Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στην Ελλάδα και επαγγελματικές προοπτικές στον Τεχνολογικό τομέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 22/2/2022 στις 12:10 ΜΜ, DrKo είπε

Μια χαρά είναι και η εργασία και η κοινωνική ζωή.

Εάν σε κάποιον ταιριάζουν ή όχι, είναι άλλο θέμα. Επίσης, είναι άλλο θέμα και οι προτεραιότητες. Μπορεί κανείς να έχει πρώτα το να μην ζει σε ένα τόσο χάλια κράτος όσο η Ελλάδα από το να βγαίνει σε τσιπουράδικα ή καφετέριες, και μία-δυο φορές τον χρόνο να ταξιδεύει τον κόσμο, βλέποντας νέα «τσιπουράδικα» και νέες «καφετέριες».

Άλλος μπορεί να έχει πρώτα το να ζει σε κάτι γνώριμο, και ας είναι χάλια.

Δεν είναι κάποια επιλογή καλύτερη από την άλλη, γιατί είναι προσωπική και υποκειμενική προτίμηση.

Όμως, αντικειμενικά, η Ελλάδα είναι στις κακές χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς.

Ούτε καν. Η Ελλάδα είναι τραγική σε μερικούς τομείς, αλλά άμα έχεις κάποια λεφτά / καλή δουλειά, θα περάσεις απείρως καλύτερα από τις περισσότερες χώρες. Και δεν έχει να κάνει ούτε μόνο με καφέδες, ούτε μόνο με τσιπουράδικα. Αλλά έχει να κάνει και με αυτά.

Αυτοί που πήγαμε εξωτερικό, ζήσαμε καμία δεκαετία έξω, φτάνοντας σε πολύ καλό σημείο επαγγελματικά, και μετά αποφασίσαμε να γυρίσουμε κάτι περισσότερο και καλύτερα ξέρουμε από σένα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Βλέπουμε μια τάση μείωσης επιστροφής στη χώρα;

Ναι. Ιδιως οσοι φυγαν μεσα στην κριση και εχουν φαει 7-10 χρονια εξω εχουν τασεις επιστροφης και ξερω και αρκετους που εχουν επιστρεψει. Ξερω και κοσμο που γυρισε και ξαναεφυγε.

Σιγουρα δεν ειναι ροδινα τα πραγματα αλλα σιγουρα πολυ καλυτερα απο το 2012-2017 που πραγματικα ηταν σχεδον αδυνατο να βρει κανεις θεση στο αντικειμενο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 19/6/2022 στις 5:11 ΜΜ, Papakaliati είπε

 

Ούτε καν. Η Ελλάδα είναι τραγική σε μερικούς τομείς, αλλά άμα έχεις κάποια λεφτά / καλή δουλειά, θα περάσεις απείρως καλύτερα από τις περισσότερες χώρες. Και δεν έχει να κάνει ούτε μόνο με καφέδες, ούτε μόνο με τσιπουράδικα. Αλλά έχει να κάνει και με αυτά.

Αυτοί που πήγαμε εξωτερικό, ζήσαμε καμία δεκαετία έξω, φτάνοντας σε πολύ καλό σημείο επαγγελματικά, και μετά αποφασίσαμε να γυρίσουμε κάτι περισσότερο και καλύτερα ξέρουμε από σένα. 

δεν ειναι τι ξερεις αλλα τι σου αρεσει να κανεις στον ελευθερο χρονο σου... Στην Ελλαδα οι επιλογες στο θεμα κουλτουρα/διασκεδαση ειναι λιγοτερο σοφιστικε. Κι επισης κατα πλειοψηφια ο κοσμος στην Ελλαδα δεν εχει λεφτα να κλασει, κι αυτοι που εχουν συνηθως δεν τα βγαλαν αξιοκρατικα αλλα απο γονεις, γραμμενα σπιτια/μαγαζια κλπ. με οτι αυτο σημαινει για τον χαρακτηρα τους. Οποτε οταν γυριζεις εχοντας χτισει μια Χ καριερα εξω με ποιον να ταυτιστεις, τον μπατιρη η τον καλομαθημενο; 

Επεξ/σία από vs_skg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2022 στις 7:11 ΜΜ, Papakaliati είπε

 

Ούτε καν. Η Ελλάδα είναι τραγική σε μερικούς τομείς, αλλά άμα έχεις κάποια λεφτά / καλή δουλειά, θα περάσεις απείρως καλύτερα από τις περισσότερες χώρες. Και δεν έχει να κάνει ούτε μόνο με καφέδες, ούτε μόνο με τσιπουράδικα. Αλλά έχει να κάνει και με αυτά.

