Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Doubt είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Composed of:

1 Heat Pump Outdoor Machine Aeianext M EXT R32 8 kW 3630236

 

Ούτε ψυκτικός είμαι, ούτε ηλεκτρολόγος.

Μια απλή αναζήτηση έκανα.

Και εγω την έκανα την αναζήτηση όπως ηδη έγραψα αλλα μάλλον λόγω λάθος τρόπου αναζήτησης δεν το βρήκα!
Απολογούμαι αν σε ικανοποιεί και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να είμαι πιο προσεκτικός...
Πληροφοριακά, θα μπορούσες με λιγότερα μηνύματα να είχες βοηθήσει περισσότερο αν ήθελες αλλα οκ,ότι προτιμάει ο καθένας.
Ευχαριστώ anyway...

11 λεπτά πριν, nvel είπε

η ονομαστική ισχύς του μηχανήματος είναι 8kW (φαίνεται και από το κωδικό της), η πραγματική ισχύς εξαρτάται από τις συνθήκες που θα λειτουργήσει.

 

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ Συμφωνώ

Ειδικά ανάλογα με τη θερμοκρασία νερών (35, 55 βαθμούς)

Αν  θα σε καλύψει θα πρέπει να ξέρουμε τί απώλειες έχει το σπίτι

Αρα αν κατάλαβα καλά:

σε νερό (εξαγωγής?) 35c και εξωτερική 7c αποδίδει min 2,74/nom 8/max 11,74
σε νερό 35c και εξωτερική -7c αποδίδει min 1,79/nom 7,41/max 8,45
και νερό 45c και εξωτερική 7c αποδίδει min 2,61/nom 6/max 11,50

Σχετικά με το αν θα με καλύψει εχει γίνει μελέτη και με 11άρα μου είπε ο μηχανικός οτι θα είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Και εγω την έκανα την αναζήτηση όπως ηδη έγραψα αλλα μάλλον λόγω λάθος τρόπου αναζήτησης δεν το βρήκα!
Απολογούμαι αν σε ικανοποιεί και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να είμαι πιο προσεκτικός...
Πληροφοριακά, θα μπορούσες με λιγότερα μηνύματα να είχες βοηθήσει περισσότερο αν ήθελες αλλα οκ,ότι προτιμάει ο καθένας.
Ευχαριστώ anyway...

Δεν καταλαβαίνω το παράπονο σου. Αν δεις σε inverter μηχάνημα γράφει ισχύς από ...W ως ...W

Η ονομαστική γράφτηκε παραπάνω.

Άλλη φορά οι απαντήσεις θα τείνουν στο μηδέν, αφού σε χαλάει.

Bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν καταλαβαίνω το παράπονο σου. Αν δεις σε inverter μηχάνημα γράφει ισχύς από ...W ως ...W

Η ονομαστική γράφτηκε παραπάνω.

Άλλη φορά οι απαντήσεις θα τείνουν στο μηδέν, αφού σε χαλάει.

Bye

Έκανα μια ερώτηση και αν και έγραψα οτι έψαξα (και παραδέχθηκα οτι έψαξες εσυ πιο σωστά) και επειδή δεν γνωρίζω επι του θέματος ήθελα μια επεξήγηση σε αυτα που βρέθηκαν εσυ επέμενες στα της αναζήτησης...ποσοστά απο την google παίρνεις;
Αν πιστευεις οτι τέτοιου είδους απαντήσεις βοηθάνε σε αντίστοιχες περιπτώσεις, τότε ας τείνουν στο μηδέν...αφου τόση ειναι και η συνεισφορά τους!

24 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Από τη μελέτη θα θέλαμε τον "ξερό" αριθμό των απωλειών δηλ 6kw, 9kw, κλπ

Τα νούμερα απο την ΠΕΑ εχω,βοηθάνε κάποια απο αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Έκανα μια ερώτηση και αν και έγραψα οτι έψαξα (και παραδέχθηκα οτι έψαξες εσυ πιο σωστά) και επειδή δεν γνωρίζω επι του θέματος ήθελα μια επεξήγηση σε αυτα που βρέθηκαν εσυ επέμενες στα της αναζήτησης...ποσοστά απο την google παίρνεις;
Αν πιστευεις οτι τέτοιου είδους απαντήσεις βοηθάνε σε αντίστοιχες περιπτώσεις, τότε ας τείνουν στο μηδέν...αφου τόση ειναι και η συνεισφορά τους

Καλή συνέχεια και περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μάλλον όχι αλλά για πες...

Ποια αλλα νουμερα του πεα θα βοηθουσαν;

Το σπιτι βρίσκεται στην Σαλαμινα, ανοιχτο γυρω γυρω,106 m2,θα μπει ηλιακος,αθ, θερμοπροσοψη και θερμομονωση οροφης και καινουριες τεντες,εχει σχετικα καινουρια κουφωματα και τζαμια(10 ετίας) με θερμοδιακοπτες αν βοηθαει καθολου.

