Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ο νόμος λέει ότι ο πελάτης "δύναται να αιτείται"... δεν γράφει για υποχρέωση του παρόχου να αποδεχτεί τους ίδιους όρους σύμβασης σε περίπτωσης αλλαγής διεύθυνσης ή να του αλλάξει το τιμολόγιο.

Εφόσον αφήνει το παραθυράκι είναι θέμα του παρόχου.

Οσον αφορά τη ΡΑΕ είναι ανέκδοτο. Αν έχει κάποιος πρόβλημα με εταιρεία ενέργειας καλύτερα να μιλήσει με τον ΣτΚ.

ο πάροχος είναι υποχρεωμένος όμως να απαντήσει και αν είναι αρνητικά έχει την υποχρέωση να τεκμηριώσει

Η τεκμηρίωση ήταν επιπέδου δημοτικού

Η ΡΑΕ όντως είναι ανέκδοτο σε μεμονωμένες καταγγελίες , βέβαια και ο ΣτΚ δεν μπορεί να επιβάλλει ,

άρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

νοίκιασα πρόσφατα ένα κατάστημα και είδα πως έχει τριφασικό ρεύμα. Η ΔΕΗ βλέπω χρεώνει 300+ για εγγύηση σε τριφασικό μαγαζιά.

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί η εγγύηση, πχ κάποιος μου είπε με πάγια εντολή. Ισχύει αυτό και με ΔΕΗ ή πρέπει αναγκαστικά να πάω σε κάποιον πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου τελειώνει  τον μήνα Ιούλιο με πρόγραμμα my home online με μονάδα kwh 0.22900.Ψαχνω μάλλον σε mu home 4 all .Μέχρι τις 25 Ιουλίου είμαι στο on line Τι να κάνω;Δεν γίνεται μέσα από κομπιούτερ;Να πάω σε κατάστημα;Η να περιμένω τον Οκτώβρη;Πάντως κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο για πρόγραμμα από ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, radiotileorasi είπε

Εμένα μου τελειώνει  τον μήνα Ιούλιο με πρόγραμμα my home online με μονάδα kwh 0.22900.Ψαχνω μάλλον σε mu home 4 all .Μέχρι τις 25 Ιουλίου είμαι στο on line Τι να κάνω;Δεν γίνεται μέσα από κομπιούτερ;Να πάω σε κατάστημα;Η να περιμένω τον Οκτώβρη;Πάντως κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο για πρόγραμμα από ΔΕΗ.

Να περιμένεις μέχρι τότε .. Θα ανακοινωθούν νέες τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, radiotileorasi είπε

Εμένα μου τελειώνει  τον μήνα Ιούλιο με πρόγραμμα my home online με μονάδα kwh 0.22900.Ψαχνω μάλλον σε mu home 4 all .Μέχρι τις 25 Ιουλίου είμαι στο on line Τι να κάνω;Δεν γίνεται μέσα από κομπιούτερ;Να πάω σε κατάστημα;

Όπου και να σε ρίξουν θα είναι πολύ καλύτερα από το 0,22..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotileorasi είπε

Εμένα μου τελειώνει  τον μήνα Ιούλιο με πρόγραμμα my home online με μονάδα kwh 0.22900.Ψαχνω μάλλον σε mu home 4 all .Μέχρι τις 25 Ιουλίου είμαι στο on line Τι να κάνω;Δεν γίνεται μέσα από κομπιούτερ;Να πάω σε κατάστημα;Η να περιμένω τον Οκτώβρη;

μπορούσες πάντως να πας αζημίως οποιαδήποτε στιγμή σε άλλο πρόγραμμα

δες τιμές Ιουλίου που θα ανακοινωθούν σε 2-3 μέρες

1 ώρα πριν, radiotileorasi είπε

Πάντως κανένας δεν με πήρε τηλέφωνο για πρόγραμμα από ΔΕΗ.

αν για οποιονδήποτε λόγο θες να παραμείνεις μέχρι τη λήξη , έχε το νου σου οτι μετά μπορεί να μπεις αυτόματα στο online με τις τρέχουσες τιμές (πχ τώρα 0,28 / 0,24 ) , δλδ μην το ξεχάσεις

συνήθως στέλνανε επιστολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα , θα ήθελα μια βοήθεια για την ΔΕΗ αν παίζει καμία "προσφορά" αυτή την περίοδο σε κάνα πρόγραμμα.

Θεωρώ το ρεύμα που πληρώνω ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ όπως προφανως και το σύνολο της επικράτειας 😂

Σε μια πρόσφατη αναζητηση που έκανα στους λογαριασμούς έχω

έναντι εχω περίπου : 330 - 400kWh

εκκαθαριστικούς 730 - 800kWh 

Επισης ποια η άποψη σας για τις κιλοβατώρες μου;

Απο το σπίτι σχεδόν λείπω 10 μέρες το μήνα , έχω καινούργιες συσκευές και ο θερμοσίφωνας (4khW) ανάβει κυριως στην διάρκεια του μειωμένου (μεσημεριανό - βραδινό).

