Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στην Ελλάδα και επαγγελματικές προοπτικές στον Τεχνολογικό τομέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Όποιος επέστρεψε στη μπανανία κακό του κεφαλιού του

Γιατι κακο του κεφαλιου του αν δουλευει remote? 

Ισα-ισα γλυτωνει και κατι χιλιαρικα νοικια για ενα δωματιο σε τρωγλες του Λονδινου, του Δουβλινου και του Αμστερνταμ παρεα με τα ποντικια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, archer100 είπε

Γιατι κακο του κεφαλιου του αν δουλευει remote? 

Ισα-ισα γλυτωνει και κατι χιλιαρικα νοικια για ενα δωματιο σε τρωγλες του Λονδινου, του Δουβλινου και του Αμστερνταμ παρεα με τα ποντικια

Αν μπορεί κάποιος να δουλεύει remote, να μένει στο πατρικό του X μήνες το χρόνο και να πληρώνει μόνο ένα μικρό σπίτι στη χώρα εργασίας του, είναι πολύ ωραίο. Μιλάμε για μισθούς που στην Ελλάδα ζεις άνετα. Αυτό φυσικά προϋποθέτει να μην έχεις παιδιά.

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, archer100 είπε

Γιατι κακο του κεφαλιου του αν δουλευει remote? 

Ισα-ισα γλυτωνει και κατι χιλιαρικα νοικια για ενα δωματιο σε τρωγλες του Λονδινου, του Δουβλινου και του Αμστερνταμ παρεα με τα ποντικια

αλλο το remote. Μη μπερδευεις πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 4:58 ΜΜ, MitsosDaBest13 είπε

Αν μπορεί κάποιος να δουλεύει remote, να μένει στο πατρικό του X μήνες το χρόνο και να πληρώνει μόνο ένα μικρό σπίτι στη χώρα εργασίας του, είναι πολύ ωραίο. Μιλάμε για μισθούς που στην Ελλάδα ζεις άνετα. Αυτό φυσικά προϋποθέτει να μην έχεις παιδιά.

Πόσοι είναι οι Χ μήνες το χρόνο; Nα δουλεύει κάποιος δηλαδή remote από το πατρικό του στην Ελλάδα για εταιρεία της x χώρας της ΕΕ (για να μην το μπλέξουμε πολύ), με τον μισθό της εκεί χώρας, με τους ασφαλιστικούς κανόνες και εργατική νομοθεσία της εκεί χώρας και διατηρώντας προφανώς για φορολογικούς κυρίως λόγους ένα garage box ως φυσική διεύθυνση στην εκεί χώρα.

Και αυτό δε θα είναι στη ζούλα αλλά η οποιαδήποτε εταιρεία της x χώρας θα δεχτεί να πληρώνει και το κυριότερο να ασφαλίζει και να έχει κρατήσεις για υπάλληλο τον κάθε Μήτσο ο οποίος δεν θα βρίσκεται εντός της χώρας της οποίας η ισχύουσα εργατική νομοθεσία διέπει τους όρους του συμβολαίου αλλά θα βρίσκεται στο εξωτερικό. Τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος σε ώρα εργασίας; Πώς ο υπάλληλος θα είναι καλυμένος σε περίπτωση απόλυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Πόσοι είναι οι Χ μήνες το χρόνο; Nα δουλεύει κάποιος δηλαδή remote από το πατρικό του στην Ελλάδα για εταιρεία της x χώρας της ΕΕ (για να μην το μπλέξουμε πολύ), με τον μισθό της εκεί χώρας, με τους ασφαλιστικούς κανόνες και εργατική νομοθεσία της εκεί χώρας και διατηρώντας προφανώς για φορολογικούς κυρίως λόγους ένα garage box ως φυσική διεύθυνση στην εκεί χώρα.

