Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Είναι θεσμοθετημένο και όχι αυθαίρετο. Η εκκαθάριση λαμβάνει υπόψη περίοδο κατανάλωσης 120 ημερών (τότε γίνεται η καταμέτρηση), οπότε οι κιλοβατώρες μοιράζονται αναλογικά για την χρονική περίοδο. Όταν η καταμέτρηση είναι μηνιαία, τότε αντίστοιχη είναι και η εκκαθάριση και τιμολογούνται οι συγκεκριμένες καταναλώσεις.

Ναι αλλα τι κανεις οταν ειναι εμφανως καταχρηστικο και οταν ξερεις οτι οι kw μοιραζονται αναλογικα υπερ της ΔΕΗ; Σε αυτο το κομματι δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφανεια και ειναι μια πρακτικη της ΔΕΗ για να κερδιζει χρηματα αχρεωστητως. 

 

Στις 13/2/2024 στις 11:21 ΠΜ, jkoukos είπε

Ο λόγος που υπάρχει διαφορετική τιμολόγηση είναι διότι κάθε μήνα υπάρχει διαφορετική τιμή κιλοβατώρας και στην εκκαθάριση 4μήνου γίνεται αναλογικός επιμερισμός της κατανάλωσης.

Στο ημερήσιο για τις λίγες μέρες τον Φλεβάρη η τιμή της κιλοβατώρας είναι 0,128, τον Γενάρη ήταν 0,13635,  Δεκέμβρη και Νοέμβρη ήταν 0,170 και τις μέρες το Οκτώβρη 0,155. Αντίστοιχα ισχύουν και για τις νυχτερινές χρεώσεις. Θα δεις ότι έχεις επιστροφή λόγω επιδότησης από το Κράτος ένα ποσό που αφορά την περίοδο έως τέλος του 2023, που πλέον έχει καταργηθεί.

Για το πάγιο δεν δίνεις ακριβή αριθμό ημερών, αλλά γενικά η χρέωση είναι αναλογική επί του συνόλου ανά περίοδο 30ημερών. Το πάγιο από 1-1-2024 είναι πλέον 5€/30 μέρες ενώ πριν ήταν αντίστοιχα 3,5€/30 μέρες. Κάνε τις πράξεις και θα δεις ότι θα βγει σωστά η χρέωση.

Ναι, σε μένα στην Αθήνα. έδωσα καταμέτρηση 30 Γενάρη και μέχρι σήμερα δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός.

Αντίθετα σε άλλη σύνδεση στο χωριό, έδωσα καταμέτρηση 28 Γενάρη και ο λογαριασμός εκδόθηκε την επομένη 29/1.

Και στις 2 συνδέσεις υπάρχει νέος ψηφιακός μετρητής, αλλά μόνο της Αθήνας έχει και ενεργή sim.

Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση ως παθουσα. Πως ειμαστε σιγουροι οτι τον καθε μηνα εκανε τις kw που του εχουν δηλωσει αφου κανεις δεν ελεγχει το ρολοι του τη ημερα αλλαγης του τιμοκαταλογου; Αν μεταφερεις 5kw απο τον μηνα με το χαμηλο τιμοκαταλογο στο μηνα με τον υψηλοτερο, μπορει να ειναι μερικα λεπτα στο λογαριασμο και κανεις να μην ασχοληθει, αλλα για φανταστειτε στα εκκατομυρια λογαριασμους που εκδιδει η ΔΕΗ τι ποσο μαζευεται και χωρις παροχη καμιας υπηρεσιας. Απλως ενα λογιστικο μαγειρεμα. Εμενα αυτο το λαθος μοιρασμα των kw επειδη εχω θερμοσυσσωρευτες μου κοστισε 138ε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Sosana382 είπε

Ναι αλλα τι κανεις οταν ειναι εμφανως καταχρηστικο και οταν ξερεις οτι οι kw μοιραζονται αναλογικα υπερ της ΔΕΗ; Σε αυτο το κομματι δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφανεια και ειναι μια πρακτικη της ΔΕΗ για να κερδιζει χρηματα αχρεωστητως. 

μια χαρά μπορεί και να γίνει το αντίθετο , δλδ να σπάσουν αναλογικά υπέρ του καταναλωτή (όπως και έχει γίνει σε περιπτώσεις) . Δε τίθεται θέμα διαφάνειας σε αυτό το κομμάτι.

