Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Arkin said:

4all vs online μια συγκριση δικη μου για το μηνα Μαρτιο και με τις τιμες των νεων online/enter. 

4Aall: 260kw μερας + 90kw νυχτας για 43 ευρω. 12.2 λεπτα η kw μεσο ορο μαζι με το παγιο 5 ευρω την παγια εντολη και τις εκπτωσεις που δινουν για το Μαρτιο

Online: 260kw x 0.12300 + 90 x 0.11300 + 3.5 το παγιο = 31.98 + 10.17 + 3.5 βγαινει 45.5 ευρω. 

Με λιγα λογια και ιδια να μεινει η τιμη στο 4all που δεν παιζει τοσο φθηνα να μεινει για 1 χρονο ακομα βγαινει 2.5 ευρω φθηνοτερα το 4all. Βαζουμε και το 50αρικο μεσα που δινουν δωρο αρα το online καρασυμφερει με 1000 απο το 4all ακομα και ιδιες να μεινουν οι τιμες σαν το Μαρτιο για 1 ολοκληρο χρονο. Και με την εκπτωση της παγιας εντολης παλι δεν συμφερει το 4all εφοσον ειναι 3.5 ευρω το παγιο στο enter/online και δινουν και το 50αρικο. 

Screenshot-3.png

Με βασικη διαφορα οτι στο οποιο Online χανεις το οφελος του νυχτερινου. Ειναι μικρη η διαφορα τιμης του. Το νυχτερινο εξακολουθει να αποτελει σημαντικη παραμετρο για αρκετους που εκεινες τις ωρες προγραμματιζουν λχ τα πλυντηρια τους ή το χειμωνα που εχει και μεσηρι καλυψη ωρων νυχτερινου βαζουν τοτε το μαγειρεμα/φουρνο για την επομενη μερα/εβδομαδα ή βαζουν τα κλιματιστικα να ζεστανουν το σπιτι εκεινες τις ωρες λχ μεσημερι το χειμωνα ή νωρις το πρωι/ξημερωματα.

Αν δεν χρησιμοποιεις πολυ το νυχτερινο πασο αλλα πολλοι ακομα το αξιοποιουν στο επακρο και κερδιζουν.

34 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ειχα κανει σταθερο τον Ιανουαριο στη ΔΕΗ, απειχα απο το θεμα και εχω χασει τις εξελίξεις. Απ οτι ειδα η τιμη του σταθερου online επεσε καπου 30%.

Φανταζομαι εγω με το σταθερο παραμενω στην τιμη που ειχα κλεισει, σωστα;

Σωστα.

Εκτος και αν βαλεις κατω χαρτι και μολυβι και υπολογισεις και δεις τι πεναλτυ σου βγαινει να το σπασεις, υπολογιζεις κερδος τα 50 ευρω που δινει η ΔΕΗ σε νεα σταθερα (ρωτας αν εσυ σπασεις το παλιο και κανεις καινουριο θεωρεισαι νεο σταθερο ή δεν παιρνεις το 50αρι??) και βλεπεις με βαση τις καταναλωσεις σου πότε θα κάνεις αποσβεση την οποια ζημια/διαφορα που θα μεινει δεδομενου οτι θα πεσεις στο 0,12 απο το 0,17 (νομιζω τοσο ηταν το παλιο σταθερο).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Sebu είπε

Με βασικη διαφορα οτι στο οποιο Online χανεις το οφελος του νυχτερινου. Ειναι μικρη η διαφορα τιμης του. Το νυχτερινο εξακολουθει να αποτελει σημαντικη παραμετρο για αρκετους που εκεινες τις ωρες προγραμματιζουν λχ τα πλυντηρια τους ή το χειμωνα που εχει και μεσηρι καλυψη ωρων νυχτερινου βαζουν τοτε το μαγειρεμα/φουρνο για την επομενη μερα/εβδομαδα ή βαζουν τα κλιματιστικα να ζεστανουν το σπιτι εκεινες τις ωρες λχ μεσημερι το χειμωνα ή νωρις το πρωι/ξημερωματα.