Και αυτό δε θα είναι στη ζούλα αλλά η οποιαδήποτε εταιρεία της x χώρας θα δεχτεί να πληρώνει και το κυριότερο να ασφαλίζει και να έχει κρατήσεις για υπάλληλο τον κάθε Μήτσο ο οποίος δεν θα βρίσκεται εντός της χώρας της οποίας η ισχύουσα εργατική νομοθεσία διέπει τους όρους του συμβολαίου αλλά θα βρίσκεται στο εξωτερικό. Τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος σε ώρα εργασίας; Πώς ο υπάλληλος θα είναι καλυμένος σε περίπτωση απόλυσης;

Στην Ευρώπη φορολογείσαι στην χώρα που μένεις 180+ μέρες τον χρόνο. Δεν έχω δει κάποιον να τον πιάνουν εάν μείνει 181 σε μία χώρα και φορολογηθεί σε άλλη, ακόμα και εάν μείνει 200 μέρες σε μία και φορολογηθεί σε άλλη. Φαντάζομαι εξαρτάται από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς της κάθε χώρας που χάνει τους φόρους.

Έχω δει αρκετούς Έλληνες να εργάζονται κάπου στην Ευρώπη αλλά να μένουν Ελλάδα για παραπάνω από 180 μέρες και να μην φορολογούνται Ελλάδα. Παράνομοι; Σαφώς. Τους ελέγχει κανείς; Μπαααα

Οπότε, εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να είσαι παράνομος, το Χ μπορεί να είναι όσο θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την αποψη μου ,σαν κατοικος εξωτερικου πανω απο δεκαετια, με επισης σε φαση σκεψης επαναπατρισμου. Οσοι λενε μεινε μακρια , κλπ, προφανως δε σκεφτονται οτι για να εχει μπει η σκεψη επιστροφης,  υπαρχουν δυσκολιες (και ιδιαιτερα κοινωνικες) που μπορει να θεωρουνται πιο σημαντικες απο οποιοδηποτε θεμα με εργασια.

Για αξιοκρατια, οσο εχω δει, υπαρχει θεμα παντου, οχι μονο Ελλαδα , μη τρελαθουμε. Ιδιαιτερα στις τεχνικες δουλειες, αυτο ειναι και λιγοτερο συχνο φαινομενο. Τωρα, οι εργασιακες συνθηκες βεβαια, ειναι ενα θεμα και ο μειωμενος αριθμος επιλογων αν κατι παει στραβα. Για μενα ας πουμε, μπορει να βολευομαι με λιγοτερα χρηματα  και χειροτερες συνθηκες, για αλλους ομως μπορει να μη κανει, και αλλο να το λες στα λογια, και αλλο να το ζησεις. Καπου χανεις καπου κερδιζεις.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DrKo είπε

Στην Ευρώπη φορολογείσαι στην χώρα που μένεις 180+ μέρες τον χρόνο. Δεν έχω δει κάποιον να τον πιάνουν εάν μείνει 181 σε μία χώρα και φορολογηθεί σε άλλη, ακόμα και εάν μείνει 200 μέρες σε μία και φορολογηθεί σε άλλη. Φαντάζομαι εξαρτάται από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς της κάθε χώρας που χάνει τους φόρους.

Έχω δει αρκετούς Έλληνες να εργάζονται κάπου στην Ευρώπη αλλά να μένουν Ελλάδα για παραπάνω από 180 μέρες και να μην φορολογούνται Ελλάδα. Παράνομοι; Σαφώς. Τους ελέγχει κανείς; Μπαααα

Οπότε, εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να είσαι παράνομος, το Χ μπορεί να είναι όσο θες. 

Υπάρχει αποφυγή διπλής φορολόγησης. Άμα μιλάμε για χώρες όπως Γερμανία Βέλγιο Γαλλία με παρόμοιους φορολογικούς συντελεστές με Ελλάδα, τότε μιλάμε μερικά χιλιάρικα διαφορά μαξ. Όποτε δεν έχεις και ιδιαίτερη χασούρα και να δηλώσεις τα έσοδα σου. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DrKo είπε

Στην Ευρώπη φορολογείσαι στην χώρα που μένεις 180+ μέρες τον χρόνο. Δεν έχω δει κάποιον να τον πιάνουν εάν μείνει 181 σε μία χώρα και φορολογηθεί σε άλλη, ακόμα και εάν μείνει 200 μέρες σε μία και φορολογηθεί σε άλλη. Φαντάζομαι εξαρτάται από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς της κάθε χώρας που χάνει τους φόρους.

