Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ALXIOA είπε

μηπως καποιος θα μπορουσε να μου απαντησει με βαση τους πινακες ποια αντλια να επιλεξω,?

Ελαφρώς την Yutaki. Δίνει καλύτερο cop σε όλο το φάσμα των θερμοκρασιών. Η άλλη μάλλον έχει βελτιστοποιηθεί για να κρατά την ισχύ της και στις χαμηλές θερμοκρασίες, θυσιάζοντας κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα με είχατε συμβουλέψει σωστά να παίζω την αντλία στη θέρμανση στους 35 βαθμούς νερά και 20 βαθμούς τα fan coils χωρίς πολλά κρύα έξω. Τώρα στη ψυξη πείτε κανένα σεταπ για τον καιρό Αθήνας που ζουμε σήμερα. LG v therma 14kw με emmeti fan coils για 107τμ νεόδμητο με μονώσεις φουλ 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/06/2023 at 15:02, mechpanos said:

Ειλικρινά στο Ηράκλειο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τις 15 ώρες τον χρόνο που έχει μηδέν, δεν την θες την θέρμανση, θα είσαι κουκουλωμένος κάτω από τα παπλώματα. Ε όταν χρειαστείς τη θέρμανση, στα χειρότερα κρύα θα είναι 3-4 βαθμούς πάνω από το μηδέν. Ότι γλιτώσεις από την μεγαλύτερη αντλία, επένδυσέ το κάπου αλλού!
-> Όσο μικρότερη θερμοκρασία προσαγωγής, τόσο καλύτερο COP...θα δοκιμάσεις να το χαμηλώσεις, όσο παίρνει... Το αν μπορούν να αποδώσουν τα σώματα, θα στο πει ο μηχανικός σου.

Μια επιπλέον ερώτηση προς όλους και γνώμη θα ήθελα, πριν την αγορά Α/Θ 10kW (θα συνδεθεί με σώματα σε 100 τ.μ, απώλειες 8kW)!

Επειδή δεν βλέπω κάποια αναφορά στο thread, έχετε κάποια γνώμη/εμπειρία για την ποιότητα-αξιοπιστία για την σειρά Gree Versati IV ή γενικά για Gree?

Ή ίσως κάποια άλλη επιλογή που δεν ξεφεύγει σε κόστος (όπως κάνουν οι τοπ mitsubishi, daikin).

Είμαι μεταξύ Midea MHC-V10W/D2N8-B και Gree Versati IV GRS-CQ10Pd/NhG4-E.
Έχω δει αναλυτικά και συγκρίνει τα specs τους, η Gree με λίγο καλύτερες τιμές capacity-cop για ίδιες θερμοκρασίες και καταναλώσεις, 800-900e πιο ακριβή.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Asimo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Asimo είπε

Μια επιπλέον ερώτηση προς όλους και γνώμη θα ήθελα, πριν την αγορά Α/Θ 10kW (θα συνδεθεί με σώματα σε 100 τ.μ, απώλειες 8kW)!

Επειδή δεν βλέπω κάποια αναφορά στο thread, έχετε κάποια γνώμη/εμπειρία για την ποιότητα-αξιοπιστία για την σειρά Gree Versati IV ή γενικά για Gree?

Ή ίσως κάποια άλλη επιλογή που δεν ξεφεύγει σε κόστος (όπως κάνουν οι τοπ mitsubishi, daikin).

Είμαι μεταξύ Midea MHC-V10W/D2N8-B και Gree Versati IV GRS-CQ10Pd/NhG4-E.
Έχω δει αναλυτικά και συγκρίνει τα specs τους, η Gree με λίγο καλύτερες τιμές capacity-cop για ίδιες θερμοκρασίες και καταναλώσεις, 800-900e πιο ακριβή.

Ευχαριστώ!

Επώνυμες εταιρείες και οι 2, θα έλεγα όποια ξέρει καλύτερα ο εγκαταστάτης σου και όποια δίνει πιο αναλυτικό manual ρύθμισης, για να μπορέσεις κι εσύ να την σκαλίσεις και να πάρεις το βέλτιστο αποτέλεσμα!

