Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Εγω πήγα. Πήρα αντίγραφο με 24μηνη σύμβαση. Και επισύναψη τους όρους σύμβασης οικιακού πελατη

εσύ το ξέρω , το διάβασα πριν 😛

το καλό με το ΝΕΟ enter είναι οτι είναι 12μηνο , δηλαδή αφού δε σας δίνουν τιμοκατάλογο , τουλάχιστον έχετε τους ειδικούς όρους του παλιού enter που είναι 24μηνο , εκεί θέλω να καταλήξω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, franky10 είπε

Σε πολλούς απο ΔΕΗ έχουν αργήσει τους εκκαθαριστικούς πάντως, δεν ξέρω αν έχει να κάνει ανα περιοχη η κάτι άλλο. 

Ενδεχομένως λόγω του ότι πολλοί έχουν εκκαθάριση τέλη νοέμβρη-αρχές δεκεμβρη για 8-9-10-11 και σκάει 💣

image.png

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Έχει να κάνει με την επιδότηση της κυβέρνησης (νομίζω το ΦΕΚ βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα) και θα πρέπει να στηθεί το μηχανογραφικό σύστημα για να την υπολογίσει αναδρομικά από τον Σεπτέμβριο. Αν σκεφτείς ότι είναι επί συνόλου της χρέωσης προμήθειας και ότι θα πρέπει να ξαναυπολογιστεί αναδρομικά και η έκπτωση συνέπειας, δυσκολεύει το έργο... Εμένα η Ελίν που έχω φύγει κάνα μήνα δεν μου έχει βγάλει τον τελικό για αυτόν τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Όσοι πάτε σε κατάστημα και κάνετε αιτήσεις, ζητήστε αντίγραφο απ'το χαρτί που υπογράφετε ή τραβήξτε τουλάχιστον μια φωτογραφία.


Πάντως όλα τα στοιχεία που έχει καταχωρήσει στη σύμβαση αυτός σωστά είναι. Και ο κωδικός εταίρου είναι όντως αυτός που είχε και το 2020. Δεν είδα πουθενά λάθος ή κάτι να έχει αλλάξει πάνω στην καινούργια. Περίεργο...!!!

Επεξ/σία από apache48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgevits είπε

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Έχει να κάνει με την επιδότηση της κυβέρνησης (νομίζω το ΦΕΚ βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα) και θα πρέπει να στηθεί το μηχανογραφικό σύστημα για να την υπολογίσει αναδρομικά από τον Σεπτέμβριο. Αν σκεφτείς ότι είναι επί συνόλου της χρέωσης προμήθειας και ότι θα πρέπει να ξαναυπολογιστεί αναδρομικά και η έκπτωση συνέπειας, δυσκολεύει το έργο... Εμένα η Ελίν που έχω φύγει κάνα μήνα δεν μου έχει βγάλει τον τελικό για αυτόν τον λόγο.

Καλησπέρα , στην Ελιν τον ζήτησες και  δεν στον έβγαλαν? να υποθέσω ότι δεν είχες Fix πρόγραμμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ το ξέρω , το διάβασα πριν 😛

το καλό με το ΝΕΟ enter είναι οτι είναι 12μηνο , δηλαδή αφού δε σας δίνουν τιμοκατάλογο , τουλάχιστον έχετε τους ειδικούς όρους του παλιού enter που είναι 24μηνο , εκεί θέλω να καταλήξω

Ε πες το ντε και έκαψα ότι εγκεφαλικό κύτταρο είχα. 😅

Όπως είχες προτείνει, εκτύπωσα τον τιμοκατάλογο και απλά τον επισυναψε χωρίς σφραγίδα. Σφραγίδα είχαν οι όροι που είναι του παλιού. 

 

uri-geller.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ΟΣΟΙ ΠΗΓΑΤΕ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΨΑΤΕ ENTER ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑΤΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ?

ΑΝ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ?

24 μήνες λέει εμένα παντός .

αν μου πουν δεν γίνεται μπορώ να ακυρώσω την μεταφορά παρόχου ; Μετά Ηρων με 10€ πάγιο και 0,11-ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rattlehead είπε

Ε πες το ντε και έκαψα ότι εγκεφαλικό κύτταρο είχα. 😅

μη νομίζεις και εγώ κάηκα , νόμιζα οτι πηγαίνατε και απλά βάζατε τζίφρα

κανένας μέχρι στιγμής δεν είπε οτι παίρνει αντίγραφο που έχει τους όρους μέσα

enter υπέγραψες 24μηνο με τιμές του 24μηνου (τις παλιές δηλαδή)

τέλος στο ένα κεφάλαιο :)

1 λεπτό πριν, glxakias1990 είπε

24 μήνες λέει εμένα παντός .

