki έχουμε αλλά την M RASM-4NE και έχουμε ηλιακό τριπλής ενέργειας που είναι συνδεμένος με την αντλία.

Ο τεχνικός που την εγκατέστησε την είχε βάλει να δουλεύει με σταθερή θερμοκρασία στους 50C και το ρολόι της ΔΕΗ είχε "γκαζώσει" τις πρώτες μέρες. 

Αναγκαστήκαμε να διαβάσουμε τις οδηγίες χρήσης εξονυχιστικά, ψάξαμε και στο ίντερνετ οδηγίες ρύθμισης και την βάλαμε να λειτουργεί με το default πρόγραμμα αντιστάθμισης (αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει στους -2 πάει στους 50C και αν είναι έξω 15C πάει στους 37C) και η κατανάλωση είναι ισορροπημένη. Σε ένα χρόνο καταναλώσαμε 7899 kWh για όλα ανεξαιρέτως (θέρμανση/ψύξη-φώτα-ηλεκτρικές συσκευές). 

Τελικά πώς είναι ρυθμισμένη να λειτουργεί η δική σας αντλία, με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 11:55 ΜΜ, SB_1957 είπε

Κι εμείς Hitachi Yutaki έχουμε αλλά την M RASM-4NE και έχουμε ηλιακό τριπλής ενέργειας που είναι συνδεμένος με την αντλία.

Ο τεχνικός που την εγκατέστησε την είχε βάλει να δουλεύει με σταθερή θερμοκρασία στους 50C και το ρολόι της ΔΕΗ είχε "γκαζώσει" τις πρώτες μέρες. 

Αναγκαστήκαμε να διαβάσουμε τις οδηγίες χρήσης εξονυχιστικά, ψάξαμε και στο ίντερνετ οδηγίες ρύθμισης και την βάλαμε να λειτουργεί με το default πρόγραμμα αντιστάθμισης (αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει στους -2 πάει στους 50C και αν είναι έξω 15C πάει στους 37C) και η κατανάλωση είναι ισορροπημένη. Σε ένα χρόνο καταναλώσαμε 7899 kWh για όλα ανεξαιρέτως (θέρμανση/ψύξη-φώτα-ηλεκτρικές συσκευές). 

Τελικά πώς είναι ρυθμισμένη να λειτουργεί η δική σας αντλία, με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία;

Νομίζω είναι σταθερή θερμοκρασία στους 60C !
Πρέπει να ψάξω να βρω πως μπαίνει το default πρόγραμμα. Αν υπάρχουν κάπου εύκαιρες οι ρυθμίσεις για το πώς γίνεται αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 11:55 ΜΜ, SB_1957 είπε

Κι εμείς Hitachi Yutaki έχουμε αλλά την M RASM-4NE και έχουμε ηλιακό τριπλής ενέργειας που είναι συνδεμένος με την αντλία.

Ο τεχνικός που την εγκατέστησε την είχε βάλει να δουλεύει με σταθερή θερμοκρασία στους 50C και το ρολόι της ΔΕΗ είχε "γκαζώσει" τις πρώτες μέρες. 

Αναγκαστήκαμε να διαβάσουμε τις οδηγίες χρήσης εξονυχιστικά, ψάξαμε και στο ίντερνετ οδηγίες ρύθμισης και την βάλαμε να λειτουργεί με το default πρόγραμμα αντιστάθμισης (αν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει στους -2 πάει στους 50C και αν είναι έξω 15C πάει στους 37C) και η κατανάλωση είναι ισορροπημένη. Σε ένα χρόνο καταναλώσαμε 7899 kWh για όλα ανεξαιρέτως (θέρμανση/ψύξη-φώτα-ηλεκτρικές συσκευές). 

