Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, washcloud είπε

σημαίνει ότι οι εταιρίες έχουν προθεσμίες κατά τις οποίες ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ

ναι, έγινε και παλαιότερα σε άλλες όταν συμπλήρωσαν αριθμό αιτήσεων και σταματήσανε τη διάθεση (προσφορά) προγράμματος πριν την ημερομηνία που είχανε στο site

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

και (αν είσαι εντός προθεσμίας) σου ΣΤΕΛΝΟΥΝ σύμβαση να υπογράψεις (και έχεις περιθώριο 30 ημέρες)

ναι,

υποχρεούνται εντός 10 14 ημερών το αργότερο να σε ειδοποιήσουν οτι δεν έγινε δεκτή

και 10 ημέρες να ζητήσουν τυχών ελλείψεις στα δικαιολογητικά

(άρθρο 16)

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

ή υπάρχει περίπτωση τα bold να σημαίνουν ότι η "προθεσμία", έχει να κάνει με το πότε "λήγει το πρόγραμμα που διαφημίζουν"...;

όχι

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

Επίσης, για να σε βάλει στο Enter η ΔΕΗ, όταν είσαι από άλλο πάροχο, θέλει 100Ε εγγύηση; 

ναι , αλλά αν βάλεις πάγια σου την επιστρέφει στον επόμενο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δεν ξέρω αν γίνεται ακύρωση (αν ισχύει το 14 μέρες αμφισβήτηση σε επιτόπου υπογραφή , @ekrepali?)

 

Mη παίζετε μ'αυτά τα πράγματα ειδικά στη ΔΕΗ. Ξέρω κάποιον που έκανε υπαναχώρηση στο αέριο για να πάει σε άλλο πάροχο. Μαντέψτε τι συνέβη. @HERTHAN

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι, έγινε και παλαιότερα σε άλλες όταν συμπλήρωσαν αριθμό αιτήσεων και σταματήσανε τη διάθεση (προσφορά) προγράμματος πριν την ημερομηνία που είχανε στο site

ναι

όχι

...τέλεια. Θενκς μαν.

(....η φάση που ό,ποτε στέλνω στον ekrepali μου απαντάς εσύ και τούμπαλιν, τί φάση; 😄)

(...αν και νομίζω αυτόν τον έχασα δια παντός, μετά το "ηρωικό E-bill...:ρ)

Καλώς λοιπόν, κρατάω το "30 μέρες" (κι αν είναι τοςυ σέρνω στην Χάγη :ρ), αλλά μ' εκείνο το 17-1γ που λέει για 10 μέρες το λιγότερο; Δεν έρχεται σε κόντρα με τις 30; Οι διατυπώσεις τους πάντως είναι σχεδόν οι ίδιες. ΕΚΤΟΣ κι αν το 28-3α είναι καμμιά επικαιροποίηση.........;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Δεν έρχεται σε κόντρα με τις 30;

το 30 είναι ειδικά για Μικρούς Πελάτες (εμείς)

έκανα edit αν το είδες σχετικά με απόρριψη ή διόρθωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις συνειδητοποίησα γιατί έχω χαμηλούς λογαριασμούς ρεύματος, ενώ οι γνωστοί μου κλαίνε. Έβαλα Enter πριν από μερικούς μήνες. Τρεχάτε ποδαράκια μου αύριο να αλλάξω στους κοντινούς συγγενείς.

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mη παίζετε μ'αυτά τα πράγματα ειδικά στη ΔΕΗ. Ξέρω κάποιον που έκανε υπαναχώρηση στο αέριο για να πάει σε άλλο πάροχο. Μαντέψτε τι συνέβη. @HERTHAN

το θέμα είναι οτι του είπαν οτι με ΚΟΤ μπαίνει στο enter και τον έκαψαν

ας μπει Γ1 πρώτα και μετά φεύγει αζημίως

εκτός αν αφού κάνει ebill με κάποιο τρόπο γίνει ακύρωση του enter και ενεργοποιήσει το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

το θέμα είναι οτι του είπαν οτι με ΚΟΤ μπαίνει στο enter και τον έκαψαν

ας μπει Γ1 πρώτα και μετά φεύγει αζημίως

εκτός αν αφού κάνει ebill με κάποιο τρόπο γίνει ακύρωση του enter και ενεργοποιήσει το online

Aν ο αριθμός παροχής δεν έχει αλλάξει ακόμα https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ κι αν δεν έχει κάνει αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής στο ΗΔΙKΑ, τότε μπορεί και τώρα να ακυρώσει το ΚΟΤ και να αφήσει σκέτο το Enter. Δε ξέρω για ποιον μιλάς κάντον tag

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το 30 είναι ειδικά για Μικρούς Πελάτες (εμείς)

έκανα edit αν το είδες σχετικά με απόρριψη ή διόρθωση

...τώρα το είδα το edit. Εννοείς ότι (εντός 14ων ημερών) έχουν δικαίωμα να αρνηθούν την σύμβαση (που μου στείλανε και αποδέχτηκα), με ΝΟΜΙΜΗ αιτιολογία "αργήσατε κύριε"; Ή το δικαίωμά τους στην άρνηση έχει να κάνει με κάτι άλλο (μάθανε πχ ότι έχω φεσώσει την μισή Ελλάδα και δεν θέλουν παρτίδες μαζί μου) και στην ουσία "παρανομούν" που δεν έχουν περάσει οι 30 μέρες, με αιτιολογία "το πρόγραμμα έληξε" (και μετά παίρνω ξώβεργες και βγαίνω για κυνήγι);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν ο αριθμός παροχής δεν έχει αλλάξει ακόμα https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ κι αν δεν έχει κάνει αίτηση ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής στο ΗΔΙKΑ, τότε μπορεί και τώρα να ακυρώσει το ΚΟΤ και να αφήσει σκέτο το Enter.

