Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

έχετε καμία άποψη/ενημέρωση τι θα κάνει η ΔΕΗ με τα online/enter (με τις καλές τιμές) μετά το εξάμηνο σε περίπτωση που οι τιμές παραμείνουν ως έχουν?

Άλλαξε τιμές 03-12 αλλά δεν πειράξε αυτούς που έχουν συμπληρώσει 6 μηνο.

Τώρα, τι θα γίνει στο μέλλον κανείς δεν ξέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos33340 είπε

Εγώ έκανα αίτηση 2 Δεκεμβρίου 9:30 το βράδυ και σήμερα μου έγραψε ότι το πρόγραμμα ισχύει μέχρι 2/12/2022 που σημαίνει ότι είναι με τις καινούριες τιμές.Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι μετράει η ημερομηνία που επεξεργάστηκε το αίτημα η ΔΕΗ και όχι τότε που έκανα την αίτηση και ότι θα προωθήσουν  αίτημα για να ισχύσουν οι παλιές τιμές.Αλλιώς πρέπει να κάνω αίτημα υπαναχώρησης και να πληρώσω 60 ευρώ ποινή.Δηλαδή έλεος.

Κράτα το πρόγραμμα ως έχει και κάνε αμφισβήτηση στο myrae ότι έκλεισες το πρόγραμμα 2/12 και πρέπει να σε πάνε με τις παλιές τιμές. Αν δε καταφέρεις να δικαιωθείς, απλά μένεις με τις καινούργιες τιμές πού ούτως ή άλλως είναι φτηνότερες συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο υπάρχει αυτή τη στιγμή;

Υπαναχώρηση αν κάνεις, τι θα κάνεις μετά; Θα κάτσεις Γ1 κυμαινόμενο που είναι ακριβότερο; Δε σας καταλαβαίνω ώρες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lelos1 είπε

παιδια έχουμε Γ1Ν στην δεη

άργησες λίγες μέρες, τώρα επιλέγεις να κάτσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

ή να πας σε σταθερό 0,17 μείον 0,02 <300kw/μήνα

 

6 λεπτά πριν, lelos1 είπε

αεριο στην ζενιθ εχει καποιο προγραμμα που αξιζει να παμε

πόσταρε χωρίς προσωπικά στοιχεία : τελευταίο ολόκληρο λογαριασμό (περίοδο κατανάλωσης , ακριβώς ποιο πρόγραμμα  είναι , ποιες οι περσινές σου κιλοβατώρες του χειμώνα ) στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 12:18 ΠΜ, gponiris είπε

εγω ακομα και χωρις adblock δεν μπορεσα με την καμία να ανεβασω pdf αρχειο παντως(το δοκιμασα σε 2υπολογιστες )...ουτε καν αλλο αρχειο κατω απο 3.5μβ ...εκανα το αιτημα και εστειλα μεσω εμαιλ στο rae το pdf αναφεροντας τον αριθμο αιτηματος..

μου απαντησε η ραε σημερα στο email οτι το pdf που τους εστειλα μπηκε στο αιτημα μαζι ...

'Σας ενημερώνουμε ότι το έγγραφο που αποστείλατε στον φορέα Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας πρωτοκολλήθηκε στην υπηρεσία Κεντρικό Πρωτόκολλο με τα ακόλουθα στοιχεία:.....'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα γι' αυτο μη βαρατε. Εχω φωτοβολταικα στη στεγη απο το 2011 με τιμη 0.55 ( δηλαδη απο τους τυχερους ). Ειμαι στο Γ1 οικιακο τιμολογιο. Εχω τις εξης ερωτησεις για οποιον ξερει υπευθυνα ... 

1) Μπορω με τα Φ/Β να μπω σε καποιο αλλο προγραμμα πλην του Γ1 (myhome enter κτλ);

2) Ποιο προγραμμα με συμφερει αυτη τη χρονικη περιοδο; 

3) Η αλλαγη προγραμματος επιφερει οποιαδηποτε αλλαγη σε οτι ισχυει μεχρι τωρα για τα Φ/Β ; Ειδικοτερα φοβαμαι μην επηρεαστει καθ' οποιοδηποτε τροπο η συμφωνημενη τιμη πωλησης των 0.55 ευρω που εχω . 

