Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στην Ελλάδα και επαγγελματικές προοπτικές στον Τεχνολογικό τομέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, taketrance είπε

Η κινηση σε ωρες αιχμης φυσικα και ισχυει, για αυτο λεγονται ωρες αιχμης. Ποσο μαλλον σε μια πολη 8+ εκατομμυριων. Πλεον δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, καθως δεν εχει φτασει επιπεδα προ-Covid και οπως φαινεται το hybrid working ηρθε για να μεινει οποτε μαλλον ετσι θα παει. 

Εάν έχεις κάνει normalize τον χαμό του Λονδίνου στα peak hours, δεν σημαίνει πως κάνει φυσιολογική και την κατάσταση. Και επειδή το πιο πιθανό είναι κάνεις να πηγαίνει στην δουλειά του εκείνη την ώρα, η τραγικότατη κατάσταση συμβάλει στην τραγική εικόνα του Λονδίνου, όσο και εάν εσύ το έχεις κάνει normalize. Sorry, αλλά έτσι είναι.

12 λεπτά πριν, taketrance είπε

Τον πρωτο μισθο θα τον παρεις οταν ξεκινας (ξανα hint στο ονομα) και εισαι junior οποτε λογικο να ειναι χαμηλος. Στο θεμα καριερας κρινουμε με βαση το μελλον καθως ειναι μαραθωνιος, και οι αμεσες προοπτικες εξελιξης αντισταθμιζουν κατα πολυ τους χαμηλοτερους σχετικα πρωτους μισθους. Που στους κλαδους που εγραψα πιο πανω (finance, tech, law, shipping) ακομα και οι πρωτοι μισθοι ειναι μια χαρα.

 

Βλέπω ότι πάλι έχεις κάνει normalize τις κάκιστες πρακτικές στο Λονδίνο. Πάλι, αυτή η προσωπική σου διαστρεβλωμένη θεώρηση δεν αλλάζει το γεγονός. Sorry.

14 λεπτά πριν, taketrance είπε

Στο σημειο να χαλαρωσει κανεις η τρολαρεις απροκαλυπτα η εχεις δει το Λονδινο μονο απο τον Ευτυχη Μπλετσα στην τηλεοραση, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Το "μεγαλο παρκο κοντα στο παλατι" ειναι ενα απο τα εκατονταδες παρκα της πολης, οπου σε καθε γωνια και περιοχη υπαρχει κυριολεκτικα πρασινο. Στην καθαριοτητα επισης, αν μιλας για Leicester square Σαββατο μεσανυχτα ναι ειναι βρωμικα, μια νορμαλ περιοχη σε οποιαδηποτε ζωνη ειναι μια χαρα, ειδικα για πολη τετοιου μεγεθους.

Μάλλον εσύ δεν έχεις δει τι σημαίνει πάρκο και θεωρείς τις πλατιούλες εδώ και εκεί ως πάρκα. Η Β. Ευρώπη γελάει εδώ.

16 λεπτά πριν, taketrance είπε

Στο εργασιακο, για καποιον που δουλευει στο Finance το Λονδινο ειναι μακραν ο πρωτος προορισμος οσον αφορα χρηματα, επιπεδο δουλειας και χτισιμο βιογραφικου. Οι σκανδιναβικες, Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια δε φτανουν ουτε κατα διανοια τους καθαρους μισθους και τα bonus, εξαιρεση ισως αποτελει η Ελβετια αλλα με πολυ λιγοτερες θεσεις και κλιμακα. 

Ένας τομέας από τους τόσους, και σου δίνω και το ναυτικό δίκαιο (δυο δηλαδή), δεν φτάνουν για να κάνουν το τραγικό Λονδίνο καλό μέρος για να ζει κανείς.

17 λεπτά πριν, taketrance είπε

Οι δεικτες ποιοτητας ζωης ειναι παρα πολλοι και απο ενα σημειο μπαινει ο προσωπικος παραγοντας στη μεση. Για καποιους μετραει πολυ η προνοια, τα επιδοματα, ανατροφη παιδιων, το δημοσιο συστημα υγειας κλπ. Για αυτους οι προαναφερθεισες χωρες ισως ειναι καλυτερες οντως. Για μενα που ειμαι 30, ελευθερος και δε με απασχολουν ιδιαιτερα (προς το παρον τουλαχιστον) δεν υπαρχει καν συγκριση. Ωραιο το Οσλο και η Κοπεγχαγη για ενα 3ημερο, αλλα απο το να μεινω μονιμα προτιμω να ξεκινησω τα σκληρα ναρκωτικα η να γυρισω στην Αθηνα. Στα 50 μου ισως το σκεφτομουν. 