ξέχασα οτι θα πρέπει να κάνει κάποιος νέα αίτηση για ΚΟΤ όταν αλλάζει πάροχο μιας και αλλάζει το τελευταίο ψηφίο

άρα αν δεν κάνει νέα αίτηση τότε σε μετάβαση απο άλλον πάροχο στο enter λογικά δε χρειάζεται να ακυρώσει το ΚΟΤ , σωστά ?

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω για ποιον μιλάς κάντον tag

  μαλλον τον έκαψα το κεφάλι τζάμπα

1 ώρα πριν, glxakias1990 είπε

Πως το υποστηρίζεις αυτό με το Γ1 ;

Ακυρώνεται αυτόματα μου είπε το ΚΟΤ και μπαίνεις στο enter για αρχή . Και αν θέλεις ΚΟΤ ξανά κανείς αίτηση .

έχεις δίκαιο φίλε μου , συγνώμη  για το μπέρδεμα , σκάλωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρες.... Μόλις γύρισα από 18ωρο δουλειάς και κάθομαι και διαβάζω τις 50 τελευταίες σελίδες....Ανάθεμα τις ρήτρες και της μήτρες...

Τεσπά, έχω κάνει αίτηση για αλλαγή ονόματος μέσω e-contract / αλλαγή από Γ1Ν σε online από τις 11/11.

Έχω λάβει mail οτι παρέλαβαν επιτυχώς τα έγγραφα και θα προωθήσουν εντολή προς ΔΕΔΔΗΕ από τις 24/11.

Το θέμα μου είναι πως το όνομα του λογαριασμού ήταν (και παραμένει μιας και δεν έχω κάποιο νέο ότι έγινε η αλλαγή) στην γιαγιά, η οποία έχει φύγει από το 89 και δεν μπορώ να φτιάξω ebill...  

Ποιον πρέπει να καλέσω για να μου δώσουν νέο; Πρέπει να περιμένω τη ΔΕΔΔΗΕ να προχωρήσει στην αλλαγή ονόματος και μετά να μιλήσω με ΔΕΗ να μου δώσουν κωδικό εταίρου; Ή υπάρχει κάποιος τρόπος να το τρέξω;

 

Πραγματικά χαρά στην υπομονή σας όσοι βοηθάτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εχω μπερδευτεί.My home enter ή online να επιλέξω.Τετάρτη 1/12 έχω ραντεβού στη ΔΕΗ για να γυρίσω από άλλο πάροχο.1300kw/4μηνο κατανάλωση

Επεξ/σία από thrileo1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εννοείς ότι (εντός 14ων ημερών) έχουν δικαίωμα να αρνηθούν την σύμβαση (που μου στείλανε και αποδέχτηκα), με ΝΟΜΙΜΗ αιτιολογία "αργήσατε κύριε"; Ή το δικαίωμά τους στην άρνηση έχει να κάνει με κάτι άλλο (μάθανε πχ ότι έχω φεσώσει την μισή Ελλάδα και δεν θέλουν παρτίδες μαζί μου) και στην ουσία "παρανομούν" που δεν έχουν περάσει οι 30 μέρες, με αιτιολογία "το πρόγραμμα έληξε" (και μετά παίρνω ξώβεργες και βγαίνω για κυνήγι);

το έληξε δεν παίζει λόγω των 30 ημερών

τα φέσια ναι , είναι λόγος

Αναφορά σε κείμενο

Η απόρριψη της Αίτησης πρέπει να είναι έγγραφη, πλήρως αιτιολογημένη κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011, και να αναφέρει τη διαδικασία και τις προϋποθέσεις με τις οποίες ο Πελάτης δύναται να ζητήσει επανεξέταση της Αίτησής του ή ένταξή του σε διαφορετική κατηγορία.

άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011

Αναφορά σε κείμενο

5. Ο Προμηθευτής δικαιούται να αρνηθεί να προμηθεύσει συγκεκριμένο Πελάτη εάν συντρέχουν σοβαροί λόγοι, όπως η ύπαρξη ληξιπρόθεσμων οφειλών του Πελάτη προς άλλον Προμηθευτή. Οι προϋποθέσεις άρνησης προμήθειας και διακοπής της παροχής πρέπει να είναι σαφώς διατυπωμένες και παρέχονται στον Πελάτη εκ των προτέρων και ιδίως κατά το στάδιο των διαπραγματεύσεων για τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας

 

3 λεπτά πριν, thrileo1983 είπε

Παιδιά εχω μπερδευτεί.My home enter ή online να επιλέξω.Τετάρτη 1/12 έχω ραντεβού στη ΔΕΗ για να γυρίσω από άλλο πάροχο.1300kw/4μηνο κατανάλωση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58942293

9 λεπτά πριν, zampONakiaskiou είπε

Το θέμα μου είναι πως το όνομα του λογαριασμού ήταν (και παραμένει μιας και δεν έχω κάποιο νέο ότι έγινε η αλλαγή) στην γιαγιά, η οποία έχει φύγει από το 89 και δεν μπορώ να φτιάξω ebill...  

τότε γιατί επέλεξες το online που θέλει ebill ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

το έληξε δεν παίζει λόγω των 30 ημερών

τα φέσια ναι , είναι λόγος

άρθρο 48, παρ. 5 του ν. 4001/2011

 

Ντάνκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...