Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Τα φαν κοιλς ειναι η καλύτερη λυση στην περίπτωση της αντλιας, αλλιως την "μιση" λειτουργικότητα της την αχρηστευεις και πληρώνεις και τσαμπα λεφτά σε αυτόνομα κλιματιστικά χωρίς λογο

Απο ρευμα τι καιει η αντλια, γνωριζεις καθολου? Καταλαβαινω οτι εξαρταται απο την αντλια και το μεγεθος της αλλα ετσι ενδεικτικα καποια νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, chrisgav είπε

Απο ρευμα τι καιει η αντλια, γνωριζεις καθολου? Καταλαβαινω οτι εξαρταται απο την αντλια και το μεγεθος της αλλα ετσι ενδεικτικα καποια νουμερα.

Εξαρτάται απο το ποσες απωλειες εχει το σπιτι ποσο συχνα το βαζεις και τι θερμοκρασια θες. Με τις τιμες που εχει παει το ρευμα ειναι αρκετα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgav είπε

Απο ρευμα τι καιει η αντλια, γνωριζεις καθολου? Καταλαβαινω οτι εξαρταται απο την αντλια και το μεγεθος της αλλα ετσι ενδεικτικα καποια νουμερα.

χαζη ερωτηση

η αντλια καιει για να αναπληρωσει τις απωλειες που εχει ο χωρος σου, ο μηχανικος σου θα σου πει λεπτομερειες (μαλλον ο μηχανολογος που κανει τη μελετη θερμανσης). Τι απωλειες εχει υπολογισει, απο κει και απο το ΠΕΑ θα βγει τι αναγκες για θερμανση και ψυξη θα εχει ο χωρος σου το μεσο χρονο.

 

Οποιος σου πει εμενα καιει χ ευρω το μηνα αγνοησε τον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Απο ρευμα τι καιει η αντλια, γνωριζεις καθολου? Καταλαβαινω οτι εξαρταται απο την αντλια και το μεγεθος της αλλα ετσι ενδεικτικα καποια νουμερα.

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Το φορτίο που καταναλώνεις, τη θερμομόνωση/απώλειες του σπιτιού, σε τι περιοχή είσαι (πχ αλλο βόρεια προάστια, άλλο νότια), αν βάλεις buffer, κλπ κλπ. Σίγουρα είναι ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης. Αλλά θα συμφωνήσω να κοιτάξεις και για fan coils. Μετά από πολύ ψάξιμο και εγώ εκεί κατέληξα. Είναι κρίμα να πάρεις αντλία και να πάρεις και σπλιτάκια αιρκον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ρευμα μην ρωτας αυτην την περιοδο δεν εχει νόημα, αν συνεχίστει αυτο που ζουμε τοτε κλαφτα

Θα την βαλεις και θα την εχεις να την κοιτας

Σημερα ανακοινωσαν οτι το κοστος της kwh χωρις την επιδότηση ειναι 50λεπτα του ευρω😋

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα φαν κοιλς ειναι η καλύτερη λυση στην περίπτωση της αντλιας, αλλιως την "μιση" λειτουργικότητα της την αχρηστευεις και πληρώνεις και τσαμπα λεφτά σε αυτόνομα κλιματιστικά χωρίς λογο

Τα fancoil χρησιμοποιουνται μονο για ψυξη ή και για θερμανση? Ουσιαστικα για να καταλαβω αν αντικαθιστουν την ενδοδαπεδια ρωταω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgav είπε

Τα fancoil χρησιμοποιουνται μονο για ψυξη ή και για θερμανση? Ουσιαστικα για να καταλαβω αν αντικαθιστουν την ενδοδαπεδια ρωταω.

 

Και για τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Και για τα δυο

Οποτε αν εγω χρησιμοποιω την αντλια και για ζεστο νερο χρησης, γινεται να δουλεψουν παραλληλα με την ψυξη το καλοκαιρι? Ή ερχεται απο διαφορετικες σωληνωσεις το ζεστο νερο?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις, θα τα πω σιγουρα και με τον μηχανολογο αλλα για να παω διαβασμενος και να μην με "πεταξει" εκει που τον εξυπηρετει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgav είπε

Οποτε αν εγω χρησιμοποιω την αντλια και για ζεστο νερο χρησης, γινεται να δουλεψουν παραλληλα με την ψυξη το καλοκαιρι? Ή ερχεται απο διαφορετικες σωληνωσεις το ζεστο νερο?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις, θα τα πω σιγουρα και με τον μηχανολογο αλλα για να παω διαβασμενος και να μην με "πεταξει" εκει που τον εξυπηρετει καλυτερα.