Σε κανέναν δείκτη ποιότητας ζωής το Λονδίνο (και η Αγγλία γενικότερα) δεν μπαίνει στην πρώτη δεκάδα. Δεν ξέρω μην δεν μπαίνει ούτε στην εικοσάδα. 

Τέλος, ακριβώς τα επιδόματα και η πρόνοια είναι δύο από τα κύρια χαρακτηριστικά ποιότητας ζωής. Η βαβούρα και το clubbing δεν είναι. Θέλει δεν θέλει κανείς.

Τέλος, θα έλεγε κανείς και super biased κάποιον που προσπαθεί να πει ότι το Λονδίνο έχει ποιότητα ζωής. Δηλαδή, δεν το περίμενα να γίνει συζήτηση για τα αυτονόητα, αλλά το insomnia συνεχίζει και εκπλήσσει!

Υ.Γ. Το να θέλει κανείς να τραβάει κουπί μέσα σε μία γαλέρα με ποντίκια, επειδή στην συγκεκριμένη γαλέρα χτίζει βιογραφικό και παίρνει πολλά λεφτά, δεν εξαφανίζει τα ποντίκια ούτε και κάνει την γαλέρα σπα. 

Το να μην το βλέπει κανείς αυτό, μόνο τον εαυτό του εξαπατά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, DrKo είπε

Μάλλον εσύ δεν έχεις δει τι σημαίνει πάρκο και θεωρείς τις πλατιούλες εδώ και εκεί ως πάρκα. Η Β. Ευρώπη γελάει εδώ.

Φιλε φανταζομαι μας διαβαζουν και ατομα που ξερουν 5-10 πραγματα, και τωρα εκτιθεσαι με αυτα που γραφεις. Δεν ειναι κακο να μην γνωριζουμε καποιο θεμα, αλλα σε αυτην την περιπτωση ας μη γραφουμε του κεφαλιου μας καλυτερα. Κι εγω δεν εχω ιδεα απο παρα πολλα θεματα, πχ αυτοκινητα, δε καθομαι ομως να τα συζηταω σαν να ξερω και να λεω οτι μου κατεβει. 

31 λεπτά πριν, DrKo είπε

Βλέπω ότι πάλι έχεις κάνει normalize τις κάκιστες πρακτικές στο Λονδίνο. Πάλι, αυτή η προσωπική σου διαστρεβλωμένη θεώρηση δεν αλλάζει το γεγονός. Sorry.

Κακιστη πρακτικη καποιος junior φρεσκος απο το παν/μιο η με 1-2 πρακτικες να ξεκιναει με σχετικα χαμηλο μισθο (που ξαναλεω δεν ισχυει ουτε αυτο σε finance, tech, law, shipping) και μετα απο 2-3 χρονια να μπορει μεχρι και να διπλασιασει και να συνεχισει ανοδικα. Μαλιστα, στον υπολοιπο κοσμο φανταζομαι το κανουν αναποδα.

 

31 λεπτά πριν, DrKo είπε

Τέλος, ακριβώς τα επιδόματα και η πρόνοια είναι δύο από τα κύρια χαρακτηριστικά ποιότητας ζωής. Η βαβούρα και το clubbing δεν είναι. Θέλει δεν θέλει κανείς.

Οι ατελειωτες επιλογες στο φαγητο, την κουλτουρα, την ιστορια, τα αξιοθεατα, την αρχιτεκτονικη, τη ψυχαγωγια, τη διασκεδαση, τον αθλητισμο, τη μουσικη, τα ταξιδια, τα παρκα, την ποικιλομορφια (απο το κυριλε δυτικο εως το hipster ανατολικο Λονδινο κι ολα τα ενδιαμεσα), καθως και η πολυπολιτισμικοτητα και το ενδιαφερον να γνωριζεις και να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους απο ολα τα μερη του πλανητη στην κυριολεξια. Εσυ ολα αυτα τα αναγεις σε "βαβουρα και clubbing". Κατα τα αλλα εγω ειμαι ο biased.

