Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε άποψη από την εμπειρία σας.

Σκέφτομαι να μεταβώ στο σταθερό myhomeonline που απαιτεί την πάγια εντολή μέσω τραπέζης.

Αν κάνω πάγια εντολή και πηγαίνω από το κατάστημα (με το που βγει ο λογαριασμός) και εξοφλώ με μετρητά θα υπάρχει πρόβλημα με την πάγια εντολή (δηλαδή διπλή χρέωση) ή με το πρόγραμμα γενικότερα; 

Ευχαριστώ

(Επικοινώνησα με ΔΕΗ, αλλά ο υπάλληλος φάνηκε να μην ήξερε. Η απάντησή του ήταν ότι μάλλον αφού έχει υποχρεωτική την πάγια εντολή θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά δεν ακούστηκε σίγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν λίγες μέρες πήγα στο MyHomeEnter από το το 4all και στο λογαριασμό που βγήκε την επόμενη μέρα είχε περαστεί το 50άρι πάντως. -13 ευρώ πιστωτικός ο λογαριασμός. Οπότε το δίνουν το 50άρι αν προέρχεσαι από ΔΕΗ κυμαινόμενο.

Τα 2500 μίλια  Aegean δεν έχω δει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, betion είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε άποψη από την εμπειρία σας.

Σκέφτομαι να μεταβώ στο σταθερό myhomeonline που απαιτεί την πάγια εντολή μέσω τραπέζης.

Αν κάνω πάγια εντολή και πηγαίνω από το κατάστημα (με το που βγει ο λογαριασμός) και εξοφλώ με μετρητά θα υπάρχει πρόβλημα με την πάγια εντολή (δηλαδή διπλή χρέωση) ή με το πρόγραμμα γενικότερα; 

Ευχαριστώ

(Επικοινώνησα με ΔΕΗ, αλλά ο υπάλληλος φάνηκε να μην ήξερε. Η απάντησή του ήταν ότι μάλλον αφού έχει υποχρεωτική την πάγια εντολή θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά δεν ακούστηκε σίγουρος...

Αν εξοφλείς 3-4 εργάσιμες πριν την ημερομηνία λήξης της πληρωμής δεν θα ενεργοποιείται η πάγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Pwpwpw said:

Αυτό δεν ισχύει για νέους πελάτες;

Όλους τους πιάνει, είναι τσεκαρισμένο και με το αέριο.

 

17 minutes ago, BigBlack said:

Αν εξοφλείς 3-4 εργάσιμες πριν την ημερομηνία λήξης της πληρωμής δεν θα ενεργοποιείται η πάγια.

Προσοχή το Πάσχα γιατί πιάνουν 7 μέρες σερί τραπεζικών αργιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Όλους τους πιάνει, είναι τσεκαρισμένο και με το αέριο.

 

Προσοχή το Πάσχα γιατί πιάνουν 7 μέρες σερί τραπεζικών αργιών.

Σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κοτ β' , Γ1'

μου ηρθε την προηγουμενη φορα λογαριασμος 44 κιλοβατ για 26 μερες και πληρωσα 23 ευρω.

τωρα μου ηρθε λογαρισμος 45 κιλοβατ για 31 ημερες και μου λενε 39 ευρω.οκ,βγαζω τα 7 ευρω δημοτικα τελη αυξηση που βλεπω λογω αυξησης του συντελεστη αρα καπου 32 ρευμα και διαφορες χρεωσεις δεη,δεηδε.ομως χωρις την εκπτωση κοτ β'.αν ειχα την εκπτωση κοτ β' θα πληρωνα λογικα το ιδιο ποσο 25-26 ευρω.

τωρα ,γιατι τους ρωτησα δεν πηρα την εκπτωση  κοτ? γιατι μου λενε, υπαρχει κανονιμος της ηδικα που λεει οτι πρεπει να εχω ελαχιστη καταναλωση 50 ευρω τις 31 ημερες.αν ειναι πιο κατω μπαινει ενας μαθηματικος τυπος που σε χρεωνει παραπανω.

ειναι αληθεια αυτο? και αν αληθευει εκτος απο την υπερβαση που λεει μεσα στον κανονισμο,παλια για 1400 το 4μηνο ,τωρα για 400 το μηνα αν δεν κανω λαθος,λεει πουθενα για ελαχιστη καταναλωση μεχρι 50 ευρω? εγω δεν το ειδα ουτε στην ηδικα ουτε στης δεη μεσα.