Έχω δει αρκετούς Έλληνες να εργάζονται κάπου στην Ευρώπη αλλά να μένουν Ελλάδα για παραπάνω από 180 μέρες και να μην φορολογούνται Ελλάδα. Παράνομοι; Σαφώς. Τους ελέγχει κανείς; Μπαααα

Οπότε, εάν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να είσαι παράνομος, το Χ μπορεί να είναι όσο θες. 

Σωστά όσα λες και για αυτό δεν αναφέρθηκα στην όποια φορολογία ή τη σχέση που έχει ο καθένας με τη χώρα που ζει και εργάζεται.

Το σχόλιο μου έχει να κάνει αποκλειστικά με τη σχέση που έχεις με τον εργοδότη και όχι μόνο το πόσο διατεθειμένος είναι να πληρώνει εισφορές και μισθό άλλης χώρας από αυτής της κατοικίας σου αλλά και πόσο είσαι εσύ καλυμμένος σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Έδωσα δύο παραδείγματα, ατύχημα την ώρα εργασίας και απόλυση. Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν το προνόμιο και την ευελιξία να αλλάζουν χώρες με τη σύμφωνη γνώμη του εργοδότη. Ο mainstream εργαζόμενος ακόμα και αν είναι 100% remote αν θα κάνει κάτι τέτοιο ή θα είναι στη ζούλα ή πολύ πιθανό να πουλάει φίδια στην παρέα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Ο mainstream εργαζόμενος ακόμα και αν είναι 100% remote αν θα κάνει κάτι τέτοιο ή θα είναι στη ζούλα ή πολύ πιθανό να πουλάει φίδια στην παρέα του.

Αυτό ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Μακρυά από την Ελλάδα. Όσοι είστε ΕΞωτερικο καθίστε εκεί όσο μπορείτε. Εδώ πάμε από το κακό στο χειρότερο

Διάβασες αυτό που έγραψε ο @Melinbonian ;

"Να πω και εγω την αποψη μου ,σαν κατοικος εξωτερικου πανω απο δεκαετια, με επισης σε φαση σκεψης επαναπατρισμου. Οσοι λενε μεινε μακρια , κλπ, προφανως δε σκεφτονται οτι για να εχει μπει η σκεψη επιστροφης,  υπαρχουν δυσκολιες (και ιδιαιτερα κοινωνικες) που μπορει να θεωρουνται πιο σημαντικες απο οποιοδηποτε θεμα με εργασια."

Μην είστε τόσο κατηγορηματικοί.

Δεν ξέρετε πώς σκέφτεται ο άλλος.

Αλήθεια εσύ γιατί είσαι ακόμα εδώ;

΄Αντε με το καλό να πας στο εξωτερικό και να μας γράψεις από εκεί αξιολογήσεις για την εργασία και την κοινωνική σου ζωή. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sibyl είπε

΄Αντε με το καλό να πας στο εξωτερικό και να μας γράψεις από εκεί αξιολογήσεις για την εργασία και την κοινωνική σου ζωή. 

Μια χαρά είναι και η εργασία και η κοινωνική ζωή.

Εάν σε κάποιον ταιριάζουν ή όχι, είναι άλλο θέμα. Επίσης, είναι άλλο θέμα και οι προτεραιότητες. Μπορεί κανείς να έχει πρώτα το να μην ζει σε ένα τόσο χάλια κράτος όσο η Ελλάδα από το να βγαίνει σε τσιπουράδικα ή καφετέριες, και μία-δυο φορές τον χρόνο να ταξιδεύει τον κόσμο, βλέποντας νέα «τσιπουράδικα» και νέες «καφετέριες».