Αν δεν χρησιμοποιεις πολυ το νυχτερινο πασο αλλα πολλοι ακομα το αξιοποιουν στο επακρο και κερδιζουν.

Σωστα.

Εκτος και αν βαλεις κατω χαρτι και μολυβι και υπολογισεις και δεις τι πεναλτυ σου βγαινει να το σπασεις, υπολογιζεις κερδος τα 50 ευρω που δινει η ΔΕΗ σε νεα σταθερα (ρωτας αν εσυ σπασεις το παλιο και κανεις καινουριο θεωρεισαι νεο σταθερο ή δεν παιρνεις το 50αρι??) και βλεπεις με βαση τις καταναλωσεις σου πότε θα κάνεις αποσβεση την οποια ζημια/διαφορα που θα μεινει δεδομενου οτι θα πεσεις στο 0,12 απο το 0,17 (νομιζω τοσο ηταν το παλιο σταθερο).

Ναι αν μπορει καποιος να εχει 50-50 νυχτερινο με μερας συμφερει το 4all με τις τιμες Μαρτιου. Εγω ειμαι συνηθως 1/4 δηλαδη στις 1300kw να εχω 350-400 το πολυ νυχτερινο το 4μηνο. Οποτε συμφερει σιγουρα και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για 12 μηνες ποτε δεν ξερεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

το εχω δει αυτο..προσεξτε την λεπτομερεια.

μιλαει για 200 το τετραμηνο.ομως αυτην την στιγμη τετραμηνο δεν υπολογιζεται πλεον ολο μαζι αλλα ανα μηνα οπως γινονται πλεον οι μετρησεις.αρα εγω πρεπει να καταλαβω οτι 200 στο τετραμηνο δεν σημαινει αναγκαστικα 50 τον μηνα αλλα 200 στο τετραμηνο.που σημαινει οτι αν ειναι συνολικα στο τετραμηνο 200 ,εγω μπορει να κανω τον ενα μηνα 40,τον αλλο 80 ,τον αλλο 20 ,τον αλλο 65.βεβαια ειχα μια απορια εφοσον πλεον ειναι μηνιαιοι οι λογαρισμοι πως θα υπολογιζεται αν 4μηνο? ειπα θα την βρουν αυτοι την ακρη και στο κατω-κατω δεν μας ανακοινωσαν κατι.

ομως δεν υπολογιζεται ετσι.υπολογιζεται με μαθηματικο τυπο της μεθοδος των τριων,οπως μου ανελυσε μολις η υπαλληλος της δεη.δλδ-

200kw   120 ημερες

? kw.       35ημερες

αποτελεσμα 58..επρεπε να εχω, για να παρω την εκπτωση ,ανω των 50 δλδ. εγω εχω 45 αρα δεν την λαμβανω.πληρωνω 7 ευρω παραπανω..δλδ η μητερα μου με κοτβ' με 96 κιλοβατορες πληρωνει 11 ευρω για ρευμα και εγω με 45 κιλοβατ , 10 ευρω.συν 3 ευρω παρπανω για ρυθμιζομενες χρεωσεις συν την επτωση κοτ που δεν λαμβανω .= 7 ευρουλακια πανω.,και μετα μας λενε για οικονομια στο ρευμα.αντι να με συγχαιρουν ,με τιμωρουν που δεν καιω το πολυτιμο ρευμα ..

λεπτομερεια που δεν εχει ανακοινωθει πουθενα στο κειμενο που αναγραφεται.

γιατι αλλο να λεει 200 στο τετραμηνο ,και αλλο να υπλογιζεται ετσι ανα μηνα.

προφανως απαντω εγω επειδη πλεον γινεται ανα μηνα η μετρηση ο ορος ανα τετραμηνο ειναι αδοκιμος ,θα επρεπε να το καταλαβω,ομως πες οτι ειμαι χαζος και οτι δεν ασχολουμαι,οι φορεις γιατι δεν το εξηγουν αναλυτικα και λενε στο 4μηνο?

