Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Στις 6/4/2024 στις 10:18 ΠΜ, BigBlack είπε

Αν κάνεις ξανά συμβόλαιο με ΔΕΗ ηλεκτρονικά, δεν βάζουν εγγύηση.

Αυτο ισχυει;

Στο site της, αναφερει μηδενικη εγγυηση μονο για τα προγραμματα με δεσμευση, Online και home. Στα Γ1 και 4all φαινεται να υπαρχει εγγυηση ασχετα αν πληρωνεις με παγια εντολη κλπ, δεν αναφερει καπου κατι για μηδενικη εγγυηση. 

Φιλος με τριφασικο θελει να παει ξανα ΔΕΗ σε κυμαινομενο και να μεινει εκει (του το προτεινα εγω), αλλα δεν θελω να τον παρω στον λαιμο μου και να ξαναπληρωσει την (αλμυρη) εγγυηση μετα απο μηδενικη σε 2-3 εναλλακτικους απο τους οποιους περασε.  130€ ειχε εγγυηση πριν φυγει απο την ΔΕΗ και ειναι παντα και παντου καλοπληρωτης, ολα στην ωρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Αυτο ισχυει;

Στο site της, αναφερει μηδενικη εγγυηση μονο για τα προγραμματα με δεσμευση, Online και home. Στα Γ1 και 4all φαινεται να υπαρχει εγγυηση ασχετα αν πληρωνεις με παγια εντολη κλπ, δεν αναφερει καπου κατι για μηδενικη εγγυηση. 

Φιλος με τριφασικο θελει να παει ξανα ΔΕΗ σε κυμαινομενο και να μεινει εκει (του το προτεινα εγω), αλλα δεν θελω να τον παρω στον λαιμο μου και να ξαναπληρωσει την (αλμυρη) εγγυηση μετα απο μηδενικη σε 2-3 εναλλακτικους απο τους οποιους περασε.  130€ ειχε εγγυηση πριν φυγει απο την ΔΕΗ και ειναι παντα και παντου καλοπληρωτης, ολα στην ωρα τους.

Ας κάνει αίτηση μέσω e-contract της ΔΕΗ, 2 παροχές γύρισα πρόσφατα δεν χρεώθηκα ποτέ εγγύηση, απλά να δώσει ενδείξεις για τον 1ο λογαριασμό για να μην του έρθει φουσκωμένος ο πρώτος..(ή αν έχει ενταχθεί η περιοχή του στην μηναία καταμέτρηση/έχει νέου τύπου μετρητή με modem & sim, λογικά θα του έρθει μια και καλή εκκαθαριστικός) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αυτο ισχυει;

Στο site της, αναφερει μηδενικη εγγυηση μονο για τα προγραμματα με δεσμευση, Online και home. Στα Γ1 και 4all φαινεται να υπαρχει εγγυηση ασχετα αν πληρωνεις με παγια εντολη κλπ, δεν αναφερει καπου κατι για μηδενικη εγγυηση. 

Φιλος με τριφασικο θελει να παει ξανα ΔΕΗ σε κυμαινομενο και να μεινει εκει (του το προτεινα εγω), αλλα δεν θελω να τον παρω στον λαιμο μου και να ξαναπληρωσει την (αλμυρη) εγγυηση μετα απο μηδενικη σε 2-3 εναλλακτικους απο τους οποιους περασε.  130€ ειχε εγγυηση πριν φυγει απο την ΔΕΗ και ειναι παντα και παντου καλοπληρωτης, ολα στην ωρα τους.

