Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασε εκκαθαριστκος Γ21 και ηταν λιγο τσιμπημενος απο οτι ο προηγουμενος.Βεβαια ο τελευταιος εχει μπει και στο ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΔΙΚΟ τιμολογιο.Η ερωτηση μου ειναι  γιατι εχει διπλες τιμες στις χρεωσεις ΔΕΔΗΕ.

Προηγουμενος εκκαθαριστικος 02/08/2023 - 30/11/2023

Spoiler

DEI_OLD.png.d4e1a214cfa308ec6615dcc73b8755ce.png

Τελευταιος εκκαθαριστικος (πρασινο ειδικο τιμολογιο) 01/12/2023 - 01/04/2024

Spoiler

DEI.PRASINO.png.c0f33ceadc2c4a4f41c282a241e60f87.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gogkroj είπε

Εφτασε εκκαθαριστκος Γ21 και ηταν λιγο τσιμπημενος απο οτι ο προηγουμενος.Βεβαια ο τελευταιος εχει μπει και στο ΠΡΑΣΙΝΟ ΕΙΔΙΚΟ τιμολογιο.Η ερωτηση μου ειναι  γιατι εχει διπλες τιμες στις χρεωσεις ΔΕΔΗΕ.

 

Επειδή άλλαξε  η χρέωση του ΔΕΔΗΕ

Χρεώνει 91 ημέρες με το παλιό τιμολόγιο και 32 ημέρες με το νέο τιμολόγιο.... μοιράζοντας αναλογικά και τις KWh

 

2 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

αυτοι οι αριθμοι και τα γραμματα ,τι σημαινουν και πως προκυπτει η χρεωση? πως αναλυεται η εξισωση,γνωριζει καποιος? ειναι μεσα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις

ΔΕΔΔΗΕ:Δίκτυο Διανομής Η/Ε (8kVAx4/365x4,434€/kVA)+(5kWhx0,01415€/kWh)+ (8kVAx31/365x5,955€/kVA)+(40kWhx0,00348€/kWh)

ΥΚΩ:Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας ΗΜΕΡΑΣ 35νημ (45kWh x 0,00690€/kWh)

Χρεώνει 4 ημέρες με το παλιό τιμολόγιο και 31 ημέρες με το νέο τιμολόγιο.... μοιράζοντας αναλογικά και τις KWh

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teot είπε

Επειδή άλλαξε  η χρέωση του ΔΕΔΗΕ

Χρεώνει 91 ημέρες με το παλιό τιμολόγιο και 32 ημέρες με το νέο τιμολόγιο.... μοιράζοντας αναλογικά και τις KWh

 

Χρεώνει 4 ημέρες με το παλιό τιμολόγιο και 31 ημέρες με το νέο τιμολόγιο.... μοιράζοντας αναλογικά και τις KWh

εαν στο επομενο μηνιαιο που η μετρηση θα γινει 25/4 οπως μου ειπαν και θα τιμολογηθω για 25 ημερες ,πως θα διαμορφωθει αυτη η εξισωση ? λογικα θα εχω μεχρι τοτε υπολογιζω 23 κιλοβατωρες/25 μερες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

εαν στο επομενο μηνιαιο που η μετρηση θα γινει 25/4 οπως μου ειπαν και θα τιμολογηθω για 25 ημερες ,πως θα διαμορφωθει αυτη η εξισωση ? λογικα θα εχω μεχρι τοτε υπολογιζω 23 κιλοβατωρες/25 μερες

O τύπος υπολογισμού  είναι...

(8kVAxΗμ/365x5,955€/kVA)+(kWhx0,00348€/kWh)
 

Οπου  Ημ  οι ημέρες που μεσολαβούν  απο καταμέτρηση σε καταμέτρηση

και  kWh  οι kWh που θα έχουν καταναλωθεί.

και για να το κάνω πιο λιανά....  αν η προηγούμενη καταμέτρηση έγινε 31/3 και η νέα γίνει 25/4  (25 ημέρες) και έχουν καταναλωθεί 23  kWh ο υπολογισμός είναι....

(8 x 25/365 x 5,955) + (23 x 0,00348)

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, teot είπε

O τύπος υπολογισμού  είναι...

(8kVAxΗμ/365x5,955€/kVA)+(kWhx0,00348€/kWh)
 

Οπου  Ημ  οι ημέρες που μεσολαβούν  απο καταμέτρηση σε καταμέτρηση

και  kWh  οι kWh που θα έχουν καταναλωθεί.

και για να το κάνω πιο λιανά....  αν η προηγούμενη καταμέτρηση έγινε 31/3 και η νέα γίνει 25/4  (25 ημέρες) και έχουν καταναλωθεί 23  kWh ο υπολογισμός είναι....

