Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το OnePlus Nord που έρχεται στην Ελλάδα με τιμή από €449


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Να πω ότι έκλεισα 6ετια με note 3 η δεν πιάνεται? Ίσως να πηγαίνει πολύ καλύτερα από official rom της Samsung του 2013. Android 10 ενημερώσεις ασφαλείας ιουλιος 2020. Και tablet note 10.1 έκλεισε 7ετια από το 2012 πέρσι το άλλαξα με το s5e. 

και τρεχεις 10αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, giotis7 είπε

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό; Ότι όντως το s5e να πηγαίνει γενικά καλά αλλά άμα το πάμε συγκριτικά ή άμα το πιάσει κάποιος στα χέρια του που έχει πολύ καλύτερο κινητό με την μια θα σου πει "Πωω κολλάει πως αντέχεις;". Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για την περίπτωση που το συγκρίνουμε και όχι αν όντως τρέχει απροβλημάτιστα.

Άλλο αυτό και άλλο κολλάει η σέρνετε. Και έναν 895 να πιάσουμε σε 2 χρόνια θα λέμε ότι ο 865 σερνετε. Δεν με ενοχλεί να κανει 1 δευτερόλεπτο παραπάνω να ανοίξει μια εφαρμογή την πρώτη φορά εφόσον δεν υπάρχει το κλασικό lag που είχαν κινητά με 512 ram στις αρχές του Android. 

Μόλις τώρα, APPLEGEEK είπε

και τρεχεις 10αρι?

Ναι Android 10 ενημερώσεις Ιούλιος 2020 με gestures oneplus aod Samsung και 1000 ακόμα χαρακτηριστικά που με κάνουν τη ζωή ευκολότερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Η Oneplus ποτέ δεν είπε ότι θα μείνει για πάντα flagship killer και φθηνή. Αυτά ήταν marketing κολπάκια για να γίνει γνωστή, να φτιάξει ένα όνομα και αργότερα όπως παραδέχτηκε και η ίδια, να μπει στην premium κατηγορία προιόντων. Ο όρος flagship killer χρησιμοποιήθηκε βαριά βαριά μέχρι τα Oneplus 3/3T. Από τα 5/5T άλλαξε moto. Τα υπόλοιπα προιόντα της, όπως θήκες, tempered glasses, backpacks, φορτιστές και καλώδια, ήταν ανέκαθεν τσιμπημένα σε τιμές.

Το Nord είπαμε, ήρθε να ανταγωνιστγεί την ακριβή mid range κατηγορία, τύπου Iphone SE και Pixel 4a. Αν ισχύουν οι φήμες, μέχρι και η Google το Pixel 5 με τον 765 θα το κυκλοφορήσει και πιθανότατα με πάνω απο 600 ευρώ. Βέβαια εκείνο θα έχει και το κατιτίς παραπάνω, όπως αδιαβροχοποίηση και wireless charging ενδεχομένως, αλλά και πάλι. Επομένως η όποια σύγκριση με τα Poco, Loco, Moco, Toco κλπ Xiaomi, είναι άτοπη. Ακόμα και ο MKBHD που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, στο review του για το Poco, δεν είπε και τα καλύτερα για τον φθηνιάρικο μηχανισμό δόνησης του η την οθόνη του που κάνει rainbow effect υπό γωνίες. Απλά όπως πάντα, η Xiaomi έδινε top επεξεργαστές, υψηλές μνήμες ram και έκανε εκπτώσεις σε όλα τα εσωτερικά parts σε ποιότητα.

Το ότι βάζετε κάποιοι πάντως σε σύγκριση το MIUI με το OxygenOS, που θεωρείται ίσως η κορυφαία υλοποίηση Android εκεί έξω, δεν έχει νόημα καν να το συζητάμε.

Όπως το έγραψες. Κλείνεις χρόνο. Τι να πουν κι αυτοί με τα ipad/ipad pro που τους δουλεύουν αξιοπρεπέστατα και μετά από 4 χρόνια.

Από τις ελάχιστες με λογικά επιχειρήματα, σωστές απόψεις. Βγάζει μάτι ότι έχεις εμπειρία στο θέμα Oneplus και Xiaomi. Συμφωνώ σε όλα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ ενδιαφέρον συσκευή ειδικότερα σε μερικούς μήνες από τώρα που θα το βρισκεις στο 300αρι από κινά.Προσωπικά βλέπω τρελό εσωτερικό ανταγωνισμό για τη συγκεκριμενη συσκευή όσο πωλείται το 7Τ από το επίσημο site στα 529 και στα 400 από κίνα ειδικοτερα για χωρες που θα αργησουν να αποκτησουν 5G.

