Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εντος 14 ημερων ΛΟΓΙΚΑ υπαρχει υπαναχωρηση... 

 

γραφω λογικα γιατι στις τηλεποικοινωνιες υπαρχουν εξαιρεσεις (μην μπουμε στα χωραφια τους τωρα)  δες αν αναφερει τιποτα το συμβολαιο για δικαιωμα υπαναχωρησης και τσεκαρε στην ΡΑΕ ... για σιγουρια ΕΦΟΣΟΝ θελεις να το κανεις (δικη σου αποφαση ειναι)

Επεξ/σία από GKPGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lazarnik είπε

Με έστειλε φίλος να με ρωτήσει αν έδωσαν κάποια έκπτωση 20ευρω , σε σταθερο home enter, δεν ήξερα να του απαντήσω. Μου έστειλε και φωτο αλλά από ότι βλέπω δεν αναφέρει τι είναι αυτά τα -20. Γνωρίζει κανείς?IMG-5506e13998ae19906eabbe5b7a469747-V.jpg.90583651021031c696dce4e19b9749f9.jpg

Αυτά τα 20 ευρώ είναι από τον δεδδηε για εγγυημένες υπηρεσίες. Εγώ έδωσα ένδειξη και επειδή άργησαν να εκδώσουν λογαριασμό μάλλον με ευθύνη του δεδδηε μου πιστωσαν 20 ευρώ κ είχε και ένα pdf από τον δεδδηε στο ebill

Edit: τώρα είδα ότι του το έχει στις χρεώσεις προμήθειας, ίσως να μην είναι αυτό που λεω

IMG_20220512_201408.jpg

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να ζητήσουμε να βγάλουν εκκαθαριστικό ενώ μας έχει έρθει έναντι λογαριασμός;

Στον προηγούμενο λογαριασμό είχαν χρεώσει 1076 κιλοβατώρες για 40 ημέρες κατανάλωση (κάτι που ούτε καν κάψαμε καθώς λείπαμε τις μισές ημέρες στην περίοδο κατανάλωσης) και τώρα για 32 ημέρες κατανάλωσης χρέωσαν 1100. Όχι, δεν γίνεται να κάνω self metering γιατί άλλαξαν το ρολόι και εγώ βλέπω τιμή από την αλλαγή του ρολογιού ενώ αυτοί βλέπουν συνολική τιμή μαζί με το παλιό ρολόι και δεν ξέρω πόσο είναι αυτή η τιμή.

Εν ολίγοις, έχει βγει σε εναντί δύο λογαριασμών 2276 κιλοβατώρες και 568 ευρώ χρέωση, κάτι που με βάση το Excel και την μέση κατανάλωση μας υπολόγιζα πως θα ήταν σχεδόν 8 μήνες λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 4:41 ΜΜ, vali είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_2022-05-10-16-28-47-850_com.google.android_apps_docs.jpg.6bd1d514b35016d8addded25d5424937.jpg

Ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός enter+ , ο οποίος είναι και εκκαθάριστικος. Το περίεργο είναι ότι αν και ο υπάλληλος μου είχε πει ότι θα υπάρχει χρέωση 100 ευρώ για εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό, τελικά δεν μου την χρέωσαν. Ίσως παίζει ρόλο ότι έβαλα από e-bill πάγια εντολή. Επίσης βλέπω ότι δεν μου πιστώσαν τα 50 ευρώ που δίναν δώρο, μήπως η πίστωση γίνεται στον επόμενο λογαριασμό; Αν  έχουν βάλει σε όλους το πενηνταρικο στον πρώτο λογαριασμό να στείλω mail στην ΔΕΗ, αν το δίνουν στον επόμενο θα περιμένω.

Υ.Γ. Το συμβόλαιο στο enter έγινε τον Φεβρουάριο.

Σε εμενα
το 50ρικο το αφαιρεσαν στον 1ο που ηρθε με "ΔΕΗ myHome Enter+", ηταν "εναντι" και πανω κατω μισος ηταν με "Γ1".
Εαν δεις προηγουμενη μου αναρτηση με ανεβασμα του λογαριασμου θα το δεις, καπου στης 1/4/2022 πρεπει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MrRush είπε

Γίνεται να ζητήσουμε να βγάλουν εκκαθαριστικό ενώ μας έχει έρθει έναντι λογαριασμός;

Στον προηγούμενο λογαριασμό είχαν χρεώσει 1076 κιλοβατώρες για 40 ημέρες κατανάλωση (κάτι που ούτε καν κάψαμε καθώς λείπαμε τις μισές ημέρες στην περίοδο κατανάλωσης) και τώρα για 32 ημέρες κατανάλωσης χρέωσαν 1100. Όχι, δεν γίνεται να κάνω self metering γιατί άλλαξαν το ρολόι και εγώ βλέπω τιμή από την αλλαγή του ρολογιού ενώ αυτοί βλέπουν συνολική τιμή μαζί με το παλιό ρολόι και δεν ξέρω πόσο είναι αυτή η τιμή.

Εν ολίγοις, έχει βγει σε εναντί δύο λογαριασμών 2276 κιλοβατώρες και 568 ευρώ χρέωση, κάτι που με βάση το Excel και την μέση κατανάλωση μας υπολόγιζα πως θα ήταν σχεδόν 8 μήνες λογαριασμοί.