4) Στους λογαριασμους μου μεχρι τωρα εχω χρεωσεις μικροποσων που γραφουν CO2 . Να υποθεσω οτι αυτες δεν θα τις εχω στο MYHOME σωστα ; Αυτο το πραγμα που γινεται ντορος τωρα με τη ρητρα αναπροσαρμογης που θα αυξησει ολους τους λογαριασμους αυτο το 4μηνο κ επειτα ειναι κατι το οποιο ΔΕΝ θα το εχουν τα MYHOME enter και λοιπα προγραμματα ; 

Συγνωμη παιδια αλλα ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα , μπορει οι ερωτησεις μου να ειναι λιγο χαζες η' να εχουν ηδη απαντηθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, odi83 είπε

Στους λογαριασμους μου μεχρι τωρα εχω χρεωσεις μικροποσων που γραφουν CO2

εκκαθαριστικό απο πότε έχεις να πάρεις?

39 λεπτά πριν, odi83 είπε

Αυτο το πραγμα που γινεται ντορος τωρα με τη ρητρα αναπροσαρμογης που θα αυξησει ολους τους λογαριασμους αυτο το 4μηνο

απο 5/8/21

40 λεπτά πριν, odi83 είπε

πορει οι ερωτησεις μου να ειναι λιγο χαζες η' να εχουν ηδη απαντηθει. 

χαζές δεν είναι έχουν χιλιοαπαντηθεί σίγουρα

Για τα φωτοβολταϊκά δε γνωρίζω απολύτως τίποτα αν παίζει κάτι και το τι παίζει , αλλά δε μπορούσες να ψαχτείς μια εβδομάδα πριν ?

3 ώρες πριν, korakios είπε

άργησες λίγες μέρες, τώρα επιλέγεις να κάτσεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58956846

ή να πας σε σταθερό 0,17 μείον 0,02 <300kw/μήνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κράτα το πρόγραμμα ως έχει και κάνε αμφισβήτηση στο myrae ότι έκλεισες το πρόγραμμα 2/12 και πρέπει να σε πάνε με τις παλιές τιμές. Αν δε καταφέρεις να δικαιωθείς, απλά μένεις με τις καινούργιες τιμές πού ούτως ή άλλως είναι φτηνότερες συγκριτικά με οτιδήποτε άλλο υπάρχει αυτή τη στιγμή;

Υπαναχώρηση αν κάνεις, τι θα κάνεις μετά; Θα κάτσεις Γ1 κυμαινόμενο που είναι ακριβότερο; Δε σας καταλαβαίνω ώρες ώρες.

Εγω έχω κοινωνικό τιμολόγιο άρα με το πρόγραμμα που με έβαλαν από λάθος του συστήματος τους θα έχω ακριβότερη τιμή.Τι λες λοιπόν να μείνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

εκκαθαριστικό απο πότε έχεις να πάρεις?

απο 5/8/21

χαζές δεν είναι έχουν χιλιοαπαντηθεί σίγουρα

Για τα φωτοβολταϊκά δε γνωρίζω απολύτως τίποτα αν παίζει κάτι και το τι παίζει , αλλά δε μπορούσες να ψαχτείς μια εβδομάδα πριν ?

 

Τελευταιος εκκαθαριστικος ηταν 02/08 ... Δεν ψαχτηκα μεχρι τωρα λογω φωτοβολταικων. Και κατι αντιστοιχο ακουω κ για αλλους που εχουν στην περιοχη οικιακα Φ/Β . Καποια στιγμη προ διετιας ειχα παρει τηλεφωνο στην Δεη αλλα ειχαν μαυρα μεσανυχτα. Παντως ανεξαρτητα απο τα Φ/Β , αυτη τη στιγμη τι θα με συνεφερε να κανω; Βλεπω τιμη κιλοβατωρας εχω 0.11936 με περιπου 4μηνιαια καταναλωση 2300 Κw . Εαν παρω σαφη απαντηση οτι ενα νεο συμβολαιο δεν επηρεαζει το ηδη υπαρχων στο κομματι των φωτοβολταικων, να παω σε myhome ?? Ευχαριστω για τον χρονο σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Ερώτηση... Εγώ που έκανα Σεπτέμβρη το online με τις τιμές που είχε τότε αλλάζει κάτι?? Είδα ότι άλλαξε ο τιμοκατάλογος.. 