Άλλος μπορεί να έχει πρώτα το να ζει σε κάτι γνώριμο, και ας είναι χάλια.

Δεν είναι κάποια επιλογή καλύτερη από την άλλη, γιατί είναι προσωπική και υποκειμενική προτίμηση.

Όμως, αντικειμενικά, η Ελλάδα είναι στις κακές χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Αλήθεια εσύ γιατί είσαι ακόμα εδώ;

΄Αντε με το καλό να πας στο εξωτερικό και να μας γράψεις από εκεί αξιολογήσεις για την εργασία και την κοινωνική σου ζωή

Eίναι οικογενειακοί οι λόγοι. Σε 2 χρόνια που θα λυθεί το θέμα, θα φύγω και εγώ.

Η Ελλάδα, είναι μια χώρα που είναι μόνο για διακοπές. Από εκει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται μέσω αυτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrKo είπε

Μια χαρά είναι και η εργασία και η κοινωνική ζωή.

Εάν σε κάποιον ταιριάζουν ή όχι, είναι άλλο θέμα. Επίσης, είναι άλλο θέμα και οι προτεραιότητες. Μπορεί κανείς να έχει πρώτα το να μην ζει σε ένα τόσο χάλια κράτος όσο η Ελλάδα από το να βγαίνει σε τσιπουράδικα ή καφετέριες, και μία-δυο φορές τον χρόνο να ταξιδεύει τον κόσμο, βλέποντας νέα «τσιπουράδικα» και νέες «καφετέριες».

Άλλος μπορεί να έχει πρώτα το να ζει σε κάτι γνώριμο, και ας είναι χάλια.

Δεν είναι κάποια επιλογή καλύτερη από την άλλη, γιατί είναι προσωπική και υποκειμενική προτίμηση.

Όμως, αντικειμενικά, η Ελλάδα είναι στις κακές χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς.

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε!

Το ίδιο λέμε!

΄Εχω ζήσει κι εγώ για κάποιον καιρό στο εξωτερικό (σε συνέχεια του μεταπτυχιακού που έκανα εκεί) αλλά δεν βρήκα αυτό ακριβώς που ήθελα οπότε επέστρεψα, έψαξα και βρήκα μια μάλλον απαιτητική φόρμουλα εργασίας στην οποία όμως κατάφερα ν΄ανταπεξέλθω και τώρα, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένη.

Αν είχα εξαντλήσει τις επιλογές εδώ, πιθανότατα ν΄αποφάσιζα να ξαναφύγω.

Θα σου πω 2 από τις αρκετές περιπτώσεις γνωστών μου.

Η πρώτη είναι κοπέλας που έκανε το διδακτορικό της στο EPFL-Chemical Engineering and Bioengineering, με το που το ολοκλήρωσε βρήκε κατευθείαν δουλειά ως ερευνήτρια στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Βέρνης, έκανε σχέση και μ΄έναν Ελβετό και έχει ξεκόψει στους γονείς της την όποια πιθανότητα επιστροφής της στην Ελλάδα.

Η δεύτερη είναι αγοριού που έχοντας εξασφαλίσει προσφορά εργασίας, πήγε στην Δανία. Στο θέμα της εργασίας τα βρήκε όλα καλύτερα και από αυτό που φανταζόταν. Η προσαρμογή του όμως στην χώρα ήταν άθλια. Δεν μπορούσε με τίποτα να συνηθίσει τον τρόπο ζωής, την νοοτροπία των ανθρώπων, τον καιρό... Τι να πω κι εγώ...΄Εκανε όσο υπομονή μπορούσε αλλά όταν είδε ότι το επόμενο στάδιο θα ήταν να πάθει κατάθλιψη, τα μάζεψε και γύρισε πίσω.

Γι΄αυτό η πρόταση κλειδί στην παραπάνω ανάρτησή σου είναι: "Εάν σε κάποιον ταιριάζουν ή όχι, είναι άλλο θέμα".

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...