Ζητησε το.. Αν και το βλεπω δυσκολο... Θα πρεπει να περασουν να μετρησουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2022 στις 9:51 ΜΜ, iliast33 είπε

καλο μήνα σε ολους!

Εχω μπει απο 1/2 στο enter και εχω κάνει μηνιαιο απο την αρχη και την πάγια εντολή.Έχουν βγει αλλοι 3 λογαριασμοι μετα την 1η πληρωμή και ενω έπρεπε να αφαιρεθει η εγγυηση των 100ε , που πλήρωσα στην αρχη αυτο δεν εγινε ποτε.Επειτα απο πολλα τηλ. που ειχαν πει στις 5/4 να μην δωσω μετρηση απο 15-20/4  καθως θα μετρησει Ο δεδηε  και θα βγει εκκαθαριστικος οποτε θα μου επιστραφει και η εγγυσηση. Ε λοιπον βγάζουν λογαριασμο 28/4 έναντι χρεωνοντας μου για 1 μηνα 1540kwh -340ευρω  ενω εχω καταναλώσει 350kwh . Και φυσικα δεν αφαιρεσαν την εγγυηση.Τους πηρα εξαλλος και τους έδωσα τις σωστες μετρησεις και ζητησα ακυρωση και επανεκδοση λογαριασμου.

Τι άλλο να κάνω με δαυτους;

Λοιπόν έπειτα από καταγγελία κ; Ι αρκετά τηλ τελικά έβγαλαν προχθές νέο λογαριασμό έναντι και μου είπαν πως θα ακυρωθεί ο παλιός και στον επόμενο εκκαθαριστικό θα πιστωθεί και η εγγύηση. Επίσης μου είπαν αν θέλω να δείνω κάθε μήνα ενδείξεις στο site του δεδηε 5 μέρες πριν ανοίξουν η ημερομηνίες για την ΔΕΗ καθώς το ανέφεραν ως πιο αξιόπιστο από το σαιτ της δεη. Τι κάνει κάποιος είναι όντως καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GKPGR είπε

μολις το εκανα για να το δουν και οι αλλοι...  Κορακιε οτι και να πουμε εχω κλειδωσει και πλεον δεν μπορω να κανω πισω... απλα το εβαλα εδω για τους υπολοιπους να δουν οπως θα κανω και με τον "κανονικο" εκαθαριστικο...

οπως και για αυτους που εκαναν την ιδια πατατα με εμενα οτι (τουλαχιστον μεχρι στιγμης...περιμενω τον εκαθαριστικο για να ειμαι σιγουρος) δεν υπαρχει ποινη επειδη στην ουσια με την ενταξη μου στο ΚΟΤ ακυρωθηκε το συμβολαιο που ειχα ...

image.png.214434fcb28cebbc6a092c473bdd2e1e.png

Καλησπέρα, το 5% συνεπεια και 2% παγια εντολη ισχυει και στους παλιους με 0,105 enter? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nermain είπε

Καλησπέρα, το 5% συνεπεια και 2% παγια εντολη ισχυει και στους παλιους με 0,105 enter? 

ναι

12 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Επίσης μου είπαν αν θέλω να δείνω κάθε μήνα ενδείξεις στο site του δεδηε 5 μέρες πριν ανοίξουν η ημερομηνίες για την ΔΕΗ καθώς το ανέφεραν ως πιο αξιόπιστο από το σαιτ της δεη. Τι κάνει κάποιος είναι όντως καλύτερα? 

ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τη δυνατότητα ανα δίμηνο . Βέβαια στο 4μηνο περνάνε οι ίδιοι

Εσύ πάντα να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ και στο ebill, ωστε αν κολλά το τελευταίο να παίρνουν απο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τη δυνατότητα ανα δίμηνο . Βέβαια στο 4μηνο περνάνε οι ίδιοι

Εσύ πάντα να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ και στο ebill, ωστε αν κολλά το τελευταίο να παίρνουν απο ΔΕΔΔΗΕ

Korakios σε ευχαριστώ. Στον δεδηε οπότε να δίνω κάθε μήνα όπως και στο ebill η μόνο δίμηνο δέχεται ο δεδηε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Korakios σε ευχαριστώ. Στον δεδηε οπότε να δίνω κάθε μήνα όπως και στο ebill η μόνο δίμηνο δέχεται ο δεδηε? 

μόνο δίμηνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στο self metering δώσουμε μετρήσεις αλλά παράλληλα έχουμε δώσει και στον δεδδηε θα λάβουν υπόψιν την πιο πρόσφατη η πάντα του δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Εάν στο self metering δώσουμε μετρήσεις αλλά παράλληλα έχουμε δώσει και στον δεδδηε θα λάβουν υπόψιν την πιο πρόσφατη η πάντα του δεδδηε;

Πάντα υπερισχύει του ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Joshua21 said:

Πάντα υπερισχύει του ΔΕΔΔΗΕ.

Διαβάζω ότι σε κάποιους βγήκε διπλός λογαριασμός όταν έδωσαν πχ Δευτέρα μέτρηση στον δεδδηε και Τετάρτη τις νέες μετρήσεις στη ΔΕΗ. Εγώ έδωσα τώρα μετρήσεις στον δεδδηε έχει κανένα νόημα να δώσω και στο ebill η απλά το αφήνω εντελώς για αυτόν τον μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...