Αυτοί που πήγαμε εξωτερικό, ζήσαμε καμία δεκαετία έξω, φτάνοντας σε πολύ καλό σημείο επαγγελματικά, και μετά αποφασίσαμε να γυρίσουμε κάτι περισσότερο και καλύτερα ξέρουμε από σένα. 

Δεν ξέρω για ποιους μιλάς και εάν το ξέρουν και αυτοί ότι μιλάς για λογαριασμό τους ή είναι σύμπλεγμά σου, αλλά και μόνο ότι το βάζεις σε ανταγωνιστικό και επιθετικό «ξέρουμε καλύτερα», δείχνει την ανάγκη σου να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι.

Θες, δεν θες, η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς. Από φορολογικό, ποιότητα καθημερινής ζωής, υποδομές, υπηρεσίες υγείας, εκπαίδευση, μέχρι διαφθορά σε όλο το δημόσιο και ελευθερία λόγου.

Το επιχείρημα με τα «λεφτά» είναι εντελώς άκυρο. Εάν είχες όντως, θα ήξερες πως με λεφτά παντού ζεις καλά και εάν αποφασίσεις να πας κάπου για διακοπές, υπάρχουν χώρες με πολύ καλύτερο τουριστικό προϊόν. 

Εάν αποφασίσεις να συζητήσεις σαν άνθρωπος και όχι με επιθετικές κορώνες, ίσως να μάθεις και κάτι. Αλλιώς, μπορείς να προσπαθείς να πείσεις ακόμα τον εαυτό σου με τα χαμηλού επιπέδου τεχνάσματα όπως «εμείς που», «δέκα χρόνια» κτλ.

 

Υ.Γ. Εάν θες να στηρίξεις με κάτι ουσιαστικό τον λόγο σου και όχι με με φαντασιώσεις ότι μιλάς εξ ονόματος και άλλων, παρέθεσε έναν δείκτη κατά τον οποίο η Ελλάδα πάει καλά σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρώπης. 

Επεξ/σία από DrKo
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 22/7/2020 στις 11:27 ΜΜ, Antiriad είπε

Θα ήθελα την γνώμη από όσους γνωρίζουν και έχουν εμπειρία από μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα. Επέλεξα αυτό το Forum διότι έχω παρατηρήσει ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που ασχολούνται με την τεχνολογία, είναι επαγγελματίες που δουλεύουν στο εξωτερικό και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Υπάρχει αρκετή τεχνογνωσία απο αρκετά άτομα.

Η προσωπική μου ιστορία είναι ότι έφυγα από την Ελλάδα πριν 25 χρόνια και εργάζομαι στις ΗΠΑ για 20+ χρόνια. Έχω ζήσει σχεδόν κάτι λιγότερο από τα μισά μου χρόνια στην Ελλάδα. Έχω μικρά παιδιά ακόμα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν τα πράγματα άμα γυρίζαμε Ελλάδα μόνιμα. Ασχολούμαι με την τεχνολογία με εξειδίκευσή σε τηλεπικοινωνίες, δίκτυα και Cloud με υπηρεσία σε μεγάλες γνωστές εταιρίες.

Γενικά είμαι αρκετά ενήμερος με τις καταστάσεις στην Ελλάδα και δεν μπορώ να πω ότι έχω ακούσει κάτι θετικό όσο αφορά τα επαγγελματικά και γενικότερα τις καταστάσεις με επίσης την  έλλειψη αξιοκρατίας. Από την άλλη έχοντας δουλέψει αρκετά χρόνια στο εξωτερικό θα ήθελα να δω τι προοπτικές υπάρχουν στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη για κάποιον με την δικιά μου εμπειρία η ακόμα και για περιπτώσεις όπου θα μπορούσα να δουλέψω από Ελλάδα και η εταιρία να είναι κάπου στην Ευρώπη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας είναι πάρα πολύ εύκολο να δουλέψεις μέσο Internet αρκεί να έχεις καλή σύνδεσή. Δυστυχώς όμως τα τελευταία 10 χρόνια από το 2009 και μετά τα πράγματα έχουν μείνει στάσιμα στην Ελλάδα απο ότι ακούω.