Φυσικα, αν καποιος συμπολιτης μας εχει ως γνωμονα τα επιδοματα και την προνοια για να αφησει την πολη και τη χωρα του, αλλες χωρες και πολεις ενδεικνυνται πολυ περισσοτερο, συμφωνω 100% σε αυτο. Εγω τα γραφω για τους 2-3 που ειναι τα μαυρα προβατα σαν κι εμενα και προτιμουν τα χρηματα κι ολα τα παραπανω. 

Επεξ/σία από taketrance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2022 στις 5:05 ΜΜ, archer100 είπε

Δεν υπαρχει Ελληνας μεταναστης που να μη βαλει σε καποια στιγμη το χρονομετρο να μετρα αντιστροφα για την επιστροφη του στην πατριδα. Μονο οσοι εχουν στεριωσει για τα καλα με παιδια και εγγονια και μενουν εκει μονο για να ειναι διπλα τους και αυτο με βαρια καρδια, συνηθως Αμερικα, Αυστραλια, Καναδα. Η μεταναστευση ειναι ενα βιβλιο με πολλα κεφαλαια, στις πισω σελιδες τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο οτι στις πρωτες

χχαχαχαχαχα οκ. Οσα ατομα ξερω που πηγαν εξωτερικο ολλανδια, ελβετια, γερμανια, ιρλανδια δεν προκειται να βαλουν κανενα χρονομετρο. Και να μην κανουν οικογενεια παλι εδω θα ζησουν (που πλεον πολλα ατομα δεν σκεφτονται να κανουν οικογενεια και παιδια). Καμια βαρια καρδια, σιγα μην επιστρεψουμε στο χαλι. Δηλαδη στα τελευταια σταδια της ζωης σου θα θες να γυρίσεις ελλαδα ή ολοι οι μεταναστες θα κανουν το ιδιο? Ενω μπορεις να εχεις καλυτερο συστημα υγειας στις υπολοιπες χωρες? Μην σου πω και καλυτερη ομορφια.

2 ώρες πριν, DrKo είπε

Βλέπω ότι πάλι έχεις κάνει normalize τις κάκιστες πρακτικές στο Λονδίνο. Πάλι, αυτή η προσωπική σου διαστρεβλωμένη θεώρηση δεν αλλάζει το γεγονός. Sorry.

Ο καθενας πηγαινει εκει που του αρεσει με βαση τα δικα του κριτηρια επιλογης. Αν του αρεσει το λονδινο τοτε οκ. Εγω προσωπικα το απεχθανομαι. Μοιαζει με Αμερικη και η νοοτροπια ειναι πιο κοντα στους Ελληνες. Ποιοτητα ζωης απο τις χειροτερες της ευρωπης. 

 

1 ώρα πριν, taketrance είπε

Οι ατελειωτες επιλογες στο φαγητο, την κουλτουρα, την ιστορια, τα αξιοθεατα, την αρχιτεκτονικη, τη ψυχαγωγια, τη διασκεδαση, τον αθλητισμο, τη μουσικη, τα ταξιδια, τα παρκα, την ποικιλομορφια (απο το κυριλε δυτικο εως το hipster ανατολικο Λονδινο κι ολα τα ενδιαμεσα), καθως και η πολυπολιτισμικοτητα και το ενδιαφερον να γνωριζεις και να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους απο ολα τα μερη του πλανητη στην κυριολεξια. Εσυ ολα αυτα τα αναγεις σε "βαβουρα και clubbing". Κατα τα αλλα εγω ειμαι ο biased.

Ολα αυτα μπορεις να τα βρεις οπουδηποτε. Δεν χρειαζεται να εισαι στο Λονδινο. Ολλανδια, Ελβετια για παραδειγμα που για εμενα ειναι οι καλυτερες χωρες τις Ευρωπης. 