Νομίζω πάντως οτι φετος εκανε και η xiaomi κινηση ματ για να κοψει τις πωλησεις της με την αποφαση της να κανει τα Μi 10 Single Sim.Εψαχνα για να κανω μια αναβαθμιση απο το one plus 6 που εχω και τελικα βγηκε η xiaomi εκτος λιστας απο τα αποδυτηρια.Πλεον αναμονη για το οne plus 8T pro ωστε να παρουμε το 8 pro πιο φθηνα :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2020 στις 11:04 ΠΜ, mrgeox23 είπε

Πω πω.. έχετε φτιάξει σενάρια για Όσκαρ στα comments.   Κινητό των 250€ λέει ο ένας, ο άλλος συγκρίνει επεξεργαστές για την GPU λες και θα κάνετε competitive gaming στο Fortnite να πούμε... Κάπου έλεος ρε παιδιά. 

Το κινητό για Daily Driver θα είναι πολύ καλύτερο από ότι φοράει πάνω MIUI, λόγω γρήγορης φόρτισης, τρομερής οθόνης (τα 90 όντως κάνουν τρελή διαφορά στη χρήση), το καλύτερο για εμένα και για πολλούς Android skin χωρίς να είναι σκέτο ή φορτωμένο με χαζά. 

Επίσης ΠΟΙΟΣ βάζει MicroSD ρε παιδιά;  Είμαστε σοβαροί;  Τι κρατάτε μέσα MP3 κατεβασμένα από το MP3Juice ή τσόντες; 
Υπάρχει το Cloud, Google Photos και 1002 επιλογές για storage αν θέλετε να τα μεταφέρετε όλα με την μία.  Αν μου πείτε ότι δεν σας φτάνουν τα 128+ GB τότε κάτι πάει στραβά. 

Όταν συγκρινουμε κινητά στην ίδια κατηγορία τιμής, δεν πρέπει να δούμε specs; Με τι κριτήρια θα αγοράσουμε; "Θέλω ένα κινητό κόκκινο"; Έτσι αγοράζουν οι χαζογκόμενες αυτοκίνητα.

Για την οθόνη και τη φόρτιση έχεις δίκιο. Είναι τα δυνατά σημεία της συσκευής. Το Miui είναι θέμα γούστου.

Το cloud δεν αντικαθιστά μία microSD. Έχει και πλεονεκτήματα απέναντί της (πχ πιο μικρή πιθανότητα να χάσεις τα δεδομένα σου), αλλά και ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ μειονεκτήματα, όπως πχ: χρειάζεται σύνδεση στο δίκτυο, που μπορεί να μην είναι εφικτή παντού και διαβάζει με μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή των περισσότερων δικτύων. Οπότε το Cloud δεν είναι αντικαταστάτης της microSD. Απορώ πάντως: σε κινητά των 400-500€ πόσο παραπάνω θα άλλαζε, ποσοστιαία, το κόστος τους με την τοποθέτηση μιας θύρας microSD;... Τί θα πείραζε να έχει το κινητό και να αποφασίζει ο χρήστης αν του είναι χρήσιμη ή όχι;

23 ώρες πριν, mrgeox23 είπε

Σωστό αυτό που λες και εννοείται πως είναι επιλογή του κάθε ένα τι θα κάνει με τα λεφτά του απλά αυτά που αναφέρεις νομίζω πως όλα έχουν λυθεί.

Ακουστικά - Bluetooth (καλό το 3.5mm αλλά όσο λιγότερα καλώδια τόσο το καλύτερο)
Ραδιόφωνο - Mobile Data με εφαρμογές για E-Radios (πολύ καλύτερη ποιότητα, χωρίς παράσιτα και παρεμβολές) 
SD - Cloud Storage, Google Photos κλπ κλπ 
Μπαταρία - Για εμένα όσο μου βγάζει το κινητό 1 μέρα χρήσης είμαι κομπλέ, νομίζω πως έτσι κι αλλιώς όλοι το κουμπώνουμε στο φορτιστή το βράδυ :P Πόσο μάλλον όταν φορτίζει τόσο γρήγορα πλέον η μπαταρία και μέσα σε ένα μισάωρο παίρνω άλλες 4-5 ώρες On Screen Time.  

Ακουστικά - bluetooth: μια χαρά είναι αν δεν είχαμε να φορτίζουμε κινητό, ρολόι, ταμπλετ, laptop και ένα σωρό άλλα πράγματα. Ας μη μιλήσουμε και για την καθυστέρηση στον ήχο πχ σε ταινίες...

