Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Η έκπτωση φυσικά και είναι μέρος του τιμολογίου

αλλά μπανανία...

Δεν είναι μέρος του τιμολογίου της σύμβασης στο 4All. Τη δίνει ως bonus αν θέλει.

Αυτός είναι ο τιμοκατάλογος που οφείλει να μην αλλάξει για 6 μήνες.Screenshot_20240508-123716.png.69d6dcdc65cafe11c5d28155fccd529c.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δεν είναι μέρος του τιμολογίου της σύμβασης στο 4All. Τη δίνει ως bonus αν θέλει.

ναι δεν είπα το αντίθετο

απλά είναι παράνομο

(ο τελευταίος όρος του screenshot)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι δεν είπα το αντίθετο

απλά είναι παράνομο

(ο τελευταίος όρος του screenshot)

Ναι αλλά το εξάμηνο ισχύει αποκλειστικά για το τιμολόγιο. Με βάση αυτό που παρέθεσες έχουν τη δυνατότητα να ορίζουν ύψος και διάρκεια ισχύος εκπτώσεων χωρίς να αναφέρεται minimum. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Σε κάθε περίπτωση από τις εκπτώσεις κερδισμένοι βγαίνουμε ακόμα και αν δεν αναφέρονται στο τιμολόγιο. Στην χειρότερη ξέρεις ότι για 6 μήνες θα πληρώσεις maximum την τιμή για την οποία υπέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βρει το κόλπο, ονομάζουν την έκπτωση "ΈΚΤΑΚΤΗ", δηλαδή σήμερα βρε παιδί μου ξυπνήσαμε κάπως κιμπάρηδες, πάρτε μια "έκτακτη έκπτωση" 20%. Για τον άλλο μήνα, όπως ξυπνήσουμε τότε. Χάρη σας κάνουμε, η τιμή που υπογράψατε είναι 0,1550.

Όταν το marketing αφήνεται ασύδοτο, οι νόμοι παραβιάζονται ατιμώρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BigBlack είπε

Εχουν βρει το κόλπο, ονομάζουν την έκπτωση "ΈΚΤΑΚΤΗ", δηλαδή σήμερα βρε παιδί μου ξυπνήσαμε κάπως κιμπάρηδες, πάρτε μια "έκτακτη έκπτωση" 20%. Για τον άλλο μήνα, όπως ξυπνήσουμε τότε. Χάρη σας κάνουμε, η τιμή που υπογράψατε είναι 0,1550.

Όταν το marketing αφήνεται ασύδοτο, οι νόμοι παραβιάζονται ατιμώρητα.

Η τιμή που υπέγραψες δεν είναι 0.155 αλλά εξαρτάται από την ΤΕΑ και το Μηχανισμό Διακύμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx αν και καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ πως το βασίζουν σε αυτό που αναφέρουν στις διευκρινήσεις, δεν μπορώ να καταλάβω:

(1) γιατί τότε έβαλαν αυτό το pdf απο Μάιο που διαχωρίζουν τις περιόδους με βάση την υπογραφή της σύμβασης, ενώ στο πράσινο δεν το έχουν κάνει παρόλο που και αυτό έχει αλλαγές στις εκπτώσεις ανά μήνα

(2)  αν είναι σωστό αυτό που μου απαντησαν ως τυπογραφικό λάθος γιατί μέχρι και τώρα το έχουν αναρτημένο και δεν το αλλάζουν βάζοντας και σε εμφανές σημείο πως έκαναν λάθος

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ πως κάτι παίζεται με το 4all και τις αλλαγές εκπτώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ναι αλλά το εξάμηνο ισχύει αποκλειστικά για το τιμολόγιο. Με βάση αυτό που παρέθεσες έχουν τη δυνατότητα να ορίζουν ύψος και διάρκεια ισχύος εκπτώσεων χωρίς να αναφέρεται minimum. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Σε κάθε περίπτωση από τις εκπτώσεις κερδισμένοι βγαίνουμε ακόμα και αν δεν αναφέρονται στο τιμολόγιο. Στην χειρότερη ξέρεις ότι για 6 μήνες θα πληρώσεις maximum την τιμή για την οποία υπέγραψες.