Σε ότι αφορά την Ελλάδα και εγώ και η γυναίκα μου έχουμε διαμερίσματα στην Αθήνα σε καλές περιοχές. Μπορούμε άνετα να ξενοικίασουμε ένα από αυτά για να μείνουμε. Το σημαντικότερο είναι ποια θα ήταν η σωστή κίνηση για επιστροφή στην Ελλάδα.

  • Να βρώ δουλειά πριν επιστρέψω με ξένη εταιρία;
  • Ξέρει κανείς τι παίζεται με Recruiters στην Ελλάδα; Μπορούν να σου βρούν αξιόλογη δουλειά;
  • Μπορεί η εμπειρία να παίξει ρόλο για εύρεσή καλής εργασίας η όχι;
  • Υπάρχει ζήτηση για νέες τεχνολογίες απο εταιρίες και ποιές;

Πάντος από γνωστούς και συγγενείς ποιο πολύ προσπαθούν να μας αποθαρρύνουνε να γυρίσουμε χωρίς και οι ίδιοι να γνωρίζουν τι γενικότερες καταστάσεις στον τομέα της τεχνολογίας. Γνωρίζω βεβαία οτι οι αποδοχές θα είναι αρκετά μικρότερες απο μεγάλες Ευρωπαικές πόλεις αλλά και δεν θα έχουμε ανάγκη απο ενοίκιο και τα έξοδα μας θα είναι μικρότερα.

Τώρα με τον Covid-19 δεν είναι η κατάλληλη ώρα  για τέτειες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρεις και πως θα πάνε τα πραγματα στο εξωτερικό. 

Ευχαριστώ.....

 

Εγώ θα στο πω πιο απλά

να κάτσεις εκεί που κάθεσαι δηλαδή στις ΗΠΑ

αν θες καλύτερα ψάξε στην Ε.Ε. αλλά με επιφύλαξη

εγώ στην θέση σου δεν θα το έκανα αυτό το βήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, DrKo είπε

Δεν ξέρω για ποιους μιλάς και εάν το ξέρουν και αυτοί ότι μιλάς για λογαριασμό τους ή είναι σύμπλεγμά σου, αλλά και μόνο ότι το βάζεις σε ανταγωνιστικό και επιθετικό «ξέρουμε καλύτερα», δείχνει την ανάγκη σου να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι.

Θες, δεν θες, η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς. Από φορολογικό, ποιότητα καθημερινής ζωής, υποδομές, υπηρεσίες υγείας, εκπαίδευση, μέχρι διαφθορά σε όλο το δημόσιο και ελευθερία λόγου.

Το επιχείρημα με τα «λεφτά» είναι εντελώς άκυρο. Εάν είχες όντως, θα ήξερες πως με λεφτά παντού ζεις καλά και εάν αποφασίσεις να πας κάπου για διακοπές, υπάρχουν χώρες με πολύ καλύτερο τουριστικό προϊόν. 

Εάν αποφασίσεις να συζητήσεις σαν άνθρωπος και όχι με επιθετικές κορώνες, ίσως να μάθεις και κάτι. Αλλιώς, μπορείς να προσπαθείς να πείσεις ακόμα τον εαυτό σου με τα χαμηλού επιπέδου τεχνάσματα όπως «εμείς που», «δέκα χρόνια» κτλ.

 

Υ.Γ. Εάν θες να στηρίξεις με κάτι ουσιαστικό τον λόγο σου και όχι με με φαντασιώσεις ότι μιλάς εξ ονόματος και άλλων, παρέθεσε έναν δείκτη κατά τον οποίο η Ελλάδα πάει καλά σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρώπης. 