6 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Καλησπέρα σε όλους! Είναι φυσιολογικό ενώ τα fan coils κλείνουν το βράδυ( για ψύξη) να δείχνει ο πίνακας ότι η αντλία δουλεύει ( ανεμιστήρες)?

Εννοείς ότι κλείνεις τα fc αλλά όχι την αντλία; Ε ναι, φυσιολογικό είναι. Η αντλία δεν ξέρει ότι πρέπει να κλείσει, απλά βλέπει ότι τα νερά που στέλνει γυρίζουν πίσω χωρίς σημαντική διαφορά θερμοκρασίας και μετά από λίγο κλείνει, αναλόγως την ρύθμιση της θα ξαναπάρει να ελέγξει τι γίνεται, και με λίγα λόγια θα αρχίσει τα on - off. 

Αντίθετα, αν σβήσεις την αντλία, τα fc αν έχουν θερμόμετρο επάνω θα καταλάβουν ότι δεν έρχεται παγωμένο νερό και θα σβήσουν μόνα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αντίθετα, αν σβήσεις την αντλία, τα fc αν έχουν θερμόμετρο επάνω θα καταλάβουν ότι δεν έρχεται παγωμένο νερό και θα σβήσουν μόνα τους.

Δυστυχώς τα fc είναι χειροκίνητα με διακοπτάκι, οπότε πρέπει κάποια στιγμή να τα κλείνεις αλλιώς παγώνει ο χώρος. Κάποια βλακεία έχουν κάνει με το πούρο που μετράει τη θερμοκρασία και δεν κλείνει ποτέ. Το χειμώνα που του άλλαξαν τη θέση δούλευε σωστά (το είχαν να ακουμπάει πάνω στο στοιχείο), αλλά τώρα με τη ψύξη δε βλέπω να σταματάνε.Άσε που αυτά τα daikin δεν έχουν και αριθμούς πάνω να καταλαβαίνεις σε τι θερμοκρασία παίζεις. Όπως καταλαβαίνεις όλη η διαχείριση γίνεται από τα fc και όχι από τον πίνακα της αντλίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Δυστυχώς τα fc είναι χειροκίνητα με διακοπτάκι, οπότε πρέπει κάποια στιγμή να τα κλείνεις αλλιώς παγώνει ο χώρος. Κάποια βλακεία έχουν κάνει με το πούρο που μετράει τη θερμοκρασία και δεν κλείνει ποτέ. Το χειμώνα που του άλλαξαν τη θέση δούλευε σωστά (το είχαν να ακουμπάει πάνω στο στοιχείο), αλλά τώρα με τη ψύξη δε βλέπω να σταματάνε.Άσε που αυτά τα daikin δεν έχουν και αριθμούς πάνω να καταλαβαίνεις σε τι θερμοκρασία παίζεις. Όπως καταλαβαίνεις όλη η διαχείριση γίνεται από τα fc και όχι από τον πίνακα της αντλίας. 

Και πώς ρυθμίζεις την θερμοκρασία που θέλεις, μέσα στον χώρο; Για γράψε μια ποιο μοντέλο fan coil είναι, να το ψαχουλέψω! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλία είναι αυτή πάντως:

https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=bdd33f67-a47d-4319-b436-30e74cc06e6a

και τα fc της daikin:

https://www.daikin.gr/el_gr/products/product.html/fwv-dat.html 

με το παρακάτω χειριστήριο:

image.png.fd023b896b6736e6fce993e4eceb0014.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

και τα fc της daikin:

https://www.daikin.gr/el_gr/products/product.html/fwv-dat.html 

με το παρακάτω χειριστήριο:

 

Αν το κάτω περιστροφικό το γυρίσεις τέρμα αριστερά, δεν σταματάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα εκεί ξεκινάει να δουλεύει. Όσο πιο δεξιά το πάω σταματάει να δουλεύει. Με θερμόμετρο στο χώρο να έχει φτάσει τους 27.7, δε ξεκινάει με τίποτα, οπότε το ξαναπάω τέρμα αριστερά για να ξεκινήσει πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Η αντλία είναι αυτή πάντως:

https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=bdd33f67-a47d-4319-b436-30e74cc06e6a