μολις μου απαντησαν οτι ειναι εκει να μου το εξηγησουν..αφου πρωτα θα πληρωσω εναν λογαριασμο 7 ευρω πανω τζαμπα για να μαθω,επειδη κανεις δεν το εξηγησε στον κοσμο ,ουτε το ανακοινωσε πουθενα.τους ειπα.

φαντασου δλδ. ενας αμορφωτος η' ηλικιωμενος να καθεται να υπολογιζει με την μεθοδο των τριων καθε μηνα πλεον τις κιλοβατωρες που καιει..αισχος.

ωραια απο εδω και περα μολις παει 20 του μηνος αν εχω κατω απο 50 θα αφηνω ολα τα φωτα ανοικτα,τηλεορασεις ,φουρνους  για να πιασω πανω απο 50 για 2 μερες .μετα θα τα σβησω ολα..κωμωδια τελικα.

ενα το πας αναλογικά με τη μεθοδο των τριων για τις 120 μερες 200 κιλοβατορες, για τις 35 μερες ποσο? δε βγαίνει αυτο το 58 Απο που προκειπτει το 58 και απο προκείιπρει οτι πρέπει να έχεις πανω απο 50 για την εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, john5757 είπε

ενα το πας αναλογικά με τη μεθοδο των τριων για τις 120 μερες 200 κιλοβατορες, για τις 35 μερες ποσο? δε βγαίνει αυτο το 58 Απο που προκειπτει το 58

Για την ακρίβεια βγαίνει 58,33, αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη τα δεκαδικά στην καταμέτρηση των λογαριασμών.

13 λεπτά πριν, john5757 είπε

και απο προκείιπρει οτι πρέπει να έχεις πανω απο 50 για την εκπτωση

Ο κανονισμός το λέει. Και είναι 200 κιλοβατώρες στις 120 μέρες, οπότε μετά πάει αναλογικά την περιόδου κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

για όποιον είναι στη ΔΕΗ και έχει βάλει φωτοβολταικά θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας το σημείο του λογαριασμού που μετράνε τις ενδείξεις της παραγωγής, κατανάλωσης, απορρόφησης, έγχυσης κτλ; Μας έχουν τρελλάνει με τα παραγόμενη, εγχεόμενη, συμψηφιζόμενη, πιστούμενη, κτλ που πρεπει να λυνουμε και εκει υπερεξισωσεις. 

Εχουμε σοβαρό πρόβλημα με τον πάροχο ΗΡΩΝ. Παρόλο που μας έχουν βάλει το νεο ψηφιακό ρολόι αρνούνται τους μηνιαίους λογαριασμούς, οι μετρήσεις του παραγόμενου ρεύματος από τα πάνελ δεν τις περνάνε σωστά (πέρασαν 5 μήνες να καταχωρήσουν τις ενδείξεις, παρόλο που τα πάνελ έχουν παράξει πάνω απο 7.000kWh και το αποκορύφωμα είναι οτι βγήκε ένας μηνιαίος εκκαθαριστικός (μετά από μάχη) και ισχυρίζονται οτι κάψαμε πάνω από 1200+kWh σε ένα 3αρι σπίτι ενώ τα πάνελ παράγουν από μόνα τους τώρα που έχει καλές μέρες γύρω στις 66kWh τη μέρα. Οι 1200+ δεν ειναι συνολικη καταναλωση, ειναι καταναλωση περαν την παραγωγης του εχει εγχυθει στο δικτυο (εξτρα δηλαδη, χρεωσιμη). Ειμαι σιγουρος οτι εχουν κανει λαθος στη μετρηση. Σε κανενα μας λογαριασμο μεχρι τωρα ακομα και στους πιο δυσκολους καιρικα μηνες δεν εχουμε ποτε υπερβει τις 1000 κιλοβατωρες μεσα σε ενα μηνα. 

Εννοειται οτι στην καταναλωση μας δεν εχει αλλαξει το παραμικρο. Ουτε ειπαμε επειδη εχουμε πανελ να τα εχουμε ολα φορα παρτιδα αναμμενα. Κανουμε οτι κανουμε καθε μερα στη ζωη μας. 