(8 x 25/365 x 5,955) + (23 x 0,00348)

 

ναι το καταλαβα απλα δεν ηξερα ποτε αλλαξε η χρεωση και αν θα το εσπαζαν και το επομενο με παλια και νεα χρεωση γιαυτο ξαναπηρα τους αρμοδιους,δεδηε και δεη και τι εκπληξη ,δεν ηξεραν που πανε τα 4 και ο ενας με εστελνε στον αλλον για την εξηγηση του τυπου..ναι εισαι καλα ευχαριστω πολυ..αποτι καταλαβα πλεον τωρα θα τιμολογειται με βαση μια τιμη χρεωσης αυτη εδω

8kVAxΗμ/365x5,955€/kVA)+(kWhx0,00348€/kWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

screenshot.png

Επεξ/σία από leotzian
Καλησπέρα έχω κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ από 8 του μηνός για το γνωστό θέμα ( Green Pass ) και δεν έχει γίνει τίποτε, πόσες μέρες έχει η εταιρεία περιθώριο για να απαντήσει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kareklas27 είπε

Καλησπέρα,

γύρω στις 400-500kWh/ μήνα αξίζει να πάω από Γ1 σε myhome online ή myhome enter;

Επίσης τι διαφορά έχει το myhome online από το myhome enter;

Πέρα απ τις τιμές που φαίνονται στο site το online είναι α)μόνο με πάγια εντολή πληρωμής και Online Λογαρισμό και β) έχει και νυχτερινό γ)μηδενική εγγύηση για νέους πελάτες

Επεξ/σία από thrileo1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλησα με ΔΕΗ για αλλαγη απο παλιο σταθερο Online στο νεο με νεες τιμες και πρεπει πρωτα να φυγω σε κιτρινο-πρασινο και μετα παλι σε μπλε.

Αν θελω να παρω τα 50€ πρεπει να παω σε αλλο παροχο πρωτα.

Τι λετε αξιζει η μεταβαση; 65ευρω ειναι το πεναλτυ. Ερχεται καλοκαιρι και δουλευω απο το σπιτι οποτε θα παιζει το aircondition (παλιο) πανω απο 12 ωρες τη μερα...

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μιλησα με ΔΕΗ για αλλαγη απο παλιο σταθερο Online στο νεο με νεες τιμες και πρεπει πρωτα να φυγω σε κιτρινο-πρασινο και μετα παλι σε μπλε.

Αν θελω να παρω τα 50€ πρεπει να παω σε αλλο παροχο πρωτα.

Τι λετε αξιζει η μεταβαση; 65ευρω ειναι το πεναλτυ. Ερχεται καλοκαιρι και δουλευω απο το σπιτι οποτε θα παιζει το aircondition (παλιο) πανω απο 12 ωρες τη μερα...

Νομιζω πως το πενηνταρικο που λεει,στους ορους γραφει επειδη κανεις το συμβολαιο,ασχετα αν εκπροσωπεισαι ηδη απο την δεη.

Απο Κυμαινομενο προιον σε σταθερο λεει.

8.3 στους ορους

Επεξ/σία από Giannis80x
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω τι ισχυει ουτε εγω, γιατι αν ειναι να πληρωσω το 65αρι προστιμο να παω 3-4 μερες κυμαινόμενο και μετα ξανα ονλαιν κ να παρω το πενηνταρικο με συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

δεν καταλαβαινω τι ισχυει ουτε εγω, γιατι αν ειναι να πληρωσω το 65αρι προστιμο να παω 3-4 μερες κυμαινόμενο και μετα ξανα ονλαιν κ να παρω το πενηνταρικο με συμφερει...

Εγω αυτο που καταλαβα ειναι πως αν ειναι σε κυμαινομενο,δηλαδη πρασινο η κιτρινο,παιρνεις το πενηνταρικο.

Τωρα αν σε χρεωσει ρητρα επειδη φευγεις απο το σταθερο για κιτρινο δεν ξερω.

Κανε εναν κοπο σε ενα καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Νομιζω πως το πενηνταρικο που λεει,στους ορους γραφει επειδη κανεις το συμβολαιο,ασχετα αν εκπροσωπεισαι ηδη απο την δεη.

Απο Κυμαινομενο προιον σε σταθερο λεει.

8.3 στους ορους

Φανταζομαι οτι αν πληρωσω ρητρα και φυγω για κυμαινομενο, ειναι σαν να εχει ληξει το συμβολαιο.

image.png.3e90ccf4a560f14a4d212ebdb8983091.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Φανταζομαι οτι αν πληρωσω ρητρα και φυγω για κυμαινομενο, ειναι σαν να εχει ληξει το συμβολαιο.

image.png.3e90ccf4a560f14a4d212ebdb8983091.png

Λογικα φευγεις,πληρωνεις ρητρα αν σε χρεωσουν,πας πρασινο η κιτρινο και στα καπακια on line

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...