 

Στα αλλα συμφωνω. Αν θες λεφτα πας με σειρα Ζυριχη > Λονδινο > Αμστερνταμ/Μοναχο/Δουβλινο με αποτερω στοχο να πας Αμερικη. Αν θες ποιοτητα ζωης πας Ελβετια ή Ολλανδια και μετα ολες οι υπολοιπες ειναι παρομοιες με δικα τους αρνητικα και θετικα. Απλα Ελβετια και Ολλανδια εχουν τα περισσοτερα θετικα σε σχεση με αλλες χωρες. 

Επεξ/σία από NickGrT
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, taketrance είπε

Φιλε φανταζομαι μας διαβαζουν και ατομα που ξερουν 5-10 πραγματα, και τωρα εκτιθεσαι με αυτα που γραφεις. Δεν ειναι κακο να μην γνωριζουμε καποιο θεμα, αλλα σε αυτην την περιπτωση ας μη γραφουμε του κεφαλιου μας καλυτερα. Κι εγω δεν εχω ιδεα απο παρα πολλα θεματα, πχ αυτοκινητα, δε καθομαι ομως να τα συζηταω σαν να ξερω και να λεω οτι μου κατεβει. 

Κιόμως, κάθεσαι και τα συζητάς, χωρίς να ξέρεις. Άλλο να σου αρέσει το τι έχει το Λονδίνο, άλλο το να το ανάγεις σε γενικώς καλό.

1 ώρα πριν, taketrance είπε

Κακιστη πρακτικη καποιος junior φρεσκος απο το παν/μιο η με 1-2 πρακτικες να ξεκιναει με σχετικα χαμηλο μισθο (που ξαναλεω δεν ισχυει ουτε αυτο σε finance, tech, law, shipping) και μετα απο 2-3 χρονια να μπορει μεχρι και να διπλασιασει και να συνεχισει ανοδικα. Μαλιστα, στον υπολοιπο κοσμο φανταζομαι το κανουν αναποδα.

Ειδικά για tech, υπάρχει αλλού καλύτερα στην Ευρώπη. Για οικονομικά και συγκεκριμένα ναυτικό δίκαιο, δεν νομίζω. Όμως, πάλι κάθεσαι και συζητάς πράγματα που δεν ξέρεις και ας λες παραπάνω ότι δεν το κάνεις.

Και ξαναλέω, το να πας σε μία γαλέρα με ποντίκια γιατί πληρώνουν πολύ καλά, δεν εξαφανίζει τα ποντίκια ούτε κάνει την γαλέρα σπα. Λεφτά δίνει το Λονδίνο, εάν θες να θυσιάσεις το 8ωρο/πενθήμερο, συν όλα τα άλλα που έγραψα παραπάνω.

1 ώρα πριν, taketrance είπε

Οι ατελειωτες επιλογες στο φαγητο, την κουλτουρα, την ιστορια, τα αξιοθεατα, την αρχιτεκτονικη, τη ψυχαγωγια, τη διασκεδαση, τον αθλητισμο, τη μουσικη, τα ταξιδια, τα παρκα, την ποικιλομορφια (απο το κυριλε δυτικο εως το hipster ανατολικο Λονδινο κι ολα τα ενδιαμεσα), καθως και η πολυπολιτισμικοτητα και το ενδιαφερον να γνωριζεις και να συναναστρεφεσαι με ανθρωπους απο ολα τα μερη του πλανητη στην κυριολεξια. Εσυ ολα αυτα τα αναγεις σε "βαβουρα και clubbing". Κατα τα αλλα εγω ειμαι ο biased.

Εάν θες επιλογές στο φαγητό, πας Κοπεγχάγη, εκτός και εάν εσύ αναφέρεσαι σε kebab και παρόμοιου επιπέδου φαγητό. Ιστορία και αξιοθέατα, έχουν όλες οι χώρες, με αρκετές να έχουν πολύ περισσότερα (π.χ., Ιταλία). Γενικά, σε ό,τι έγραψες υπάρχει αλλού και καλύτερα. Το σημαντικό όμως είναι πως σε ό,τι έγραψες, σε άλλες χώρες και πόλεις μπορείς να τα κάνεις όλα, ακόμα και εάν είσαι junior, και να έχεις μισθό και για το υπόλοιπο του μήνα ναι χωρίς να φας 2 ώρες για να πας από το μουσείο στο εστιατόριο.