Βασικα δεν χρειαζεται νομιζω να ασχολειται καποιος με αυτο (αν και ευχαριστώ ουτως ή άλλως)

Θα μου αρκουσε αν η αντλία ειναι τελικά 11άρα ή 8άρα...

Δεν θελω τωρα ολόκληρη μελέτη...

Καλημέρα

20230619_074548.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Ποια αλλα νουμερα του πεα θα βοηθουσαν;

Το σπιτι βρίσκεται στην Σαλαμινα, ανοιχτο γυρω γυρω,106 m2,θα μπει ηλιακος,αθ, θερμοπροσοψη και θερμομονωση οροφης και καινουριες τεντες,εχει σχετικα καινουρια κουφωματα και τζαμια(10 ετίας) με θερμοδιακοπτες αν βοηθαει καθολου.

Βασικα δεν χρειαζεται νομιζω να ασχολειται καποιος με αυτο (αν και ευχαριστώ ουτως ή άλλως)

Θα μου αρκουσε αν η αντλία ειναι τελικά 11άρα ή 8άρα...

Δεν θελω τωρα ολόκληρη μελέτη...

Καλημέρα

20230619_074548.png

Νομίζω αυτό απαντήθηκε ήδη, 8άρα είναι η ονομαστική της.
Για το αν θα σε καλύψει όμως, πώς μπορεί να το πει κάποιος αν δεν γίνει μελέτη; 3 πράγματα χρειάζονται:
1. Πόσα kw είναι και σε τι εξ. θερμοκρασία υπολογίζονται, οι απώλειες (πχ 6kw στους 0oC).
2. Σε τι θερμοκρασία λειτουργίας έχουν επιλεγεί τα θερμαντικά σώματα.
3. Με τα ανωτέρω, πάμε στις καμπύλες/πίνακες λειτουργίας της αντλίας και βλέπουμε στην θερμοκρασία νερών που έχουμε διαστασιολογήσει τα σώματα και σε εξωτερικές συνθήκες της μελέτης, αν η ισχύς της αντλίας είναι μεγαλύτερη από τις απώλειες.
Το να είναι οι απώλειες πχ 6kw και η αντλία να αποδίδει 8 ονομαστική (στους +7) δεν μας λέει κάτι.

Τα νούμερα που παρέθεσες δεν είναι απώλειες, αλλά καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

οχι πουθενα δεν βοηθανε καθώς ολα τα ΠΕΑ είναι τερμα ''μουφα''

Δεν θα έλεγα ότι είναι τέρμα μούφα, αλλά σίγουρα εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν θα έλεγα ότι είναι τέρμα μούφα, αλλά σίγουρα εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.

ενεργειακος επιθεωρητης ειμαι.. κανεις δν παει συμφωνα με τον οδηγο.. 8/10 ειναι τερμα μουφα και αφορουν τα προγραμματα.. εαν εναι να κανεις πεα για όχι προγραμμα τοτε αλλαζουν πολυ .. θα δεις το ιδιο σπιτι κατηγορια Η και το ιδιο κατηγορια Γ .. εαν εξαρτατε εαν θα μπει σε προγραμμα η οχι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι έναν που είχε διαμέρισμα του '60 και προφανώς για να το νοικιάζει παραπάνω του είχε "βγάλει" β' κλάσης πιστοποιητικό.  Μετά κατηγορούμε το κράτος επειδή δεν μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο από τα πρώτα εξοικονομώ  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Θυμάμαι έναν που είχε διαμέρισμα του '60 και προφανώς για να το νοικιάζει παραπάνω του είχε "βγάλει" β' κλάσης πιστοποιητικό.  Μετά κατηγορούμε το κράτος επειδή δεν μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο από τα πρώτα εξοικονομώ  🤣

ε αρκετοι ενω έχουν πιστοποιητικο σε ισχυ πανε και βγαζανε αλλα πριν το προγραμμα και μπαινανε με εκεινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 5:29 ΜΜ, ALXIOA είπε

Αυτες ειναι οι καμπυλες αποδοσης? πως τα βλεπεις εσυ..

Μιλαμε για βορρα με κρυο απο -2 -3  καποιες πολυ κρυες μερες -μπορει και συνεχομενες του χειμωνα.

επισης οι  Θερμικές Απώλειες

 

6154.23Watt

 

5292.64KCal/h

 

66.89Watt/m2

 

57.53KCal/h/m2

image.jpeg

lg therma.jpg

lg therma1.jpg

μηπως καποιος θα μπορουσε να μου απαντησει με βαση τους πινακες ποια αντλια να επιλεξω,?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...