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Καλησπέρα στην παρέα , θα ήθελα μια βοήθεια για την ΔΕΗ αν παίζει καμία "προσφορά" αυτή την περίοδο σε κάνα πρόγραμμα.

Θεωρώ το ρεύμα που πληρώνω ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ όπως προφανως και το σύνολο της επικράτειας 😂

Σε μια πρόσφατη αναζητηση που έκανα στους λογαριασμούς έχω

έναντι εχω περίπου : 330 - 400kWh

εκκαθαριστικούς 730 - 800kWh 

Επισης ποια η άποψη σας για τις κιλοβατώρες μου;

Απο το σπίτι σχεδόν λείπω 10 μέρες το μήνα , έχω καινούργιες συσκευές και ο θερμοσίφωνας (4khW) ανάβει κυριως στην διάρκεια του μειωμένου (μεσημεριανό - βραδινό).

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Να περιμένεις 20 του μήνα που θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές.. Δηλαδή αύριο.. Και να δεις  και να επιλέξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Να περιμένεις 20 του μήνα που θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές.. Δηλαδή αύριο.. Και να δεις  και να επιλέξεις.. 

άρα δεδομένου ότι από 01/07 θα επανέλθει η Ρήτρα Αναπροσαρμογής , λέτε να κλειδώνουμε ένα πρόγραμμα , σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

δες τιμές Ιουλίου που θα ανακοινωθούν σε 2-3 μέρες

αν για οποιονδήποτε λόγο θες να παραμείνεις μέχρι τη λήξη , έχε το νου σου οτι μετά μπορεί να μπεις αυτόματα στο online με τις τρέχουσες τιμές (πχ τώρα 0,28 / 0,24 ) , δλδ μην το ξεχάσεις

Το ότι η τιμή για το ίδιο πρόγραμμα είναι +0,05Ε απο πέρυσι τέτοιο καιρό νομίζω είναι ενδεικτικό για το που βλέπει η δεη να πηγαίνει η τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Επισης ποια η άποψη σας για τις κιλοβατώρες μου;

δεν υπάρχει , ο καθένας καίει όσο νομίζει

υπάρχει ένα νήμα  χωρίς κανένα νόημα , αλλά ιδανικό για αυτό που ρωτάς

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/?do=getNewComment

1 λεπτό πριν, MontzOlee είπε

άρα δεδομένου ότι από 01/07 θα επανέλθει η Ρήτρα Αναπροσαρμογής , λέτε να κλειδώνουμε ένα πρόγραμμα , σωστά ;

καταρχάς ποτέ δεν έφυγε η ρήτρα , απλά ενσωματώθηκε στη βασική τιμή

όσο για το κλείδωμα σε σταθερό , εξαρτάται απο τις τιμές των σταθερών που θα παίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ObeyWario! είπε

Το ότι η τιμή για το ίδιο πρόγραμμα είναι +0,05Ε απο πέρυσι τέτοιο καιρό νομίζω είναι ενδεικτικό για το που βλέπει η δεη να πηγαίνει η τιμή

Επειδή δεν τα είχα παρακολουθήσει ποτέ (τιμές κτλ) , πως το εννοείς ;

θα ανέβουν ;

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει , ο καθένας καίει όσο νομίζει

υπάρχει ένα νήμα  χωρίς κανένα νόημα , αλλά ιδανικό για αυτό που ρωτάς

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/?do=getNewComment

Ευχαριστω για την απάντηση αλλά δεν εννοούσα να μου πει κάποιος ποσο να κάψω.

Η ερώτηση είναι αν για 2 άτομα σε 75 τμ σπίτι , απόντες περίπου 10 μέρες το μήνα & με ότι έγραψα παραπάνω αν "ακούγεται" πολλή ή λίγη η κατανάλωση μου !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Το ότι η τιμή για το ίδιο πρόγραμμα είναι +0,05Ε απο πέρυσι τέτοιο καιρό νομίζω είναι ενδεικτικό για το που βλέπει η δεη να πηγαίνει η τιμή

όλα μπορεί να αλλάξουν , άγνωστο

το θέμα είναι ούτε  οτι το 0,23 δε συνέφερε , η ΔΕΗ πχ στο Γ1 με τις επιδοτήσεις έμεινε στο 0,16 περίπου

2 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Η ερώτηση είναι αν για 2 άτομα σε 75 τμ σπίτι , απόντες περίπου 10 μέρες το μήνα & με ότι έγραψα παραπάνω αν "ακούγεται" πολλή ή λίγη η κατανάλωση μου !

η απάντησή μου είναι ακριβώς ίδια και συνέχεια στο άλλο νήμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...