Μην ασχολεισαι μωρε, εφαγε παντοφλα απο την γυναικα να γυρισει Ελλαδα λογικα και τωρα εχει παρει σβαρνα καθε τοπικ γραφοντας σεντονια για το ποσο καλη ειναι η χωρα και τι καλα εκανε που γυρισε. Μαλλον τον εαυτο του προσπαθει να πεισει πρωτα. Παντα με τις καταλληλες πινελιες για το ποσο καλος ειναι στη δουλεια του και τι περιζητητος senior ειναι. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Μην ασχολεισαι μωρε, εφαγε παντοφλα απο την γυναικα να γυρισει Ελλαδα λογικα και τωρα εχει παρει σβαρνα καθε τοπικ γραφοντας σεντονια για το ποσο καλη ειναι η χωρα και τι καλα εκανε που γυρισε. Μαλλον τον εαυτο του προσπαθει να πεισει πρωτα. Παντα με τις καταλληλες πινελιες για το ποσο καλος ειναι στη δουλεια του και τι περιζητητος senior ειναι. 😂

Καλά δεν είπα ότι είναι υπέροχη η Ελλάδα. Αλλά το να μπορώ να πάω πσκ στην θάλασσα 5 μήνες τον χρόνο , είναι κάτι που δεν το έχεις συνήθως στο εξωτερικό.

Το «ξέρουμε καλύτερα» πήγαινε σε εμάς που το αποφασίσαμε να το κάνουμε, προφανώς ξέρουμε τους λόγους. Δεν μιλάω για όλη την ανθρωπότητα, αλλά για τα άτομα που είχανε την επιλογή να συνεχίζουν να μένουν έξω και αποφασίσανε να επιστρέξουν. Μάλλον τα κολλήματακια και τα απωθημένα σε εσένα εντοπίζονονται.

2 ώρες πριν, DrKo είπε

Δεν ξέρω για ποιους μιλάς και εάν το ξέρουν και αυτοί ότι μιλάς για λογαριασμό τους ή είναι σύμπλεγμά σου, αλλά και μόνο ότι το βάζεις σε ανταγωνιστικό και επιθετικό «ξέρουμε καλύτερα», δείχνει την ανάγκη σου να πείσεις τον εαυτό σου για κάτι.

Θες, δεν θες, η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς. Από φορολογικό, ποιότητα καθημερινής ζωής, υποδομές, υπηρεσίες υγείας, εκπαίδευση, μέχρι διαφθορά σε όλο το δημόσιο και ελευθερία λόγου.

Το επιχείρημα με τα «λεφτά» είναι εντελώς άκυρο. Εάν είχες όντως, θα ήξερες πως με λεφτά παντού ζεις καλά και εάν αποφασίσεις να πας κάπου για διακοπές, υπάρχουν χώρες με πολύ καλύτερο τουριστικό προϊόν. 

Εάν αποφασίσεις να συζητήσεις σαν άνθρωπος και όχι με επιθετικές κορώνες, ίσως να μάθεις και κάτι. Αλλιώς, μπορείς να προσπαθείς να πείσεις ακόμα τον εαυτό σου με τα χαμηλού επιπέδου τεχνάσματα όπως «εμείς που», «δέκα χρόνια» κτλ.

 

Υ.Γ. Εάν θες να στηρίξεις με κάτι ουσιαστικό τον λόγο σου και όχι με με φαντασιώσεις ότι μιλάς εξ ονόματος και άλλων, παρέθεσε έναν δείκτη κατά τον οποίο η Ελλάδα πάει καλά σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρώπης. 

Δεν θα επιλέξω προφανώς την χώρα που θα μείνω. ούτε που θα μεγαλώσω το παιδί μου σύμφωνα με δείκτες, αλλά σύμφωνα με τα δικά μου βιώματα. Σύμφωνα με τους (κάποιους) από τους δείκτες που ανέφερες, Φινλανδία  Δανια και Νορβηγία είναι του στην Ευρώπη. Πέρα από τη Δανία , Νορβηγία και Φινλανδία δεν θα ήθελα με τίποτα να μείνω ποτέ, πέρα από σύντομο ταξιδάκι.
 

Ούτε φυσικά με απασχολεί το τουριστικό προϊόν , δεν με ενδιαφέρει να γίνω τουρίστας. Ούτε και με απασχολεί να πίσω κανέναν, δεν θα άλλαζα το γεγονός ότι έζησα έξω μια δεκαετία , πολύ ωραία τα πέρασα. Απλά δεν μπορώ να διαβάζω απόψεις του στυλ, τρελος είναι κάποιος να γυρίσει και τα σχετικα.