Ραδιόφωνο - Mobile Data: αν έχεις άπειρα data μια χαρά. Αν έχεις καλό σήμα παντου και αν έχεις και καλή μπαταρία μια χαρά είναι. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο ενσωματωμένος δέκτης κάνει καλύτερα τη δουλειά σου.

SD - τα είπαμε... Δεν αντικαθιστά το cloud.

Μπαταρία - αν κάνεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις αμφιβάλλω αν θα σου βγάζει μέρα... Τα data πίνουν τη μπαταρία με το καλαμάκι...

23 ώρες πριν, mrgeox23 είπε

Πάρε και τα 2 κινητά δίπλα δίπλα και θα καταλάβεις την διαφορά ... Όταν θα τρέχεις στο Redmi Note να βρεις λύση για τα notifications που δεν έρχονται και για την διαχείριση της RAM θα καταλάβεις γιατί αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά για ίδιο Hardware αλλά με πολύ καλύτερο Software. 

Σε ποια έκδοση miui αναφέρεσαι; Πλέον δεν ισχύει αυτό. Αν θέλεις, ενεργοποιείς τη λειτουργία προγραμματιστή, αν θυμάμαι καλά, και έχει επιλογή για το πόσες  εφαρμογές θέλεις να τρέχουν στο παρασκήνιο. Ούτε εμένα μου αρέσει το Miui. Καθόλου θα έλεγα, αλλά είπαμε...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μπαταρία και τη διαχείριση της από το oxygen os νομίζω μπορούν να μιλάνε μόνο οι έχοντες Huawei από P30 και μετά. Το 8 μου βγαζει 7 ώρες SOT έχω πιάσει 2,5 μέρες από πλήρη φόρτιση, τι να λέμε τώρα. (Ειδικά προερχόμενος από LGg6 και Note10) έπαθα πλάκα, περνάει μέρα και δε χρειάζεται να φορτίζω ή ναχω το άγχος της φόρτισης.

Φαντάζομαι και το Nord κάπου εκεί θα παίζει αν όχι καλύτερα.

Την εμπειρία χρήσης τους μόνο με Nexus(τότε) και πίξελ τώρα μπορώ να τη συγκρίνω, ο,τι άλλο ωχριά. (Btw και η Google με τα Nexus flagship killer ήταν και μια μέρα τα ονόμασε Pixel και εκτόξευσε τιμές, φαίνεται δε βγαίνουν τα κουκιά αλλιώς, όσο και να κλαίμε πάνω από την χυμένη καρδαρα με το γάλα, αυτό δε θα αλλάξει)

Τέλος, για τα τάμπλετ, σορυ γκαιζ, το iPad δεν το αλλάζω με τίποτε. iPad air 1st Gen και ακόμη δε καταλαβαίνει Jesus.

Αυτό το μπλεδακι πολύ το ζαχαρωνω αλλά και το glacier green μου είναι δυνατό, είμαι σε χρωματικό δίλημμα.

400 ευρώ δεν είναι λιγα, καλά τα ψέματα αλλά έτσι όπως βλέπω την OnePlus μπορώ να πω με σιγουριά πως αν μη τι άλλο ο υποψήφιος αγοραστής δεν θα τα κλάψει.

Ελπίζω να συνεχίζουν να υποστηρίζονται από το σέρβις τους στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλούς δυσαρεστημένους από την πορεία της OnePlus, προτείνω να δείτε το παρακάτω βίντεο. Είναι μία πολύ καλή ανάλυση σχετικά με ανερχόμενα brands στην αγορά των smartphones. Τα βίντεο του τύπου είναι ένα-κι-ένα, με ωραίες θεματολογίες και επιχειρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ .... ο άλλος το σύγκρινε με το iPhone se 2020 προφανώς για εμφανισιακούς και μόνο λόγους ή για μέγεθος οθόνης και μην ακούσω εξυπνάδα για την lcd η οποία ειναι υποδειγματικη. για επιδόσεις σχεδόν πάντα διπλάσιες τουλάχιστον σε ότι παλιοτεστ υπάρχει, φωτογραφία βίντεο quality σταθερότητα συτήματος, update  και γενικά τιμη ? και θεώρησε πως το one plus είναι φθηνό στα 450 Ε.......με snapdragon 765 .Δλδ άλλα τηλ τύπου xiaomi mi 8 / mi 8 pro τι είναι. Επειδή εχουμε μια συμπάθεια στην one plus ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχωρέστε με, αλλά γελάω δυνατά με την σύγκριση με το poco moco loco tsoko. Κρατήστε στα χέρια σας και ασχοληθείτε για ενα λεπτό μόνο με ενα κινητό με οθόνη 90 ή περισσότερων Hz να καταλάβετε για πόσο αβυσσαλέα διαφορά μιλάμε απο μια οθόνη 60hz, δείτε στην πράξη πόσο γρήγορο και καθαρό ειναι το Oxygen OS, και πείτε μας μετά αν θα προτιμούσατε την φτηνή πλαστικουρα της Xiaomi για μια ανεπαίσθητη στην πράξη διάφορα δύναμης του επεξεργαστή που μόνο στα benchmarks φαίνεται. Όσο για αυτούς που λένε για το ραδιοφωνο (λολ) και το audio jack , εντάξει, και τα αναλογικά τηλέφωνα με περιστροφικό dialer δεν υπάρχουν πια, αλλά τι κάνουμε; Να ψάξουμε στα παλιατζιδικα;