Με e-contract δεν χρεώνεται καμία εγγύηση, το γνωρίζω από δυο δικές μου παροχές και αρκετές ακόμα της οικογένειας. Ας κάνει ένα τηλεφώνημα αν αμφιβάλλει, νομίζω πως και με την τηλεφωνική αίτηση δεν χρεώνεται η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ας κάνει αίτηση μέσω e-contract της ΔΕΗ, 2 παροχές γύρισα πρόσφατα δεν χρεώθηκα ποτέ εγγύηση, απλά να δώσει ενδείξεις για τον 1ο λογαριασμό για να μην του έρθει φουσκωμένος ο πρώτος..(ή αν έχει ενταχθεί η περιοχή του στην μηναία καταμέτρηση/έχει νέου τύπου μετρητή με modem & sim, λογικά θα του έρθει μια και καλή εκκαθαριστικός) ;)

1. Σε κυμαινομενο γυρισες τις παροχες σου; Σε ποιο προγραμμα;

2. Εχει στην ονλαιν αιτηση πεδιο που περνας τις μετρησεις οπως εχει ο ΗΡΩΝ;

ΥΓ, εχω ακουσει οτι αν εχεις και αλλη παροχη στο ονομα σου στην ΔΕΗ , ΔΕΝ πληρωνεις εγγυηση. Οποτε θα ηθελα μια απαντηση απο καποιον που εχει ΜΟΝΟ μια παροχη στο ΑΦΜ του στην ΔΕΗ, οχι δευτερη και εκανε νεο συμβολαιο ηλεκτρονικα με την ΔΕΗ σε Γ1 ή σε 4all. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από matrixxx
ΥΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, matrixxx είπε

1. Σε κυμαινομενο γυρισες τις παροχες σου; Σε ποιο προγραμμα;

2. Εχει στην ονλαιν αιτηση πεδιο που περνας τις μετρησεις οπως εχει ο ΗΡΩΝ;

Στο My home 4 all (εκτιμώ και στο Γ1/Γ1Ν το ίδιο θα ισχύει), έχει πεδίο που δηλώνεις τις τρέχουσες ενδείξεις του μετρητή (δεν ζητάει φωτογραφία), καθώς και τον τωρινό προμηθευτή σου. Μόνο μία παροχή στο όνομα μου, την άλλη αίτηση την έκανα για λογαριασμό συγγενή, όπου και αυτός είναι η μοναδική στο όνομα του

Spoiler

Συμφωνώ και εγώ πως είναι τσάμπα "μαμησιάτικα" λεφτά οι εγγυήσεις

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kirileman said:

Κάνω αίτημα για μεταφορά από άλλο πάροχο. Τι εννοούν με την αποδοχή μεταφοράς χρεωστικού ή πιστωτικού υπολοίπου στον ίδιο ΑΦΜ; Έχω άλλη ενεργή παροχή (κοινόχρηστη) στον ΑΦΜ μου η οποία πληρώνεται κανονικά.

Αν έχεις άλλες τερματισμένες παροχές στη ΔΕΗ στο ΑΦΜ σου και χρωστάς, θα σου βάλουν το χρωστούμενο ποσό στο 1ο λογαριασμό της νέας παροχής. Επίσης προσοχή στο κείμενο... η ΔΕΗ φορτώνει στους πελάτες και τις οφειλές άλλων ΑΦΜ στην ίδια παροχή. Πχ αν νοικιάσεις ένα σπίτι και βάλεις ΔΕΗ και ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει φέσι στη ΔΕΗ στην ίδια παροχή... θα το χρεώσουν σε σένα αν υπογράψεις την υπεύθυνη δήλωση. Παρανόμως φυσικά... ποντάρουν στην άγνοια των καταναλωτών.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

To myHome4all είναι κίτρινο, αλλάζουν οι τιμές κάθε μήνα βάσει ΤΕΑ...

 

Οι τιμές (χωρίς εκπτώσεις) από Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο είναι ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιησα και εγω το online πριν λιγο εβαλα παγια εντολη με καρτα και εσβησα την παγια που ειχα απο το ebanking οποτε ολα καλα. 1 χρονο ξεγνοιαστος θα ενημερωσω για το 50αρικο τι θα γινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Για την ακρίβεια βγαίνει 58,33, αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη τα δεκαδικά στην καταμέτρηση των λογαριασμών.

Ο κανονισμός το λέει. Και είναι 200 κιλοβατώρες στις 120 μέρες, οπότε μετά πάει αναλογικά την περιόδου κατανάλωσης.

