Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Έχει γίνει λαθος στους υπολογισμους και το διορθωσαν;

ναι ,σε αρκετούς , για να επαληθεύσεις δες το 4ο φύλλο του excel που αναφέρει τις επιδοτήσεις που έπρεπε να είχες πάρει , μάλλον οι περισσότεροι δεν κοιτούσαν τα ποσά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, GnsP είπε

Πάλι έξω τα επαγγελματικά. 

Τα κοινόχρηστα επίσης αλλά να μου πεις, ολιστική ζωή πρέπει να κάνουμε την την θέλουμε την κεντρική τηλεόραση, το θυροτηλέφωνο, το ασανσέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι πληρωμές πριν την πάγια εντολή μπορεί να την ακυρώσουν οπότε να ακυρωθεί το Online? 

Μέχρι τώρα απλά τα αφήνω να τα τραβηξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, imr είπε

Ισχύει ότι πληρωμές πριν την πάγια εντολή μπορεί να την ακυρώσουν οπότε να ακυρωθεί το Online? 

Μέχρι τώρα απλά τα αφήνω να τα τραβηξει

έτσι είπαν απο ΔΕΗ

άλλο μέλος έχει αναφέρει οτι πάντα πλήρωνε χειροκίνητα

διαλέγεις και παίρνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imr είπε

Ισχύει ότι πληρωμές πριν την πάγια εντολή μπορεί να την ακυρώσουν οπότε να ακυρωθεί το Online? 

Για την ακρίβεια μετά από 3 συνεχόμενες (3 μήνες δλδ - στον τρίτο, τον,,,τρίτο). ΑΝ ισχύει.

8 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν ειπώθηκε κάτι περί κατάργησης της ρήτρας από Ιούλιο ή κάτι τέτοιο;

...και την Πόλη λένε διάφοροι κατά καιρούς ότι θα πάρουμε πίσω, αλλά μέχρι να γίνει οτιδήποτε, αναμένουμε

Βασικά "κατάργηση" δεν πρόκειται να παίξει. ΑΥΤΑ κι αν ήταν "λόγια". "ΠΛΑΦΟΝ" υποτίθεται θα βάλουν. Γύρω στα 160 "είπαν", αλλά κάτσε να δούμε μην γίνει "170" (εν τω μεταξύ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, η αναπροσαρμογή παίζει γύρω στο 200άρι, με τάσεις πτωτικές. Οπότε, για τον πρώτο καιρό έστω - από φθινόπωρο/χειμώνα, άμα δεν πάει στα 300/400, πάλι καλά - δεν,,,έγινε και τίποτα....ΕΚΤΟΣ κι αν παράλληλα θα συνεχίσουν ΚΑΙ τις επιδοτήσεις, προφανώς πιο μικρές, και λογικά ΠΑΝΤΑ για "μέχρι 300kWh"...)(...με άλλα λόγια, περίπου διπλασιασμός του κόστους του ρεύματος, σε σχέση με πέρσι, και "με βούλα" πια. Όσοι καταναλώνουν λίγο, καλύτερα θα είναι. Όσοι θα ξεφεύγουν, πούλο......).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

Βγήκε και το ΦΕΚ  , 60% αφού αφαιρεθούν οι πιστώσεις που έχει πάρει κάποιος , έως 600€ σύνολο για διάστημα 1/12/21-31/05/22

Μόνο κυμαινόμενα , όχι τα σταθερά , μόνο για κύριες κατοικίες (ή φοιτητές) , για <45000€ εισόδημα

Αρθρο 36

Όπως το διαβάζω στις πιστώσεις θα προσμετρηθουν μετά βεβαιότητας οι εκπτώσεις ενέργειας 30% της ΔΕΗ και πολύ θέλω να δω τι θα συμβεί με κάτι εκπτώσεις 40-50% που πρόσφεραν εναλλακτικοί παροχοι ως έκπτωση συνέπειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Όπως το διαβάζω στις πιστώσεις θα προσμετρηθουν μετά βεβαιότητας οι εκπτώσεις ενέργειας 30% της ΔΕΗ και πολύ θέλω να δω τι θα συμβεί με κάτι εκπτώσεις 40-50% που πρόσφεραν εναλλακτικοί παροχοι ως έκπτωση συνέπειας. 

Ε κάνα πενηνταρικο θα σας πετάξει τι περιμένεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι σε myHomeOnline, λόγω 2 μεγάλων έναντι που μου ήρθαν (δεν είχα δώσει kWh) από τον τελευταίο εκκαθάριστικο (φεβρ), είπα να δώσω τώρα μιας και δεν είχα κάψει αυτά που χρέωσαν... Ετσι ο τώρα λογαριασμός βγήκε με επιστροφη 90 ευρώ....  σε my home online με τη  πάγια χρέωση της πιστωτικής πως γίνεται αυτό ?? Θα δω δλδ -90 ευρώ στη πιστωτικη ?? Ή θα τα συνψηφισουν στον επόμενο λογαριασμό που θα είναι εκκαθαριστικός?? γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ?? Ή εχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Όπως το διαβάζω στις πιστώσεις θα προσμετρηθουν μετά βεβαιότητας οι εκπτώσεις ενέργειας 30% της ΔΕΗ και πολύ θέλω να δω τι θα συμβεί με κάτι εκπτώσεις 40-50% που πρόσφεραν εναλλακτικοί παροχοι ως έκπτωση συνέπειας. 