Η μόνη περίπτωση να είναι σωστός ο επιμερισμός θα γίνει όταν φτάσουμε σε σημείο να παίρνει ο ΔΕΔΔΗΕ καθημερινά σε πραγματικό χρόνο την κατανάλωση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jkoukos είπε

Κύκλους κάνουμε. Ο κανονισμός αναφέρει 120 μέρες διότι κάθε 4 μήνες γίνεται θεσμοθετημένα η εκκαθάριση (που δεν έχει σχέση με το ΚΟΤ), ασχέτως αν πρόσφατα ξεκίνησε η μηνιαία καταμέτρηση σε αρκετούς (που ωστόσο είναι μειοψηφία). Αν γίνει καθολική η μηνιαία καταμέτρηση, προφανέστατα θα γίνει τροποποίηση του κανονισμού για την εκκαθάριση (αν και δεν το βλέπω).

Ο επίσημος τιμοκατάλογος του παρόχου αναφέρει ότι οι χρεώσεις λαμβάνουν υπόψη κατανάλωση 120 ημερών και αν η εκκαθάριση γίνει σε άλλη χρονική περίοδο τότε υπολογίζονται αναλογικά με τον συντελεστή Α1=ημέρες περιόδου/120. Στις χρεώσεις ΕΡΤ και Δήμων ο συντελεστής είναι ημέρες περιόδου/365. Τέλος για το μηνιαίο πάγιο, ο συντελεστής είναι ημέρες περιόδου/30.

φυσικα και κανουμε κυκλους γιατι απευθειας δνε βρηκα κατι..αυτο  για την εκκαθαριση σε αλλη χρονικη περιοδο,περιεργο αλλα κανεις απο τους 3 εκπροσωπους που συνομιλησα δεν το ανεφερε σαν επιχειρημα.ολοι μου ειπαν σαν επιχειρημα το 200 κιλ. το 4μηνο και οτι ΕΤΣΙ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ Η ΗΔΙΚΑ και ο κανονισμος ΤΗΣ και αυτοι απλα μεταφερουν σαν παροχοι τον κανονισμο.εσυ τωρα λες για τον κανονισμο του παροχου,αυτοι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, megapaixtaras said:

φυσικα και κανουμε κυκλους γιατι απευθειας δνε βρηκα κατι..

Yπάρχει ΦΕΚ, πρέπει να το έχουμε επισυνάψει περίπου 100 φορές (κυριολεκτικά) σε διάφορα θέματα... ΔΕΗ, εναλλακτικών, ΔΕΔΔΗΕ, ΚΟΤ κλπ

Κάνει μια αναζήτηση της λέξης "αναλογικά" στα συγκεκριμενα topics και θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Yπάρχει ΦΕΚ, πρέπει να το έχουμε επισυνάψει περίπου 100 φορές (κυριολεκτικά) σε διάφορα θέματα... ΔΕΗ, εναλλακτικών, ΔΕΔΔΗΕ, ΚΟΤ κλπ

Κάνει μια αναζήτηση της λέξης "αναλογικά" στα συγκεκριμενα topics και θα το βρεις.

αν εννοεις αυτο 

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

το εχω διαβασει,δεν λεει αναλογικα ,ουτε για μαθηματικους τυπους,ουτε 50κιλοβατ/μηνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, megapaixtaras said:

αν εννοεις αυτο 

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

το εχω διαβασει,δεν λεει αναλογικα ,ουτε για μαθηματικους τυπους,ουτε 50κιλοβατ/μηνα.

 

 

Είναι offtopic η συζήτηση εδώ πέρα...

Θα σου απαντήσω στο κατάλληλο topic του κοινωνικού τιμολογίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα παμε παντως με συμμαχο τον καλο καλοκαιρινο καιρο, η ΤΕΑ εγραψε 33,80 κοντα στο χαμηλο της 31/3 αλλα με την ταση για τον Απριλη μεχρι σημερα να ειναι καθαρα πτωτικη. Και την 3η χαμηλοτερη ΤΕΑ του 6μηνου παρακαλω, με χαμηλοτερη στα 29,68 στις 5/11 τοτε που στα τελη φθινοπωρου ειχαμε παλι μινι καλοκαιρακι.

Ααααα ρε Ελλαδαρα.

Απο την αλλη θα πουμε παλι φετος το νερο νερακι στις περιοχες που δεν εχει βρεξει αρκετα/ως καθολου και τη ζεστη ζεστουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, προσπαθώ να καταλάβω πως χρεώσανε kwh στο κίτρινο της ΔΕΗ μιας και ο εκκαθαριστικός περιλαμβάνει κατανάλωσεις απο Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο.

 

DEH-epeksigisi-insomnia.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, agentsmith84 said:

Γεια σας, προσπαθώ να καταλάβω πως χρεώσανε kwh στο κίτρινο της ΔΕΗ μιας και ο εκκαθαριστικός περιλαμβάνει κατανάλωσεις απο Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο.