  

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καλά δεν είπα ότι είναι υπέροχη η Ελλάδα. Αλλά το να μπορώ να πάω πσκ στην θάλασσα 5 μήνες τον χρόνο , είναι κάτι που δεν το έχεις συνήθως στο εξωτερικό.

Το «ξέρουμε καλύτερα» πήγαινε σε εμάς που το αποφασίσαμε να το κάνουμε, προφανώς ξέρουμε τους λόγους. Δεν μιλάω για όλη την ανθρωπότητα, αλλά για τα άτομα που είχανε την επιλογή να συνεχίζουν να μένουν έξω και αποφασίσανε να επιστρέξουν. Μάλλον τα κολλήματακια και τα απωθημένα σε εσένα εντοπίζονονται.

Μουσειο και θεατρο καθε ποτε πας Ελλαδα; Συναυλια; Σε μαγαζι με live μουσικη; 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Μουσειο και θεατρο καθε ποτε πας Ελλαδα; Συναυλια; Σε μαγαζι με live μουσικη; 

Συναυλία και σε live συχνότερα. Μουσεία και θέατρο σπάνια. Δεν είναι και κάτι που μου λείπει αποτι φαίνεται, αλλιώς θα το επίδιωκα. Λες και αμα είσαι εξωτερικό, πέρα από συγκεκριμένες πόλεις έχει παντού μουσεία τα θέατρα. Ας μην αναφέρουμε καν μικρότερες πόλεις του εξωτερικου δηλαδή που δεν παρέχουν αυτή τη δυνατότητα ένα πράγμα; 

Αμα αυτά είναι η πρώτη σου προτεραιότητα, τότε μετά το Λονδίνο (από εύκολες επιλογές ) ,το χάος ένα πράγμα…

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vs_skg είπε

Μουσειο και θεατρο καθε ποτε πας Ελλαδα; Συναυλια; Σε μαγαζι με live μουσικη; 

Στο εξωτερικό οσοι είναι καθε πότε πάνε? Προ κοβιντ ολο το καλοκαίρι σε συναυλιες και μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους πήγαινα, τωρα τα περιορισα κυριως γιατι δε μπορω να περπατησω ή να κατσω πολύ ώρα όρθια. Θέατρο δεν μου πολυαρέσει. Πραγματικά το έχω απορία γιατι ρωτάω φιλους και γνωστους που ζουν έξω και οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα ουτε τι μουσεία έχει η πόλη που ζουν. 

2 ώρες πριν, shikabalas είπε

 για το ποσο καλος ειναι στη δουλεια του και τι περιζητητος senior ειναι. 😂

ασχετα με το συμφορουμίτη μόνο εδώ μεσα και στο linkedIn έχουν μαζευτεί όλοι οι υπερ-επιτυχημένοι και καλοπληρωμένοι επαγγελματίες, και βγαινεις στον έξω κόσμο και βλέπεις οτι από τις χαμαλοδουλειές και την επαγγελματική αποτυχία σου βγάζεις περισσότερα από τους συγκεκριμένους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Το «ξέρουμε καλύτερα» πήγαινε σε εμάς που το αποφασίσαμε να το κάνουμε, προφανώς ξέρουμε τους λόγους. Δεν μιλάω για όλη την ανθρωπότητα, αλλά για τα άτομα που είχανε την επιλογή να συνεχίζουν να μένουν έξω και αποφασίσανε να επιστρέξουν. Μάλλον τα κολλήματακια και τα απωθημένα σε εσένα εντοπίζονονται.

Δεν θα επιλέξω προφανώς την χώρα που θα μείνω. ούτε που θα μεγαλώσω το παιδί μου σύμφωνα με δείκτες, αλλά σύμφωνα με τα δικά μου βιώματα. Σύμφωνα με τους (κάποιους) από τους δείκτες που ανέφερες, Φινλανδία  Δανια και Νορβηγία είναι του στην Ευρώπη. Πέρα από τη Δανία , Νορβηγία και Φινλανδία δεν θα ήθελα με τίποτα να μείνω ποτέ, πέρα από σύντομο ταξιδάκι.
 

