Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Από ότι ξέρω, οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια για την πάγια εντολή.

Ναι. Στον τωρινό μου λογαριασμό ΔΕΗ Γ1Ν που έχω πάγια εντολή εξόφλησης από Πειραιώς, κάθε φορά που πληρώνουν χρεώνουν 0,40€ προμήθεια. Το ίδιο και για τους λογαριασμούς ΕΥΔΑΠ (πάλι Πειραιώς).

Οπότε, επειδή οι λογαριασμοί στο Online είναι μηνιαίοι, είναι 0,4*12=4,8€ το χρόνο.

Νομίζω ότι κάτι έχει η Eurobank που δεν χρεώνει προμήθεια. Θα τους ρωτήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η προμήθεια της Eurobank για κάθε πληρωμή, είτε πάγια είτε αυτόνομη, είναι 0,50€ ανα πληρωμή. Μόνο για μεταφορές μεταξύ λογαριασμών του ίδιου δικαιούχου δεν χρεώνουν...

Έχουν και το πρόγραμμα e-συναλλαγές που κοστίζει 1,50€/μήνα και έχει δωρεάν 4 εμβάσματα + 4 μεταφορές + 4 πληρωμές το μήνα. Αν κάνετε τόσες, συμφέρει.

Τέρμα το τσάμπα, τέρμα τα επιτόκια (μιλάμε για 0,01% (ΝΑΙ 0,01%) το χρόνο και σε λίγο πάμε για φύλακτρα (δηλ. αρνητικά επιτόκια). Ελβετία γίναμε! Αρχίστε να κρύβετε τα λεφτά στο στρώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Πριν λίγο μίλησα με τη ΔΕΗ.

Δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ, ούτε CO2. Ήταν ξεκάθαρος.

Δεν έχει εγγύηση, που σημαίνει ότι η υπάρχουσα εγγύηση του Γ1Ν επιστρέφεται μέσω συμψηφισμών στους λογαριασμούς. Για εγγραφές μέχρι 31/8/21 έχει δώρο 30€ στον πρώτο λογαριασμό.

Όχι, δεν γίνεται χωρίς πάγια εντολή. Απαιτείται πάγια εντολη και μόνο ηλεκτρονικός λογαριασμός (όχι χαρτί). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια για την πάγια εντολή. Ξέρει κανείς?

Αυτό είναι προβληματικό, η αναγκαιότητα εξοφλησης με πάγια εντολή...ακόμη και σε ΚΟΤ

...αρκετές φορές έχει χρειαστεί η ευελιξία της επιλογής της ημ/νίας πληρωμής (εντός προθεσμιών) για την αποφυγή προβλημάτων και αδιεξόδων...

...κι αν ήταν πάγια εντολή χωρίς δέσμευση, αορίστου χρόνου, έστω...αλλά 24 μήνες πάγια εντολή...τσου...

Κρίμα, για Solar Energy με βλέπω.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, definitio είπε

Αυτό είναι προβληματικό, η αναγκαιότητα εξοφλησης με πάγια εντολή...ακόμη και σε ΚΟΤ

...αρκετές φορές έχει χρειαστεί η ευελιξία της επιλογής της ημ/νίας πληρωμής (εντός προθεσμιών) για την αποφυγή προβλημάτων και αδιεξόδων...

...κι αν ήταν πάγια εντολή χωρίς δέσμευση, αορίστου χρόνου, έστω...αλλά 24 μήνες πάγια εντολή...τσου...

Κρίμα, για Solar Energy με βλέπω.

Η δέσμευση 24 μηνών είναι επιθυμητή από εμένα γιατί θέλω ο πάροχος να έχει δεσμευτεί ότι δεν θα μου αλλάξει τους όρους για 2 χρόνια. Δεν δεσμεύομαι μόνο εγώ!

Η επιλογή της ημ/νίας πληρωμής (εντός προθεσμιών) δεν εχει νόημα αφού η Τράπεζα πληρώνει την τελευταία ημέρα αυτής της προθεσμίας. Δεν ξέρω τι γίνεται αν η πληρωμή γίνει αργότερα (δηλ. δεν υπάρχουν αρκετά λεφτά στο λογαριασμό σου)...  Ίσως το λέει στους όρους του Online. Ψάξε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα πριν 9 μέρες στο πρόγραμμα MyHome online αφού δεν έβλεπα με καλό μάτι κάποιον εναλλακτικό.

Η πάγια εντολή -που απαιτούσε η εγγραφή στο πρόγραμμα- δεν δινόταν μέσω τράπεζας ή e-banking. 

Δήλωνες στην πλατφόρμα e-bill της ΔΕΗ τα στοιχεία της κάρτας σου, γινόταν μια χρέωση ενός μικροποσού που απαιτούσε έγκριση της συναλλαγής.