αν μου πουν δεν γίνεται μπορώ να ακυρώσω την μεταφορά παρόχου ; Μετά Ηρων με 10€ πάγιο και 0,11-ΚΟΤ

δεν ξέρω αν γίνεται ακύρωση (αν ισχύει το 14 μέρες αμφισβήτηση σε επιτόπου υπογραφή , @ekrepali?)

ebill έχεις ?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ronin77 είπε

4/11 αίτηση για Enter online

19/11 ενημέρωση επιτυχούς ολοκλήρωσης των εγγράφων

26/11 καταγραφή μέτρησης από ΔΕΔΔΗΕ λόγω αλλαγής από άλλο πάροχο

 

Ποια ημερομηνία σου έστειλαν μήνυμα ότι το θέμα προχωράει προς ΔΕΔΔΗΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Georgevits είπε

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό. Έχει να κάνει με την επιδότηση της κυβέρνησης (νομίζω το ΦΕΚ βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα) ....

Σωστό αυτό, σε αντίθεση περίπτωση η protergeia έχει νάλει σωστά την επιδότηση για Σεπτέμβρη βάση εξαγγελιών και το ίδιο ποσό για Οκτώβρη (λιγοτερο δηλαδή απο το ΦΕΚ) και τώρα θα πρέπει να κάνουν τον ισολογισμό. 

Απο δεη κολλητού

Spoiler

image.png.a60f6bc433d71444164537938f78da18.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για να μην χαλαρώνουμε σε δίπλα φόρουμ παλικάρι που έκανε αίτηση για online ενεργοποίησε μέσω ebill το online , του  ήρθε μόλις ο πρώτος λογαριασμός

οι μισές κιλοβατώρες ήτανε με τιμολόγηση Γ1 (μέχρι να ενεργοποιήσει η ΔΕΗ το online)

(έκανε αμφισβήτηση αυθημερόν)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις μου ήρθε λογαριασμός από Zenith. Τώρα πρακτικά αυτός είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχω. Την αίτηση μου για το Online στο δικό μου σπίτι την έκανα με τον προηγούμενο που εξόφλησα με λίγα λόγια. Δεν πιστεύω να έχουμε θέμα με αυτόν. Λέει έχω κάψει 65kwh (Έναντι) και ο λογαριασμός βγήκε 23.67€ με τα 15.10€ να είναι ρήτρα αναπροσαρμογής. Τον πληρώνω και περιμένω.

Επεξ/σία από apache48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πες την προϊστάμενο να διαβάσει τον κώδικα προμήθειας αναφορικά με την προσυμβατική ενημέρωση και την ισχύ της προσφοράς, ή να αφήσει την καρέκλα για κανέναν άλλον.

...το ίδιο μου είπε χθες ο korakios που τον ρώτησα για πρόγραμμα από Volterra (όροι σύμβασης & τιμοκατάλογος προς αποδοχή κι επιστροφή) που ήταν να λήξει στις 25/11 και με παρέπεμψε στο άρθρο 28-3α που λέει για την ελάχιστη ισχύ της προσφοράς στις 30 μέρες (παράλληλα στο 17.1 μιλάει για ελάχιστη ισχύ 10 ημερών...;!), αλλά να ρωτήσω αδερφέ, αυτό (28-1γ) :

Αναφορά σε κείμενο

Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας 1.Ο Προμηθευτής υποχρεούται να κάνει δεκτές τις Αιτήσεις Προμήθειας Μικρών Πελατών, εκτός αν συντρέχει μία από τις παρακάτω εξαντλητικά αναφερόμενες περιπτώσεις:  γ. Αν η Αίτηση Προσφοράς δεν συμπληρώθηκε εντός της προθεσμίας που τέθηκε από τον Προμηθευτή και οι ελλείψεις καθιστούν αδύνατη για τον Προμηθευτή την υποβολή Προσφοράς Προμήθειας

σημαίνει ότι οι εταιρίες έχουν προθεσμίες κατά τις οποίες ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ και (αν είσαι εντός προθεσμίας) σου ΣΤΕΛΝΟΥΝ σύμβαση να υπογράψεις (και έχεις περιθώριο 30 ημέρες),,,,,,,,ή υπάρχει περίπτωση τα bold να σημαίνουν ότι η "προθεσμία", έχει να κάνει με το πότε "λήγει το πρόγραμμα που διαφημίζουν"...;

                                                                                               - - - - -

Επίσης, για να σε βάλει στο Enter η ΔΕΗ, όταν είσαι από άλλο πάροχο, θέλει 100Ε εγγύηση; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, washcloud είπε

Επίσης, για να σε βάλει στο Enter η ΔΕΗ, όταν είσαι από άλλο πάροχο, θέλει 100Ε εγγύηση; 
 

 

Στο Enter ήταν 100€, στο Online 0€ για τις αιτήσεις που έκανα εγώ.

Επεξ/σία από apache48
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Παιδες. Στο site  του δεδδηε  αναφέρει τώρα ότι ο αριθμός παροχής δεν υπάρχει. 5 φορες τον έβαλα.Τι φάση?

Επειδή τρόμαξα, πείρα δεδδυε να δω τι συμβαίνει. Και μου είπε όλα καλά και ότι άλλαξαν τα 2 ψηφία, έγιναν 05 (nrg ήταν 04).

Πριν πάω στην nrg ήταν 03, δηλαδή κάθε φορά που θα αλλάζουμε θα πηγαίνει +1????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...