Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Συμφέρουν ακόμα τα home online και enter? Μας ήρθε ο έναντι 390 ευρώ μόλις.

Συμφέρουν, εμένα ο προηγούμενος έναντι μου ήρθε -73€ και ο τελευταίος -2€.

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, messinia3 είπε

Το ποσό της ενίσχυσης αντιστοιχεί σε ποσοστό εξήντα τοις εκατό (60%), επί της αύξησης των λογαριασμών ρεύματος των ως άνω παροχών, που έχουν εκδοθεί την περίοδο αναφοράς, υπολογιζόμενης ως του υπολοίπου που προκύπτει μετά την αφαίρεση, από το ποσό της ρήτρας αναπροσαρμογής κάθε λογαριασμού ρεύματος των ποσών έκπτωσης: α) που έχει χορηγηθεί από τον ειδικό λογαριασμό με την ονομασία «Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης» του άρθρου εξηκοστού πρώτου του ν. 4839/2021 (Α’ 181), και β) που έχει ήδη χορηγηθεί από τους προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας, επί της κατανάλωσης ενέργειας του λογαριασμού.

είμαι αισιόδοξος οτι εννοούν σα β) την έξτρα επιδότηση που έδινε η ΔΕΗ απο 300-600kw 😁

γενικά πάντως ένα χιλιάρικο ανα άτομο μας το φόρτωσαν για φέτος , να δούμε πόσο επιτόκιο θα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Τί ερώτηση είναι αυτή "αν συμφέρουν"; Στο σάιτ της ΔΕΗ, φαίνονται οι τιμές τους. Πόσο τις θυμάσαι εσύ;

Από εκεί και πέρα, να μη σε ανησυχούν οι έναντι, αλλά οι εκκαθριστικοί. Και γενικά, οικονομία. Αν δεν πολυκαταναλώνεις, δεν θα σου έρθουν πολλά να πληρώνεις. Επιδότηση, παίρνεις;

Και αν πράγματι ενδιαφέρεσαι για το τί να κάνεις, ανέβασε (ολόκληρο, σε σπόιλερ, τον λογαριασμό, μαζί με τον τελευταίο εκκαθαριστικό. Σβήσε πρ. στοιχεία). Το να μην ξέρουμε καν για τί καταναλώσεις μιλάς, για περίοδο κατανάλωσης κτλκτλ, αλλά μόνο ένα ξερό "ήρθε 390 ο έναντι" δεν λέει τίποτα. Και αλήθεια τώρα, περίμενες να έρθει "390 ο ε΄ναντι" για να συζητήσεις το να μεταβείς σε σταθερό......;! Χμ. (...σα να ψάχνει έφηβη για αντισυλληπτικά, μετά από θετικό τεστ εγκυμοσύνης...)

Spoiler

image.png.68da9b50f0db148f3b53e576517843c7.pngimage.png.ba3110942963a9f4ca84ff707552356e.png

 

Επεξ/σία από Kingedward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kingedward είπε

Καλησπέρα

καταρχάς είναι λάθος ο λογαριασμός μιας και η επιδότηση (πίστωση ΤΕΜ) μόνο απο Απρίλιο έπρεπε να είναι 72€

κάνε αμφισβήτηση (στα χρήσιμα έγγραφα στο site της ΔΕΗ θα δεις και το email)

επίσης παίζει η 2η παράμετρος οτι είναι άγνωστη η επιδότηση Μαίου

λέγανε  0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα και 0,215€/kw για ΚΟΤ

αλλά άγνωστο αν ισχύει μιας και δεν έχω βρει ΦΕΚ

αν ισχύει ,δεν αξίζει σταθερό με τις παρούσες τιμές χοντρικής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς είναι λάθος ο λογαριασμός μιας και η επιδότηση (πίστωση ΤΕΜ) μόνο απο Απρίλιο έπρεπε να είναι 72€

κάνε αμφισβήτηση (στα χρήσιμα έγγραφα στο site της ΔΕΗ θα δεις και το email)

επίσης παίζει η 2η παράμετρος οτι είναι άγνωστη η επιδότηση Μαίου

λέγανε  0,205€/kw<150kw/μήνα και 0,16€/kw 150kw έως 300kw , 0,10 για >300kw/μήνα και 0,215€/kw για ΚΟΤ

αλλά άγνωστο αν ισχύει μιας και δεν έχω βρει ΦΕΚ

αν ισχύει ,δεν αξίζει σταθερό με τις παρούσες τιμές χοντρικής

Καλησπέρα φίλε Κοράκιε και ευχαριστώ! 