2 ώρες πριν, taketrance είπε

Φυσικα, αν καποιος συμπολιτης μας εχει ως γνωμονα τα επιδοματα και την προνοια για να αφησει την πολη και τη χωρα του, αλλες χωρες και πολεις ενδεικνυνται πολυ περισσοτερο, συμφωνω 100% σε αυτο. Εγω τα γραφω για τους 2-3 που ειναι τα μαυρα προβατα σαν κι εμενα και προτιμουν τα χρηματα κι ολα τα παραπανω. 

Μόνο τα χρήματα. Γιατί, για όλα τα παραπάνω εάν θες να τα κάνεις όντως και όχι απλά να υπάρχουν ως επιλογές, που ποτέ δεν έχεις ή την ώρα ή τα χρήματα ή και τα δύο, πάλι δεν πας Λονδίνο.

17 λεπτά πριν, NickGrT είπε

Ο καθενας πηγαινει εκει που του αρεσει με βαση τα δικα του κριτηρια επιλογης. Αν του αρεσει το λονδινο τοτε οκ.

Συμφωνώ απολύτως! Όμως είναι διαφορετικό το «εμένα μου αρέσει το Λονδίνο γιατί μου ταιριάζει ή ΕΓΩ το θεωρώ καλό» από το «το Λονδίνο είναι μία καλή πόλη για να ζεις με ποιότητα ζωής». Δηλαδή, το δεύτερο μόνο Έλληνας να το πει πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, DrKo είπε

Εάν θες επιλογές στο φαγητό, πας Κοπεγχάγη, εκτός και εάν εσύ αναφέρεσαι σε kebab και παρόμοιου επιπέδου φαγητό

Αστο να παει στην ευχη σου λεω, εκτιθεσαι παρα πολυ με αυτα που λες. Τουλαχιστον εδω μεσα μεταξυ μας ενταξει, εκει παραεξω θα τα ακουν και θα γελανε. Δεν ειναι κακο να μην ξερεις, αλλα να πρεπει ντε και καλα να εκφερεις αποψη, ακυρωνεις τη βαρυτητα της γνωμης σου αυτοματα για ολα τα υπολοιπα με αυτα που λες.

Ειναι σαν να λεει καποιος οτι η Ελλαδα το καλοκαιρι δεν εχει να προσφερει τιποτα και οι παραλιες και τα νησια της ειναι χαλια. Θα τον παρει κανεις στα σοβαρα υποψη στο θεμα ταξιδιων? 

 

1 ώρα πριν, NickGrT είπε

Ολα αυτα μπορεις να τα βρεις οπουδηποτε. Δεν χρειαζεται να εισαι στο Λονδινο. Ολλανδια, Ελβετια για παραδειγμα που για εμενα ειναι οι καλυτερες χωρες τις Ευρωπης. 

Οπουδηποτε στον υπερθετικο βαθμο και ολα μαζι λιγο δυσκολο, καπου θα κανεις εκπτωσεις. 

Το γουστο και τα προσωπικα κριτηρια, ειναι πολυ σημαντικα. Ζυριχη εχω μεινει συνολικα καμια 20αρια μερες, ωραια πολη, αλλα μονοτονη και σε 3 μερες την εχεις δει ολη. Στα 20s και 30s εγω προσωπικα θα βαριομουν τη ζωη μου πανω σε ενα μηνα, και το βλεπω no-brainer για καποιον που εχει την επιλογη αναμεσα στις 2. Στα 40+ με οικογενεια και με σοβαρα χρηματα μισθο θα πηγαινα, κυριως και λογω φορολογικου καθεστωτος. Εσυ προφανως το βλεπεις αλλιως γιατι δινεις βαρυτητα σε αλλα πραγματα. 

Επεξ/σία από taketrance
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, taketrance είπε

Αστο να παει στην ευχη σου λεω, εκτιθεσαι παρα πολυ με αυτα που λες. Τουλαχιστον εδω μεσα μεταξυ μας ενταξει, εκει παραεξω θα τα ακουν και θα γελανε. Δεν ειναι κακο να μην ξερεις, αλλα να πρεπει ντε και καλα να εκφερεις αποψη, ακυρωνεις τη βαρυτητα της γνωμης σου αυτοματα για ολα τα υπολοιπα με αυτα που λες.

