Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δε θες να σου έρχονται οτι να'ναι έναντι

Υποθεση εργασιας για οσους ειμαστε στο transition απο Γ1 προς Online...

Εστω οτι ο μετρητης ειχε τελευταια μετρηση Αυγουστο: 50.000 KWh και τωρα εχει γραψει 55.000 KWH

Περνω μετρηση στο συστημα (ψευδως): 50.500 KWh.. Βγαινει λογαριασμος για την  περιοδο αυτη με Γ1 τιμες για 500 KWh..

Ερχεται ο καταμετρητης μετα απο 2-3 μηνες και βλεπει μετρηση 58.000 KWh..

Με χρεωνει με εκκαθαριστικο για την τιμη απο 50.500 μεχρι 58.000 με τιμη για online..

Παιζει κατι τετοιο ή ειναι μεγαλο το ρισκο? Το οφελος προφανως ειναι να μην φαμε την ρητρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Πώς μπορώ να προσθέσω και το νυχτερινό ρεύμα?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεδδηε/page/25/#comments

16 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Συμφέρει..??

κατέβασε το excel της υπογραφής μου και δες απο τις ρυθμιζόμενες το κέρδος στο αντίστοιχο πεδίο , είναι με ποσοστό 20% χρήσης νυχτερινού

(όχι απο τυχών μικρότερη νυχτερινή χρέωση κιλοβατώρας)

για να υπολογίσεις κέρδος στην τιμή κιλοβατώρας κάνεις:

ετήσια κατανάλωση * %ποσοστού χρήσης νυχτερινού * (ημερήσια τιμή μείον νυχτερινή τιμή)

14 λεπτά πριν, fragos είπε

Παιζει κατι τετοιο ή ειναι μεγαλο το ρισκο? Το οφελος προφανως ειναι να μην φαμε την ρητρα

ναι παίζει , αλλά στην περίπτωση που δηλώσεις ψευδή μέτρηση και τύχει και έρθει για καταμέτρηση θα έχεις τρεχάματα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Σε ποιόν mail στέλνετε τα παράπονά σας στην ΔΕΗ;

στον κ.

[email protected]

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν δε θες να σου έρχονται οτι να'ναι έναντι

Θα το περάσω το βράδυ εάν είναι

Απευθείας από το ebill έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δίνουμε εμείς μέτρηση, αλλά πχ λείπουμε και δεν δώσουμε περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ?

Επίσης θα είναι να δώσουμε μέτρηση εμείς κάθε 2 μήνες; Άρα θα έρχονται έναντι και εκκαθαριστικοί εναλλάξ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Σε περίπτωση που δίνουμε εμείς μέτρηση, αλλά πχ λείπουμε και δεν δώσουμε περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ?

ανα 4 μήνες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Επίσης θα είναι να δώσουμε μέτρηση εμείς κάθε 2 μήνες; Άρα θα έρχονται έναντι και εκκαθαριστικοί εναλλάξ;

όπως βολεύεται ο καθένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νενικήκαμεν, προλάβαμε και την τρίτη παροχή. Μόλις σήμερα το έβγαλε. 😅

SK2Z0xq.png

Άντε τώρα σε έξι μήνες ξαναβλέπουμε..ευχαριστώ τα παιδιά στο thread για την αρωγή, υποστήριξη και - κυρίως - για την γαϊδουρινή υπομονή τους. Είστε λίγο μαζόχες, αλλά σας πάμε!...😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apache48 είπε

Μίλησα με μια κοπέλα και μου είπε περιμέντε να σας συνδέσω στο αρμόδιο τμήμα για το θέμα που είχα με το ebill. Συνδέθηκα με το άλλο τμήμα με μια άλλη κοπέλα και της είπα τι έγινε. Μου είπε να περιμένω να επιβεβαιώσει πως αν επιλέξω ξανά το MyHomeOnline (που εξαφανίστηκε ενώ ήταν υπο εξέταση) από το ebill θα ενταχθώ στον τιμοκατάλογο που ίσχυε πριν τις 3/12. Περίμενα λίγο και μετά μου είπε πως το επιβεβαίωσε πως θα είμαι με το παλιό και μου είπε να ξαναυποβάλω στο ebill για MyHomeOnline. Τη ρώτησα αν μπορεί να το εγγυηθεί και είπε ναι από τη στιγμή που κάνατε e-Contract στις 14/11 είστε με το παλιό και πως έχει μεγάλο πρόβλημα το σύστημα αυτή τη στιγμή γιαυτό φαίνονται περίεργα πράγματα σε πολλούς. Μου είπε, σου είπε, του είπε, άντε να δούμε στον πρώτο λογαριασμό. 😆

Τελικά ενεργοποίησες πάλι το home online και τον μηνιαίο λογαριασμό; Σου βγάζει πάλι ότι είναι υπό επεξεργασία; Σε ρωτάω γιατί έχω ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά δεν έχω πατήσει ακόμα μήπως και με εντάξουν τον νέο τιμοκατάλογο. Έχω στείλει αίτημα και περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragos είπε

Παιζει κατι τετοιο ή ειναι μεγαλο το ρισκο? Το οφελος προφανως ειναι να μην φαμε την ρητρα

Και εγώ σκέφτομαι να αλλάξω από Γ1Ν σε Home Online, αλλά δεν ξέρω πότε συμφέρει να κάνω την αίτηση. Μήπως προς το τέλος του μήνα; Το λέω γιατί απ' ό,τι είδα, εάν δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση, υπάρχει περίπτωση να βγαίνει πιο φθηνά με το Γ1(Ν) για όσο υπάρχουν οι επιδοτήσεις παρά τη ρήτρα. Μήπως πρέπει να βρεις ποια είναι η χρυσή τομή, εάν θα είναι 50500 ή 50900 π.χ.

Το MCP από 198.32 σε 230+ θα αλλάξει από 1η του μήνα, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Philippe είπε

Το MCP από 198.32 σε 230+ θα αλλάξει από 1η του μήνα, έτσι δεν είναι;

ναι 1/12

9 λεπτά πριν, Philippe είπε

Το λέω γιατί απ' ό,τι είδα, εάν δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση, υπάρχει περίπτωση να βγαίνει πιο φθηνά με το Γ1(Ν) για όσο υπάρχουν οι επιδοτήσεις παρά τη ρήτρα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apache48 είπε

Τη ρώτησα αν μπορεί να το εγγυηθεί και είπε ναι από τη στιγμή που κάνατε e-Contract στις 14/11 είστε με το παλιό και πως έχει μεγάλο πρόβλημα το σύστημα αυτή τη στιγμή γιαυτό φαίνονται περίεργα πράγματα σε πολλούς. Μου είπε, σου είπε, του είπε, άντε να δούμε στον πρώτο λογαριασμό. 😆

Αν και ο @korakios λέει να μην πιστεύουμε ότι λέει ο καθένας, πήρα μια μικρή χαρά, καθώς έχω κάνει e-contract από τις 11/11 και υπογεγραμμένη σύμβαση από τις 24/11, άρα υπάρχει μια ελπίδα να προλάβω τις παλιές τιμές του Online.

Αρκεί να ξεκουνήσει ο ΔΕΔΗΕΕ επιτέλους για να ξεμπλοκάρει τη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...