Προς το περιεχόμενο

Sony a6100 kit vs Canon m50 kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ειναι και αυτες οι εταιρειες που κατασκευαζουν φακούς εντελώς κουτες. Κοιτα να δεις που θα μπορούσαν απλά να κάνουν ψηφιακά τα zoom να κοτσαρουν και ενα νεο κινητό με 100mp καμερα απο πίσω και να ξεμπερδέψουν οπως θα ελεγε και ο φιλος μας ο le petit Nicolas!!!

Ειναι και οι φωτογραφοι ρε παιδί μου κατι μαζόχες..... Να προτιμουν να κουβαλανε φακο 3 κιλα ο ενας! Τι να πει κανεις. Αβυσος η ψυχη του φωτογραφου!

Άριστο σχόλιο! Μα να μην προτιμούν ένα κινητό ρε παιδί μου, τόσο ηλίθιοι!

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποφάσισα να πάω στην m50. Παρόλα τα πλεονεκτήματα της a6100 έναντι της m50, δεν μπορω να φτάσω την τιμή της και προτιμώ να πάρω ενα πιο φθηνό σώμα και να επενδύσω σε έναν καλό φακό αργότερα.

Αύριο στις 11 θα γίνει η αγορά, αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι, ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας σωπάσει για πάντα 😆😆😆

Επεξ/σία από vagosofron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε μπαταρία 2η για την m50... 235 φώτο με μια φόρτιση... a6100---> 420 φωτο

Ρίξε και μια ματιά στο βίντεο μπας και δεις κάτι ενδιαφέρον..

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Πάρε μπαταρία 2η για την m50... 235 φώτο με μια φόρτιση... a6100---> 420 φωτο

Ρίξε και μια ματιά στο βίντεο μπας και δεις κάτι ενδιαφέρον..

Τα έχω δει όλα τα συγκριτικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα την m50. Ωρα για διάβασμα και ψάξιμο.

Σε βίντεο η μόνη εμπειρία μου είναι μέσω του filmic pro.

Σε φωτογραφία μόνο απο κινητό και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το auto ποτέ, μόνο manual από την αρχή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Σε φωτογραφία μόνο απο κινητό και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το auto ποτέ, μόνο manual από την αρχή.

και το Α - priority θα μάθεις πολλά πράγματα, εγώ έτσι τραβάω εκτός αν βάλω τρίποδο για να κάνω δοκιμές με την ησυχία μου στο manual.

Γενικά αυτές οι μηχανές αλλά και οι οικονομικές DSLR δεν έχουν άμεση πρόσβαση στις malual ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_dinos είπε

και το Α - priority θα μάθεις πολλά πράγματα, εγώ έτσι τραβάω εκτός αν βάλω τρίποδο για να κάνω δοκιμές με την ησυχία μου στο manual.

Γενικά αυτές οι μηχανές αλλά και οι οικονομικές DSLR δεν έχουν άμεση πρόσβαση στις malual ρυθμίσεις.

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 11:34 ΜΜ, vagosofron είπε

Τελικά αποφάσισα να πάω στην m50. Παρόλα τα πλεονεκτήματα της a6100 έναντι της m50, δεν μπορω να φτάσω την τιμή της και προτιμώ να πάρω ενα πιο φθηνό σώμα και να επενδύσω σε έναν καλό φακό αργότερα.

Αύριο στις 11 θα γίνει η αγορά, αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάτι, ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας σωπάσει για πάντα 😆😆😆

Καλοκλίκωτη!

Έκανες εξαιρετική επιλογή και δε θα μετανιώσεις. Δεν έχει μόνο η 6100 πλεονεκτήματα έναντι της Μ10 αλλά και το αντίστροφο. Την έχει ο αδερφός μου και πρόκειται για κάμερα με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής για την οποία η Sοny δεν διακρίνεται γενικά.
Αλλά θα σου πω το εξής. Ο αδερφός μου έχει και την 6D mark2, ενώ είχαν περάσει και άλλες κάμερες από τα χέρια του, όπως η Nikon D7500. Και κάνει εκατοντάδες κλικ καθημερινά. Όπως λοιπόν χαρακτηριστικά επιμένει, η 6D mark2 δεν υπερέχει σε οξύτητα σχεδόν στα περισσότερα φωτογραφικά σενάρια. Τη δουλειά, την κάνει κυρίως ο φακός. Και από φακούς, στο σύστημα της Canon άλλο τίποτα. Επίσης, είναι σημαντικό το ότι ο αντάπτορας της Canon για EF-S mount είναι τόσο καλός, που ποτέ δεν του παρουσιάστηκε το παραμικρό λειτουργικό έλλειμμα κατά τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Καλοκλίκωτη!