Δεν νομίζω να έχουν σχέση οι ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ του παρόχου - αφορούν το "ανταγωνιστικό σκέλος" άλλωστε. Ως "πιστώσεις" λογικά νοούνται οι του "ΤΕΜ", που αφαιρούνται από την συνολική χρέωση "αναπροσαρμογής". Οι "επιστροφές", αυτήν αφορούν.

4 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Καλησπέρα, είμαι σε myHomeOnline, λόγω 2 μεγάλων έναντι που μου ήρθαν (δεν είχα δώσει kWh) από τον τελευταίο εκκαθάριστικο (φεβρ), είπα να δώσω τώρα μιας και δεν είχα κάψει αυτά που χρέωσαν... Ετσι ο τώρα λογαριασμός βγήκε με επιστροφη 90 ευρώ....  σε my home online με τη  πάγια χρέωση της πιστωτικής πως γίνεται αυτό ?? Θα δω δλδ -90 ευρώ στη πιστωτικη ?? Ή θα τα συνψηφισουν στον επόμενο λογαριασμό που θα είναι εκκαθαριστικός?? γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ?? Ή εχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο??

Οι "επιστροφές" είναι (αρνητικά) "πιστωτικά" ποσά, που όπως είπες "συμψηφίζονται" στον επόμενο λογαριασμό. όχι, δεν θα δεις "επιστροφή" στον τραπεζικό λογαριασμό. Για να επιστρέψουν λεφτά άλλωστε (...αλλίμονο...), έχουν ξεχωριστή, συγκεκριμένη διαδικασία (και παλιότερα - προ covid -  μάλιστα, σου έβγαζαν τα συκώτια με αυτήν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Ή εχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο??

Γίνεται συμψηφισμός στον επόμενο λογαριασμό στο κουτάκι "Διάφορα" (λοιπές χρεοπιστώσεις) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

Δεν νομίζω να έχουν σχέση οι ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ του παρόχου - αφορούν το "ανταγωνιστικό σκέλος" άλλωστε. Ως "πιστώσεις" λογικά νοούνται οι του "ΤΕΜ", που αφαιρούνται από την συνολική χρέωση "αναπροσαρμογής". Οι "επιστροφές", αυτήν αφορούν.

 Εκτός από τις πιστώσεις τεμ θα αφαιρεθεί και η εκπτωση ενέργειας.για τη ΔΕΗ είμαι σχεδόν βέβαιος. Για τους υπόλοιπους μένει να το δούμε...εδώ θα είμαστε.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, messinia3 είπε

Όπως το διαβάζω στις πιστώσεις θα προσμετρηθουν μετά βεβαιότητας οι εκπτώσεις ενέργειας 30% της ΔΕΗ και πολύ θέλω να δω τι θα συμβεί με κάτι εκπτώσεις 40-50% που πρόσφεραν εναλλακτικοί παροχοι ως έκπτωση συνέπειας. 

δεν είδα να λέει πουθενά κάτι τέτοιο,  στα "υπερκέρδη" θα μετρήσουν οι εκπτώσεις αλλά αδιάφορο μιας και βγήκαν ψίχουλα , έχουμε ήδη το οκ απο Ε.Ε. να αυξήσουμε το χρέος ,άρα ότι θα πάρει ο καθένας και ότι έχει ήδη πάρει θα το χρυσοπληρώσει άμεσα με τόκους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να αφαιρέσουν και τις εκπτώσεις συνέπειας;

Εκτιμήσεις μπορεί να κάνει ο καθένας, ρητά πάντως δεν αναφέρεται τίποτα.

Επόμενη στάση Ιούλιος, κατακαλόκαιρο κλπ κλπ

Υ.Γ.

Ετοιμαστείτε σιγά σιγά και για προπαγάνδα στυλ "μαζί τα φάγαμε" "ας πρόσεχες" "επιβαρύνεις το περιβάλλον" και άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ναι, πάντα ήταν όλα ok.

Παίρνω εκκαθαριστικό λογαριασμό ανά δίμηνο.

Ενδείξεις δίνω εναλλάξ, τηλεφωνικά την προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης, και την επόμενη στο χρονικό περιθώριο περίπου μιας βδομάδας που επιτρέπει το site.

Εννοεις τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ και το αλλο διμηνο στο site του ΔΕΔΔΗΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...