πάσο, δε θα σε πείσω :)

Μόλις τώρα, Nick_21 είπε

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ πως κάτι παίζεται με το 4all και τις αλλαγές εκπτώσεων...

το τιμολογούν (παράνομα) σαν πράσινο τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Nick_21 είπε

@doomnx αν και καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ πως το βασίζουν σε αυτό που αναφέρουν στις διευκρινήσεις, δεν μπορώ να καταλάβω:

(1) γιατί τότε έβαλαν αυτό το pdf απο Μάιο που διαχωρίζουν τις περιόδους με βάση την υπογραφή της σύμβασης, ενώ στο πράσινο δεν το έχουν κάνει παρόλο που και αυτό έχει αλλαγές στις εκπτώσεις ανά μήνα

(2)  αν είναι σωστό αυτό που μου απαντησαν ως τυπογραφικό λάθος γιατί μέχρι και τώρα το έχουν αναρτημένο και δεν το αλλάζουν βάζοντας και σε εμφανές σημείο πως έκαναν λάθος

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ πως κάτι παίζεται με το 4all και τις αλλαγές εκπτώσεων...

1) Πρόκειται για λάθος όπως έχουν υποστηρίξει και σε email. Σε όλα τα μηνιαία PDF αυτή η έκπτωση αναφέρετε με διάρκεια ενός μήνα (πχ. Έκπτωση Ιανουαρίου, έκπτωση Φεβρουαρίου κ.ο.κ.)

2) Λογικά έπεσε μέσα στο Πάσχα και δεν πρόλαβαν.

Θα φανεί τι πραγματικά ισχύει. Κι άλλη φορά έκαναν πατάτα με τα PDF και τη διόρθωσαν.

5 λεπτά πριν, korakios είπε

το τιμολογούν (παράνομα) σαν πράσινο τιμολόγιο

Γιατί είναι παράνομο να έχουν ex-ante κίτρινα που βασίζονται στις 2 τελευταίες ΤΕΑ; Εκπτώσεις έκτακτες δίνει και η ELPEDISON...

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, doomnx είπε

Η τιμή που υπέγραψες δεν είναι 0.155 αλλά εξαρτάται από την ΤΕΑ και το Μηχανισμό Διακύμανσης.

Ενδεικτικά το έγραψα έτσι, για συντομία. Το σχόλιό μου αναφέρεται ξεκάθαρα στο κόλπο με την έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Ενδεικτικά το έγραψα έτσι, για συντομία. Το σχόλιό μου αναφέρεται ξεκάθαρα στο κόλπο με την έκπτωση.

Ζυγίζεις και παίρνεις. Μέχρι στιγμής το 4All είναι το φθηνότερο πρόγραμμα της ΔΕΗ για το 2024. Κόλπο το λες εσύ. Οι όροι που υπέγραψες σου τα ξεκαθάριζαν όλα. Και στην πρώτη μαντεψιά τιμής που είχα κάνει για τον Ιανουάριο είχα βγάλει τιμή κατά 0.03 €/kWh ακριβότερη, επειδή δεν ξέραμε ότι θα πάρει έκπτωση ίδια με του πράσινου. (Άσχετα που μηδένισε το συντελεστή β χωρίς να προβλέπεται)

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ζυγίζεις και παίρνεις. Μέχρι στιγμής το 4All είναι το φθηνότερο πρόγραμμα της ΔΕΗ για το 2024. Κόλπο το λες εσύ. Οι όροι που υπέγραψες σου τα ξεκαθάριζαν όλα.

Σαφώς το μη σταθερό ποσοστό έκπτωσης δεν είναι ξεκάθαρο, δεν το υπόγραψα και είναι μαρκετίστικο κόλπο. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολίασα επειδή συμφωνούμε, αλλα σε αυτό θεωρώ πως υπάρχει εξαπάτηση με λεκτικά παιχνιδάκια, ανάξια για σοβαρές εταιρείες. Άσχετα με φτηνο - ακριβό ή αν με συμφέρει, μιλάω με όρους επί της αρχής.