Έκανες εξαιρετική επιλογή και δε θα μετανιώσεις. Δεν έχει μόνο η 6100 πλεονεκτήματα έναντι της Μ10 αλλά και το αντίστροφο. Την έχει ο αδερφός μου και πρόκειται για κάμερα με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής για την οποία η Sοny δεν διακρίνεται γενικά.
Αλλά θα σου πω το εξής. Ο αδερφός μου έχει και την 6D mark2, ενώ είχαν περάσει και άλλες κάμερες από τα χέρια του, όπως η Nikon D7500. Και κάνει εκατοντάδες κλικ καθημερινά. Όπως λοιπόν χαρακτηριστικά επιμένει, η 6D mark2 δεν υπερέχει σε οξύτητα σχεδόν στα περισσότερα φωτογραφικά σενάρια. Τη δουλειά, την κάνει κυρίως ο φακός. Και από φακούς, στο σύστημα της Canon άλλο τίποτα. Επίσης, είναι σημαντικό το ότι ο αντάπτορας της Canon για EF-S mount είναι τόσο καλός, που ποτέ δεν του παρουσιάστηκε το παραμικρό λειτουργικό έλλειμμα κατά τη χρήση του.

Ευχαριστώ! Έκανα και μια επιπόλαια αγορά παράλληλα με τη μηχανή....sigma 16mm 1.4f. Δώστε δόσεις στο λαοοοο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάζει η sigma 16mm 1.4 για canon mount??

Κανόνισε να πήρες φακό Sony για την canon.... 😛

Edit: Αα βγάζει, όλα οκ!!! Καλή επιλογή! 
 

https://www.skroutz.gr/s/20837833/Sigma-16mm-f-1-4-DC-DN-Contemporary-Canon-EF-M-Black.html

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagosofron είπε

Ευχαριστώ! Έκανα και μια επιπόλαια αγορά παράλληλα με τη μηχανή....sigma 16mm 1.4f. Δώστε δόσεις στο λαοοοο!!!

Μια φακουδάρα ποτέ δεν είναι επιπόλαια αγορά να ξέρεις.... Εκτός αν είσαι παντρεμένος. 😉😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Μια φακουδάρα ποτέ δεν είναι επιπόλαια αγορά να ξέρεις.... Εκτός αν είσαι παντρεμένος. 😉😂

Ενα θα γράψω μόνο... ελπίζω να μην μάθει το forum η γυναίκα μου! 🤕

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερός ο φακός! Λίγο που έπαιξα με τον κιτ, δεν συγκρίνονται! Έκανα ένα σετάρισμα, σύνδεσα μικροφωνάκι για να ακούσω τον ήχο  και τώρα βγάζω φωτογραφίες καναπέδες, τραπέζια κλπ αντικείμενα του σπιτιού. 

Από βδομάδα θα μου έρθει και το variable nd filter για να ολοκληρωθώ σαν φωτογράφος 😛. Λογικά ο κιτ φακός θα βγεί προς πώληση για να αγοράσω μερικά αξεσουαρ ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο που έχεις να αγοράσεις, αν έχεις οκ pc και τρίποδα, είναι ένα audio recorder, έχω το Tascam DR40 πολύ ευχαριστημένος, τα κάνει όλα. Θέλει τη θήκη του κι ένα εξωτερικό μικρόφωνο. Με τα καλώδια μπορείς να κάνεις εσωτερική ηχοληψία πχ στην κονσόλα της εκκλησίας. Ανεβάζει το τελικό αποτέλεσμα πάρα πολύ, θέλει συγχρονισμό μετά ο ήχος της κάμερας με του audio recorder, στο edit του πρεμιερ προ γίνεται με ένα κλικ. Λειτουργεί κι ως μικρόφωνο. 250-300 ευρώ αλλά αξιόπιστο για πολλά χρόνια.

Και μετά ένα γκίμπαλ. το weebill s που έχω είναι χαρακτηριστικά μικρό, ζυγίζεται πολύ εύκολα σε 1-2 λεπτά και δουλεύει τέλεια, δεν υπάρχει καμία κουνημένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...