Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα λέγατε δηλαδή ότι το πρόγραμμα αυτό ειναι το πιο συμφέρον αυτή την περίδο?

Κάτι σε συνδιασμό με Φυσικό Αέριο που να αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Άρα, με λίγα λόγια επειδή δεν κατάλαβα τους υπολογισμούς σου, λες ότι με συμφέρει να πάω στο online??

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/RHTRA ANAPROS XREOS PROMH/Παραδειγμα Εφαρμογής Ρητρας Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας_final.pdf

Δες τα παραδείγματα και ειδικά στο σημείο Γ και βάλε Υ=95

To Y (MCP) το βλέπεις στην καθημερινή ή εβδομαδιαία βάση στο

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

Αποτελέσματα Aγοράς Επόμενης Ημέρας ή Εβδομαδιαία Σύνοψη αντίστοιχα

Μια συγκεντρωμένη ανα μήνα τιμή είναι στο

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

(σύνολο)

Αργότερα η ΔΕΗ θα ανακοινώνει στο

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

Άρα ,ναι , προτείνω  να αλλάξεις :)

33 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα λέγατε δηλαδή ότι το πρόγραμμα αυτό ειναι το πιο συμφέρον αυτή την περίδο?

Δες το αντίστοιχο excel μιας και περιλαμβάνει και της ΔΕΗ (αγνόησε άλλους πάροχους)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/304/?tab=comments#comment-58455497

Υπόψιν οτι υπολογίζει με τις τρέχουσες τιμές Γ1/ΓΝ1 ,χωρίς ρήτρα CO2 και όταν ξεκινήσει η ρήτρα αναπροσαρμογής (θα καταργηθεί η CO2) , δε θα υπάρχουν πλέον τα Γ1/ΓΝ1 στα excel

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το σκέφτομαι για το ONLINE παρόλο που υπάρχει ενδεχόμενο να σπάσω το συμβόλαιο στον 1 χρόνο λόγω μετακόμισης. Μπορείτε να με βοηθήσετε στα παρακάτω;

α) Αν όντως σπάσω το συμβόλαιο στον 13 μήνα, το μόνο που θα πρέπει να πληρώσω έξτρα είναι τα 17 ευρώ που αναφέρονται στο σχετικό πινακάκι των όρων;

β) Υπάρχει τελικά ρήτρα αναπροσαρμογής ή CO2 ή όπως αλλιώς το λένε στο ONLINE; Γιατί στις συχνές ερωτήσεις γράφει άλλα (ότι έχει) και στον τιμοκατάλογο άλλα (ότι δεν έχει)..

γ) Θα μπορώ να δίνω μετρήσεις στον ΔΕΔΗΕ όπως δίνω και τώρα που είμαι στο Γ1; Κάθε πότε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί. 

Επεξ/σία από pan05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) άγνωστο (σε περίπτωση μεταφοράς) ,πάρε γραπτή απάντηση. Αλλιώς ναι ,πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης

β) δεν έχει ρήτρες , πάρε γραπτή απάντηση

γ) δεν παίζει ρόλο το πρόγραμμα ή ο πάροχος , κάθε 2μηνο μπορείς :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

α) άγνωστο (σε περίπτωση μεταφοράς) ,πάρε γραπτή απάντηση.

β) δεν έχει ρήτρες , πάρε γραπτή απάντηση

γ) δεν παίζει ρόλο το πρόγραμμα ή ο πάροχος , κάθε 2μηνο μπορείς :)

Σ' ευχαριστώ.

Σχετικά με το 1, κατα την αποψη σου ειναι άγνωστο το αν θα υπαρξει μαξιμουμ η χρεωση των 17 ευρω vs τιποτα (σε περιπτωση μεταφορας) ή αν θα προκύψει αλλο μεγαλυτερο κοστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pan05 είπε

Σ' ευχαριστώ.

Σχετικά με το 1, κατα την αποψη σου ειναι άγνωστο το αν θα υπαρξει μαξιμουμ η χρεωση των 17 ευρω vs τιποτα (σε περιπτωση μεταφορας) ή αν θα προκύψει αλλο μεγαλυτερο κοστος;

μεγαλύτερο κόστος δε νομίζω , οι όροι είναι σαφής , δεν ξέρω με τα 30€ δώρο μήπως τα ζητήσουν πίσω, όπως και να έχει πάρε γραπτές απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση μέσα από το ebill για το enter, μου έγραψε ότι θα πάρουν τηλέφωνο για τα περεταίρω αλλα δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα.

Πάει μια εβδομάδα, να ανησυχήσω ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsioulak είπε

Έκανα αίτηση μέσα από το ebill για το enter, μου έγραψε ότι θα πάρουν τηλέφωνο για τα περεταίρω αλλα δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα.

Πάει μια εβδομάδα, να ανησυχήσω ή όχι; 

Ήσουν σε ΑΛΛΟ πάροχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ατύχησα κάπως, αποφάσισα να πάω στη Solar Energy και τους έστειλα mail τη Δευτέρα (με όλα τα δικαιολογητικά) το μεσημέρι και πήρα τηλεφωνο, δεν απάντησε κανείς...