εγω απλα  δεν εκαψα λογω ζεστης πολυ ρευμα και με τετοιο καιρο δεν ημουν πολυ μεσα στο σπιτι το βραδυ.οποτε εκαψα λιγοτερο.

αν αληθευει ,αυτο το τρελλο μετρο ,θα πρεπει να πηγαινω στον μετρητη μετα τις 20 καθε μηνα να βλεπω αν εχω πιασει 49 κιλοβατορες ,ωστε μετα ςτις 20 μερες να εχω περιθωριο να καψω αλλη μια να παρω την εκπτωση.

δλδ. το παραλογο.ειπαμε να αφησουμε ησυχο την μετρητη αφου πλεον μετρανε καθε μηνα αλλα πρεπει τωρα εμεις που κανουμε μικρη καταναλωση να ξανακανουμε επισκεψη γιατι αν καταναλωνεις λιγοτερο σαν αδυναμος πολιτης επιβαρυνεις το κρατος😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όλους τους πιάνει, είναι τσεκαρισμένο και με το αέριο.

 

 

Eφοσον τους πιανει ολους τοτε φανταζομαι οτι στην επομενη εκδοση  λογαριασμου θα εχει -50 ευρω, εγω χθες εκανα την ματαβαση απο 4all στο online πως μπορω να ξερω απο τωρα αν ισχυει αυτο με το 50αρικο η οχι που με ρωτησε ο συμφοριτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

ειμαι κοτ β' , Γ1'

μου ηρθε την προηγουμενη φορα λογαριασμος 44 κιλοβατ για 26 μερες και πληρωσα 23 ευρω.

τωρα μου ηρθε λογαρισμος 45 κιλοβατ για 31 ημερες και μου λενε 39 ευρω.οκ,βγαζω τα 7 ευρω δημοτικα τελη αυξηση που βλεπω λογω αυξησης του συντελεστη αρα καπου 32 ρευμα και διαφορες χρεωσεις δεη,δεηδε.ομως χωρις την εκπτωση κοτ β'.αν ειχα την εκπτωση κοτ β' θα πληρωνα λογικα το ιδιο ποσο 25-26 ευρω.

τωρα ,γιατι τους ρωτησα δεν πηρα την εκπτωση  κοτ? γιατι μου λενε, υπαρχει κανονιμος της ηδικα που λεει οτι πρεπει να εχω ελαχιστη καταναλωση 50 ευρω τις 31 ημερες.αν ειναι πιο κατω μπαινει ενας μαθηματικος τυπος που σε χρεωνει παραπανω.

ειναι αληθεια αυτο? και αν αληθευει εκτος απο την υπερβαση που λεει μεσα στον κανονισμο,παλια για 1400 το 4μηνο ,τωρα για 400 το μηνα αν δεν κανω λαθος,λεει πουθενα για ελαχιστη καταναλωση μεχρι 50 ευρω? εγω δεν το ειδα ουτε στην ηδικα ουτε στης δεη μεσα.

εγω απλα  δεν εκαψα λογω ζεστης πολυ ρευμα και με τετοιο καιρο δεν ημουν πολυ μεσα στο σπιτι το βραδυ.οποτε εκαψα λιγοτερο.

αν αληθευει ,αυτο το τρελλο μετρο ,θα πρεπει να πηγαινω στον μετρητη μετα τις 20 καθε μηνα να βλεπω αν εχω πιασει 49 κιλοβατορες ,ωστε μετα ςτις 20 μερες να εχω περιθωριο να καψω αλλη μια να παρω την εκπτωση.

δλδ. το παραλογο.ειπαμε να αφησουμε ησυχο την μετρητη αφου πλεον μετρανε καθε μηνα αλλα πρεπει τωρα εμεις που κανουμε μικρη καταναλωση να ξανακανουμε επισκεψη γιατι αν καταναλωνεις λιγοτερο σαν αδυναμος πολιτης επιβαρυνεις το κρατος😂

Εάν η κατανάλωση είναι μικρότερη από 200 kWh ανά τετράμηνο, τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. (από εδώ), κάνε τις πράξεις και δες (αν έχεις όριο 1400 τότε πάει στις 350 το μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το εχω δει αυτο..προσεξτε την λεπτομερεια.