Τέλος πάντων είναι πολλά τα προβλήματα μαζί τους.... εκδίδουν εκκαθαριστικό λογαριασμό με εκκαθαρισμένο πληρωθέν ποσό (και η ανάλυση του βγαίνει διαθέσιμη 10 μέρες μετά) γιατι λεει πρεπει να γινει συγχρονισμος με το συστημα τους.

Οσοι εχετε φωτοβολταικα εχετε αντιστοιχα προβληματα;

33.png

Επεξ/σία από giorgosiphone45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giorgosiphone45 είπε

Καλησπέρα, 

για όποιον είναι στη ΔΕΗ και έχει βάλει φωτοβολταικά θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας το σημείο του λογαριασμού που μετράνε τις ενδείξεις της παραγωγής, κατανάλωσης, απορρόφησης, έγχυσης κτλ; Μας έχουν τρελλάνει με τα παραγόμενη, εγχεόμενη, συμψηφιζόμενη, πιστούμενη, κτλ που πρεπει να λυνουμε και εκει υπερεξισωσεις. 

Εχουμε σοβαρό πρόβλημα με τον πάροχο ΗΡΩΝ. Παρόλο που μας έχουν βάλει το νεο ψηφιακό ρολόι αρνούνται τους μηνιαίους λογαριασμούς, οι μετρήσεις του παραγόμενου ρεύματος από τα πάνελ δεν τις περνάνε σωστά (πέρασαν 5 μήνες να καταχωρήσουν τις ενδείξεις, παρόλο που τα πάνελ έχουν παράξει πάνω απο 7.000kWh και το αποκορύφωμα είναι οτι βγήκε ένας μηνιαίος εκκαθαριστικός (μετά από μάχη) και ισχυρίζονται οτι κάψαμε πάνω από 1200+kWh σε ένα 3αρι σπίτι ενώ τα πάνελ παράγουν από μόνα τους τώρα που έχει καλές μέρες γύρω στις 66kWh τη μέρα. Οι 1200+ δεν ειναι συνολικη καταναλωση, ειναι καταναλωση περαν την παραγωγης του εχει εγχυθει στο δικτυο (εξτρα δηλαδη, χρεωσιμη). Ειμαι σιγουρος οτι εχουν κανει λαθος στη μετρηση. Σε κανενα μας λογαριασμο μεχρι τωρα ακομα και στους πιο δυσκολους καιρικα μηνες δεν εχουμε ποτε υπερβει τις 1000 κιλοβατωρες μεσα σε ενα μηνα. 

Εννοειται οτι στην καταναλωση μας δεν εχει αλλαξει το παραμικρο. Ουτε ειπαμε επειδη εχουμε πανελ να τα εχουμε ολα φορα παρτιδα αναμμενα. Κανουμε οτι κανουμε καθε μερα στη ζωη μας. 

Τέλος πάντων είναι πολλά τα προβλήματα μαζί τους.... εκδίδουν εκκαθαριστικό λογαριασμό με εκκαθαρισμένο πληρωθέν ποσό (και η ανάλυση του βγαίνει διαθέσιμη 10 μέρες μετά) γιατι λεει πρεπει να γινει συγχρονισμος με το συστημα τους.

Οσοι εχετε φωτοβολταικα εχετε αντιστοιχα προβληματα;

33.png

αυτά που αναφέρεις αφορούν αποκλειστικά το ΔΕΔΔΗΕ και απο εκεί ξεκινάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και ειχα κανει σταθερο τον Ιανουαριο στη ΔΕΗ, απειχα απο το θεμα και εχω χασει τις εξελίξεις. Απ οτι ειδα η τιμη του σταθερου online επεσε καπου 30%.

Φανταζομαι εγω με το σταθερο παραμενω στην τιμη που ειχα κλεισει, σωστα;

Μίλα με το support, μήπως και σε αλλάξουν στο νέο online ανέξοδα.