1) Τι ακριβώς κάνουμε σε αυτή την περίπτωση (- η αμφισβήτηση που ανέφερες-);  Δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά σκοπεύω να τα μάθω ένα-ένα.  (o εκκαθαριστικός είχε έρθει 690 με 2kw ) 

2) Μένω ως έχει κατα τη γνώμη σου αφού οι τιμές χονδρικής στην παρούσα φάση παραμένουν ασύμφορες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα . Ο αδερφός μου ξέχασε να δώσει καταματετρηση και ενώ έκαψε 55 kwh τον ήρθε λόγιαριασμος εναντι  για ενα μήνα 1450kwh . Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση το πληρώνει και βγαίνει πιστωτικός στtην επόμενη εκκαθάριση ; Και θα του μπουν τράπεζα;

Επεξ/σία από billyst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kingedward είπε

1) Τι ακριβώς κάνουμε σε αυτή την περίπτωση (- η αμφισβήτηση που ανέφερες-);  Δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά σκοπεύω να τα μάθω ένα-ένα.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/xrisima-entypa-revma/

https://www.dei.gr/media/j1ghix1a/amfisvitisi-logariasmou.pdf

και αποστολή στο email

ζητάς ανάλυση και γιατί δε συμβαδίζουν οι πιστώσεις ΤΕΜ

6 λεπτά πριν, Kingedward είπε

(o εκκαθαριστικός είχε έρθει 690 με 2kw ) 

2kw ? είσαι σίγουρος ? ανέβασε σε spoiler

7 λεπτά πριν, Kingedward είπε

2) Μένω ως έχει κατα τη γνώμη σου αφού οι τιμές χονδρικής στην παρούσα φάση παραμένουν ασύμφορες;

Το οτι έπρεπε να είχες κλείσει σε φθηνό σταθερό το έχεις καταλάβει , τώρα με τα 0,23 της ΔΕΗ είναι λίγο αργά , αλλά

σαν μέσο όρο πόσο καις ανα μήνα τώρα το καλοκαίρι ?

 ρώτα στο email να σου πούνε ακριβώς τα ποσά και όρια επιδοτήσεων που τους έχουνε έρθει απο το υπουργείο για Μάιο και Ιούνιο μιας και εξαρτάται το αν θα μείνεις σε κυμαινόμενο ή όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/xrisima-entypa-revma/

https://www.dei.gr/media/j1ghix1a/amfisvitisi-logariasmou.pdf

και αποστολή στο email

ζητάς ανάλυση και γιατί δε συμβαδίζουν οι πιστώσεις ΤΕΜ

2kw ? είσαι σίγουρος ? ανέβασε σε spoiler

Το οτι έπρεπε να είχες κλείσει σε φθηνό σταθερό το έχεις καταλάβει , τώρα με τα 0,23 της ΔΕΗ είναι λίγο αργά , αλλά

σαν μέσο όρο πόσο καις ανα μήνα τώρα το καλοκαίρι ?

 ρώτα στο email να σου πούνε ακριβώς τα ποσά και όρια επιδοτήσεων που τους έχουνε έρθει απο το υπουργείο για Μάιο και Ιούνιο μιας και εξ
αρτάται το αν θα μείνεις σε κυμαινόμενο ή όχι

1) Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; (Να σημειωθεί ότι δεν μέτρησε κανείς το ρολόι)

2) 2000 kw εννοούσα ναι. 

3) Δυστυχώς όταν είχα δει στο forum το thread πήγα στην ΔΕΗ και είχαν αλλάξει οι τιμές  ήδη (τον Απρίλιο). Θα ανεβάσω με την πρώτη ευκαιρία και τον προηγούμενο εκκαθαριστικό ναι. 