Εεε όχι αυτο δεν γίνεται, αυτο το κανουν μονο οι καυστήρες φ/α

Ηλιακό δεν εχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ηλιακό δεν εχεις;

Ναι, εχει βαλει γιατι ειναι υποχρεωμενος σε νεες πολυκατοικιες λογω specs ενεργειακης κλασης. Απλα ειμαι "καλομαθημενος" σε αυτονομο Φ.Α. οποτε το σκεφτομαι λιγο αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chrisgav είπε

Τα χω δει ολα. Το θεμα ειναι οτι ειναι αχαρτογραφητα νερα για μενα ολα αυτα. Ξερω πως λειτουργουν ολα αλλα δεν εχω ιδεα ουτε για την αποδοση τους ουτε για την οικονομια. Το να μπω π.χ. στο google και να διαβασω δεν μου λεει κατι, γιατι καποια απο αυτα προοριζονται π.χ. για διαφορετικα κλιματα (πιο ζεστα ή πιο κρυα), μπορει να εχουν πολλες αλλες παραμετρους τις οποιες δεν τις γνωριζω και εν παση περιπτωσει να μην ειναι καταλληλα για το δικο μου διαμερισμα.

Οποτε απο τη στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να προχωρησω με αντλια θερμοτητας ειπα να δω απλα αυτες τις 2 επιλογες (καλοριφερ vs ενδοδαπεδια). Το κλιματιστικο (ειδικα τα καινουρια) κανουν πολυ καλη δουλεια το καλοκαιρι εξαλλου.

Έχουμε αντλία με φαν κοιλς σε μεζονέτα 150 τμ σε παραθαλάσσια περιοχή στην Εύβοια.

Είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι καθώς με μία εγκατάσταση καλύπτουμε ψύξη και θέρμανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ μια χαζομάρα. Εγώ που έχω αντλία θερμότητας και συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ τύπου πάνελ (όχι ενδοδαπέδια δηλαδή) αν αλλάξω τα σώματα σε fan coils θα μπορεί η αντλία να κάνει και ψύξη; Ή χρειάζεται να έχει γίνει και κάτι άλλο στην εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Να ρωτήσω και εγώ μια χαζομάρα. Εγώ που έχω αντλία θερμότητας και συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ τύπου πάνελ (όχι ενδοδαπέδια δηλαδή) αν αλλάξω τα σώματα σε fan coils θα μπορεί η αντλία να κάνει και ψύξη; Ή χρειάζεται να έχει γίνει και κάτι άλλο στην εγκατάσταση;

Από την ψύξη θα γίνεται συμπύκνωση υδρατμών όπως στο a/c, οπότε πρέπει να κάπου να πηγαίνει το νερό.

Περισσότερα θα μάθεις από τους ειδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, NikosKallithea said:

Απο ρευμα μην ρωτας αυτην την περιοδο δεν εχει νόημα, αν συνεχίστει αυτο που ζουμε τοτε κλαφτα

Θα την βαλεις και θα την εχεις να την κοιτας

Σημερα ανακοινωσαν οτι το κοστος της kwh χωρις την επιδότηση ειναι 50λεπτα του ευρω😋

Ναι αλλά δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Να ρωτήσω και εγώ μια χαζομάρα. Εγώ που έχω αντλία θερμότητας και συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ τύπου πάνελ (όχι ενδοδαπέδια δηλαδή) αν αλλάξω τα σώματα σε fan coils θα μπορεί η αντλία να κάνει και ψύξη; Ή χρειάζεται να έχει γίνει και κάτι άλλο στην εγκατάσταση;

Ναι, θα έχεις και θέρμανση και ψύξη. Αλλά...δεν είναι τόσο απλή η αλλαγή των σωμάτων με fan coils. Πρέπει να τραβήξεις παροχές ρεύματος για κάθε fan coil, καλώδια για θερμοστάτες/χειρισμό των fan coils (αν επιλέξεις δαπέδου, κάποια έχουν πάνω τους), πέρασμα σωλήνων αποχέτευσης για τα fan coils κλπ... Είναι αρκετή και κοστοβόρα εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...