Ούτε φυσικά με απασχολεί το τουριστικό προϊόν , δεν με ενδιαφέρει να γίνω τουρίστας. Ούτε και με απασχολεί να πίσω κανέναν, δεν θα άλλαζα το γεγονός ότι έζησα έξω μια δεκαετία , πολύ ωραία τα πέρασα. Απλά δεν μπορώ να διαβάζω απόψεις του στυλ, τρελος είναι κάποιος να γυρίσει και τα σχετικα.

  

Δεν θα περίμενε κανείς να αποδεχθείς ούτε τα κολλήματά σου και τα απωθημένα σου αλλά ούτε και το γεγονός πως δεν μιλάς εξ ονόματος άλλων, όσο και εάν το θες.

Πέρα από την παραπάνω αδυναμία σου, έχεις αδυναμία και στο να διαβάζεις. Τράβα ξαναδιάβασε τι έγραψα και εάν βρεις που λέω για «τρελός είναι κάποιος να γυρίσει», κάνε το παράθεση.

Τέλος, το θέμα δεν είναι ποιες χώρες είναι τοπ, αλλά ότι η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες στην Ευρώπη, αντικειμενικά. 
 

Υ.Γ. Για την ιστορία, και επειδή (αποδεδειγμένα πλέον) δεν θα διαβάσεις σωστά, εγώ είχα γράψει:

Στις 22/2/2022 στις 12:10 ΜΜ, DrKo είπε

Δεν είναι κάποια επιλογή καλύτερη από την άλλη, γιατί είναι προσωπική και υποκειμενική προτίμηση.

 

Αλλά και:

Στις 22/2/2022 στις 12:10 ΜΜ, DrKo είπε

Όμως, αντικειμενικά, η Ελλάδα είναι στις κακές χώρες της Ευρώπης σε πολλούς τομείς.

 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2022 στις 6:11 ΜΜ, Papakaliati είπε

 

Ούτε καν. Η Ελλάδα είναι τραγική σε μερικούς τομείς, αλλά άμα έχεις κάποια λεφτά / καλή δουλειά, θα περάσεις απείρως καλύτερα από τις περισσότερες χώρες. Και δεν έχει να κάνει ούτε μόνο με καφέδες, ούτε μόνο με τσιπουράδικα. Αλλά έχει να κάνει και με αυτά.

Αυτοί που πήγαμε εξωτερικό, ζήσαμε καμία δεκαετία έξω, φτάνοντας σε πολύ καλό σημείο επαγγελματικά, και μετά αποφασίσαμε να γυρίσουμε κάτι περισσότερο και καλύτερα ξέρουμε από σένα. 

Εμείς που επίσης είμαστε καμία δεκαριά χρόνια έξω, λέμε ότι ακόμη και εάν έχεις λεφτά Ελλάδα:

  • Τρως στην μάπα το κυκλοφοριακό, τους δρόμους και την Ελληνική οδηγική "παιδεία". Για "περίεργα" γούστα όπως ποδήλατο ούτε λόγος γιατί είναι οριακά αυτοκτονικό με τους κάφρους και την έλλειψη υποδομών.
  • Ζεις, ή τουλάχιστον πρέπει να δουλέψεις/κάνεις την δουλειά σου, σε πόλεις μπετονοφαβέλες με βρωμιά, εγκληματικότητα, φασαρία, άναρχη δόμηση και μηδενικό σχεδόν πράσινο. Το οποίο είναι πάντα θλιβερό και θεοβρώμικο.
  • Έχεις να κάνεις με την ΕΛ γραφειοκρατία που δυστυχώς δεν περιορίζεται στο Δημόσιο. Ακόμη και ο ιδιωτικός τομέας έχει πολλά που θυμίζουν σόβιετ ριπάμπλικ. Να μην μιλήσουμε για την φορολογία και όλα τα ωραία εκεί.
  • Το σύστημα δικαιοσύνης είναι στην καλύτερη σκαλωμένο, στην χειρότερη άχρηστο. Η χαρά του λαμόγιου και του μπαταχτζή. Η αστυνομία δε, δυστυχώς ΔΕΝ.
  • Το εκπαιδευτικό πάει από το κακό στο χειρότερο, με τα σχολεία να μην έχουν λύσει προβλήματα δεκαετιών και να είναι μονίμως υποβαθμισμένα.
  • Δημόσιο σύστημα υγείας που έχει ψιλοκαταρρεύσει .