Νομίζω αρκετές σελίδες πιο πριν κάποιος το είχε κάνει αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει αιτηση online απο το Mydei ...για το my home online εδω και αρκετες μερες και εχει κολλησει στο: Το αιτημα σας για ανανεωση προγραμματος ειναι υπο επεξεργασια εδω και αρκετες μερες. Τοσο πολυ κάνει ή να παρω και κανα τηλ στην Δεη να δω τι γινετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ison είπε

Εχω κανει αιτηση online απο το Mydei ...για το my home online εδω και αρκετες μερες και εχει κολλησει στο: Το αιτημα σας για ανανεωση προγραμματος ειναι υπο επεξεργασια εδω και αρκετες μερες. Τοσο πολυ κάνει ή να παρω και κανα τηλ στην Δεη να δω τι γινετε?

 

Καλημερα... Ριξε ενα τηλεφωνο.. Η πηγαινε σε ενα καταστημα  και τελειωνεις αμεσως εκει...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Μίλα με το support, μήπως και σε αλλάξουν στο νέο online ανέξοδα.

Νομίζω αρκετές σελίδες πιο πριν κάποιος το είχε κάνει αυτό.

εμενα δε μου το εκαναν παντως, εστειλα κ γραπτο αιτημα χωρις καμια απαντηση...

θα δοκιμασω να παω κ απο καταστημα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μου ήρθε λογαριασμός από Φεβρουαριο μέχρι και Μάρτιο 05/02 - 01/04

Εφόσον Φεβρουάριος και Μαρτιος είχαν διαφορετικές τιμές προμήθειας γιατί με χρεώνει παντού με 0.155 μέρα και 0.129 νύχτα; Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Επίσης ακόμα δεν έχει μπει καμία πίστωση από επίδομα θέρμανσης ρεύματος.

IMG_2461_11zon.png

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αίτημα για μεταφορά από άλλο πάροχο. Τι εννοούν με την αποδοχή μεταφοράς χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου στον ίδιο ΑΦΜ; Έχω άλλη ενεργή παροχή (κοινόχρηστη) στον ΑΦΜ μου η οποία πληρώνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sheik είπε

Ρε παιδιά μου ήρθε λογαριασμός από Φεβρουαριο μέχρι και Μάρτιο 05/02 - 01/04

Εφόσον Φεβρουάριος και Μαρτιος είχαν διαφορετικές τιμές προμήθειας γιατί με χρεώνει παντού με 0.155 μέρα και 0.129 νύχτα; Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Επίσης ακόμα δεν έχει μπει καμία πίστωση από επίδομα θέρμανσης ρεύματος.

IMG_2461_11zon.png

Οι τιμές προμήθειας ήταν ίδιες αν θυμάμαι καλά, το ποσοστό έκπτωσης άλλαζε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sheik said:

Ρε παιδιά μου ήρθε λογαριασμός από Φεβρουαριο μέχρι και Μάρτιο 05/02 - 01/04

Εφόσον Φεβρουάριος και Μαρτιος είχαν διαφορετικές τιμές προμήθειας γιατί με χρεώνει παντού με 0.155 μέρα και 0.129 νύχτα; Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Επίσης ακόμα δεν έχει μπει καμία πίστωση από επίδομα θέρμανσης ρεύματος.

 

 

37 minutes ago, BigBlack said:

Οι τιμές προμήθειας ήταν ίδιες αν θυμάμαι καλά, το ποσοστό έκπτωσης άλλαζε.

To myHome4all είναι κίτρινο, αλλάζουν οι τιμές κάθε μήνα βάσει ΤΕΑ...

Φαντάζομαι ότι έχουν τιμολογήσει (ορθώς) με τον μέσο όρο για τις ημέρες κατανάλωσης, κανονικά όμως θα έπρεπε να υπάρχει και πλήρης ανάλυση (ίσως υπάρχει κι άλλη σελίδα παρακάτω; )

Αποκλείεται πάντως να είναι λάθος τα ποσά... τουλάχιστον η ΔΕΗ σ'αυτά δε κάνει λάθη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αποκλείεται πάντως να είναι λάθος τα ποσά... τουλάχιστον η ΔΕΗ σ'αυτά δε κάνει λάθη.

Spoiler

Λες να έπαθε η ΔΕΗ ότι παθαίνει ο Ήρων; (γκουχου-γκουχου Θεός φυλάξει) :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...