Ειναι σαν να λεει καποιος οτι η Ελλαδα το καλοκαιρι δεν εχει να προσφερει τιποτα και οι παραλιες και τα νησια της ειναι χαλια. Θα τον παρει κανεις στα σοβαρα υποψη στο θεμα ταξιδιων? 

 

Είσαι τόσο άσχετος που δεν κατάλαβες καν τι είπα. Αφού δεν το έχεις, δεν ξέρεις τι σου γίνεται, γιατί συνεχίζεις;

Δηλαδή, θα δει κανένας που να ξέρει από φαγητό ότι λες πως η Κοπεγχάγη δεν είναι καλά, και θα του πέσουν τα μαλλιά. Αφού είσαι άσχετος, γιατί μιλάς;

Μάλλον για φαγητό καλό εσύ εννοείς kebab άντε και κανένα dim sum για «καλό φαγητό»! LOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λέμε για ποιότητα ζωής πρέπει να αναφερόμαστε στον μέσο όρο.  Το γεγονός ότι ορισμένες κατηγορίες στο Λονδίνο είναι πολύ καλά στο επαγγελματικό κομμάτι και έτσι μπορούν να αναβαθμίσουν την ποιότητας ζωής δεν σημαίνει πως υπάρχει καλή ποιότητα ζωής γενικά. Για αυτό θεωρώ λάθος να προτείνονται πόλεις γενικά και αόριστα χωρίς να ξέρει κάποιος το άτομο το οποίο βοηθάει.


Για το πράσινο: https://www.essentialliving.co.uk/blog/the-greenest-cities-mapped/ (το link έχει uk based πηγές btw)
Το Κεντρικό Λονδίνο (που αντικειμενικά είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα από το "Ευρύτερο Λονδίνο" ή απλά Λονδίνο) έρχεται στην 11η θέση στην Ευρώπη.

NHS: 16η θέση

Ποσοστό ενοικίου σε σχέση με μισθούς:
 

Spoiler

1200x-1.png


Οπότε όχι δεν θεωρείται το Λονδίνο πόλη με καλή ποιότητας ζωής. Πόλη που μπορείς να έχεις αρκετά καλή ποιότητα υπό προϋποθέσεις; Ναι αλλά υπάρχει μέρος που δεν ισχύει αυτό;

Στα του θέματος μιας και δεν είναι η ποιότητα της ζωής στο Λονδίνο:

Αυτό που βλέπω από τους γύρω μου αλλά και από έμενα είναι ότι το "χρονόμετρο" δεν ξεκινάει λόγω χρημάτων, ποιότητα ζωής, παραλιών, διασκέδασης κτλπ αλλά λόγω δεσμών με την Ελλάδα όπως οικογένεια, πράγματα που για κάποιους έχουν ίσως μεγαλύτερη αξία.

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrKo είπε

Είσαι τόσο άσχετος που δεν κατάλαβες καν τι είπα. Αφού δεν το έχεις, δεν ξέρεις τι σου γίνεται, γιατί συνεχίζεις;

Δηλαδή, θα δει κανένας που να ξέρει από φαγητό ότι λες πως η Κοπεγχάγη δεν είναι καλά, και θα του πέσουν τα μαλλιά. Αφού είσαι άσχετος, γιατί μιλάς;

Ωχ Θεε μου, ειχα ξεχασει πως ειναι ο κοσμος του ιντερνετ και δη του ελληνικου. Το να εχεις ελευθερο χρονο εχει και τα αρνητικα του τελικα. 

Εγινε μαν, οτι πεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, taketrance είπε

Ωχ Θεε μου, ειχα ξεχασει πως ειναι ο κοσμος του ιντερνετ και δη του ελληνικου. Το να εχεις ελευθερο χρονο εχει και τα αρνητικα του τελικα. 

Εγινε μαν, οτι πεις. 

 

Μόλις τώρα, DrKo είπε

Υ.Γ. Ψάξε για πόσες φορές και πότε έχει γίνει η μία και η άλλη πόλη culinary capital of the world, και μετά κλάψε με την ασχετοσύνη σου. 