Τρίτη τα ίδια, οπότε θεωρώντας ότι με τη διαδικασια μεταβίβασης μπορεί να μη προλάβω έγκαιρα την τιμολόγηση χωρίς ρήτρα, που ξεκινά - όπως διάβασα - από 1/8, έκανα ψηφιακά την αίτηση για το Home μέσω ebill. Από τη Πέμπτη απόγευμα νομίζω έδειχνε να έχει ενεργοποιηθεί το νέο πρόγραμμα.

H Solar με κάλεσε Πέμπτη νομίζω, εξηγώντας ότι ήταν αργία στη Φλώρινα η Τρίτη, γι αυτό ήταν ατυχής ο συγχρονισμός...ό,τι έγινε, έγινε.
...μετά τη κατάργηση του Νυχτερινού Fixed εξάλλου το προβλεπόμενο ετήσιο κέρδος ήταν γύρω στα 30-40€, ενώ η εγγύηση των 25€ μείωνε έτι περαιτέρω τα κέρδη του πρώτου έτους...οπότε δε στενοχωριέμαι κι όλας.

Δε μ' αρέσει ούτε η 24μηνη δέσμευση ούτε η πάγια εντολή, αλλά θα το δοκιμάσω για λίγους μήνες...το πρόστιμο αποχώρησης δεν είναι μεγάλο, οπότε αν αλλάξω γνώμη, είναι εφικτή η αλλαγή παρόχου.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Όχι, ΔΕΗ Γ1Ν.

Εγώ, την είχα κάνει τον Δεκέμβριο και δεν χρειάστηκε κάποια επικοινωνία. Έγινε από μόνη της σε 24 ώρες, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα μόλις με την ΔΕΗ και σε περίπτωση μετακόμισης γίνεται αναγκαστικά λύση του συμβολαίου και οχι μεταφορά στο επόμενο σπίτι με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρωθεί το ανάλογο ποσό για σπάσιμο συμβολαίου.

Βέβαια αν κατάλαβα τα ποσά σε μια τέτοια περίπτωση είναι σχετικά μικρά (40 ευρώ max για το enter σωστά?)

Τέλος ρώτησα και για αντίστοιχο πρόγραμμά για επαγγελματική στέγη και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Βέβαια αν κατάλαβα τα ποσά σε μια τέτοια περίπτωση είναι σχετικά μικρά (40 ευρώ max για το enter σωστά?)

συνήθως (και το πιο σωστό) είναι τα πάγια που απομένουν ,αλλά πρέπει να γράφει ακριβώς πόσο είναι στο site

20 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Μίλησα μόλις με την ΔΕΗ και σε περίπτωση μετακόμισης γίνεται αναγκαστικά λύση του συμβολαίου και οχι μεταφορά στο επόμενο σπίτι με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρωθεί το ανάλογο ποσό για σπάσιμο συμβολαίου.

πολύ χρήσιμη πληροφορία :)

21 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Τέλος ρώτησα και για αντίστοιχο πρόγραμμά για επαγγελματική στέγη και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν.

ναι , περνάμε σε οξύμωρες στιγμές που η ΔΕΗ εφαρμόζει ρήτρα και άλλοι έχουν χωρίς .

Ίσως να βγάλει σταθερά προγράμματα για επαγγελματικό , βέβαια με 0,15 που κάνει σήμερα η χοντρική της κιλοβατώρας,ίσως περιμένουν να εξισορροπηθεί η κατάσταση πρώτα (αν και ανάβει παροπλισμένη λιγνιτική μονάδα και θα ανέβει κι αλλο αυτή την εβδομάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ΔΕΗ myhome enter ΓΠΝ ποσο ειναι η ημερησια και η νυχτερινη KWh τελικη τιμη μαζι με της ρυθμιζομενες χρεωσεις και το φπα ;

Θέλω να προγραματισω εναν μετρητη ενεργειας που εχω και παιρνει και τις 2 τιμες για να μπει στο γραφειο ωστε να βλεπω την συνολικη καταναλωση μηνιαια απο 2 computers που θα ειναι online 24/24 .

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να πάρεις ξεχωριστές μετρήσεις για νυχτερινό και ημερησιο

επίσης υπάρχει και κλιμακα στις ρυθμιζόμενες επομένως θέλει άλλο υπολογισμό για τις ΥΚΩ

έστω οτι είσαι στην πρώτη κλίμακα

στο ημερήσιο προσθέτεις ~0,05289 στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και το σύνολο επι 1,06

στο νυχτερινό προσθέτεις ~0,02617στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και το σύνολο επι 1,06

αν ήταν συσκευή σταθερής κατανάλωσης παίρνεις τη συνολική και

ημερήσια = συνολική * 2/3

νυχτερινή = συνολική * 1/3 (συνολική - ημερήσια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...