Τελικά πώς είναι ρυθμισμένη να λειτουργεί η δική σας αντλία, με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία;

Ο χρόνος ειναι πολύτιμος σιγα μη κάτσουν να ασχοληθουν με την αντλια του καθενα οταν πνιγονται στη δουλειά και δε προλαβαινουν και εχουν κοσμο να τους πρηζει. Οποτε οποιος εχει όρεξη ασχολειται.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ο χρόνος ειναι πολύτιμος σιγα μη κάτσουν να ασχοληθουν με την αντλια του καθενα οταν πνιγονται στη δουλειά και δε προλαβαινουν και εχουν κοσμο να τους πρηζει. Οποτε οποιος εχει όρεξη ασχολειται.

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα αλλα ειναι απαραδεκτο να σκας 3000 - 6000 χιλιαρικα και να μη ξερει η να μην ασχολειται για να στη ρυθμισει σωστα, με αποτελεσμα αντι να εχεις την οικονομια για την οποια πηγες, να εισαι σε μια απ τα ιδια! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stfanos είπε

Νομίζω είναι σταθερή θερμοκρασία στους 60C !
Πρέπει να ψάξω να βρω πως μπαίνει το default πρόγραμμα. Αν υπάρχουν κάπου εύκαιρες οι ρυθμίσεις για το πώς γίνεται αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 

Είχα βάλει το λινκ στα τεχνικά θέματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Είχα βάλει το λινκ στα τεχνικά θέματα

 

Όλες οι επιλογές που δείχνει στο βίντεο είναι ανάποδα στο σύστημα μου.
- H θερμοκρασία είναι fix στους 60C
- Anti Legionella - Disabled
- Hydraulic Sep. Status - Disabled

Θα κάνω τη δοκιμή με τη θερμοκρασία για αρχή. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να τα αλλάξω. Λογικά εξαρτάται και με το σύστημα που έχει εγκαταστήσει ο καθένας. Πρέπει να βρω κάποιον τεχνικό να απευθυνθώ (όχι τον τωρινό τεχνικό).

Έτσι όπως το ακούω, με τις θερμοκρασίες που ανέφερες, φοβάμαι μήπως δεν ζεσταίνεται αρκετά το σπίτι. Είχα μετρήσει τη θερμοκρασία όταν είναι φιξ 60C στα σώματα και έδιναν 55C περίπου. Φαντάζομαι στα 50C θα φέρει 45-50C μέσα στο σώματα. Και στους 15C θα έρθει ακόμα λιγότερο... Θα το δοκιμάσω να δω πως δουλεύει.

Ευχαριστώ πολύ!

1404709798_2022-03-08at4_58PM.png.36ccf6a8680137077e8568f3832ab19b.png951478517_2022-03-08at4_58PM.png.60dc997b56f4f8d70370374b9f5a908f.png731416571_2022-03-08at4_57PM.png.86fffff9e916be202285bb58ffd828dc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Έχω αγοράσει ένα διαμέρισμα το οποίο αυτή τη στιγμή είναι στα τουβλα. Ο κατασκευαστής βάση των υποχρεώσεων του θα έβαζε λέβητα φυσικού αερίου με σώματα όμως μου είπε ότι σκέφτεται, λόγω του ότι το φυσικό αέριο έχει πάει στο Θεό και δε προβλέπεται να επανέλθει, να βάλει αντλια θερμοτητας με fan coils αντί για σώματα καθώς οπως είπε το ρεύμα πάντα θα είναι πιο φτηνό από τα υπόλοιπα και θα έχω και ψυξη εκτός από θερμοτητα. Θα βγει διαφορά στη τιμή την οποία ακόμα δεν ήθελε να μου πει ούτε κατά προσέγγιση. Γνωρίζει κάποιος εδώ στο περίπου τι να περιμένω? Το διαμέρισμα είναι 107τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ο χρόνος ειναι πολύτιμος σιγα μη κάτσουν να ασχοληθουν με την αντλια του καθενα οταν πνιγονται στη δουλειά και δε προλαβαινουν και εχουν κοσμο να τους πρηζει. Οποτε οποιος εχει όρεξη ασχολειται.

Τους σκας ένα κάρο λεφτά για να ασχολείσαι μετά; Αν είναι να πάρουν τα μισά λεφτά τοτε αφού τη μισή δουλειά (της σωστής λειτουργίας) θα την κάνει ο ενδιαφερόμενος.