σωστα μιλαει για 200 στις 120,οχι για 50 τον μηνα..θα μου πεις ψαχνεις το γραμμα του νομου αλλα ετσι ειναι..δεν αναφερει ουτε τον τυπο που υπολογιζεται ,ουτε οτι πρεπει να ειναι ανα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

σωστα μιλαει για 200 στις 120,οχι για 50 τον μηνα..θα μου πεις ψαχνεις το γραμμα του νομου αλλα ετσι ειναι..δεν αναφερει ουτε τον τυπο που υπολογιζεται ,ουτε οτι πρεπει να ειναι ανα μηνα.

Κύκλους κάνουμε. Ο κανονισμός αναφέρει 120 μέρες διότι κάθε 4 μήνες γίνεται θεσμοθετημένα η εκκαθάριση (που δεν έχει σχέση με το ΚΟΤ), ασχέτως αν πρόσφατα ξεκίνησε η μηνιαία καταμέτρηση σε αρκετούς (που ωστόσο είναι μειοψηφία). Αν γίνει καθολική η μηνιαία καταμέτρηση, προφανέστατα θα γίνει τροποποίηση του κανονισμού για την εκκαθάριση (αν και δεν το βλέπω).

Ο επίσημος τιμοκατάλογος του παρόχου αναφέρει ότι οι χρεώσεις λαμβάνουν υπόψη κατανάλωση 120 ημερών και αν η εκκαθάριση γίνει σε άλλη χρονική περίοδο τότε υπολογίζονται αναλογικά με τον συντελεστή Α1=ημέρες περιόδου/120. Στις χρεώσεις ΕΡΤ και Δήμων ο συντελεστής είναι ημέρες περιόδου/365. Τέλος για το μηνιαίο πάγιο, ο συντελεστής είναι ημέρες περιόδου/30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ekrepali said:

Αν έχεις άλλες τερματισμένες παροχές στη ΔΕΗ στο ΑΦΜ σου και χρωστάς, θα σου βάλουν το χρωστούμενο ποσό στο 1ο λογαριασμό της νέας παροχής. Επίσης προσοχή στο κείμενο... η ΔΕΗ φορτώνει στους πελάτες και τις οφειλές άλλων ΑΦΜ στην ίδια παροχή. Πχ αν νοικιάσεις ένα σπίτι και βάλεις ΔΕΗ και ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε αφήσει φέσι στη ΔΕΗ στην ίδια παροχή... θα το χρεώσουν σε σένα αν υπογράψεις την υπεύθυνη δήλωση. Παρανόμως φυσικά... ποντάρουν στην άγνοια των καταναλωτών.

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση για κάποιο σταθερό ,πρόγραμμα της Δεη αυτός ο όρος που αναγράφεται στο συμβόλαιο; Έχω 3 μηνιαίες δόσεις διακανονισμό στο εξοχικό. Θα μεταφερθεί αυτό το ποσό στην κυρία παροχή μου αν επιστρέψω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, madboy είπε

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση για κάποιο σταθερό ,πρόγραμμα της Δεη αυτός ο όρος που αναγράφεται στο συμβόλαιο; Έχω 3 μηνιαίες δόσεις διακανονισμό στο εξοχικό. Θα μεταφερθεί αυτό το ποσό στην κυρία παροχή μου αν επιστρέψω; 

Απ' όσο γνωρίζω οι διακανονισμοί των οποίων εξοφλούνται εγκαίρως οι δόσεις δεν θεωρούνται "φέσι" για να μεταφερθούν. Βέβαια ποτέ δε μπορείς να ξέρεις σε ποιό "αυτόματο σύστημα" ή σε ποιόν άμπαλο θα πέσεις.

 

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, madboy είπε

Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση για κάποιο σταθερό ,πρόγραμμα της Δεη αυτός ο όρος που αναγράφεται στο συμβόλαιο; Έχω 3 μηνιαίες δόσεις διακανονισμό στο εξοχικό. Θα μεταφερθεί αυτό το ποσό στην κυρία παροχή μου αν επιστρέψω; 

Μηπως να πας να ρωτησεις σε ενα καταστημα... Τι και πως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 11:21 ΠΜ, jkoukos είπε

Ο λόγος που υπάρχει διαφορετική τιμολόγηση είναι διότι κάθε μήνα υπάρχει διαφορετική τιμή κιλοβατώρας και στην εκκαθάριση 4μήνου γίνεται αναλογικός επιμερισμός της κατανάλωσης.

