Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κι εμένα ο υδραυλικός μου είναι καλός και καλό παιδί, αλλά μια αντλία ίδια που έβαλε με την δική μου σε κατοικία κοντά σε εμένα, πήγα εγώ και την ρύθμισα γιατί τους είχε βάλει 55 βαθμούς και το είχε αφήσει έτσι.

Παιζει να σε χρειαστώ εσένα! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

Παιζει να σε χρειαστώ εσένα! :D

 

Είπαμε εμείς θα πάμε για μπύρα Κουρούτα! Όταν κατέβεις στείλε πμ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ βασικά συμφωνώ μαζί σου ότι η αντλία δεν απαιτεί ψυκτικό για την εγκατάσταση γιατί την παίρνεις σαν ένα ολοκληρωμένο Κιτ. Ο υδραυλικός θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει πολύ καλή δουλειά. 

Όμως ρε αδερφέ αφού πουλάς κάτι τόσο σημαντικό και ακριβό, θα πρέπει να είσαι ενημερωμένος για την ρύθμιση του ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις τον πελάτη σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Οκ βασικά συμφωνώ μαζί σου ότι η αντλία δεν απαιτεί ψυκτικό για την εγκατάσταση γιατί την παίρνεις σαν ένα ολοκληρωμένο Κιτ. Ο υδραυλικός θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει πολύ καλή δουλειά. 

Όμως ρε αδερφέ αφού πουλάς κάτι τόσο σημαντικό και ακριβό, θα πρέπει να είσαι ενημερωμένος για την ρύθμιση του ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις τον πελάτη σου. 

Σε 3 υδραυλικους εριξα ακυρο για την αντλια γιατι δεν ξερουν να την ξεκινησουν. Ουτε οι ψυκτικοι της σειρας ξερουν. Γενικα ειναι δυσκολο να βρεις ολοκληρωμενη υπηρεσια.
Και απο αυτους που την πηρα, θα ενημερώσω για το τι δουλεια θα κανουν. Εντωμεταξυ μου εφυγε και ενα αγχος αφου απο οτι βλεπω ο συντοπιτης mechpanos γνωριζει επι του θεματος. Οποτε στην πολυ δύσκολη θα μας ξελασπωσει ελπιζω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Οκ βασικά συμφωνώ μαζί σου ότι η αντλία δεν απαιτεί ψυκτικό για την εγκατάσταση γιατί την παίρνεις σαν ένα ολοκληρωμένο Κιτ. Ο υδραυλικός θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει πολύ καλή δουλειά. 

Όμως ρε αδερφέ αφού πουλάς κάτι τόσο σημαντικό και ακριβό, θα πρέπει να είσαι ενημερωμένος για την ρύθμιση του ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις τον πελάτη σου. 

Συμφωνώ 100%, τόσα λεφτά μηχάνημα πρέπει να εγκαθίσταται και να ρυθμίζεται σωστά, αλλιώς γίνεται ζημιά στην εικόνα του μηχανήματος (βλ. βιντεάκι του Γιαννούδη, με αντλία θερμότητας που έκαψε 7.000€ μέσα σε 2 μήνες!)...
Φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης οι εταιρείες, που δίνουν αντλίες αβέρτα χωρίς να εξασφαλίζουν ότι αυτοί που θα τις πάρουν να τις εγκαταστήσουν, έχουν περάσει ένα βασικό σεμινάριο πιστοποιημένου εγκαταστάτη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

βλ. βιντεάκι του Γιαννούδη, με αντλία θερμότητας που έκαψε 7.000€ μέσα σε 2 μήνες!)

🤐🤐🤐καλα σε βλεπω να ερχεσαι δουνεικα ούτως η αλλως. Θα βαλω μπύρες και κοντοσούβλι!

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreaspA είπε

🤐🤐🤐καλα σε βλεπω να ερχεσαι δουνεικα ούτως η αλλως. Θα βαλω μπύρες και κοντοσούβλι!

Μουρτζίνα

7 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Να κανονίσω διακοπές Ηλεία για να το συνδυάσω με ταχύρυθμο σεμινάριο; 

Ναι όταν ανάψει ο andreaspA έλα κι εσύ Δουνέικα Αγ. Μαρίνα paradise!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Λοιπόν επειδή έχω και εγώ Hitachi ακούγονται πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη δική μου και να κάνω κάποιες διορθώσεις/βελτιώσεις στις ρυθμίσεις;

Στις οδηγίες χρήσης υπάρχουν παραδείγματα ρύθμισης που αντιστοιχούν στον τρόπο εγκατάστασης της αντλίας, καθώς υπάρχουν διαφοροποιήσεις, π.χ. πού είναι ο θερμοστάτης της αντλίας, αν είναι ενδοδαπεδιο, φαν κοιλς, σώματα κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μουρτζίνα

Ναι όταν ανάψει ο andreaspA έλα κι εσύ Δουνέικα Αγ. Μαρίνα paradise!!!

το καλυτερο παιδακι που εχω φαει! και οπως εμαθα, ανελπιστα, κανει και κορυφαια γαριδομακαρονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πείτε μου αν θέλετε την γνώμη σας παρακαλω....

94 τετραγωνικά σπίτι . Μονωμένο με 10αρα μόνωση και νέα κουφώματα με 3πλα τζάμια. ...

Midea MHC-V12W/D2N8-B Αντλία Θερμότητας 12.1kW Μονοφασική 65°C Monoblock

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Πείτε μου αν θέλετε την γνώμη σας παρακαλω....

94 τετραγωνικά σπίτι . Μονωμένο με 10αρα μόνωση και νέα κουφώματα με 3πλα τζάμια. ...

Midea MHC-V12W/D2N8-B Αντλία Θερμότητας 12.1kW Μονοφασική 65°C Monoblock

Πόσο έχει βγάλει η μελέτη απωλειών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Πείτε μου αν θέλετε την γνώμη σας παρακαλω....

94 τετραγωνικά σπίτι . Μονωμένο με 10αρα μόνωση και νέα κουφώματα με 3πλα τζάμια. ...

Midea MHC-V12W/D2N8-B Αντλία Θερμότητας 12.1kW Μονοφασική 65°C Monoblock

Εμένα με 80τμ και 10αρα μόνωση και τριπλά pvc ο μηχανικός δεν με αφήνει να πάω πάνω από 9kw...αλλα αυτός θα σου πει το τι θα πρέπει να βάλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Εμένα με 80τμ και 10αρα μόνωση και τριπλά pvc ο μηχανικός δεν με αφήνει να πάω πάνω από 9kw...αλλα αυτός θα σου πει το τι θα πρέπει να βάλεις 

Γιατί? Όσο πιο μεγάλη είναι τόσο πιο άνετα και οικονομικά.. δεν θα δουλέψει;; 

Άλλο να δουλεύει άνετα και άλλο να ζοριζεται και να είναι οριακά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...