μιλαει για 200 το τετραμηνο.ομως αυτην την στιγμη τετραμηνο δεν υπολογιζεται πλεον ολο μαζι αλλα ανα μηνα οπως γινονται πλεον οι μετρησεις.αρα εγω πρεπει να καταλαβω οτι 200 στο τετραμηνο δεν σημαινει αναγκαστικα 50 τον μηνα αλλα 200 στο τετραμηνο.που σημαινει οτι αν ειναι συνολικα στο τετραμηνο 200 ,εγω μπορει να κανω τον ενα μηνα 40,τον αλλο 80 ,τον αλλο 20 ,τον αλλο 65.βεβαια ειχα μια απορια εφοσον πλεον ειναι μηνιαιοι οι λογαρισμοι πως θα υπολογιζεται αν 4μηνο? ειπα θα την βρουν αυτοι την ακρη και στο κατω-κατω δεν μας ανακοινωσαν κατι.

ομως δεν υπολογιζεται ετσι.υπολογιζεται με μαθηματικο τυπο της μεθοδος των τριων,οπως μου ανελυσε μολις η υπαλληλος της δεη.δλδ-

200kw   120 ημερες

? kw.       35ημερες

αποτελεσμα 58..επρεπε να εχω, για να παρω την εκπτωση ,ανω των 50 δλδ. εγω εχω 45 αρα δεν την λαμβανω.πληρωνω 7 ευρω παραπανω..δλδ η μητερα μου με κοτβ' με 96 κιλοβατορες πληρωνει 11 ευρω για ρευμα και εγω με 45 κιλοβατ , 10 ευρω.συν 3 ευρω παρπανω για ρυθμιζομενες χρεωσεις συν την επτωση κοτ που δεν λαμβανω .= 7 ευρουλακια πανω.,και μετα μας λενε για οικονομια στο ρευμα.αντι να με συγχαιρουν ,με τιμωρουν που δεν καιω το πολυτιμο ρευμα ..

λεπτομερεια που δεν εχει ανακοινωθει πουθενα στο κειμενο που αναγραφεται.

γιατι αλλο να λεει 200 στο τετραμηνο ,και αλλο να υπλογιζεται ετσι ανα μηνα.

προφανως απαντω εγω επειδη πλεον γινεται ανα μηνα η μετρηση ο ορος ανα τετραμηνο ειναι αδοκιμος ,θα επρεπε να το καταλαβω,ομως πες οτι ειμαι χαζος και οτι δεν ασχολουμαι,οι φορεις γιατι δεν το εξηγουν αναλυτικα και λενε στο 4μηνο?

μολις μου απαντησαν οτι ειναι εκει να μου το εξηγησουν..αφου πρωτα θα πληρωσω εναν λογαριασμο 7 ευρω πανω τζαμπα για να μαθω,επειδη κανεις δεν το εξηγησε στον κοσμο ,ουτε το ανακοινωσε πουθενα.τους ειπα.

φαντασου δλδ. ενας αμορφωτος η' ηλικιωμενος να καθεται να υπολογιζει με την μεθοδο των τριων καθε μηνα πλεον τις κιλοβατωρες που καιει..αισχος.

ωραια απο εδω και περα μολις παει 20 του μηνος αν εχω κατω απο 50 θα αφηνω ολα τα φωτα ανοικτα,τηλεορασεις ,φουρνους  για να πιασω πανω απο 50 για 2 μερες .μετα θα τα σβησω ολα..κωμωδια τελικα.

Επεξ/σία από megapaixtaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4all vs online μια συγκριση δικη μου για το μηνα Μαρτιο και με τις τιμες των νεων online/enter. 

4Aall: 260kw μερας + 90kw νυχτας για 43 ευρω. 12.2 λεπτα η kw μεσο ορο μαζι με το παγιο 5 ευρω την παγια εντολη και τις εκπτωσεις που δινουν για το Μαρτιο

Online: 260kw x 0.12300 + 90 x 0.11300 + 3.5 το παγιο = 31.98 + 10.17 + 3.5 βγαινει 45.5 ευρω. 

Με λιγα λογια και ιδια να μεινει η τιμη στο 4all που δεν παιζει τοσο φθηνα να μεινει για 1 χρονο ακομα βγαινει 2.5 ευρω φθηνοτερα το 4all. Βαζουμε και το 50αρικο μεσα που δινουν δωρο αρα το online καρασυμφερει με 1000 απο το 4all ακομα και ιδιες να μεινουν οι τιμες σαν το Μαρτιο για 1 ολοκληρο χρονο. Και με την εκπτωση της παγιας εντολης παλι δεν συμφερει το 4all εφοσον ειναι 3.5 ευρω το παγιο στο enter/online και δινουν και το 50αρικο. 

Screenshot-3.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

4all vs online μια συγκριση δικη μου για το μηνα Μαρτιο και με τις τιμες των νεων online/enter. 