Απλά ψάξε και μετά κλάψε με την ασχετοσύνη σου. Που έμαθες και τι είναι κουζίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrKo είπε

 

Απλά ψάξε και μετά κλάψε με την ασχετοσύνη σου. Που έμαθες και τι είναι κουζίνα. 

Ενταξει το εκανες το κομματι σου και σημερα, καληνυχτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Όταν λέμε για ποιότητα ζωής πρέπει να αναφερόμαστε στον μέσο όρο.  Το γεγονός ότι ορισμένες κατηγορίες στο Λονδίνο είναι πολύ καλά στο επαγγελματικό κομμάτι και έτσι μπορούν να αναβαθμίσουν την ποιότητας ζωής δεν σημαίνει πως υπάρχει καλή ποιότητα ζωής γενικά. Για αυτό θεωρώ λάθος να προτείνονται πόλεις γενικά και αόριστα χωρίς να ξέρει κάποιος το άτομο το οποίο βοηθάει.


Για το πράσινο: https://www.essentialliving.co.uk/blog/the-greenest-cities-mapped/ (το link έχει uk based πηγές btw)
Το Κεντρικό Λονδίνο (που αντικειμενικά είναι καλύτερα σε αυτόν τον τομέα από το "Ευρύτερο Λονδίνο" ή απλά Λονδίνο) έρχεται στην 11η θέση στην Ευρώπη.

NHS: 16η θέση

Ποσοστό ενοικίου σε σχέση με μισθούς:
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1200x-1.png


Οπότε όχι δεν θεωρείται το Λονδίνο πόλη με καλή ποιότητας ζωής. Πόλη που μπορείς να έχεις αρκετά καλή ποιότητα υπό προϋποθέσεις; Ναι αλλά υπάρχει μέρος που δεν ισχύει αυτό;

Στα του θέματος μιας και δεν είναι η ποιότητα της ζωής στο Λονδίνο:

Αυτό που βλέπω από τους γύρω μου αλλά και από έμενα είναι ότι το "χρονόμετρο" δεν ξεκινάει λόγω χρημάτων, ποιότητα ζωής, παραλιών, διασκέδασης κτλπ αλλά λόγω δεσμών με την Ελλάδα όπως οικογένεια, πράγματα που για κάποιους έχουν ίσως μεγαλύτερη αξία.

Μα τώρα και εσύ… του χαλάς και εσύ το παραμυθάκι και θα λέει πως και εσύ είδες το Λονδίνο μόνο μέσα από τηλεόραση. 

Μόλις τώρα, taketrance είπε

Ενταξει το εκανες το κομματι σου και σημερα, καληνυχτα. 

Δεν σε βλέπω να ψάχνεις όμως και να λες αποτέλεσμα. Τι έγινε; Συνειδητοποίησες τι κοτσάνα αμόλησες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ΕΝΑ απόλυτο κριτήριο ποιότητας ζωής, οπότε ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει. Άλλος θα τονίσει την ατμοσφαιρική ρύπανση, άλλος τα ενοίκια, άλλος τα επιδόματα, τα μέσα μεταφοράς, το φαγητό κτλ. Αλλά και για κάθε έναν από αυτούς τους παράγοντες, ποιός είναι ο καλύτερος δείκτης; Θα πάρω φαγητό για το οποίο πλακώνεστε ως παράδειγμα.

Ποια πόλη έχει το καλύτερο φαγητό; Χμ, εξαρτάται. Κάποιος μπορεί να πει ότι αυτό που μετράει είναι να έχεις φρέσκα, γευστικά προϊόντα. Με βάση αυτό το κριτήριο, η Ελλάδα σκίζει σχεδόν κάθε Ευρωπαϊκή χώρα. Όσο και πληρώσεις στο Λονδίνο ή τη Στοκχόλμη φρέσκια ντοματούλα δε θα βρεις. Άλλος μπορεί να πει ότι μετράει το street food, γιατί αυτό είναι που τρως συνήθως. Άλλος ότι μετράει η μέση ποιότητα των εστιατορίων μέσου κόστους. Εκεί π.χ. μπορεί η Κοπεγχάγη να είναι πολύ καλύτερη από το Λονδίνο. Όμως κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται βασικά για "πολύ υψηλού επιπέδου" εστιατόρια. Το Λονδίνο έχει 71 εστιατόρια με αστέρια Michelin, ενώ η Κοπεγχάγη 6, άρα πολύ καλύτερο το Λονδίνο. Με λίγα λόγια, τρέχα γύρευε.

