Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, purif είπε

Kαι γενικά σαν αρχή λειτουργίας της αντλίας, είναι καλύτερα να έχεις μια μεγάλη σε ισχύ και ας μη χρειάζεται τόσο ή μια πιο μικρή που να είναι πιο κοντά στις πραγματικές απαιτήσεις;

Χωρίς να είμαι ειδικός, θα προτιμούσα το 2ο.

Για παράδειγμα, τι τιμές σου δίνουν για 8 και 16 kW? 50% διαφορά ας πούμε; Και γιατί να τα δώσεις αυτά τα επιπλέον;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Αγόρασα μια μονοκατοικία με σοφίτα συνολικό εμβαδόν 120τμ. Ξεκινώ δειλά δειλά την ανακαίνιση. Εγώ είμαι της άποψης για θέρμανση να ξηλωθεί το σύστημα πετρελαίου γιατί είναι παλιό και λεω για αντλία θερμότητας. Πήγα σε ενεργειακό επιθεωρητή συμφώνησε μαζί μου και του είπα για fun coils για να μην βάλω σε κάθε δωμάτιο κλιματιστικό αλλά και να έχω ομοιόμορφη ψύξη αλλά δεν συμφώνησε μαζί μου. Δεν συμφέρει η εγκατάσταση;

Με τον ηλεκτρολόγο καταλήξαμε σε τριφασικό ρεύμα ενώ για τα σχέδια του σπιτιού δεν έχουμε καταλήξει ακόμα πως θα διαμορφωθεί 

Επεξ/σία από Qwerty_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Καλησπέρα,

 Εγώ είμαι της άποψης για θέρμανση να ξηλωθεί το σύστημα πετρελαίου γιατί είναι παλιό και λεω για αντλία θερμότητας. Πήγα σε ενεργειακό επιθεωρητή συμφώνησε μαζί μου και του είπα για fun coils για να μην βάλω σε κάθε δωμάτιο κλιματιστικό αλλά και να έχω ομοιόμορφη ψύξη αλλά δεν συμφώνησε μαζί μου. Δεν συμφέρει η εγκατάσταση;

Δεν συμφώνησε για αντλία ή για fan coils;

Εμείς έχουμε αντλία θερμότητας και fan coils σε μεζονέτα 150 τ.μ.

Είναι η καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη. Ναι μεν ειναι υψηλό το κόστος εγκατάστασης αλλά είναι το οικονομικότερο σύστημα θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Δεν συμφώνησε για αντλία ή για fan coils;

Εμείς έχουμε αντλία θερμότητας και fan coils σε μεζονέτα 150 τ.μ.

Είναι η καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη. Ναι μεν ειναι υψηλό το κόστος εγκατάστασης αλλά είναι το οικονομικότερο σύστημα θέρμανσης. 

Χρησιμοποιείς fan coils και για ψύξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δεν συμφώνησε για αντλία ή για fan coils;

Εμείς έχουμε αντλία θερμότητας και fan coils σε μεζονέτα 150 τ.μ.

Είναι η καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη. Ναι μεν ειναι υψηλό το κόστος εγκατάστασης αλλά είναι το οικονομικότερο σύστημα θέρμανσης. 

Για ψύξη μέσω αντλίας θερμότητας. Αντλία θερμότητα θα βάλω ειδικά που θα βάλω net metering και είπε οκ για ζεστό νερό χρήσης τον χειμώνα γιατί θα βάλω και ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, trelas007 είπε

Χρησιμοποιείς fan coils και για ψύξη ?

Φυσικά. Αλλιώς γιατί να βάλει κάποιος fan coils αν δεν τα χρησιμοποιεί και για ψύξη;

15 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Για ψύξη μέσω αντλίας θερμότητας. Αντλία θερμότητα θα βάλω ειδικά που θα βάλω net metering και είπε οκ για ζεστό νερό χρήσης τον χειμώνα γιατί θα βάλω και ηλιακό.

Αφού θα βάλεις net metering βαλε αντλία για ψύξη/θερμανση και σε συνδυασμό με ηλιακό θα είσαι καλυμμένος για όλα.

Εμεις έχουμε μποιλερ τριπλης ενέργειας, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να ζεστανουμε νερό με ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Αρχικα αν υπαρχει καποιο αλλο topic ηδη μποριετε να το μεταφερετε!
Ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αντλια θερμοτητας με συμβατικα σωματα ή ενδοδαπεδια για σπιτι περιπου 95 τ.μ. εντος Αθηνας. Τι ειναι καλυτερο? Πρωτα σε αποδοση και μετα απο θεμα οικονομιας (υποχρεωτικα παραμενουμε σε αντλια θερμοτητας, μην μου προτεινετε κατι διαφορετικο). Αν χρειαζεστε καποια επιπλεον πληροφορια πειτε μου.

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο χαμηλοτερες θερμοκρασιες νερου παραγεις, τοσο οικονομικοτερο ειναι. Η ενδοδαπεδια σε θερμαινει με νερο 30-45 βαθμους (προφανως η αντισταθμιση καθοριζει τη θερμοκρασια αναλογα με τις συνθηκες) , τα σωματα θελουν καμια 50ρα. Αν  μπορεις να βαλεις ενδοδαπεδια, εχει μεν υψηλοτερο κοστος εγκαταστασης, αλλα το αποσβαινεις. Και κατα την αποψη μου απο αποψη θερμικης ανεσης τεραστια διαφορα, πολυ ανωτερη η ενδοδαπεδια. Αν δε μπορεις, σωματα (κατα προτιμηση πανελ οχι φετες) και οσο μπορεις υπερδιαστασιολογημενα (να γινει δηλαδη η μελετη θερμανσης με οσο το δυνατον χαμηλοτερες θερμοκρασιες προσαγωγης).