Αλλιώς αν είναι, στον οποιο ελεύθερο χρόνο μας, να γίνουμε όλοι ηλεκτρολόγοι/υδραυλικοί/τεχνικοί εγκαταστάτες/θερμουδραυλικοι/μηχανικοί/καυστηρατζηδες/κτλ, ώστε να μαζεύουμε τα ασυμμαζευτα των "επαγγελματιών" που πληρώνουμε.

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα χρόνου αλλά ικανότητας, ένας υδραυλικός-ψυκτικός που μπορει να συνδέσει μια ΑΘ δεν έχει και τις γνώσεις να την ρυθμίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Insane84 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Έχω αγοράσει ένα διαμέρισμα το οποίο αυτή τη στιγμή είναι στα τουβλα. Ο κατασκευαστής βάση των υποχρεώσεων του θα έβαζε λέβητα φυσικού αερίου με σώματα όμως μου είπε ότι σκέφτεται, λόγω του ότι το φυσικό αέριο έχει πάει στο Θεό και δε προβλέπεται να επανέλθει, να βάλει αντλια θερμοτητας με fan coils αντί για σώματα καθώς οπως είπε το ρεύμα πάντα θα είναι πιο φτηνό από τα υπόλοιπα και θα έχω και ψυξη εκτός από θερμοτητα. Θα βγει διαφορά στη τιμή την οποία ακόμα δεν ήθελε να μου πει ούτε κατά προσέγγιση. Γνωρίζει κάποιος εδώ στο περίπου τι να περιμένω? Το διαμέρισμα είναι 107τμ.

Επειδή είμαι σε ίδια κατάσταση με σένα...ένα λεβητακι αερίου παίζει από 800-1500€ (από baxi έως rielo). Μια αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών (samsung - lg) είναι στα 5500+€.

Οπότε καταλαβαίνεις διαφορά.

Κατά τα άλλα, αν ήσουν σε σώματα (η αντλία θέλει στάνταρ ακτινωτό σύστημα, το λεβητακι παλεύεται και με 2-3-4 κλάδους), θα είχες και ερκοντισιον.

Στην περίπτωση των φαν κοιλς, κερδίζεις από την αφαιρεση σωματων και ερκοντισιον και έχεις το κόστος της εγκατάστασης των φαν κοιλς.

Εγώ τα παραπάνω έχω να τα σκεφτώ για δύο διαμερίσματα, οπότε είναι x2. Και πραγματικά δεν ξέρω αν συμφέρει λεβητακι και μάλιστα να δουλέψει με υγραέριο (παρά φυσικό αέριο που έχει πάει στο θεο) ή αντλία θερμότητας με το ρεύμα να έχει πάει κι αυτό στα ύψη.

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Τους σκας ένα κάρο λεφτά για να ασχολείσαι μετά; Αν είναι να πάρουν τα μισά λεφτά τοτε αφού τη μισή δουλειά (της σωστής λειτουργίας) θα την κάνει ο ενδιαφερόμενος.

Αλλιώς αν είναι, στον οποιο ελεύθερο χρόνο μας, να γίνουμε όλοι ηλεκτρολόγοι/υδραυλικοί/τεχνικοί εγκαταστάτες/θερμουδραυλικοι/μηχανικοί/καυστηρατζηδες/κτλ, ώστε να μαζεύουμε τα ασυμμαζευτα των "επαγγελματιών" που πληρώνουμε.

Δεν έχεις επιλογή αναγκάστηκα τα σκας για να έχεις κάτι που θα δουλεύει έστω και όχι σε φουλ απόδοση αλλά η δουλειά θα γίνει. Το 95% του κόσμου είναι εντάξει έτσι.

Εγώ έχω αμέτρητα προβλήματα αλλά οκ ζω με αυτά και ότι μπορώ και όταν και αν βρω κατάλληλο επαγγελματία ρισκάρω μπας και διορθωθούν τα προβλήματα. Γενικα είμαι απογοητευμένος από τις επιλογές μου χωρίς να διαλέγω τον φτηνότερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...