4Aall: 260kw μερας + 90kw νυχτας για 43 ευρω. 12.2 λεπτα η kw μεσο ορο μαζι με το παγιο 5 ευρω την παγια εντολη και τις εκπτωσεις που δινουν για το Μαρτιο

Online: 260kw x 0.12300 + 90 x 0.11300 + 3.5 το παγιο = 31.98 + 10.17 + 3.5 βγαινει 45.5 ευρω. 

Με λιγα λογια και ιδια να μεινει η τιμη στο 4all που δεν παιζει τοσο φθηνα να μεινει για 1 χρονο ακομα βγαινει 2.5 ευρω φθηνοτερα το 4all. Βαζουμε και το 50αρικο μεσα που δινουν δωρο αρα το online καρασυμφερει με 1000 απο το 4all ακομα και ιδιες να μεινουν οι τιμες σαν το Μαρτιο για 1 ολοκληρο χρονο. Και με την εκπτωση της παγιας εντολης παλι δεν συμφερει το 4all εφοσον ειναι 3.5 ευρω το παγιο στο enter/online και δινουν και το 50αρικο. 

Screenshot-3.png

50/12= 4,16 - 2,5 = 1,6 ευρώ/μήνα φτηνότερο βγαίνει το ονλαιν στο παράδειγμα σου. Ασήμαντο εντελώς με τις τρεχουσες τιμες χονδρικής. Και αν ανέβουν, απλά φευγουμε επιτόπου. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λόγος αλλαγης προς το παρον για τους 4allάκηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Disrespect είπε

50/12= 4,16 - 2,5 = 1,6 ευρώ/μήνα φτηνότερο βγαίνει το ονλαιν στο παράδειγμα σου. Ασήμαντο εντελώς με τις τρεχουσες τιμες χονδρικής. Και αν ανέβουν, απλά φευγουμε επιτόπου. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λόγος αλλαγης προς το παρον για τους 4allάκηδες.

Όταν λες φεύγουμε που πάμε? Μπορεί αύριο να μην υπάρχει το συγκεκριμένο Online να ανέβει η τιμή του. Εγώ επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει και άλλο το 4all θα το κάνω καιω 1350kw το τετράμηνο οπότε έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο όπως το είχαμε τότε με τα παλιά καλά enter online όσο και να ανέβει το κυμαινόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν λες φεύγουμε που πάμε? Μπορεί αύριο να μην υπάρχει το συγκεκριμένο Online να ανέβει η τιμή του. Εγώ επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει και άλλο το 4all θα το κάνω καιω 1350kw το τετράμηνο οπότε έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο όπως το είχαμε τότε με τα παλιά καλά enter online όσο και να ανέβει το κυμαινόμενο. 

όσους δεν θέλουν να μπλέκουν με μηνιαίους λογαριασμούς και πάγιες εντολές κλπ, τους συμφέρει να πάνε στο enter από το πράσινο; Ή αλλάζουν εκεί τα δεδομένα;

Εγώ έχω περίπου 1600 KWs το τετράμηνο, οι οποίες λογικά το καλοκαίρι θα ανέβουν με το κλιματιστικό, αλλά με προσπάθεια να μην ξεπεράσουν τις 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Όταν λες φεύγουμε που πάμε? Μπορεί αύριο να μην υπάρχει το συγκεκριμένο Online να ανέβει η τιμή του. Εγώ επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να πέσει και άλλο το 4all θα το κάνω καιω 1350kw το τετράμηνο οπότε έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο όπως το είχαμε τότε με τα παλιά καλά enter online όσο και να ανέβει το κυμαινόμενο. 

Εγώ νομίζω οτι θα πέσει κι άλλο γιατί ανεβαίνει συνεχώς το ποσοστο των ΑΠΕ στο μίγμα, αυξάνεται η συνολική διαθέσιμη ισχυς και πέφτει η κατανάλωση. Αυτό το οφελος βεβαια δεν βγαίνει γρήγορα , ούτε ολόκληρο, στην αγορά ενέργειας γιατί το ρευμα στη χώρα μας εχει γίνει χρηματηστηριακό προιον και παίζεται, οπως σε ολα,  το γνωστό κερδοσκοπικό παιχνίδι του εγχωριου λόμπυ. 

Σε καθε περίπτωση πάντως μιλάμε για μικρές διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ειχα κανει σταθερο τον Ιανουαριο στη ΔΕΗ, απειχα απο το θεμα και εχω χασει τις εξελίξεις. Απ οτι ειδα η τιμη του σταθερου online επεσε καπου 30%.

Φανταζομαι εγω με το σταθερο παραμενω στην τιμη που ειχα κλεισει, σωστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...