Στον πρώτο λογαριασμό θα φανεί πως εξελίσσεται η διαδικασία γιατί δεν μπορώ να πω ότι νιώθω ιδιαίτερα ασφαλής με το να μην μπορώ να ορίσω άνω όριο χρέωσης.

Το σπάσιμο του συμβολαίου μέσα στους 3 πρώτους μήνες, έχει penalty 40€. Αν τα ζυγίσεις με τα 30€ έκπτωση που παίρνεις στον πρώτο λογαριασμό, η χασούρα είναι μικρή και αξίζει το ρίσκο. Ελπίζω σε κάθε περίπτωση μην χρειαστεί να φτάσουμε εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Η δέσμευση 24 μηνών είναι επιθυμητή από εμένα γιατί θέλω ο πάροχος να έχει δεσμευτεί ότι δεν θα μου αλλάξει τους όρους για 2 χρόνια. Δεν δεσμεύομαι μόνο εγώ!

Η επιλογή της ημ/νίας πληρωμής (εντός προθεσμιών) δεν εχει νόημα αφού η Τράπεζα πληρώνει την τελευταία ημέρα αυτής της προθεσμίας. Δεν ξέρω τι γίνεται αν η πληρωμή γίνει αργότερα (δηλ. δεν υπάρχουν αρκετά λεφτά στο λογαριασμό σου)...  Ίσως το λέει στους όρους του Online. Ψάξε το...

Ναι καλά, αν γουστάρουν θα ανεβάσουν τις τιμές, είτε υπάρχουν συμβόλαια είτε όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι αλλά χάνεις το νόημα , οτι δε συμφέρει η δέσμευση παρα μόνο την εταιρία και όχι τον πελάτη

Η παραβίαση του συμβόλαιου από μέρους τους λογικά θα τους επιβάλλει κάποιες υποχρεώσεις π.χ. αποζημίωση. Δεν μπορεί μονο εγώ να έχω υποχρεώσεις αν σπάσω το συμβόλαιο.

Σε κάθε περίπτωση τα "ψιλά γράμματα" έχουν σημασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessengerOfGood είπε

Η παραβίαση του συμβόλαιου από μέρους τους λογικά θα τους επιβάλλει κάποιες υποχρεώσεις π.χ. αποζημίωση. Δεν μπορεί μονο εγώ να έχω υποχρεώσεις αν σπάσω το συμβόλαιο.

Σε κάθε περίπτωση τα "ψιλά γράμματα" έχουν σημασία...

Εγώ, έχω το enter που δεν μπορεί να βάλει ΟΤΣ. 

Δεν μπορεί όμως οπότε θέλει να αυξήσει την τιμή κιλοβατώρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MessengerOfGood είπε

Η παραβίαση του συμβόλαιου από μέρους τους λογικά θα τους επιβάλλει κάποιες υποχρεώσεις π.χ. αποζημίωση. Δεν μπορεί μονο εγώ να έχω υποχρεώσεις αν σπάσω το συμβόλαιο

καμία αποζημίωση , η μόνη υποχρέωση είναι ενημέρωση 60 ημερών πριν για αλλαγές γενικών όρων , μάλιστα η αλλαγή τιμών μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα στο λογαριασμό σου .

Απλά έχεις δικαίωμα αποχώρησης

Παράπονα στο ΣτΚ και ΡΑΕ

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μπορεί όμως οπότε θέλει να αυξήσει την τιμή κιλοβατώρας ?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

καμία αποζημίωση , η μόνη υποχρέωση είναι ενημέρωση 60 ημερών πριν για αλλαγές γενικών όρων , μάλιστα η αλλαγή τιμών μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα στο λογαριασμό σου .

Απλά έχεις δικαίωμα αποχώρησης

Παράπονα στο ΣτΚ και ΡΑΕ

ναι

Όλα αυτά πρέπει να είναι στα ψιλά γράμματα. Και μη ξεχνάς ότι ο νόμος υπερισχύει οποιασδήποτε ιδιωτικής συμφωνίας. Και καμμία εταιρεία δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο (να χάσει τη δίκη) γιατι μετά θα τρέχουν όλοι για μηνύσεις...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Όλα αυτά πρέπει να είναι στα ψιλά γράμματα. Και μη ξεχνάς ότι ο νόμος υπερισχύει οποιασδήποτε ιδιωτικής συμφωνίας. Και καμμία εταιρεία δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο (να χάσει τη δίκη) γιατι μετά θα τρέχουν όλοι για μηνύσεις...

μπορεί να μη σε κατάλαβα αλλά αυτά που ανέφερα είναι σύμφωνα με τον νόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μπορεί να μη σε κατάλαβα αλλά αυτά που ανέφερα είναι σύμφωνα με τον νόμο

Αν το ξέρεις αυτό ΟΚ. Εγώ δεν έχω όρεξη να ψάξω την νομοθεσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...