Για όσους το ενεργοποίησαν μετά τις 3/12, εσένα δε σε επηρεάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Ερώτηση... Εγώ που έκανα Σεπτέμβρη το online με τις τιμές που είχε τότε αλλάζει κάτι?? Είδα ότι άλλαξε ο τιμοκατάλογος.. 

Aν εννοείς ότι σου ΕΧΕΙ ενεργοποιηθεί εδώ και καιρό το Online, τότε όχι, δεν αλλάζει κάτι για 'σένα. Ο νέος τιμοκατάλογος αφορά αφορά μόνο όσους τους ενεργοποιήθηκε από 3/12 κι εντεύθεν. Εσύ πάντως να έχεις κατά νου ότι μετά ακριβώς από το 6μηνο ενεργοποίησης, υπάρχει ενδεχόμενο να σου αυξήσουν τις τιμές : έχουν την ευχέρεια από τον νόμο να το κάνουν (ίσως και να το κάνουν, ίσως και όχι - θα πρέπει μετά το 6μηνο να παρακολουθείς πώς πάει, με πιθανότερο σενάριο να ΜΗΝ το κάνουν,,,,,,αλλά ποτέ δεν ξέρεις κι όλας).

Κι ΑΝ τελικά το κάνουν, θα μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς ποινή και να πας αλλού που ίσως να είναι (τότε) φθηνότερα (αν και χλωμό να υπάρχει ακόμη σ' έξι μήνες από τώρα, "κάπου αλλού φθηνότερα"). Ακόμη και με ανεβασμένες τιμές, μάλλον θα παρεμένει η φθηνότερη, η ΔΕΗ (όπως έχουν τα πράγματα). Έστω και για ελάχιστη διαφορά...

Μην το δεις "άπληστα" όμως...Κάποιοι που το πήρατε εγκαίρως χαμπάρι και μπήκατε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, από την μια "θωρακιστήκατε" κατά της επιβολής ρήτρας αναπροσαρμογής σε πρώτη ανάγνωση, και ταυτόχρονα κλείσατε αρκετά συμφέρουσες τιμές σε σχέση με το τί κοστίζει η χονδρική του ρεύματος στην ΔΕΗ (η οποία ΧΑΝΕΙ για να έχετε κάποιοι αυτές τις τιμές - ταυτόχρονα βέβαια σας έπιασε πελάτες, και είναι αυτό το δικό της "κέρδος"), ΕΣΤΩ για κατ' ελάχιστο ένα 6μηνο : θα μπορούσαν ΟΛΟΙ να είχαν τις ίδιες σχεδόν τιμές μεταξύ τους, ήδη από το καλοκαίρι που ξεκίνησε "όλο αυτό".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tomtsir είπε

Εγω είμαι μέσω econtract 17/11 και ακόμα δεν τα έχουν προωθήσει στον ΔΕΔΔΗΕ ενώ έστειλα τα τελευταία έγγραφα που ζήτησαν , 1 υπεύθυνη δήλωση και 1 απόδειξη πληρωμής λογαριασμού , από 29/11.

Μιλουσα μέχρι 3/12 κάθε μέρα στο τηλ , πλέον περιμένω να μου το ενεργοποιήσουν , να μπω e bill να δω τι ισχύει... βέβαια έχω κάνει ήδη αίτημα στο MyRAE.gr και περιμένω. 

 

Να φανταστώ τώρα μπαίνεις ebill και έχουν σβηστεί όλα; Εμένα μόλις σβήστηκαν όλες οι κινήσεις μου και είμαι σαν να μην έχω επιλέξει καν πρόγραμμα ενώ ήταν υπό εξέταση. Το επέλεξα στις 2/12 7και κάτι το πρωί. Αίτηση e-contract 14/11 και έστειλα όλα τα δικαιολογητικά 2 φορές 22/11 και 25/11. Έστειλαν και το μήνυμα για ΔΕΔΔΗΕ στις 1/12 και 2/12 πρωί ζήτησα κωδικό εταίρου, μπήκα ebill και επέλεξα το Online με όλα τα βήματα που χρειαζόταν. Έχω κρατήσει βιντεάκι με τα ιστορικά κτλπ. Τώρα θα τους πάρω τηλέφωνο μόλις γυρίσω σπίτι να δούμε τι ακριβώς κάνανε!!! Σε δουλειά να βρισκόμαστε μου φαίνεται!!!

Επεξ/σία από apache48
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...