Οπότε, μην μαλώνετε γιατί άκρη δε θα βγάλετε. Ο παράδεισος του ενός είναι η κόλαση του άλλου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Δεν υπάρχει ΕΝΑ απόλυτο κριτήριο ποιότητας ζωής, οπότε ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει.

https://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_life

Έχει και section για quantitative measurement. Μπορεί να μην είναι «ένα» το κριτήριο, αλλά η ποιότητα ζωής μετριέται.

Λίγο πιο κάτω, στο ίδιο άρθρο, έχει και άλλους δείκτες. 

22 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

ενώ η Κοπεγχάγη 6,

Sorry, αλλά είσαι λάθος. Δεν έχει μόνο 6 η Κοπενχάγη. Μην λέμε και ό,τι θέλουμε. 

Επίσης, η Κοπενχαγη έχει το εστιατόριο που κρίθηκε ως το τοπ στον κόσμο γι το 2021. 

24 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Οπότε, μην μαλώνετε γιατί άκρη δε θα βγάλετε

Τέλος, δεν θυμάμαι να σε φώναξε κανείς για να πεις τι θα κάνουμε. Δηλαδή, πες ό,τι θες, εδώ έβγαλες ότι η Κοπενχάγη έχει μόνο 6 εστιατόρια με αστέρια, αλλά δεν θα το ακούσει κανείς. Φιλική συμβουλή. 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DrKo είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_life

Έχει και section για quantitative measurement. Μπορεί να μην είναι «ένα» το κριτήριο, αλλά η ποιότητα ζωής μετριέται.

Λίγο πιο κάτω, στο ίδιο άρθρο, έχει και άλλους δείκτες. 

Sorry, αλλά είσαι λάθος. Δεν έχει μόνο 6 η Κοπενχάγη. Μην λέμε και ό,τι θέλουμε. 

Επίσης, η Κοπενχαγη έχει το εστιατόριο που κρίθηκε ως το τοπ στον κόσμο γι το 2021. 

Τέλος, δεν θυμάμαι να σε φώναξε κανείς για να πεις τι θα κάνουμε. Δηλαδή, πες ό,τι θες, εδώ έβγαλες ότι η Κοπενχάγη έχει μόνο 6 εστιατόρια με αστέρια, αλλά δεν θα το ακούσει κανείς. Φιλική συμβουλή. 

Εντάξει, για την Κοπεγχάγη έχεις δίκιο, στο Google μου έβγαλε αυτό (https://www.scandinaviastandard.com/six-michelin-star-restaurants-in-copenhagen/) ως πρώτο αποτέλεσμα και θεώρησα ότι είναι 6. Τελικά είναι 14 μάλλον, αλλά το νόημα του επιχειρήματος δεν αλλάζει. Αν το κριτήριό σου είναι το πόσα εστιατόρια με αστέρια Michelin υπάρχουν σε ένα μέρος, το Λονδίνο υπερέχει με διαφορά και προφανώς δεν είναι εστιατόρια κεμπάπ. Αν μου πεις ότι το κριτήριο είναι η λίστα με τα top εστιατόρια, τότε πρέπει να δεχθούμε ότι δεύτερο στον κόσμο είναι το χωριό Atxondo στην Ισπανία. Και ούτω καθεξής.

Ως προς την ποιότητα ζωής, ξέρω πολύ καλά ότι μετριέται. Κομμάτι της δουλειά μου είναι πάνω στην Health-related Quality of Life. Αλλά αν διαβάσεις το link που έβαλες θα δεις ότι λέει αυτό ακριβώς. Ότι υπάρχουν ένα σωρό δείκτες, αλλά δεν υπάρχει κάποιος σαφής και γενικά αποδεκτός ορισμός.

Τώρα για το ποιος με φώναξε, αυτός που φώναξε κι εσένα και τους άλλους να πείτε τη γνώμη σας. Φόρουμ είναι, αυτό κάνουμε. Αν εσύ κατάλαβες ότι το ύφος μου ήταν επιθετικό, καλώς, αλλά δεν ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...