Απλα να ξερεις, με τετοια συστηματα το "ελληνικο" ανοιγω θερμανση 6-8 το πρωι και 7-9 το απογευμα το ξεχνας. Η θερμανση ανοιγει Οκτωβριο και κλεινει Μαη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Καλησπερα,

Αρχικα αν υπαρχει καποιο αλλο topic ηδη μποριετε να το μεταφερετε!
Ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για αντλια θερμοτητας με συμβατικα σωματα ή ενδοδαπεδια για σπιτι περιπου 95 τ.μ. εντος Αθηνας. Τι ειναι καλυτερο? Πρωτα σε αποδοση και μετα απο θεμα οικονομιας (υποχρεωτικα παραμενουμε σε αντλια θερμοτητας, μην μου προτεινετε κατι διαφορετικο). Αν χρειαζεστε καποια επιπλεον πληροφορια πειτε μου.

Ευχαριστω!

Επειδή ήμουν και εγώ σε παρόμοια κατάσταση τους πορηγούμενους μήνες και έχω φάει τον κόσμο να ρωτάω και να διαβάζω για τις αντλίες, θα σου πρότεινα την Hitachi Yutaki-M RASM-4NE. Το μόνο μείον της ότι χρησιμοποιεί ψυκτικό υγρό R410A που οδεύει προς κατάργηση σιγά σιγά. Αλλιώς αρκετά αξιόπιστη αντλία και φορεμένη πολύ. Ειδικά αν βάλεις σώματα, είναι ότι πρέπει γιατί ειναι και δυνατή και έχει πολύ καλό COP (για να μη φανεί ότι κάνω διαφήμιση, εγώ κατέληξα σε Daikin).

+1 σε ενδοδαπέδια. Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, προχώρα. Καμία σχέση με τα σώματα. Αν πας σε ενδοδαπέδια, ίσως να χρειαστείς και πιο μικρή αντλία από αυτή που σου έγραψα παραπάνω. Αλλά μίλα και με μηχανικό να σου κάνει μελέτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2.

Θα μιλησω με τον επομενο μηνα με μηχανικο, απλα κανω τις ερευνες μου απο τωρα γιατι προκειται για καινουριο σπιτι (δεν περναει αεριο οποτε απο τα σχεδια ηδη βλεπω οτι θα μπουν αντλιες θερμοτητας με συμβατικα σωματα). Απ' οτι καταλαβαινω μου λετε οτι ειναι πολυ ανωτερη η ενδοδαπεδια. Εαν γνωριζετε, για ενα σπιτι περιπου 95 τ.μ. ποσο εξτρα χρηματα μπορει να μου ζητησει για να μπει ενδοδαπεδια? Η αντλια με τα συμβατικα ειναι μεσα στην τιμη ουτως ή αλλως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μεση εγκατασταση σωματων για ενα μεσο σπιτι ειναι καπου στα 2200 ευρω + φπα. 8 σωματα + υδραυλικα

Μια μεση ενδοδαπεδια βγαινει στα 35 ευρω/τμ + φπα

Οποτε στην περιπτωση σου το εξτρα κοστος βγαινει 1200 + φπα, ακριβως ο μηχανικος σου θα σου πει γιατι εμεις δε ξερουμε τι εχει υπολογισει ... πχ αν εχει προυπολογισει μονοσωληνιο τουμποραμα και τουρκικα σωματα, προφανως η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Το ενδεχόμενο να βάλεις φαν κοιλς για να έχεις και ψύξη το έχεις αποκλείσει;

Τα χω δει ολα. Το θεμα ειναι οτι ειναι αχαρτογραφητα νερα για μενα ολα αυτα. Ξερω πως λειτουργουν ολα αλλα δεν εχω ιδεα ουτε για την αποδοση τους ουτε για την οικονομια. Το να μπω π.χ. στο google και να διαβασω δεν μου λεει κατι, γιατι καποια απο αυτα προοριζονται π.χ. για διαφορετικα κλιματα (πιο ζεστα ή πιο κρυα), μπορει να εχουν πολλες αλλες παραμετρους τις οποιες δεν τις γνωριζω και εν παση περιπτωσει να μην ειναι καταλληλα για το δικο μου διαμερισμα.

Οποτε απο τη στιγμη που ειμαι αναγκασμενος να προχωρησω με αντλια θερμοτητας ειπα να δω απλα αυτες τις 2 επιλογες (καλοριφερ vs ενδοδαπεδια). Το κλιματιστικο (ειδικα τα καινουρια) κανουν πολυ καλη δουλεια το καλοκαιρι εξαλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φαν κοιλς ειναι η καλύτερη λυση στην περίπτωση της αντλιας, αλλιως την "μιση" λειτουργικότητα της την αχρηστευεις και πληρώνεις και τσαμπα λεφτά σε αυτόνομα κλιματιστικά χωρίς λογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...