Στο ημερήσιο για τις λίγες μέρες τον Φλεβάρη η τιμή της κιλοβατώρας είναι 0,128, τον Γενάρη ήταν 0,13635,  Δεκέμβρη και Νοέμβρη ήταν 0,170 και τις μέρες το Οκτώβρη 0,155. Αντίστοιχα ισχύουν και για τις νυχτερινές χρεώσεις. Θα δεις ότι έχεις επιστροφή λόγω επιδότησης από το Κράτος ένα ποσό που αφορά την περίοδο έως τέλος του 2023, που πλέον έχει καταργηθεί.

Για το πάγιο δεν δίνεις ακριβή αριθμό ημερών, αλλά γενικά η χρέωση είναι αναλογική επί του συνόλου ανά περίοδο 30ημερών. Το πάγιο από 1-1-2024 είναι πλέον 5€/30 μέρες ενώ πριν ήταν αντίστοιχα 3,5€/30 μέρες. Κάνε τις πράξεις και θα δεις ότι θα βγει σωστά η χρέωση.

Ναι, σε μένα στην Αθήνα. έδωσα καταμέτρηση 30 Γενάρη και μέχρι σήμερα δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός.

Αντίθετα σε άλλη σύνδεση στο χωριό, έδωσα καταμέτρηση 28 Γενάρη και ο λογαριασμός εκδόθηκε την επομένη 29/1.

Και στις 2 συνδέσεις υπάρχει νέος ψηφιακός μετρητής, αλλά μόνο της Αθήνας έχει και ενεργή sim.

Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση ως παθουσα. Πως ειμαστε σιγουροι οτι τον καθε μηνα εκανε τις kw που του εχουν δηλωσει αφου κανεις δεν ελεγχει το ρολοι του τη ημερα αλλαγης του τιμοκαταλογου; Αν μεταφερεις 5kw απο τον μηνα με το χαμηλο τιμοκαταλογο στο μηνα με τον υψηλοτερο, μπορει να ειναι μερικα λεπτα στο λογαριασμο και κανεις να μην ασχοληθει, αλλα για φανταστειτε στα εκκατομυρια λογαριασμους που εκδιδει η ΔΕΗ τι ποσο μαζευεται και χωρις παροχη καμιας υπηρεσιας. Απλως ενα λογιστικο μαγειρεμα. Εμενα αυτο το λαθος μοιρασμα των kw επειδη εχω θερμοσυσσωρευτες μου κοστισε 138ε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Sosana382 είπε

Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση ως παθουσα. Πως ειμαστε σιγουροι οτι τον καθε μηνα εκανε τις kw που του εχουν δηλωσει αφου κανεις δεν ελεγχει το ρολοι του τη ημερα αλλαγης του τιμοκαταλογου; Αν μεταφερεις 5kw απο τον μηνα με το χαμηλο τιμοκαταλογο στο μηνα με τον υψηλοτερο, μπορει να ειναι μερικα λεπτα στο λογαριασμο και κανεις να μην ασχοληθει, αλλα για φανταστειτε στα εκκατομυρια λογαριασμους που εκδιδει η ΔΕΗ τι ποσο μαζευεται και χωρις παροχη καμιας υπηρεσιας. Απλως ενα λογιστικο μαγειρεμα. Εμενα αυτο το λαθος μοιρασμα των kw επειδη εχω θερμοσυσσωρευτες μου κοστισε 138ε. 

Είναι θεσμοθετημένο και όχι αυθαίρετο. Η εκκαθάριση λαμβάνει υπόψη περίοδο κατανάλωσης 120 ημερών (τότε γίνεται η καταμέτρηση), οπότε οι κιλοβατώρες μοιράζονται αναλογικά για την χρονική περίοδο. Όταν η καταμέτρηση είναι μηνιαία, τότε αντίστοιχη είναι και η εκκαθάριση και τιμολογούνται οι συγκεκριμένες καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...