4) Είμαστε σε απόγνωση πραγματικά γιατί λόγω δουλειάς έχουμε πολύ λίγο χρόνο να ασχοληθούμε :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billyst είπε

Καλησπέρα στην ομάδα . Ο αδερφός μου ξέχασε να δώσει καταματετρηση και ενώ έκαψε 55 kwh τον ήρθε λόγια ενός για 1450 . Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση το πληρώνει και βγαίνει πιστωτικός στολή επόμενη εκκαθάριση ; Και θα του μπουν τράπεζα;

Κανένας δεν διαβάζει 2η φορά τι έχει γράψει; Μου βγήκε το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kingedward είπε

1) Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; (Να σημειωθεί ότι δεν μέτρησε κανείς το ρολόι)

λάθος στη πίστωση ΤΕΜ σίγουρα έγινε, καταμέτρηση δεν έγινε αφού έναντι είναι

19 λεπτά πριν, Kingedward είπε

4) Είμαστε σε απόγνωση πραγματικά γιατί λόγω δουλειάς έχουμε πολύ λίγο χρόνο να ασχοληθούμε :( 

επίσης άμεσα βάζεις νυχτερινό (τώρα πρόσεξα οτι δεν έχεις)

Spoiler

τώρα οικονομία , με επιδοτήσεις ή μη το ρεύμα είναι ακριβό , αν περισσεύει οτιδήποτε πάει για μόνωση και κατάργηση θερμοπομπών/παλιών κλιματιστικών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  •  

Καλησπέρα στην ομάδα . Ο αδερφός μου ξέχασε να δώσει καταματετρηση και ενώ έκαψε 55 kwh τον ήρθε λόγιαριασμος εναντι  για ενα μήνα 1450kwh . Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση το πληρώνει και βγαίνει πιστωτικός στtην επόμενη εκκαθάριση ; Και θα του μπουν τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyst είπε
  •  

Καλησπέρα στην ομάδα . Ο αδερφός μου ξέχασε να δώσει καταματετρηση και ενώ έκαψε 55 kwh τον ήρθε λόγιαριασμος εναντι  για ενα μήνα 1450kwh . Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση το πληρώνει και βγαίνει πιστωτικός στtην επόμενη εκκαθάριση ; Και θα του μπουν τράπεζα;

Αν υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο συμψηφίζεται με τους επόμενους λογαριασμούς εκτός και αν ζητήσει να του το δώσουν https://ecreditback.dei.gr/el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billyst είπε
  •  

Καλησπέρα στην ομάδα . Ο αδερφός μου ξέχασε να δώσει καταματετρηση και ενώ έκαψε 55 kwh τον ήρθε λόγιαριασμος εναντι  για ενα μήνα 1450kwh . Τι κάνει σε αυτή την περίπτωση το πληρώνει και βγαίνει πιστωτικός στtην επόμενη εκκαθάριση ; Και θα του μπουν τράπεζα;

Δεν πειραζει ... Θα βγει πιστωτικος στον εκκαθαριστικο...Υπομονη δεν εγινε και κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, (ακόμα περισσότερο όσοι έχουμε το home online), μπορείτε να δίνετε ενδείξεις στο e-bill για να σας βγαίνει έναντι πελάτη κάθε μήνα.., (από τις αρχές του χρόνου το κάνω) και μας βγαίνει περίπου 52-60 ευρώ το μήνα ο λογαριασμός (τα πάντα), αρκετά λογικό δεδομένης της κατάστασης (πρόλαβα online 0.096 - 0.076)special thanks to @korakios👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω από τις 10/5 τη διακοπή της παροχής σε παλιό homeonline λόγω θανάτου έχοντας στείλει αρκετές φορές όλα τα δικαιολογητικά που μου ζητήθηκαν στο [email protected] κοινοποιώντας και το customer. 
Το αποτέλεσμα μέχρι και σήμερα είναι να μην έχει γίνει καμμία ενέργεια και μάλιστα τηλεφωνικά δεν γνωρίζουν να για την εξέλιξη του αιτήματος. Υπάρχει κάποιος άλλος δρόμος πέρα από τη διακοπή σε κατάστημα με ραντεβού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...