 

DEH-epeksigisi-insomnia.png

Σε τι προγραμμα εισαι?

Γ1Ν σιγουρα δεν εισαι, γιατι Γεναρη εως Απριλη ειχε 0,16 την βασικη τιμη ημερας προ εκπτωσης/μηχανισμου διακυμανσης.

Μαλλον εισαι 4all.

Θα πρεπει να υπολογισεις αναλογικα αν ημερες/μηνα την εκπτωση για τους μηνες/μερες χρεωσης σου και να καταληξεις στα 14,90 που εχει βαλει η ΔΕΗ.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια ερώτηση να κάνω αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.Ειμαι σε Γ1Ν με κοινωνικό τιμολόγιο και με μηνιαίο λογαριασμό.Αυτον τον μήνα δεν μου ήρθε λογαριασμός που έπρεπε να έρθει πριν από περίπου 20 μέρες.Πηρα στην δεη και μου είπαν δεν έχει εκδοθεί.Εχει συμβεί σε κανέναν άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Καλημέρα μια ερώτηση να κάνω αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.Ειμαι σε Γ1Ν με κοινωνικό τιμολόγιο και με μηνιαίο λογαριασμό.Αυτον τον μήνα δεν μου ήρθε λογαριασμός που έπρεπε να έρθει πριν από περίπου 20 μέρες.Πηρα στην δεη και μου είπαν δεν έχει εκδοθεί.Εχει συμβεί σε κανέναν άλλον?

Μπορει και  να συμβει...Δεν ειναι κατι τραγικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα κάνω την κλασική φαντάζομαι ερώτηση.

Τι κάνουμε όταν ενώ εχουμε καταχωρήσει κάθε μήνα τις ενδείξεις του μετρητή, δεν έρχεται υπάλληλος για μέτρηση και ξαφνικά σκάσει ένας εκκαθαριστικός για 4 μήνες αντί για 2 και τη χρέωση στο θεό λόγω αλλαγής κλίμακας;

Το κάνουν μόνιμα δυο φορές το χρόνο, χειμώνα και καλακαίρι.

Υπάρχει κάποια ρεαλιστική λύση σε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, eaglos είπε

Καλημέρα, θα κάνω την κλασική φαντάζομαι ερώτηση.

Τι κάνουμε όταν ενώ εχουμε καταχωρήσει κάθε μήνα τις ενδείξεις του μετρητή, δεν έρχεται υπάλληλος για μέτρηση και ξαφνικά σκάσει ένας εκκαθαριστικός για 4 μήνες αντί για 2 και τη χρέωση στο θεό λόγω αλλαγής κλίμακας;

Το κάνουν μόνιμα δυο φορές το χρόνο, χειμώνα και καλακαίρι.

Υπάρχει κάποια ρεαλιστική λύση σε αυτό;

Να δινεις την μετρηση στον Δεδδηε  καθε μηνα οταν ανοιγει το παραθυρο για την καταχωρηση... Πλεον οι καταμετρησεις θα γινονται καθε μηνα... Εκτος και εισαι σε μερος δυσκολο σε βουνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό κάνω αλλά το παράθυρο δεν ειναι κάθε μήνα. Στον σημερινό που εκδόθηκε 03/04/204 έχει επόμενη καταχώρηση στις 28/05 - 02/06.

Υποθέτω ότι για την περίοδο 30/11/23 - 30/01/24 η καταχώρησή μου θα ήταν 1-2 μέρες εκτός του παραθύρου (πριν ή μετά) οπότε δεν την έλαβαν υπ' όψιν για αυτό και ο Έναντι το Φεβρουάριο...

Anyway, με τις υγείες μου :)

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, eaglos είπε

Αυτό κάνω αλλά το παράθυρο δεν ειναι κάθε μήνα. Στον σημερινό που εκδόθηκε 03/04/204 έχει επόμενη καταχώρηση στις 28/05 - 02/06.

Υποθέτω ότι για την περίοδο 30/11/23 - 30/01/24 η καταχώρησή μου θα ήταν 1-2 μέρες εκτός του παραθύρου (πριν ή μετά) οπότε δεν την έλαβαν υπ' όψιν για αυτό και ο Έναντι το Φεβρουάριο...

Anyway, με τις υγείες μου :)

Θα πρεπει να μιλας και να βλεπεις ποτε ειναι το παραθυρο στον Δεδδηε... Φανταζομαι απο και περα καθε μηνα.. Θα παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις... Σε ποια περιοχη εισαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...