Αν υπήρχε σοβαρή ρύθμιση θα είχε πέσει καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Σαφώς το μη σταθερό ποσοστό έκπτωσης δεν είναι ξεκάθαρο, δεν το υπόγραψα και είναι μαρκετίστικο κόλπο. Τα υπόλοιπα δεν τα σχολίασα επειδή συμφωνούμε, αλλα σε αυτό θεωρώ πως υπάρχει εξαπάτηση με λεκτικά παιχνιδάκια, ανάξια για σοβαρές εταιρείες. Άσχετα με φτηνο - ακριβό ή αν με συμφέρει, μιλάω με όρους επί της αρχής.

Αν υπήρχε σοβαρή ρύθμιση θα είχε πέσει καμπάνα.

Υπέγραψες ακριβώς εδώ, με κίτρινο:

Στις 4/5/2024 στις 4:54 ΜΜ, doomnx είπε

Μιλάμε για 1,65 € ανά 100 kWh μέχρι τις 500 και 2,25 € ανά 100 kWh από 500 και πάνω. Με το ΦΠΑ.

Αλλά μέχρι τώρα από πουθενά δεν προέκυπτε ότι θα διατηρηθεί αυτή η έκπτωση για πάντα. Το γράφει στην τελευταία κουκκίδα από τους ειδικούς όρους. Ότι κάθε μήνα μπορεί να εφαρμόζει επιπλέον έκπτωση κατά το δοκούν. Κατ'εμέ, δεν υπάρχουν 2 προγράμματα, ένα με 20% έκπτωση και ένα με 10%, αλλά ένα με κυμαινόμενη έκπτωση.

image.png.39114485a03ad6e067de5ff6a62b8a60.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Υπέγραψες ακριβώς εδώ, με κίτρινο:

Μα δεν καταλαβαίνεις πως αυτό ακριβώς συνιστά παράβαση του ΚΠΗΕ για τους όρους των εκπτώσεων, όπως ακριβώς σου επισημαίνει κι ο korakios; Είναι αόριστος ως όρος, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που επιβάλλει ο κανονισμός.

Για να στο πάω στα άκρα, μήπως στο εξηγήσω καλύτερα: αν αύριο αποφασίσει η ΔΕΗ η έκπτωση να είναι αρνητική, να μετατραπεί δηλαδή σε επιβάρυνση, η αοριστία του όρου αυτού την καλύπτει την εταιρεία νομικά, μόνο και μόνο αν την ανακοινώσει στο site. Άλλο βέβαια που σε τέτοια περίπτωση θα έπεφταν επάνω της όλοι και ξαφνικά θα ανακάλυπταν την κατάχρηση. Ωστόσο είναι αόριστος ο όρος, γι' αυτό και παράνομος.

Και μιά που το πιάσαμε νομικά, για να είναι πιό νόμιμο όλο αυτό και να έχει όντως τη συναίνεσή μου, θα έπρεπε κάθε μήνα να μου στέλνει ένα μήνυμα η ΔΕΗ που να με καλεί να αποδεχθώ πως από αυτό το μήνα π.χ η έκπτωση θα είναι τάδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. 

Είχα βάλει πάγια εντολή στο Γ1 με κάρτα της eurobank μέσα από το mydei app.

Σήμερα λήγει ο λογαριασμός αλλά δεν τράβηξε χρήματα. 

Έχω ενεργοποιήσει την δυνατότητα αγορών από Ελλάδα μέσα από το app της eurobank 

Μήπως πρέπει να έχω ενεργοποιημενη και την δυνατότητα on-line αγορών? 

 Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. 

Είχα βάλει πάγια εντολή στο Γ1 με κάρτα της eurobank μέσα από το mydei app.

Σήμερα λήγει ο λογαριασμός αλλά δεν τράβηξε χρήματα. 

Έχω ενεργοποιήσει την δυνατότητα αγορών από Ελλάδα μέσα από το app της eurobank 

Μήπως πρέπει να έχω ενεργοποιημενη και την δυνατότητα on-line αγορών? 

 Ευχαριστώ. 

Στην 1η σελίδα του λογαριασμού, κάτω από την ημερομηνία λήξης αναφέρει με μικρότερα γράμματα πως η εξόφληση γίνεται με πάγια κλπ; Η χρέωση γίνεται το βράδυ της ημερομηνίας λήξης, λογικά θα χρεωθεί απόψε και θα φανεί στο myΔΕΗ σε 2-3 εργάσιμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...