και τα fc της daikin:

https://www.daikin.gr/el_gr/products/product.html/fwv-dat.html 

με το παρακάτω χειριστήριο:

image.png.fd023b896b6736e6fce993e4eceb0014.png

Δεν ξέρω τι παίζει. Πρώτον, βλέπω ότι η Daikin το θερμοστοιχείο για το νερό το δίνει ως έξτρα, (Temperature sensor kit_FWTSKA) άρα δεν ξέρω αν έχει μπει στην εγκατάστασή σου! Θα είναι ένα καλώδιο με απόληξη σε ένα κυλινδράκι, πάνω στις σωληνώσεις, στο εσωτερικό του fan coil, αν έχει μπει. Όμως δεύτερον, βλέπω ότι με αυτό το χειριστήριο, ΔΕΝ μπαίνει τέτοιο θερμοστοιχείο, οπότε άκυρο (θα πρέπει να ανάβεις και να σβήνεις τα fan coil, ΚΑΙ την αντλία, χωριστά).
Επίσης αυτό που κάνουν πολλοί εγκαταστάτες (το προτείνουν οι αντιπροσωπείες!), είναι το εξής: Επειδή στην ψύξη, ο ψυχρός αέρας εγκλωβίζεται κάτω, με αποτέλεσμα το αισθητήριο θερμοκρασίας αέρα που κατά κανόνα μπαίνει στην αναρρόφηση αέρα του fan coil, αν το f.c. πιάσει θερμοκρασία και κόψει ο ανεμιστήρας, να συνεχίσει να βλέπει "παγωμένο" αέρα εγκλωβισμένο εκεί και να μην ξαναπαίρνει μπροστά, προτείνουν να βγάζουν από εκεί το αισθητήριο και να το βάζουν "χύμα", πιασμένο με ένα tire-up μέσα στο πλαϊνό καπάκι του fan coil. Ε, που να πιάσει θερμοκρασία αέρα έτσι και να κόψει, πρέπει να γίνει το δωμάτιο Σιβηρία. Εγώ λοιπόν το βγάζω και το στερεώνω έξω από το καπάκι του fc, δεν με πειράζει να φαίνεται λίγο. Το χειμώνα που γυρνάω θέρμανση, το ξαναβάζω στην θέση του, στην εισαγωγή. Για τσέκαρέ το!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Ίσα ίσα εκεί ξεκινάει να δουλεύει. Όσο πιο δεξιά το πάω σταματάει να δουλεύει. Με θερμόμετρο στο χώρο να έχει φτάσει τους 27.7, δε ξεκινάει με τίποτα, οπότε το ξαναπάω τέρμα αριστερά για να ξεκινήσει πάλι.

Κατάλαβα, οπότε είναι η επιθυμητή θερμοκρασία στο περίπου.

Ψιλο-απαράδεκτο για τοπ, μοντέρνα συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Doubt είπε

Κατάλαβα, οπότε είναι η επιθυμητή θερμοκρασία στο περίπου.

Ψιλο-απαράδεκτο για τοπ, μοντέρνα συσκευή.

Άσε έχω ξενερώσει πολύ. Ειδικά το χειμώνα που ήταν λάθος το πούρο στο στοιχείο, έκλαψα με τη ΔΕΗ γιατί δούλευε σερί και μου ήρθε ταμπλάς. Μόλις άλλαξαν τη θέση του, άρχισε να δουλεύει On off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Άσε έχω ξενερώσει πολύ. Ειδικά το χειμώνα που ήταν λάθος το πούρο στο στοιχείο, έκλαψα με τη ΔΕΗ γιατί δούλευε σερί και μου ήρθε ταμπλάς. Μόλις άλλαξαν τη θέση του, άρχισε να δουλεύει On off.

Οταν μπορέσεις τα αλλάζεις με ψηφιακά. Ίσως βρεις και άλλου κατασκευαστή που να ταιριάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς κοιτούσα μόλις τώρα...Έχεις κανένα σχετικά φθηνό να προτείνεις ? Τουλάχιστον να αλλάξω τα δύο στους χώρους που καθόμαστε πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...