Υπάρχουν και άλλα, αλλά τα παραπάνω είναι τα σημαντικότερα για εμένα.
Ακόμη και να το φυσάς, δεν διορθώνουν τα παραπάνω. Παρακάμπτεις κάποια σίγουρα, όμως δεν λύνονται.

Γύρισες πίσω και γούστο και καπέλο σου, αλλά μια φορά σίγουρα δεν ξέρεις καλύτερα από εμάς που δεν γυρίσαμε.
 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εμείς που επίσης είμαστε καμία δεκαριά χρόνια έξω, λέμε ότι ακόμη και εάν έχεις λεφτά Ελλάδα:

  • Τρως στην μάπα το κυκλοφοριακό, τους δρόμους και την Ελληνική οδηγική "παιδεία". Για "περίεργα" γούστα όπως ποδήλατο ούτε λόγος γιατί είναι οριακά αυτοκτονικό με τους κάφρους και την έλλειψη υποδομών.
  • Ζεις, ή τουλάχιστον πρέπει να δουλέψεις/κάνεις την δουλειά σου, σε πόλεις μπετονοφαβέλες με βρωμιά, εγκληματικότητα, φασαρία, άναρχη δόμηση και μηδενικό σχεδόν πράσινο. Το οποίο είναι πάντα θλιβερό και θεοβρώμικο.
  • Έχεις να κάνεις με την ΕΛ γραφειοκρατία που δυστυχώς δεν περιορίζεται στο Δημόσιο. Ακόμη και ο ιδιωτικός τομέας έχει πολλά που θυμίζουν σόβιετ ριπάμπλικ. Να μην μιλήσουμε για την φορολογία και όλα τα ωραία εκεί.
  • Το σύστημα δικαιοσύνης είναι στην καλύτερη σκαλωμένο, στην χειρότερη άχρηστο. Η χαρά του λαμόγιου και του μπαταχτζή. Η αστυνομία δε, δυστυχώς ΔΕΝ.
  • Το εκπαιδευτικό πάει από το κακό στο χειρότερο, με τα σχολεία να μην έχουν λύσει προβλήματα δεκαετιών και να είναι μονίμως υποβαθμισμένα.
  • Δημόσιο σύστημα υγείας που έχει ψιλοκαταρρεύσει .

Υπάρχουν και άλλα, αλλά τα παραπάνω είναι τα σημαντικότερα για εμένα.
Ακόμη και να το φυσάς, δεν διορθώνουν τα παραπάνω. Παρακάμπτεις κάποια σίγουρα, όμως δεν λύνονται.

Γύρισες πίσω και γούστο και καπέλο σου, αλλά μια φορά σίγουρα δεν ξέρεις καλύτερα από εμάς που δεν γυρίσαμε.
 

Συμφωνώ απολύτως στα περισσότερα σημεία. Αλλά τα δυο πρωτα έχουνε να κανουνε καθαρά με την πολύ που μενεις. 

Για μένα που μένω επαρχία , και τελείως ποδήλατο friendly είναι, και οι οδηγοί σταματάνε στις διαβάσεις, και αρκετό πράσινο υπάρχει. 

Από εκεί και πέρα, είπα ακριβώς ότι οποίος γύρισε μετά από μερικά χρόνια εξωτερικό πίσω, έχει τους λόγους του. Όποιος επίσης θέλει να μείνει εξωτερικό , και αυτός έχει. Δεν διαφωνώ σε τίποτα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω εργασιακά πως ρολλάρα Ελλάδα. Εγώ είχα την τύχη η την κακοτυχία ως προγραμματιστής να μου λένε γεια σας ... προσληφθήκατε αλλά είχα τα εξήςε αρνητικά:

  1. Κακοσυντηρημένο κώδικα
  2. Έλλειψη Documentation
  3. Έλλειψη οργάνωσης

Παραταύτα λόγω των δυσκολιών με βοήθησε στο να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε τέτοιες εργασιακές συνθήκες:

  1. Αυτοοργανόνωμαι - λαμβάνω πρωτοβουλία δηλαδή απο το rant να αντλώ πληροφορίες και rant-rant να συν θέτω πάζλ.
  2. Να αντλώ spec από κώδικα και rant, δηλαδή να μην αναμένω από τον τρίτους να μου δίνουν spec αλλά να αντλώ εγώ στοιχεία για τα specs και να διαβάζω ανάμεσα απο τις γραμμές. Δηλαδή αν μου παραπονεθούν 2-3 άτομα για μια συμπεριφόρα στο λογισμικό ε κάτι βρωμάει εδώ
  3. Να γράφω τεκμηρίωση και να προσπαθώ να είμαι self-suficient. Δηλαδή να είμαι ένα department από μόνος μου να αυτοοργανώνομαι, να αυτοεκπαιδεύομαι, να κλέβω γνώσεις και snippers στο stackoverflow καλύπτωντας όποια business details.

Προσωπικά ο Ελληνική αγορά εργασίας είναι:

  1. Scattergun
  2. Hire
  3. Learn
  4. Go to step 1

Δηλαδή ρίξε άδεια και όσα γεμάτα ποιάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

μείς που επίσης είμαστε καμία δεκαριά χρόνια έξω, λέμε ότι ακόμη και εάν έχεις λεφτά Ελλάδα:

  • Τρως στην μάπα το κυκλοφοριακό, τους δρόμους και την Ελληνική οδηγική "παιδεία". Για "περίεργα" γούστα όπως ποδήλατο ούτε λόγος γιατί είναι οριακά αυτοκτονικό με τους κάφρους και την έλλειψη υποδομών.
  • Ζεις, ή τουλάχιστον πρέπει να δουλέψεις/κάνεις την δουλειά σου, σε πόλεις μπετονοφαβέλες με βρωμιά, εγκληματικότητα, φασαρία, άναρχη δόμηση και μηδενικό σχεδόν πράσινο. Το οποίο είναι πάντα θλιβερό και θεοβρώμικο.
  • Έχεις να κάνεις με την ΕΛ γραφειοκρατία που δυστυχώς δεν περιορίζεται στο Δημόσιο. Ακόμη και ο ιδιωτικός τομέας έχει πολλά που θυμίζουν σόβιετ ριπάμπλικ. Να μην μιλήσουμε για την φορολογία και όλα τα ωραία εκεί.
  • Το σύστημα δικαιοσύνης είναι στην καλύτερη σκαλωμένο, στην χειρότερη άχρηστο. Η χαρά του λαμόγιου και του μπαταχτζή. Η αστυνομία δε, δυστυχώς ΔΕΝ.
  • Το εκπαιδευτικό πάει από το κακό στο χειρότερο, με τα σχολεία να μην έχουν λύσει προβλήματα δεκαετιών και να είναι μονίμως υποβαθμισμένα.
  • Δημόσιο σύστημα υγείας που έχει ψιλοκαταρρεύσει .

 

Σε καποια συμφωνω. Μετα απο 4 χρονια Αγγλια θα σου πω οτι και εδω υπαρχει αρκετη εγκληματικοτητα και βρωμια στους δρομους. Το NHS ειναι σε κακη κατασταση. Πολλοι Ελληνες προτιμανε να πανε Ελλαδα για τα ζητηματα υγειας που εχουν. Φαντασου για να πας για ενα σφραγισμα ιδιωτικα στην Αγγλια το κοστος ειναι περιπου 200 λιρες.

 

Η δικια μου εμπειρια απο τη ζωη στο εξωτερικο εχει δειξει οτι επαγγελματικα ειναι ολα εξαιρετικα. Αρκει φυσικα να παιξεις σωστα τα χαρτια σου και να εχεις υπομονη. Πραγματα που με ενοχλουν και με ενοχλουν ολο και πιο πολυ οσο περναει ο χρονος ειναι σιγουρα ο καιρος. Φαντασου εγω που μισουσα το ελληνικο καλοκαιρι εφτασα να το αναπολω...Πολυ μεγαλη δυσκολια για να αναπτυξεις σχεσεις, φιλικες και προσωπικες. Πολυ μοναχικη ζωη. Drinking buddies κανεις ευκολα βεβαια. Τελος μια πολυ τοξικη κουλτουρα σχετικα με το ποτο που μπορει να σε απορροφησει πριν το καταλαβεις...

 

 

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...