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, miltos_id είπε

Πραγματικά απορώ .... ο άλλος το σύγκρινε με το iPhone se 2020 προφανώς για εμφανισιακούς και μόνο λόγους ή για μέγεθος οθόνης και μην ακούσω εξυπνάδα για την lcd η οποία ειναι υποδειγματικη. για επιδόσεις σχεδόν πάντα διπλάσιες τουλάχιστον σε ότι παλιοτεστ υπάρχει, φωτογραφία βίντεο quality σταθερότητα συτήματος, update  και γενικά τιμη ? και θεώρησε πως το one plus είναι φθηνό στα 450 Ε.......με snapdragon 765 .Δλδ άλλα τηλ τύπου xiaomi mi 8 / mi 8 pro τι είναι. Επειδή εχουμε μια συμπάθεια στην one plus ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα !!!

Που είδες την σύγκριση με το SE 2020; Κάνεις δεν είπε ποιο είναι καλύτερο. Το μόνο που αναφέρθηκε είναι πως αυτά τα δύο είναι πλέον ανταγωνιστικά μοντέλα, όπως είναι το Samsung A51 η και το επερχόμενο Pixel 4a που ανήκουν όλα σε αυτή την κατηγορία.

Επεξ/σία από Vaiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 5:44 ΜΜ, vastegial_74 είπε

Ποια φετινή ή περσινή ναυαρχίδα κάνει 450€;

Το xiaomi mi 9 εκανε περυσι 450 ευρω. Οπως και το mi 9t pro. Επίσης φετος στα 450 ευρω υπαρχει το poco f2! Οντως δινει mid specs με τιμη ας το φτιαξουμε λιγο low range ναυαρχιδας... Γιατι πλεον και οι κατηγοριες εχουν και αλλες υποκατηγοριες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fragma είπε

Συγχωρέστε με, αλλά γελάω δυνατά με την σύγκριση με το poco moco loco tsoko. Κρατήστε στα χέρια σας και ασχοληθείτε για ενα λεπτό μόνο με ενα κινητό με οθόνη 90 ή περισσότερων Hz να καταλάβετε για πόσο αβυσσαλέα διαφορά μιλάμε απο μια οθόνη 60hz, δείτε στην πράξη πόσο γρήγορο και καθαρό ειναι το Oxygen OS, και πείτε μας μετά αν θα προτιμούσατε την φτηνή πλαστικουρα της Xiaomi για μια ανεπαίσθητη στην πράξη διάφορα δύναμης του επεξεργαστή που μόνο στα benchmarks φαίνεται. Όσο για αυτούς που λένε για το ραδιοφωνο (λολ) και το audio jack , εντάξει, και τα αναλογικά τηλέφωνα με περιστροφικό dialer δεν υπάρχουν πια, αλλά τι κάνουμε; Να ψάξουμε στα παλιατζιδικα;

Poco F2 Pro στα 388€ από banggood atm. Και κάπου εκεί τελειώνει η συζήτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, iazriel είπε

Poco F2 Pro στα 388€ από banggood atm. Και κάπου εκεί τελειώνει η συζήτηση.

Φυσικά τελειώνει η συζήτηση, εφόσον μέχρι να έρθει από Κίνα, θα έχεις χάσει και έναν μήνα από την 12μηνη εγγύηση.

Συν ότι η συζήτηση έπρεπε να έχει τελειώσει πολύ πριν βάλετε στην σύγκριση την Xiaomi και τις αστείες ονοματοδοσίες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...